جوانسازی پوست صورت برای زیبایی و رفع انواع مشکلات و آسیب های پوست

جوانسازی پوست صورت برای زیبایی و رفع انواع مشکلات و آسیب های پوست

با بالا رفتن سن برخی از علائم حاصل از پیری روی پوست ایجاد می‌شوند و بر زیبایی فرد تاثیر می‌گذارند علائمی نظیر چین و چروک، لکه پوستی و شل شدگی و افتادگی پوست و این علائم در پی دو عامل روی پوست ایجاد می‌شود که عبارتند از:

قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و کاهش کاهش سطح کلاژن، آسیب دیدگی حاصل از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب در طی سالیان متمادی و توسط اشعه فرابنفش خورشیدی ایجاد می گردد و باعث ایجاد چین و چروک و تغییر رنگ پوست می‌شود. به طور طبیعی با گذر زمان از میزان کلاژن کاسته می‌شود و ساختارهای پوست شروع به ضعیف شدن می‌کنند. این وضعیت باعث شل شدن پوست و از بین رفتن جوانی خواهد شد امروزه روش های متعددی برای جوانسازی پوست وجود دارد که می‌توانند به رفع علائم حاصل از پیری و مشکلات پوستی کمک کنند.

یکی از مزایای روشهای درمانی برای جوانسازی پوست این است که معمولا در مطب پزشک انجام  می‌شوند و به کاهش هزینه های حاصل از درمان کمک می‌کنند و بیمار در مطب احساس راحتی بیشتری دارد. روشی که پزشک برای درمان مشکلات پوستی پیشنهاد می‌دهد به عوامل مختلفی از قبیل: سن بیمار، وضعیت پوست، زمان مورد انتظار برای بهبود، و نگرانی‌های بیمار بستگی دارد. در برخی موارد پزشک از روش‌های درمانی ترکیبی برای ایجاد نتایج بهینه استفاده می‌کنند قابلیت طراحی یک برنامه درمانی فردی برای جوان سازی پوست یکی دیگر از مزایای این روش محسوب می‌شود. تزریق بوتاکس، ژل، چربی، و پیلینگ شیمیایی بهترین روش‌های جوانسازی پوست محسوب می‌شوند.

در کلینیک دکتر خان محمدی انواع روش های جدید و ایمن برای جوان سازی پوست در اختیار شما عزیزان قرار می گیرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره های ۰۲۱۴۴۰۱۲۱۵۳ تماس حاصل فرمایید.

هدف از جوانسازی پوست چیست؟


هدف از جوانسازی پوست چیست؟

 • هدف از جوانسازی پوست دستیابی به موارد زیر است:
 • کاهش یا رفع چین و چروک صورت
 • روشن کردن یا برطرف کردن لکه های حاصل از آفتاب سوختگی
 • سفت کردن پوست شل شده
 • بهبود رنگ و حجم پوست
 • رفع عروق خونی آسیب دیده که قابل مشاهده هستند.

 امروزه روش‌های درمانی متعددی وجود دارد که به بیمار حق انتخاب می‌دهد در اکثر موارد انجام این روش های زیبایی فقط چند دقیقه طول میکشد و معمولاً دوران بهبود آنها بسیار کوتاه است یا اصلاً دوران بهبود ندارند ممکن است برخی از این روش‌ها حالت تهاجمی داشته باشند اما می‌توانند باعث ایجاد نتایج شوند که بیمار تا چند ماه یا چند سال از مشاهده آنها لذت ببرد.

 روشهای جوانسازی پوست


بهترین روش های موجود برای جوان کردن پوست عبارتند از:

 تزریق بوتاکس

 معمولاً از درمان با بوتاکس برای رفع چین و چروک پوست استفاده می شود تزریق بوتاکس می‌تواند به طور موقت از میزان چین و چروک پوست خطوط ایجاد شده، خطوط دور چشم، خطوط بزرگی که در اطراف گردن ایجاد شده است بکاهد. تزریق بوتاکس باعث فلج شدن سیگنال‌های عصبی می گردد و باعث می‌شود عضلاتی که باعث ایجاد چین و چروک شده اند شل شوند. تزریق بوتاکس باعث می شود که صورت ظاهر بهتری داشته باشد و بیمار جوان به نظر برسد برخی از تحقیقات نشان داده است که تزریق بوتاکس می‌تواند به تسکین سردردهای میگرنی، درمان تعریق بیش از حد، و درمان انقباضات عضلات گردن و چشم کمک کند.

