درمان جای زخم و اسکار با روش غیرجراحی،جراحی زد پلاستی و پیوند پوست

با وجود پیشرفت‌های تازه در پزشکی و تکنولوژی، اصلاح جای زخم برای کسانی که می‌خواهند از آن خلاص شده و یا حداقل به دنبال کاهش آن هستند، ممکن شده است. هدف اصلاح جای زخم، بهبود ظاهر آن با پنهان کردن، تغییر مکان آن یا مینیموم کردن برجستگی آن می‌باشد. رنگ پوست شخص، سن و نوع جای زخم، همگی از فاکتورهای مهم در تعیین نتیجه‌ و میزان موفقیت اصلاح جای زخم هستند. روش‌های متعددی می‌توانند برای این هدف مورد استفاده قرار بگیرند، جراحی که شامل مسطح کردن مجدد پوست است، سفید کردن و تغییر رنگ اسکار، پر کردن اسکار، پیوند پوستی تازه در محل اسکار، بریدن اسکار و یا ایجاد یک برش برای تغییر شکل اسکار، از جمله‌ی این راهکارها می‌باشند.

اصلاح جای زخم با روش جراحی، مانند زد پلاستی، یک گزینه‌ی موجود برای افرادی است که با اسکارهای حاصل از آسیب یا جراحی‌های دیگر مواجه هستند. بر اساس شدت جای زخم، اصلاح بافت زخم شده، می‌تواند به بازیابی شکل و عملکرد کمک کند. با توجه به مشاوره‌ی مقدماتی، پزشک جراح تصمیم می‌گیرد که کدام روش برای شما بهترین است. دکتر خان محمدی، بیماران را درباره‌ی تمام گزینه‌های جراجی و غیر جراحی اصلاح جای زخم راهنمایی می‌کند تا یک برنامه‌ی شخصی‌ برای هر فرد ایجاد شده و به او در رسیدن به بهترین سطح ظاهری و راحتی کمک شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره انواع روش‌های ترمیم اسکار و بخیه یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره ۰۲۱۴۴۰۱۲۱۵۳  تماس حاصل فرمایید.

انواع اسکار


انواع مختلفی از اسکار وجود دارند که شامل موارد زیر می‌باشند:

اسکار کلوئید (گوشت اضافه)

این زخم‌ها نتیجه‌ی یک فرایند بهبودی بیش از حد تهاجمی است. این گونه زخم‌ها از آسیب اصلی بالاتر رفته و بیشتر دیده می‌شوند. با گذشت زمان، یک زخم کلوئید ممکن است مانع حرکت شود. می‌توان از ایجاد کلوئید با استفاده از درمان فشاری یا پدهای ژل با سیلیکون در هنگام آسیب، جلوگیری کرد. اسکارهای کلوئید در میان افراد با پوست تیره بیشتر شایع هستند.

زخم‌های انقباضی

اگر پوست بسوزد، فرد ممکن است این نوع زخم را تجربه کند. این نوع زخم‌ها، پوست را جمع می‌کنند که ممکن است بر توانایی فرد در حرکت کردن، اثر بگذارد. اسکارهای انقباضی می‌توانند عمیق‌تر نیز بشوند که در آن صورت بر عضلات و اعصاب اثر می‌گذارند.

اسکارهای هیپرتروفیک

این نوع زخم‌ها، اسکارهایی قرمز رنگ و بالا آمده هستند که مشابه با کلوئیدها می‌باشند اما از مرزهای محل آسیب فراتر نمی‌روند.

زخم آکنه

اگر شخص دچار آکنه‌ی شدید باشد، احتمالاً زخم‌هایی را به دلیل وجود آکنه، تجربه خواهد کرد. انواع مختلفی از زخم‌های آکنه وجود دارند که اعم از حفره‌های عمیق و زخم‌هایی که ظاهر گوشه‎دار و موجی دارند، می‌باشند.

ترمیم جای زخم برای چه کسانی مناسب است؟


ترمیم جراحی جای زخم، یک فرایند بسیار وابسته به شخص بوده و ممکن است برای همه‌ی افراد مناسب نباشد. پیش از اتخاذ هر تصمیمی، حتماً با یک جراح مشورت کنید. جراح شرایط بیمار و وضعیت سلامت او را بررسی کرده و مناسب‌ترین درمان را برای او برنامه‌ریزی می‌کند. درمان جای زخم با استفاده از جراحی می‌تواند یک گزینه‌ی مناسب برای فرد باشد اگر:

 •  از نظر فیزیکی سالم باشد.
 •  انتظارات معقول داشته باشد.
 • جای زخم باعث درد و ناراحتی شده باشد.
 •  اسکار باعث محدود شدن تحرک و جنب‌وجوش او شده باشد.
 •  به دلیل ظاهر زخم‌های خود خجل باشد.
 •  هیچ گاه سیگاری نبوده و یا سیگار را ترک کرده باشد.

