درمان سرطان روده کوچک (باریک) با جراحی براساس نوع و پیشرفت تومور

روده کوچک بخشی از سیستم گوارش است و وظیفه آن تجزیه مواد غذایی و مغذی است تا بدن بتواند آنها را جذب کند. روده کوچک، معده را به روده بزرگ که کولون نام دارد، متصل می­کند. طول روده کوچک حدود 6 و نیم متر است و برای آنکه به طور کامل درون شکم قرار بگیرد دارای چین­های مختلف است که حدود سه چهارم از سیستم گوارش را به خود اختصاص می­دهد. سرطان روده کوچک زمانی آغاز می­شود که سلول­های سالم دیواره روده کوچک تغییر کنند و شروع به رشد نمایند، و در نتیجه توده­هایی را ایجاد می­کنند که تومور نام دارند. این تومورها می­توانند خوش خیم یا بد خیم باشند. تومورهای سرطانی جز تومورهای بدخیم هستند که به سرعت رشد می­کنند و به سایر نقاط بدن منتقل می­شود. خوش خیم بودن تومور به این معناست که توانایی رشد دارند اما در سراسر بدن پخش نمی­شوند. مدت زیادی طول می­کشد تا این تغییرات ایجاد شوند. علل ژنتیکی و محیطی می­توانند باعث ایجاد این تغییرات شوند، این در حالی که هنوز علل ابتلا به سرطان روده کوچک به طور دقیق مشخص نیست. برای درمان سرطان روده کوچک از سه روش استفاده می­شود که عبارتند از جراحی، پرتو درمانی، و شیمی درمانی

سرطان روده

انتخاب نوع درمان به عوامل مختلفی از قبیل نوع و مرحله سرطان، عوارض جانبی احتمالی، سلامت عمومی بیمار، و نظر پزشک بستگی دارد. بیمار می¬تواند در خصوص اهداف هریک از روش¬های درمانی و نتایج مورد انتظار با پزشک خود مشورت کند. عمل جراحی رایج ترین روش برای درمان سرطان روده کوچک است. در این روش تومور و بخشی از بافت¬های سالم اطراف از بدن بیمار خارج می¬شود. از عمل جراحی برای خارج کردن تومور و قسمت¬های سرطانی روده کوچک، پیوند قسمت پشت روده، و بازکردن انسداد روده کوچک استفاده می¬شود. در برخی موارد براساس نوع جراحی، باید بیمار از برخی داروها و مکمل¬ها برای تسهیل هضم استفاده کند و از یک رژیم غذایی خاص پیروی نماید.
در کلینیک دکتر خان محمدی انواع روش های جراحی برای درمان سرطان(تومور) روده کوچک انجام می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره ۰۲۱۴۴۰۱۲۱۵۳ تماس حاصل فرمایید.

انواع سرطان روده کوچک


سرطان روده کوچک به 5 گروه اصلی تقسیم می­شود:

 • آدنوکارسینوم: آدنوکارسینوم رایج ترین نوع سرطان روده کوچک است که معمولا در اثنی عشر یا تهی روده رخ می­دهد. آدنوکارسینوم در سلول­های غده روده کوچک ایجاد می­شود.
 • سارکوم: سارکوم روده کوچک یک لیمیوسارکو است که در بافت عضلات تشکیل دهنده روده به وجود می­آید. این نوع تومور معمولا در دراز روده ایجاد می­شود.
 • سرطان استرومایی دستگاه گوارش( GIST ): یکی از تومورهایی که شیوع آن کم است و عقیده بر این است که در سلول­های دیواره دستگاه گوارش به یک نوع سرطان که سارکوم بافت نرم نامیده می­شوند، تعلق ­دارند.
 • سرطان کارسینوئید: تومورهای کارسینوئید تحت عنوان تومورهای نورواندوکرین دسته بندی می­شوند. این تومورها در سلول­های تولید کننده هورمون در اعضای مختلف بدن رشد می­کنند و معمولا در دراز روده شروع به رشد می­نمایند.
 • لنفوم: به سرطان سیستم لنفاوی گفته می­شود. سیستم لنفاوی بخشی از سیستم ایمنی بدن را تشکیل می­دهد. لنفوم روده کوچک معمولا در دراز روده یا تهی روده رخ می­دهند و معمولا یک لنفوم غیر هوچکینی است.