 نحوه تزریق بوتاکس

 تقریباً همیشه تزریق بوتاکس به صورت سرپایی انجام می‌شود پزشک بوتاکس را درون عضلات خاصی از بدن بیمار تزریق می‌کند که باعث کاهش چین و چروک و خطوط صورت می‌شود. معمولاً تزریق بوتاکس و فقط چند دقیقه طول می کشد و بیمار نیازی به بیهوشی یا بی حسی ندارد. بیمار درد خفیفی را در حین تزریق احساس می‌کند. معمولاً آثار حاصل از درمان حدود ۴ تا ۶ ماه باقی می‌ماند و تعداد زیادی از بیماران ادعا می‌کنند که پس از تزریق بوتاکس، چین و چروک صورت کمتر دیده می‌شوند. زیرا عضلاتی که باعث ایجاد خطوط پوستی شده اند شل می‌شوند با این حال در اکثر موارد احتمال بازگشت چین و چروک صورت وجود دارد.

 دوران بهبود

 به طور کلی بیماران فورا پس از تزریق بوتاکس احساس بهبودی می‌کنند. پزشک از بیمار می‌خواهد تا چند ساعت پس از تزریق بوتاکس دراز بکشد و از ماساژ دادن یا دستکاری کردن صورت خود حداقل به مدت ۱۲ ساعت خودداری کند. کبودی موقت صورت شایع‌ترین عارضه جانبی تزریق بوتاکس است که معمولاً طی ۲۴ ساعت تا ۴۸ ساعت از بین خواهد رفت. افتادگی پلک یکی دیگر عوارض جانبی تزریق بوتاکس است که در دوران بهبود رخ می‌دهد اما معمولاً ظرف مدت سه هفته بهبود می‌یابد. علت افتادگی پلک این است که بوتاکس از موضع تحت درمان به سایر نقاط بدن می‌رود ، به همین دلیل پزشک از بیمار می‌خواهد از ماساژ دادن موضع تحت درمان پس از تزریق بوتاکس خودداری کند.

 خطرات مربوط به تزریق بوتاکس

 تزریق بوتاکس یک روش درمانی غیر تهاجمی است و معمولاً در مقایسه با سایر روش های جوانسازی صورت با عوارض کمتری همراه است.این روش نیز همانند سایر روشهای جوانسازی با خطراتی همراه است. یکی از باورهای نادرستی که در خصوص درمان با بوتاکس وجود دارد این است که تزریق بوتاکس باعث می‌شود بیمار در معرض خطر مسمومیت حاصل از آن قرار بگیرد این در حالی است که مسمومیت بوتولیسم به علت بالا بودن مقادیر سم بوتولنیوم رخ می‌دهد و معمولاً از طریق خوردن غذاهای کنسرو شده وارد سیستم بدن می‌شود و بیمار را در معرض خطر مسمومیت قرار می‌دهد. تزریق نادرست بوتاکس می‌تواند باعث شود که عضلات نواحی دیگر صورت شل شوند و تزریق نادرست ها در اطراف چشم باعث افتادگی پلک و چشم می‌شود عوارض جانبی حاصل از تزریق نامناسب بوتاکس طی مدت ۶ ماه از بین می‌رود زیرا درمان با بوتاکس یک روش موقت است.