ترمیم جای زخم چه کاری انجام می‌دهد؟


مزایا و اهداف روش‌های ترمیم زخم عبارتند از:

 •  کاهش اندازه‌ی اسکار
 •  برداشتن زخم‌های پژمرده و برجسته
 •  پایین بردن زخم‌های بالا آمده
 •  باریک کردن پهنای اسکار
 •  بسیاری از اسکارهای ترمیم شده به خطوط باریکی تبدیل شده و با گذشت زمان محو می‌شوند.

روش های غیرجراحی ترمیم زخم


پزشکان از درمان‌های متعددی برای کاهش جای زخم‌های بیمار استفاده می‌کنند، شامل:

درمان‌های موضعی

درمان‌های موضعی می‌توانند به بهبود جای زخم‌های دارای رنگدانه، کمک کنند. کرم‌های سفید کننده‌ی پوست را می‌توان به صورت موضعی و برای روشن‌تر کردن جای زخم استفاده کرد. این کرم‌های موضعی، می‌توانند به عنوان نخستین تلاش برای بهبود ظاهر اسکار و کاهش رنگدانه‌های آن در نظر گرفته شوند.

لایه‌برداری شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی می‌تواند اسکارهای سطحی و اسکارهای آکنه را درمان کند. محلول لایه‌بردار شیمیایی، لایه‌های بالایی پوست را به منظور صاف کردن اسکارهای پژمرده و یکدست کردن رنگ پوست، برمی‌دارد. این لایه‌برداری‌ها، وابسته به زخم بیمار، می‌توانند عمق‌های متفاوتی داشته باشند. لایه‌برداری‌های سطحی معمولاً به زمان بهبودی نیاز ندارند در حالی که روش‌های عمیق‌تر ممکن است تا دو هفته استراحت را نیاز داشته باشند.

درمان‌های لیزری

درمان‌ لیزری یک روش مؤثر برای درمان اسکار جوش و زخم است که به زمان بهبودی کمی نیاز دارد. پرتوهای با انرژی بالا، برای صاف کردن اسکارهای ناخواسته استفاده می‌شوند. درمان‌های لیزری به کاهش قرمزی کمک کرده و جای زخم را با پوست اطراف آن ترکیب می‌کند. به علاوه، درمان‌های لیزری مرزهای اسکار را کمی ناپدید می‌کنند که این کار، زخم را کمتر قابل مشاهده می‌سازد. تعداد جلسات درمان لیزری که بیمار برای مینیموم کردن ظاهر زخم‌های خود به آن نیاز دارد، به نوع پوست او، اندازه و شکل اسکار و مکان اسکار بستگی دارد. پزشک در طول جلسات مشاوره، مناسب‌ترین درمان را برای برداشتن اسکار، به بیمار ارائه می‎دهد.

فیلرها

فیلرها به اسکارهای پژمرده تزریق می‌شوند تا بافت پوست یکدست گردد. این تزریقات برای زخم‌های کم عمق و وسیع مناسب هستند اما استفاده از فیلرها در درمان اسکارهای عمیق و باریک، محدود می‌باشد. پزشک می‌تواند از فیلرها برای بالا آوردن اسکارهای پژمرده یا اسکارهایی که در سطح پایین‌تری از بقیه‌ی پوست اطراف قرار دارند، استفاده کند. بهبودی حاصل از تزریق فیلر معمولاً بلافاصله است، اما ممکن است موقتی باشد.

درم ابریژن

درم ابریژن یک روش رفع اسکار صورت است که برای درمان اسکارهای جوش، آکنه، جای آبله و جای بخیه استفاده می‌شود. پزشک لایه‌های بالایی پوست بیمار را برمی‌دارد تا به سطحی برسد که بتواند جای زخم را کاهش دهد. با برداشتن لایه‌ی بالایی پوست با درم ابریژن، امکان رشد یک لایه‎ی جدید و جایگزینی پوست آسیب دیده‌ی قلبی وجود خواهد داشت.

روش‌های جراحی ترمیم اسکار


از آنجا که هر جای زخمی یک مورد یکتاست، تکنیک‌های متعددی برای درمان و رفع اسکار یا کاهش آنها به کار گرفته می‌شود. گزینه‌های رایج جراحی، موارد زیر می‌باشند.

