انواع جراحی زیبایی سینه برای تغییر اندازه و حالت سینه های زنان

جراحی‌هایی که روی سینه‌ها انجام می‌گیرند (همچنین تحت عنوان ماموپلاستی شناخته می‌شوند)، در سه دسته‌ی کلی قرار می‌گیرند: بزرگ کردن سینه، کوچک کردن سینه و بازسازی سینه. با انجام جراحی زیبایی سینه می‌توان سایز آن را افزایش داد، آن‌ها را به ظاهر و حالتی جوان بازسازی کرد یا مشکلات توأم با بزرگی سینه‌ها را برطرف ساخت. همه‌ی جراحی‌های زیبایی سینه برای بهبود و ارتقای تصویر فرد از ظاهر خود از طریق ترمیم یا بهتر کردن ظاهر سینه، انحنای آن و دادن فرمی جذاب به سینه‌ها صورت می‌گیرند.

یکی از نشانه‌های بارز در زیبایی، سرزندگی و جذابیت در ظاهر فرد، سینه‌ها هستند. داشتن سینه‌هایی خوش‌فرم موجب می‌شود تا با احساس خوشایندی مسیر طولانی را با داشتن حس اعتمادبه‌نفسی که می‌خواهید طی کنید. جراحی زیبایی سینه به شما کمک می‌کند تا به فرم و سایز سینه‌ی دلخواهتان برسید. پیش از تصمیم‌گیری جهت اقدام به جراحی زیبایی سینه، پزشک متخصص وضعیت سلامت عمومی‌تان و هرگونه بیماری و مشکلات قبلی درباره‌ی سلامتی یا عوامل خطر را کاملاً مورد ارزیابی قرار می‌دهد که می‌توانند در نتایج جراحی‌تان اختلال وارد کنند یا سلامتی‌تان را به خطر بی اندازد. از چند پارامتر ظاهری از سینه‌ها، اندازه‌گیری‌های دقیقی صورت می‌گیرد تا همه‌ی موارد عدم تقارنی که از قبل در سینه وجود داشته‌اند مشخص شوند و تصاویر علامت زده و نیز تصاویر قبل و بعد از جراحی گرفته می‌شوند. به‌عنوان نکته‌ی پایانی توصیه می‌شود که اکثر خانم‌های بالاتر از 30 سال باید در طی 6 ماه قبل از انجام عمل، یک ماموگرام نرمال داشته باشند.

دکتر خان محمدی، جراحی‌های زیبایی سینه را با استفاده از پروتزهای سینه، لیفت سینه(ماستوپکسی) و کوچک کردن سینه انجام می‌دهد. این جراحی‌ها کمک می‌کنند تا خانم‌هایی که به خاطر فرم و حالت سینه‌هایشان خجالت می‌کشند و احساس خوبی ندارند، حس خرسندی از ظاهر زیبای خود داشته باشند...

عمل ژنیکوماستی نیز برای کوچک کردن سینه آقایان انجام می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت درباره انواع روش‌های خوش‌فرم و زیبا کردن سینه‌ها می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۴۴۰۱۲۱۵۳ تماس حاصل فرمایید.

مراقبت‌های قبل از جراحی‌های زیبایی سینه


قبل از انجام انواع عمل‌های زیبایی سینه باید اقدامات زیر انجام شود تا نتیجه مطلوب حاصل شود:

 • آماده‌سازی برای جراحی – تعیین یک چهارچوب دقیق زمانی برای مراقبت از خود در زمان قبل از جراحی، در حین و بعد از جراحی حائز اهمیت است. برای بهتر سپری شدن دوران نقاهت، بیمار باید نگرشی مثبت و یک رژیم غذایی مناسب داشته باشد.
 • سیگار کشیدن – سیگار کشیدن جریان خون به پوست را کاهش و تحلیل کلاژن را افزایش می‌دهد و درنتیجه مشکلات بعد از جراحی را که شامل ترومبوز عمیق عروق و مشکلاتی در سینه می‌شوند بیشتر می‌کنند. این مشکل باعث سرفه کردن بیمار می‌شود و منجر به خونریزی‌های بعد از جراحی خواهد شد. درنتیجه گردش ناکافی خون در پوست، زخم‌ها معمولاً به‌کندی التیام پیدا می‌کنند؛ بنابراین برخی عمل‌های جراحی را نمی‌توان روی افراد سیگاری انجام داد مگر آنکه حداقل 6 هفته قبل از جراحی، سیگار را ترک کرده باشد.
 • وزن- تا حدی که امکان دارد باید وزن را نزدیک به حد نرمال نگه داشت و بیمار باید از نوسانات بسیار زیاد وزنی خودداری کند. به‌طور مثال اگر بیمار یک جراحی برای سفت کردن یا برداشتن پوست اضافه، در جراحی لیفت سینه داشته باشد و مقدار وزن چشمگیری را کم یا اضافه کند، نتایج عمل نامطلوب خواهد بود.
 • مصرف دارو- بیمار باید پزشک جراح خود را از همه‌ی داروهایی که مصرف می‌کند (شامل داروهای گیاهی نیز می‌شود) مطلع سازد زیرا برخی داروها می‌توانند باعث افزایش خونریزی در حین عمل شوند. چ
 • طرح سؤالات- سؤالات خود را بنویسید، زیرا ممکن است در جلسه‌ی مشاوره‌ی قبل از عمل سؤالات مدنظرتان را فراموش کنید. برای راحتی بیشتر، بیمار می‌تواند دوست یا یکی از نزدیکان خود را همراه خود بیاورد تا به او در تصمیم‌گیری برای جراحی کمک کند.