 تزریق ژل

تزریق ژل

تزریق ژل یک روش غیر تهاجمی برای جوانسازی پوست صورت است که از آن برای رفع چین و چروک صورت و کاهش عوارض پیری استفاده می‌شود تزریق ژل دارای خاصیت برجسته کنندگی است و معمولاً به درون لب گونه، و زیر چشم تزریق می‌شود تا حجم از دست رفته بافت صورت را ترمیم کند. معمولاً از طریق ژل برای رفع چین و چروک و خطوط صورت و بافت اسکار حاصل از آکنه یا آبله مرغان استفاده می‌شود. تزریق ژل یک روش عالی برای درمان خطوط بینی و دهان و خطوط اطراف دهان و لب است. این ژل از ترکیباتی ساخته شده است که به طور طبیعی در بدن وجود دارند و اسید هیالورونیک نام دارد. به این ترتیب تزریق این ماده باعث افزایش حجم صورت و جوانسازی آن می‌شود.

 چه افرادی می‌توانند متقاضی مناسبی برای درمان بل تزریق ژل باشند؟

 در بخش زیر به افرادی که می‌توانند متقاضی درمان با تزریق ژل باشند اشاره می‌کنیم:

 • افرادی که علائم پیری مانند خطوط و چین و چروک پوستی دارند
 • افرادی که ظاهر آنها خسته به نظرمی‌رسد و قصد دارم به جوانسازی صورت خود کمک کنند.
 • افرادی که قصد دارند بدون نیاز به استراحت پس از درمان از نتایج طبیعی حاصل از درمان و جوانسازی پوست بهره بگیرند.
 • افرادی که از سلامت کامل برخوردار هستند و یک دیدگاه مثبت و واقع گرایانه در خصوص نتایج حاصل از درمان دارند.

 تزریق ژل چگونه انجام می‌شود؟

 پزشک قبل از تزریق ژل توسط یک سرنگ بسیار باریک از پماد بی حسی استفاده می‌کند تا میزان درد به حداقل برسد. در برخی موارد بیمار نیاز به بی‌حسی موضعی دارد معمولا حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه طول میکشد تا فرایند درمان تکمیل شود هنگامی که ژل  به درون پوست تزریق می‌شود حجم اسید هیالورونیک افزایش می‌یابد و  به نرم شدن و آبرسانی به پوست کمک می‌کنند و باعث افزایش تولید کلاژن و الاستین زیر پوست می‌شود و به جوانسازی پوست کمک می‌نماید.

 استراحت و دوران بهبود

 معمولاً تزریق ژل با درد بسیار کمی همراه است و چون مانند بوتاکس یک روش غیر جراحی است بیمار نیازی به استراحت ندارد و می‌تواند پس از درمان فعالیت‌های طبیعی خود را شروع کند. بیمار باید از قرار گرفتن در معرض معرض نور آفتاب، ماساژ دادن موضع تحت درمان، ورزش کردن، و رفتن به سونا خودداری کند.

 نتایج تزریق ژل

تزریق ژل یک روش عالی برای بهبود حجم صورت، رفع خطوط و پر کردن چین و چروک اطراف چشم، اصلاح خطوط زیر گردن، و برطرف کردن خط خنده است. تزریق ژل باعث ایجاد ظاهری طبیعی می‌شود و با افزایش حجم نقاط مورد نظر صورت به جوانسازی و برگرداندن شادابی آن کمک می‌کند. نتایج حاصل از تزریق ژل فورا ایجاد می‌شود و تا چندین سال باقی می‌مانند. موفق بودن این روش به سلامت و سن بیمار و پوست او و نوع و کیفیت ژل مورد استفاده بستگی دارد. از آنجایی که اسید هیالورونیک به تدریج جذب می‌شوند، باید هر چند ماه یکبار برای تزریق مجدد ژل به پزشک مراجعه کرد، در صورتی که این فرایند تکرار نشود، پوست به تدریج شادابی خود را از دست داده و به شرایط قبل از درمان بر خواهد گشت.

 خطرات حاصل از تزریق ژل

در صورتی که تزریق ژل توسط یک پزشک متخصص و با تجربه انجام شود، یک روش کاملا ایمن خواهد بود. خطرات و عوارض نادر حاصل از تزریق ژل عبارتند از:

 • قرمزی، کبودی، تورم و درد از عوارض شایع تزریق ژل هستند.
 • تغییر رنگ پوست، عفونت، ایجاد توده و برجستگی از عوارض نادر تزریق ژل هستند.

