برداشتن خال با جراحی(خارج سازی تراشه ای ، جراحی برشی و بیوپسی پانچ)

اساسا خال‌ها از چند شاخه سلول تولیدکننده رنگدانه تشکیل شده‌اند و ممکن است در هر جای پوست به صورت تکی یا دسته‌ای و به رنگ‌های برنزه، قهوه‌ای، سیاه، مایل به زرد و صورتی ظاهر شوند. اگر قصد برداشتن خال صورت را دارید، مشاوره با یک پزشک متخصص در این زمینه موثرترین و اطمینان‌بخش‌ ترین شیوه است. درمان خال‌های غیرسرطانی و خوش‌خیم به‌راحتی و به صورت سرپایی ظرف چند دقیقه انجام می‌گیرند. اگر شخصا اقدام به خال برداری صورت کنید، احتمال دارد عوارضی همچون زخم، خونریزی، عفونت و باقی ماندن خال سرطانی را برای خود بوجود آورید. پزشک می‌تواند از طریق تکنیک‌های برش، سرمادرمانی و سوزاندن اقدام به درمان خال کند.

خال‌ها تقریبا در همه جای پوست بدن و در اشکال و اندازه‌های مختلف مشاهده می‌شوند. برخی بیماران به دلایل زیبایی یا پزشکی تصمیم به برداشتن خال‌ها می‌گیرند. فرقی نمی‌کند خال سرطانی یا خوش‌خیم باشد، معمولا پزشک با استفاده از چند تکنیک مناسب اقدام به از جا درآوردن کامل خال‌ها می‌کند و تمام سعی خود را می‌کند نتایج نهایی از نظر زیبایی رضایت‌بخش باشند. دکتر خان محمدی به تکنیک‌های پیشرفته برش خال تسلط داشته و قادر است خال‌های پوستی را با کمترین جای زخم درمان کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره انواع روش‌های جراحی برداشتن خال صورت موجود در کلینیک یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ی ۰۲۱۴۴۰۱۲۱۵۳ تماس حاصل فرمایید.

انواع خال


خال‌ها به سه گروه تقسیم می‌شوند:

خال اکتسابی

خال‌های اکتسابی شایع‌ترین نوع خال‌های پوستی هستند. اساسا، این خال‌ها از چند لایه سلول ملانوسیت و به صورت گروهی در داخل لایه اول و دوم پوست ظاهر می‌شوند.

خال نامنظم

این خال‌ها ساختاری نامنظم دارند، ممکن است قسمتی از خال تیره‌تر یا کمرنگ‌تر باشد و معمولا ظاهری تخت و همرنگ پوست بدن دارند. بطور معمول اگر خال سرطانی شود، ساختار نامنظمی پیدا می‌کند.

خال مادرزادی

این نوع خال‌ها از بدو تولد ظاهر می‌شوند و ریسک سرطانی شدن آنها کمی بیشتر است. ریسک سرطانی شدن خال‌های مادرزادی بزرگتر درمقایسه با خال‌های کوچکتر، بیشتر است.

خال گوشتی

این نوع خال‌ها کمتر شایع هستند. بطور معمول این خال‌ها روی صورت و پاها ظاهر می‌شوند و از نظر اندازه به سرعت رشد می‌کنند. این نوع خال‌ها رنگ متحدالشکلی دارند و ممکن است به رنگ قرمز، قهوه‌ای، قرمز-قهوه ای، صورتی، برنزه، آبی-سیاه، یا بدون رنگدانه دیده شوند. معمولا این نوع خال‌ها یا برداشته می‌شوند یا جهت بررسی بیشتر بافت‌برداری می‌شود.

چه زمانی برداشتن خال ضروری است؟


ازآنجاکه احتمال تبدیل شدن خال‌های پوستی غیرطبیعی به تومور سیاه رنگ بیشتر است (تهاجمی و کشنده‌ترین شکل سرطان پوستی)، تحت نظر داشتن هر گونه تغییرات ظاهری، اندازه، یا رنگ این خال ها، حائز اهمیت است. اگر بیمار خالی بر پوست داشته باشد و احتمال سرطانی شدن آن طبق نظر پزشک وجود داشته باشد، از بافت نمونه‌برداری خواهد شد. درصورت تایید سرطانی بودن، خال بکلی برداشته خواهد شد.