روش‌های مختلف جراحی زیبایی سینه


امروزه عمل‌های جراحی زیادی برای رسیدن به اندام و ظاهر ایدئال انجام می‌شود. انواع عمل‌هایی که برای زیبایی سینه برای بزرگ کردن، کوچک کردن یا بازسازی سینه‌ها انجام می‌شوند عبارت‌اند از:

 

عمل بزرگ و برجسته کردن سینه

عمل بزرگ و برجسته کردن سینه می‌تواند به داشتن سینه‌هایی با ظاهری برجسته‌تر کمک کند. جراح می‌تواند سایز سینه‌ها را با استفاده از پروتزهای سینه‌ی سالینی یا سیلیکونی افزایش دهد. کسانی که به دنبال زیبایی و خوش‌فرمی سینه هستند می‌توانند هم‌زمان با این جراحی و یا در مراحل بعدی، عمل لیفت سینه نیز انجام دهند. همچنین می‌توان از فن‌های تزریق چربی برای برجستگی سینه با ظاهری طبیعی استفاده کرد.

بزرگ کردن سینه برای چه کسانی مناسب است؟

هر خانمی می‌تواند کاندیدای مناسبی برای جراحی زیبایی و برجسته کردن سینه باشد اگر حداقل یکی از شرایط زیر یا مشخصات مشابه آن را داشته باشد:

 • اگر فکر می‌کند سینه‌های او بسیار کوچک هستند یا به رشد کافی نرسیده‌اند.
 • اگر فکر می‌کند که اندام او به خاطر داشتن سینه‌های کوچک نامتناسب است و باعث شده است که باسن او پهن‌تر به نظر بیاید.
 • اگر فکر می‌کند که به خاطر کوچکی سینه‌ها نمی‌تواند لباس‌های بازتر یا هر مدل لباسی که دوست دارد را به تن کند.
 • سینه‌ها بعد از کاهش وزن، بارداری یا به خاطر پیر شدن کوچک‌تر شده‌اند.
 • قسمت بالای سینه خالی به نظر می‌آید و دوست دارد که آن قسمت را پرتر کند.
 • سایز و فرم سینه‌ها باهم متفاوت است و دوست دارد که تقارن بهتری داشته باشند.
 • یکی از سینه‌ها یا هر دو املا رشد نکرده‌اند یا فرمی غیرطبیعی یا باریک و کشیده دارد.

لیفت سینه 

بالا رفتن سن و کاهش وزن باعث افتادگی و شل شدن سینه‌ها می‌شود. در عمل لیفت سینه، با برداشتن پوست اضافه و بازگرداندن نوک سینه به وضعیتی طبیعی‌تر، سینه‌ها را به حالت قبلی و بهتری بازخواهد گرداند. درصورتی‌که سینه‌ها بسیار بزرگ باشند، می‌توان آن‌ها را کوچک‌تر کرد. این عمل گاهی همراه با عمل بزرگ کردن سینه نیز انجام می‌گیرد.

 

کاندیدای مناسب برای عمل لیفت سینه چه کسی است؟

هر خانمی در صورت داشتن این شرایط می‌تواند کاندیدی برای این عمل باشد:

 • ازلحاظ فیزیکی سالم باشد و وزن ثابت داشته باشد.
 • سیگار نکشد.
 • از داشتن سینه‌هایی افتاده و کم‌حجم و بدفرم شده رنج می‌برد.
 • سینه‌های او به حالت تخت و باریک هستند یا آویزان شده‌اند.
 • بدون پوشیدن لباس‌زیر، نوک سینه‌های او تا پایین‌تر از خط افتادگی سینه برسند.
 • پوست بدن او کشیده شده و هاله‌ی دور نوک سینه‌ها بزرگ‌شده است.
 • یک سینه پایین‌تر از دیگری است.