دلایل ابتلا به سرطان روده کوچک چیست؟


عوامل زیر می­توانند ریسک ابتلا به سرطان روده کوچک را افزایش دهند:

 • مصرف غذاهای چرب
 • بیماری کرون: این بیماری یک بیماری التهابی مزمن دستگاه گوارش است. افراد مبتلا به بیماری کرون بیشتر در معرض ریسک سرطان روده کوچک و سرطان کولورکتال قرار دارند.
 • بیماری سلیاک: بیماری سلیاک یکی از بیماری­های دستگاه گوارش است که باعث اختلال در فرایند جذب مواد مغذی از روده کوچک می­شود. سیستم ایمنی بدن به پروتئینی که گلوتن نام دارد و در گندم، جو، گندم سیاه، و جو دو سر و سایر غلات یافت می­شود، واکنش نشان می­دهد و به لایه درونی روده کوچک آسیب می­رساند.
 • پولیپوز فامیلیال کولون (  FAB ): یک بیماری ارثی است که صدها یا هزاران پولیپ در روده ایجاد می­شود. این پولیپ­ها معمولا خوش خیم ( غیر سرطانی ) هستند، اما اگر درمان نشوند صد در صد به تومورهای سرطانی تبدیل می­شوند. افراد مبتلا به پولیپوز فامیلیال کولون بیشتر در معرض خطر انواع سرطان­ها از قبیل سرطان معده، سرطان اثنی عشر، سرطان تیروئید، سرطان پانکراس، و هپاتوبلاستو که یک نوع سرطان کبد است و معمولا در اوایل دوران کودکی ایجاد می­شود؛ قرار دارند.

این بیماری چه نشانه­ هایی دارد؟


افراد مبتلا به سرطان روده کوچک، علائم و نشانه­های زیر را تجربه می­کنند. گاهی اوقات افراد مبتلا به سرطان روده کوچک هیچ یک از علائم بیماری را ندارند، یا آنکه بیماری­های دیگری عامل ایجاد کننده این علائم هستند. این علائم عبارتند از:

 • وجود خون در مدفوع
 • تیره یا سیاه بودن مدفوع
 • اسهال
 • وجود غده در شکم
 • درد یا انقباضات شکمی
 • کاهش وزن بدون هیچ گونه دلیل مشخص
 • دردهای شکمی که با استفراغ یا تهوع شدید همراه است.

راه­های تشخیص این بیماری


پزشکان از آزمایشات مختلف برای تشخیص سرطان استفاده می­کنند. آنها همچنین برای تشخیص انتشار سرطان به سایر اعضای بدن نیز آزمایشات مختلفی را درخواست می­کنند. در صورتی که سرطان به سایر اعضای بدن انتشار یافته باشد اصطلاحا به آن متاستاز میگویند. به عنوان مثال عکسبرداری می­تواند انتشار سرطان به سایر اعضای بدن را نشان دهد و تصاویر مختلفی از اعضای بدن را در اختیار پزشک قرار دهد. معمولا پزشک برای تشخیص بهترین نوع درمان، آزمایشات مختلفی را درخواست می­کنند. در اکثر موارد، نمونه برداری تنها راه مطمئن برای تشخیص محل بروز سرطان است. در نمونه برداری، پزشک در لابراتوار نمونه کوچکی از بافت را تهیه می­کند و مورد آزمایش قرار می­دهد. در مواردی که امکان انجام برداری وجود نداشته باشد، پزشک از آزمایشات دیگری برای تشخیص بیماری استفاده می­کند. پزشک در انتخاب روش تشخیص سرطان موارد زیر را در نظر می­گیرد:

 • نوع سرطانی که بیمار به آن مشکوک است.
 • علائم و نشانه­هایی که بیمار دارد.
 • سن و شرایط پزشکی بیمار
 • نتایج آزمایشات اولیه بیمار