تکنیک‌های زدپلاستی و بازآرایش بافت مربوطه

زدپلاستی روشی است که برای جهت دادن مجدد به اسکارها استفاده می‌شود. جای زخم با برش پوست اطراف زخم به صورت فلپ‌های مثلثی، جایگذاری می‌شود. این فلپ‌ها معمولاً به شکل حرف زد (Z) هستند (و بنابراین به همین نام خوانده می‌شوند)، اما روشی که پزشک انتخاب می‌کند به شکل اسکار بستگی دارد. فلپ‌ها مکان‌یابی مجدد می‌شوند تا به صورت خطوط و چین و چروک‌های طبیعی پوست به نظر برسند. اسکار حاصل از این عمل، معمولاً کمتر قابل مشاهده است. عمل زدپلاستی همچنین به کاهش فشار زخم‌های انقباضی کمک کرده و معمولاً در جراحی بازسازی سوختگی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گسترش بافت

در این روش، یک بالون به زیر تکه‌ای از پوست سالم نزدیک زخم، وارد می‌شود. این بالون با محلول نمکی پر می‌شود تا پوست را منبسط کند. سپس اسکار با روش جراحی برداشته شده و پوست کشیده شده با بالون به جای ناحیه‌ی زخم‌دار نشسته و به دقت بسته می‌شود. این روش معمولاً در جراحی بازسازی سینه و بازسازی سوختگی استفاده می‌شود.

پیوند پوست

در این روش، پزشکان پوست یک قسمت سالم از بدن را گرفته و آن را به ناحیه‌ی آسیب دیده پیوند می‌زنند. پیوندها معمولاً دارای ارجحیت نیستند چرا که پوست پیوندی ممکن است از نظر رنگ و بافت با پوست اطراف آن همخوانی نداشته باشد. ناحیه‌ای که پیوند از آن برداشته می‌شود نیز متحمل زخم می‌گردد، اما پیوندهای پوستی به شدت عملکرد نواحی به شدت زخم را بهبود می‌بخشند.

جراحی فلپ

جراحی فلپ برای آوردن بافت سالم به یک ناحیه‌ی بدون پوست، استفاده می‌شود. فلپ، انقباضات کمتری را نسبت به پوست پیوندی متحمل می‌شود. این روش همچنین پوشش بافت نرم بهتری را فراهم کرده و مطابق با ناحیه‌ی بازسازی شده می‌باشد. با این حال، این روش، اسکارهایی را در ناحیه‌ی دهنده‌ی فلپ، بر جای می‌گذارد.

مدت زمان بهبودی پس از جراحی ترمیم جای زخم، چگونه می‌گذرد؟


بعد از عمل‌های سرپایی ترمیم جای زخم، بیشتر بیماران قادرند تا پس از گذشت یک هفته به کار برگردند. فرایندهای پیچیده مانند پیوند پوست و جراحی فلپ، به زمان بهبودی بیشتری نیاز دارند. ابتدا در مرحله‌ی بهبودی، بیمار باید انتظار تورم، تغییر رنگ یا ناراحتی را داشته باشد که بین 10 تا 14 روز طول می‌کشند. هفته‌ها طول می‌کشد تا جای زخم به تدریج محو شده و ترمیم گردد. بیمار برای مشاهده کردن نتایج عمل، باید ماه‌ها صبر کرده و در برخی موارد و برای زخم‌های بزرگ نزدیک به یک سال طول می‌کشد تا بهبودی کامل حاصل شده و زخم ناپدید گردد. همچنین باید دانست که برخی روش‌های درمان اسکار پوست به بیش از یک جلسه نیاز دارند تا به بیمار، نتایج دلخواه او را بدهند. در صورت استفاده از این روش‌ها، تعداد جلسات مورد نیاز را کامل کنید تا به نتایج طولانی مدت دست یابید.

عوارض


هر نوع عمل جراحی دارای مقداری ریسک است. در مورد عمل جراحی ترمیم جای زخم، برخی از عوارض محتمل شامل موارد زیر می‌باشند:

 •  واکنش‌های آلرژیک
 •  خونریزی یا هماتوم
 •  عفونت
 •  لخته‌های خون
 •  عود کردن زخم
 •  باز شدن جراحت
 •  واکنش‌های آلرژیک به چسب‌های پزشکی، تجهیزات بخیه یا آماده‌سازی‌های موضعی
 •  ناهنجاری‌های کانتور پوست
 •  تغییر رنگ پوست
 •  تورم
 •  افزایش حساسیت پوست

درمان جای زخم چه مقدار هزینه دارد؟


هزینه‌ی درمان و رفع آکنه، جای زخم و غیره نیز، همیشه نقش مهمی را در تصمیم‌گیری درباره‌ی مناسب‌ترین درمان برای بیمار، ایفا می‌کند. گرچه به دلیل تفاوت قیمت‌های کلینیک‌ها و پزشکان جراح، نمی‌توان هیچ عدد مشخصی را بیان کرد، اما می‌توان گفت که فاکتورهای زیر، مواردی هستند که شخص باید به خاطر سپرده و شدیداً بر هزینه‌ی این عمل تأثیر می‌گذارند.

 •  دستمزد جراح
 •  نوع عمل انجام شده
 •  هزینه‌ی بیمارستان و تجهیزات جراحی
 •  دستمزد متخصصین بیهوشی
 •  مکان جغرافیایی کلینیک
 •  داروهای توصیه شده
 •  آزمایشات پزشکی
 •  لوازم و لباس‌هایی که در طول عمل و پس از آن مورد استفاده قرار می‌گیرند.
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است