 

کوچک کردن سینه

بزرگ بودن بیش‌ازحد سینه‌ها می‌تواند باعث شود تا فرد دچار درد و مشکلات دیگری در زندگی شود. با انجام عمل کوچک کردن سینه می‌توان بافت‌های اضافی سینه را به روش جراحی جدا کرد. در مواردی که فرد دچار چاقی بیمارگونه می‌باشد، ابتدا تحت مشاوره‌های لازم جهت کاهش وزن قرار می‌گیرد تا مشکلاتی که در دوره نقاهت بعد از عمل ممکن است به وجود بیاید کمتر شود. پزشکان و جراحان برای فرم دادن و کوچک کردن سینه که باید با چهارچوب بدن بیمار متناسب باشد، روش‌های مختلفی را برای کوچک کردن سینه‌ها بکار می‌برند.

 

کاندیدای مناسب برای عمل کوچک کردن سینه چه کسی است؟

هر خانمی در صورت داشتن این شرایط می‌تواند تحت عمل کوچک کردن سینه‌ها قرار بگیرد:

 • احساس می‌کند که سینه‌های او بسیار بزرگ است و این احساس او را رنج می‌دهد.
 • سایز سینه‌های او باعث محدود شدن فعالیت‌های بدنی او شده است.
 • به خاطر وزن زیاد سینه‌ها، دچار کمردرد، گردن درد و درد شانه شده است.
 • به خاطر بندهای محکم سوتین دچار تورفتگی‌های شانه شده است.
 • دچار حساسیت و سوختگی‌های پوستی در زیرخط افتادگی سینه‌ها شده است.

مشکلات رشدی

در دخترانی که در سنین رشد و بلوغ هستند، سینه‌ها ممکن است به‌صورت نامتوازن یا بافرمی غیرعادی رشد کنند. این موضوع می‌توان نگران‌کننده باشد و موجب ناراحتی و نداشتن اعتمادبه‌نفس در آن‌ها شود. پزشکان معمولاً تا زمانی که سینه‌ها به رشد کامل برسند منتظر می‌مانند و سپس یک عمل جراحی را برای متوازن کردن آن‌ها انجام می‌دهند و تا جایی که امکان دارند به بیمار برای رسیدن به ظاهری طبیعی و ایدئال کمک می‌کنند.

 

بازسازی سینه بعد از درمان سرطان سینه 

بعد از برداشتن یکی از سینه یا هردوی آن جهت درمان سرطان سینه، بیمار می‌تواند جهت انجام عمل جراحی بازسازی سینه اقدام کند تا حس و ظاهر زنانه‌ی خود را بازیابد. جراحی‌های پیوند بافتی مختلفی برای پیوند زدن پوست، چربی و هم‌زمان بافت‌های دیگر به سینه برای بازسازی سینه انجام می‌گیرد. در مواردی که هر دو سینه برداشته‌شده‌اند، بسیاری از بیماران می‌توانند از پروتز سینه بجای عمل بازسازی سینه در منطقه‌ی سینه استفاده کنند. این عمل‌ها اغلب مرحله‌به‌مرحله انجام می‌گیرند و شامل قرار دادن یک پروتز مقدماتی برای باز کردن فضا در بافت سینه می‌شود که موجب می‌شود تا سینه‌ی بازسازی‌شده به سایزی که مدنظر بیمار است برسد.

 

کاندیدای مناسب برای عمل کوچک کردن سینه چه کسی است؟

افرادی می‌توانند تحت عمل جراحی بازسازی سینه قرار بگیرند که:

 • مراحل تشخیص و درمان بیماری خود را به پایان رسانده باشند.
 • مشکل یا بیماری دیگری که ممکن است در بهبودی پس از جراحی اختلال وارد کند، نداشته باشند.
 • نگرشی مثبت و اهدافی واقع‌بینانه برای بازیابی سینه و ظاهر بدن خود داشته باشند.

اگرچه عمل جراحی برای بازسازی سینه می‌تواند سینه‌ها را بازسازی کند، اما نتایج آن بسیار متغیر است:

 • یک سینه‌ی بازسازی‌شده، همان حس قبل که سینه‌ی طبیعی بیمار داشته است را نخواهد داشت.
 • خطوط برش همیشه روی سینه باقی خواهند ماند، این برش‌ها یا به خاطر جراحی برداشت سینه یا جراحی جهت بازسازی آن ایجادشده‌اند.
 • در برخی از تکنیک‌های جراحی، جای خطوط برش در محلی که بافت پیوندی گرفته‌شده است باقی خواهد ماند که این محل‌ها معمولاً جاهایی هستند که کمتر در معرض دید قرار دارند ازجمله کمر، شکم یا باسن.