روش‌های جراحی برداشتن خال


اگرچه برداشتن خال بیمارانی که تا مرز تومور سیاه رنگ پیشرفت کرده، ضروری است، اما خیلی از بیماران محض احتیاط یا بدلیل ناراضی بودن از ظاهر خال تصمیم به برداشتن آن می کنند. درمورد بیمارانی که خال‌های سرطانی دارند، جراحی موثرترین روش درمان محسوب می‌گردد. آن دسته از بیماران هم که به دلایل زیبایی تصمیم به درمان خال‌ها می‌گیرند، معمولا گزینه‌های جراحی و لیزر نتیجه‌بخش خواهد بود. برخی گزینه‌های جراحی عبارتند از:

خارج سازی تراشه‌ای

خارج سازی تراشه‌ای به درمانی گفته می‌شود که خال از روی سطح پوست تراشیده می‌شود. برای اینکه بیمار طی جراحی دردی احساس نکند (فقط درد سوزن احساس خواهد شد)، ناحیه مجاور خال را با تزریق دارو بی‌حس می‌کنند. درمان از طریق این نوع جراحی به هیچ بخیه‌ای نیاز ندارد. فرآیند درمانی تنها با یک جای زخم جزئی همراه است.

 • در برخی موارد، به منظور جلوگیری از احتمال رشد دوباره خال‌ها، ناحیه تحت درمان و چند لایه از پوست را با استفاده از ابزار مخصوص پزشکی حرارت می‌دهند.
 • این گزینه در مورد خال‌هایی که غیرسرطانی و نسبتا کوچک هستند، کاربرد دارد. اگر اندازه خال‌ها خیلی بزرگ باشد و بخش وسیعی از پوست را در بر گرفته باشند، گزینه تراش دادن و حرارت دادن خیلی کاربرد ندارد.

جراحی برشی

درصورتی‌که خال سرطانی باشد، یا اگر بزرگ بوده و بخش زیادی از پوست را در بر گرفته باشد، احتمالا درمان بایستی از طریق جراحی و برش خال انجام گردد. بعد از اجرای بی‌حسی موضعی، پزشک جراح جهت برداشتن خال و بافت‌های مجاور و همچنین پیشگیری از رشد مجدد خال، برش عمیقی بر روی پوست ایجاد خواهد کرد. سپس زخم را با ایجاد کمترین اسکار بخیه‌دوزی می‌کند.

 • در حقیقت، جراحی از طریق برش یک درمان پزشکی سریع و سرپایی تلقی می‌گردد و اصطلاحا یک کار شاق محسوب می‌شود. بسته به اندازه خال احتمالا خال برداری بین 20 تا 30 دقیقه به طول خواهد انجامید.
 • ازآنجاکه فقط از بیهوشی موضعی استفاده می‌شود، بیمار بعد از جراحی می‌تواند رانندگی کند و به فعالیت‌های روزمره زندگی بپردازد.
 • حتما طبق دستورات پزشک از زخم جراحی مراقبت به عمل آورید. احتمالا بیمار بایستی یکبار دیگر جهت باز کردن بخیه‌ها به مطب پزشک مراجعه کند.
 • به خاطر داشته باشید برش ایجاد شده بسیار جزئی و کوچک است. در صورت رویش مو در ناحیه درمان شده احتمالا پزشک مو را از ریشه در خواهد آورد.

بیوپسی پانچ یا منگنه‌ای

به احتمال زیاد، اگر بیمار دارای یک زخم پوستی عمیق باشد پزشک از درمان بیوپسی پانچ یا منگنه‌ای استفاده خواهد کرد. پزشک معالج با استفاده از یک منگنه استوانه‌ای نوک تیز یک ناحیه دایره‌ای و جزئی بافت پوستی را جدا خواهد ساخت.

الکتروسرجری

الکتروسرجری گزینه درمانی دیگری است که احتمالا پزشک درباره آن با بیمار صحبت خواهد کرد. درمان خال با این روش از هر گونه خونریزی پیشگیری می‌کند، ریسک بروز عوارض را کاهش می‌دهد، روند درمان را سرعت بخشیده و جای زخم کوچکی از خود باقی می‌گذارد.