 تزریق چربی برای جوانسازی پوست

تزریق چربی برای جوانسازی پوست

با بالا رفتن سن از حجم صورت کاسته شده و پوست شل می‌شود. این امر باعث افزایش تعداد چین و چروک اطراف لب و بینی(خط خنده)، پف زیر چشم، چین و چروک گوشه دهان و چانه، و افتادگی لب و چانه می‌شود. در اکثر موارد می‌توان با تزریق چربی به صورت و افزایش حجم آن به رفع مشکلات پرداخت. به طور کلی، تزریق چربی برای تعداد بسیار زیادی از بیماران جذاب است زیرا در این روش نیازی به تزریق یک ماده خارجی به بدن وجود ندارد. در این روش برخلاف سایر روش های جوانسازی پوست، از بافت بدن بیمار برای افزایش حجم صورت استفاده می‌شود. این بدین معنا است که تقریباً بدن هیچ فرصتی برای نپذیرفتن مواد تزریق شده و واکنش آلرژیک نخواهد داشت. به علاوه نتایج حاصل از این روش، حیرت انگیز هستند و مدت زیادی باقی می‌مانند و به خلق ظاهری زیبا و طبیعی کمک می‌کنند.

 چه افرادی می‌توانند متقاضی مناسبی برای تزریق چربی باشند

در این روش نیز مانند سایر روش ها، بیمار باید از سلامت عمومی مناسبی برخوردار باشد و بتواند پس از درمان به خوبی بهبود یابد. این مسئله هم بر نتایج نهایی درمان و هم بر ایمنی این روش برای بیمار تاثیر می گذارد. پزشک در جلسه مشاوره از بیمار در خصوص سابقه پزشکی او سوال می‌کند تا بتواند بهترین درمان احتمالی را برای را در اختیار او قرار دهد. لیپوساکشن اولین مرحله در انجام تزریق چربی محسوب می‌شود. بنابراین بیمار باید متقاضی مناسبی برای لیپوساکشن و تزریق چربی باشد. این امر بدین معناست که بیمار باید ذخایر چربی مناسبی در بدن داشته باشد که مناسب پیوند باشند. اگرچه برای تزریق چربی به صورت، در مقایسه با تزریق چربی به سینه، یا تزریق چربی به باسن و لیفت باسن، چربی کمی لازم است برخی از بیماران متقاضی مناسبی برای درمان به این روش نیستند.

تزریق چربی چگونه انجام می‌شود؟

تزریق چربی چگونه انجام می‌شود؟

 تزریق چربی در سه مرحله انجام می‌شود که شامل برداشتن چربی از بدن، تمیز کردن چربی، و تزریق آن به صورت است. تزریق چربی یک عمل سرپایی است بنابراین بیمار می‌تواند پس از اتمام کار پزشک به منزل برگردد. در این روش بیمار تحت بی حسی موضعی یا عمومی قرار می گیرد. تزریق چربی به صورت زیر انجام می‌شود:

 • در مرجله اول به کمک لیپوساکشن چربی بدن بیمار جمع‌آوری می‌شود. شکم پهلو ران و بازو از جمله نقاطی هستند که از چربی آنها استفاده می‌شود ، در صورتی که بیمار دارای توده چربی موضعی باشد می‌توان سلول‌های چربی آن را استخراج کرد. پزشک برای تخلیه چربی یک برش بسیار کوچک را در نزدیکی سلول‌های چربی ایجاد می‌کند. سپس به کمک کانوله و فشار منفی سلول‌های چربی تحلیل میگردد و درون یک محفظه سر بسته قرار داده می‌شوند.
 • در مرحله دوم باید سلول‌های چربی تفکیک و تمیز شوند. بدین منظور چربی از هرگونه مایعی که در حین لیپوساکشن در اطراف آن جمع شده است پاکسازی می شود. در نتیجه فقط سلول‌های خالص چربی باقی می‌ماند که برای تزریق آماده می‌شوند.
 • در مرحله سوم سلول‌های چربی آماده شده به درون سرنگ مخصوص انتقال داده می‌شوند. در این مرحله پزشک موضع مورد نظر برای تزریق چربی را مشخص کرده و نحوه تزریق چربی به این نقطه را تعیین خواهد کرد. سپس چربی را در اعماق مختلف پوست تزریق کرده و از کافی بودن تعداد سلول‌های چربی در موضع مورد نظر اطمینان حاصل می‌کند.