ژنیکوماستی یا کوچک کردن سینه‌ی آقایان

بزرگی بودن سینه در مردان می‌تواند موجب خجالت و مشکلات فردی در روابط اجتماعی در مردان جوان و در همه‌ی سنین شود. پزشکان جراح با برداشتن بافت اضافی سینه کمک می‌کنند تا سینه‌ها به فرم و ظاهری طبیعی و مردان برسند.

عمل ژنیکوماستی برای چه کسانی مناسب است؟

همه‌ی آقایان می‌توانند کاندیدای مناسبی برای انجام این عمل باشند اگر:

 • فرد در سلامتی کاملی به سر می‌برد و دچار هیچ بیماری و مشکل زمینه‌ای نباشد که بتواند در روند جراحی اختلالی ایجاد کند.
 • فرد از ظاهر سینه‌های خود ناراضی باشد و یا به خاطر سینه‌های بزرگ خود دچار مشکلاتی فیزیکی شده باشد.
 • پوست فرد در ناحیه‌ی سینه‌ها از قابلیت ارتجاعی خوبی برخوردار باشد زیرا بعدازاین جراحی، پوست جمع و منقبض خواهد شد.
 • فرد ابتدا سعی کرده باشد که با رژیم و ورزش سایز سینه‌ها را کاهش دهد.
 • وزن بدن فرد در حد متوسط و ثابت باشد.
 • فرد داروهای استروئیدی مصرف نکند.

 

مراقبت‌های بعد از عمل سینه


بعد از انجام عمل‌های زیبایی سینه، پزشکان مراقبت‌های زیر را به بیمار پیشنهاد می‌کنند تا روند بهبودی او تسریع پیدا کند:

 • بیمار باید به‌صورت مداوم و تا زمان مراجعه بعد از عمل خود از سوتین مخصوص بعد از جراحی استفاده کند.
 • بیمار کمی احساس درد و ناراحتی خواهد داشت. در صورت نیاز داروهای مسکن برای او تجویز خواهد شد.
 • در روزهای اول بعد از جراحی ممکن است کمی ترشح مایع دیده شود، نگران نباشید زیرا این مسئله طبیعی است، اگرچه در صورت مشاهده‌ی هر موردی باید با به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در روز هفتم و یا هرگاه که نیاز باشد، جای برش‌ها چک می‌شود. در اکثر موارد بخیه‌های بکار رفته از نوع جذبی هستند، بااین‌وجود هرکدام از بخیه‌ها که نیاز به کشیدن داشته باشند در مراجعه‌ی بعد از جراحی کشیده خواهند شد.
 • برای یک هفته بعد از جراحی، بیمار مجاز به رانندگی نیست بنابراین برای مراجعه به پزشک یک نفر او را همراهی کند.

 

هفته‌ی بعد از انجام جراحی

بیمار باید نکات زیر را تا مدتی که پزشک توصیه می‌کند رعایت نماید:

 • بعد از جراحی تا وقتی‌که پرستار یا پزشک توصیه کند، بیمار نباید حمام برود یا دوش بگیرد.
 • در چند هفته اول بعد از جراحی، حرکات محدودی را می‌توان انجام داد بنابراین از انجام کارهای زیاد و سنگین باید پرهیز شود.
 • مراقب باشید که محل زخم‌ها و پانسمان خیس نشود. یک محیط گرم و مرطوب موجب انباشته شدن باکتری‌ها و منجر به عفونت زخم‌ها می‌شود.
 • تا یک هفته بعد از جراحی، از مصرف داروهای حاوی آسپرین خودداری کنید.
 • به مدت دوازده ماه بعد از انجام جراحی، جای زخم‌ها را در معرض مستقیم آفتاب و اشعه UV مصنوعی قرار ندهید (این کار را می‌توان با استفاده از کرم‌های ضد آفتاب SPF 25+ انجام داد).
 • در ابتدا سینه‌ها ممکن است کمی متورم و سفت به نظر بیایند، این طبیعی است و باید بعد از جراحی انتظار آن را داشت. همچنین ممکن است حس کل سینه ازجمله جای برش، ناحیه نوک سینه تغییر کند و این مورد نیز طبیعی است.
 • پوشیدن سوتین ورزشی، بخش مهمی از فرآیند بهبودی بعد از جراحی است و باید آن را برای 6 هفته بعد از جراحی و طبق دستور پزشک جراح استفاده کرد.
 • از انجام تمرینات سنگین ورزشی یا بلند کردن اجسام سنگین برای 6 هفته بعد از جراحی باید اجتناب کرد.
 • بعد از جراحی، ماساژ دادن سینه‌ها بسیار اهمیت دارد و کلاً از روز پنجم تا هفتم بعد از جراحی شروع می‌شود، برای انجام این کار حتماً باید از دستورالعمل‌های پزشک جراح یا پرستار پیروی کنید.

 

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است