روش‌های غیر جراحی


برخی از متداول‌ترین روش‌های غیرجراحی برای درمان و رفع خال صورت و بدن عبارت اند از:

سرمادرمانی

سرمادرمانی یک نوع درمان رایج جهت از بین بردن خال‌ها محسوب می‌شود. در این روش درمانی خال بیمار با استفاده از مایع نیتروژن موجود در نوک دستگاه منجمد می‌شود. این درمانی رایج است و اثرات جانبی آن خیلی زود برطرف می‌شود. به یاد داشته باشید در روش سرمادرمانی نیازی به آزمایش و بررسی بافت در آزمایشگاه نیست چراکه بافت کاملا منجمد شده است.

لیزردرمانی

لیزردرمانی بهترین تکنیک جهت درمان خال‌های مسطح و قهوه ای یا سیاه رنگ در نظر گرفته می‌شود. معمولا برداشتن کامل خال به یک یا سه جلسه مراجعه به پزشک نیازمند خواهد بود، جایی که پزشک ناحیه تحت درمان را به صورت موضعی بی‌حس می‌کند و برای از بین بردن خال از لیزر استفاده می‌کند. بطور کلی، خال‌هایی که خیلی بزرگ هستند و یا حالت برجسته دارند، لیزر درمانی گزینه مناسبی محسوب نمی‌شود.

مراقبت‌های بعد از خال برداری


بعد از برداشتن خال صورت، آگاهی از نحوه مراقبت از پوست می‌تواند به پیشگیری از عفونت، تسریع فرآیند درمان و کاهش بروز اسکار کمک کند. برخی از این نکات از قرار ذیل هستند:

 • زخم پوستی را دوبار در روز بوسیله محلول پروکسید هیدروژن رقیق شده یا صابون ضدباکتری و آب تمیز کنید. بعد از بخیه زدن زخم‌ها، از دستورالعمل‌های مراقبت پس از درمان و نحوه مرطوب نگه داشتن زخم پیروی کنید.
 • بعد از شستشوی زخم، روی آن پماد آنتی‌بیوتیک بمالید و سپس زخم را با بانداژ استریل پانسمان کنید.
 • در صورت نیاز می‌توانید از داروهای مسکن بدون‌نسخه مانند ایبوپروفن مصرف کنید. ممکن است بعد از درمان کمی درد خفیف داشته باشید و این احساس ناراحتی بسته به نحوه اجرای درمان متفاوت است.
 • در خلال فرآیند بهبودی از خارش یا مالیدن ناحیه درمان شده پرهیز کنید. هرچه زخم التیام می‌یابد، احساس خارش هم طبیعی است. مرطوب نگه داشتن زخم از خارش آن می‌کاهد.
 • از سر گرفتن فعالیت‌های روزمره بلافاصله بعد از جراحی میسر است. اگر درمان خال روی مفصل‌هایی همچون آرنج یا زانو صورت گرفته باشد، ممکن است جابجایی این اندام به علت کشیده شدن زخم و بخیه‌ها ایجاد ناراحتی کند. معمولا بی‌حرکت نگه داشتن مفصل آسیب دیده به مدت 1 یا 2 روز جهت تسکین درد کفایت می‌کند.

 احتمال دارد خال دوباره رشد کند؟


احتمال بازگشت مجدد خال وجود دارد و معمولا این وضعیت به نحوه درمان بستگی دارد. احتمال برگشتن خال تراشیده شده، بیشتر است، اما اگر خال‌ها از ریشه و به طور کامل برداشته شده باشند، احتمال بازگشت شان خیلی کم است.

خطرات خال برداری صورت از طریق جراحی


تمامی جراحی‌ها از هر نوع که باشند همواره خطراتی را به همراه دارند. وقتی بیمار خال خود را بر می‌دارد ممکن است با عوارض زیر مواجه گردد:

 • عفونت
 • حساسیت به مواد بیهوشی
 • آسیب عصبی

هزینه جراحی خال برداری صورت


هزینه و قیمت خال برداری صورت به اندازه و مدت زمان درمان بستگی دارد. شهرت و تبحر پزشک، هزینه کلینیک و پزشک هم از عوامل مهم دیگر برای تعیین هزینه برداشتن خال است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با پزشک مشورت کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است