 دوران بهبود

 ممکن است پس از تزریق چربی بیمار دچار کبودی و تورم در صورت و نقاط اطراف محل تزریق شود. این امر کاملاً طبیعی است و معمولاً ظرف مدت چند روز بهبود می‌یابد. پزشک برای کنترل درد بیمار قرص مسکن می‌دهد. بیمار می‌تواند چند روز پس از تزریق چربی فعالیت‌های طبیعی خود را از سر بگیرد. نتایج حاصل از درمان فوران قابل مشاهده خواهد بود و با بهبود کبودی و تورم، بیمار می‌تواند شاهد نتایج نهایی باشد. در برخی موارد فرآیند بهبودی تا چندین ماه ادامه می‌یابد زیرا بدن سعی می کند چربی تزریق شده را در بهترین حالت ممکن شکل دهد. پزشک در جلسه مشاوره اطلاعات بیشتری را در خصوص دوران بهبود به نتایج مورد انتظار در اختیار بیمار قرار می‌دهد.

 تزریق ژل بهتر است یا چربی؟

 تزریق ژل نسبت به سایر روش های درمانی برای جوانسازی پوست از محبوبیت بیشتری برخوردار است و اکثر افراد با این روش آشنایی بیشتری دارند. این بدین معنا نیست که تزریق ژل بهتر از تزریق چربی است و عکس این مسئله نیز صحت ندارد. میزان موفقیت هر یک از آنها به اهداف درمان، ساختار صورت، و انتظارات بیمار بستگی دارد. تزریق ژل به علت سریع و بی درد بودن روش انجام آن از محبوبیت بیشتری برخوردار است. ماندگاری نتایج حاصل از تزریق ژل مانند تزریق چربی نیست. اگرچه نتایج به دست آمده از تزریق ژل به مدت سه ماه تا دو سال باقی می‌ماند، نتایج حاصل از تزریق چربی تا چندین سال تغییر نخواهد کرد. در صورتی که بیمار از پوست و بدن خود به خوبی مراقبت کند نتایج حاصل از درمان تا چندین دهه باقی خواهد ماند. اگرچه تزریق ژل به علت پایین بودن هزینه و کوتاه بودن دوران بهبود محبوبیت بیشتری دارد، بیماران باید مراقبت از نتایج به دست آمده را نیز در نظر داشته باشند. تزریق ژل بیشتر از تزریق چربی به مراقبت نیاز دارد، به این ترتیب می توان گفت هزینه مربوط به انجام هر یک از این روش‌ها برابر است. بهتر است بیمار قبل از انتخاب هر یک از این روش‌ها با پزشک خود مشورت کند.

 پیلینگ شیمیایی

پیلینگ شیمیایی

پیلینگ شیمیایی بهترین روش برای بهبود کیفیت و ظاهر صورت است. این روش با بهبود خطوط ریز صورت، چین چروک صورت، و لکه های حاصل از افتاب سوختگی و پیری به این وضعیت صورت بیمار کمک می‌کند. از پیلینگ شیمیایی به عنوان بهترین روش برای جوانسازی صورت و بهبود وضعیت آن استفاده می شود. به طور کلی باید در برنامه جوان سازی صورت و مراقبت از پوست از محصولاتی استفاده کرد که به رفع لایه‌های  پیر، مرده، و خشک، و آبرسانی به پوست کمک کنند، و رطوبت آن را حفظ نمایند و در نهایت از پوست در برابر آسیب دیدگی حاصل از نور خورشید محافظت نمایند. تعداد زیادی از انواع پیلینگ شیمیایی و لایه فوقانی صورت تاثیر می‌گذارند، برخی از آنها از صورت محافظت می‌کنند، و با بهبود بافت صورت ظاهری لطیف سالم به پوست می‌بخشند.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است