پزشک علاوه بر معاینه جسمانی بیمار، از روش­های زیر نیز برای تشخیص سرطان روده کوچک بهره می­گیرد:

 • آزمایش خون
 • اشعه ایکس
 • نمونه برداری
 • آندوسکوپی
 • کولونوسکوپی
 • سی تی اسکن
 • پرتونگاری مقطعی گسیل پوزتیرون یا سی دی اسکن – پرتو نگاری مقطعی گسیل پوزتیرون
 • لاپاراتومی

پس از انجام تست­های تشخیصی، پزشک نتایج به دست آمده را مورد بررسی و ارزیابی قرار می­دهد. اگر پزشک سرطان روده کوچک را تائید کند، نتایج به دست آمده می­توانند به پزشک برای توصیف سرطان و تشخیص مرحله پیشرفت آن کمک کند.

جراحی سرطان روده کوچک 


عمل جراحی، درمان اصلی سرطان روده کوچک است و معمولا تنها راه درمان محسوب می­شود. در این مرحله، جراحی تنها روش درمان سرطان روده کوچک است. نمی­توان همیشه از عمل جراحی برای درمان سرطان استفاده کرد. از عمل جراحی در مواردی که سرطان پیشرفت کرده است، استفاده می­شود. از عمل جراحی برای تسکین علائم استفاده می­شود. می­توان از عمل جراحی برای رفع انسداد روده استفاده کرد. انتخاب نوع عمل جراحی به عوامل مختلفی مانند اندازه و محل تومور و ابتلا فرد به بیماری­های حاد سایر اعضای بدن بستگی دارد.

جراحی خارج کردن تومور

معمولا در این نوع جراحی یک برش کوچک در شکم ایجاد می­شود، پس قسمت­های سرطانی روده به همراه بافت­های سالم اطراف آن از بدن بیمار خارج می­شود. پس جراح محل برش را بخیه میزند. گاهی اوقات باید برخی از بافت­های اطراف که حاوی گره­های لنفاوی هستند نیز از بدن خارج شود. معمولا چند روز پس از جراحی، بیمار می­تواند مانند قبل غذا و مایعات بخورد. خارج کردن بخش کوچکی از روده، مشکلات چندانی را در خصوص غذا خوردن و دفع مواد زائد روده ایجاد نمی­کند.

پانراتیکودئونوستومی ( جراحی ویپل )

از این روش برای درمان سرطان اثنی عشر استفاده می­شود، در حقیقت بیشتر از این روش برای درمان سرطان پانکراس استفاده می­شود. در این جراحی، اثنی عشر، بخشی از پانکراس، گره­های لنفاوی مجاور و بخشی از معده برداشته میشود. کیسه صفرا و بخشی از مجرای صفرا برداشته می­شود و بخش باقی مانده به روده کوچک متصل می­شود تا صفرا بتواند از کبد وارد روده کوچک شود. اکثر بیمارانی که این نوع عمل جراحی را انجام می­دهد دچار کاهش وزن خواهند شد.

عمل جراحی تسکینی 

در مواردی که به علت پخش شدن سرطان در شکم امکان تخلیه کامل سرطان وجود نداشته باشد، جراح برای بهبود برخی از علائم مربوط به سرطان اقدام به انجام عمل جراحی می­کند. این جراحی تحت عنوان عمل جراحی تسکینی شناخته می­شود. اغلب این نوع جراحی با هدف رفع انسداد روده، کاهش درد، تهوع، استفراغ انجام می­شود تا بیمار بتواند به طور طبیعی غذا بخورد. جراح در صورت امکان بخشی از تومور و بافت آن را تخلیه می­کند تا مواد غذایی هضم شده بتوانند از روده عبور کنند. گاهی اوقات جراح، تومور را در جای خود باقی می­گذارد و قسمت­های سالم روده را از تومور دور می­کند تا از هر گونه انسداد جلوگیری شود. در مواردی که تومور پیشرفت کرده است یک لوله نسبت محکم و سفت از قسمت مسدود شده روده عبور میکند و فضای کافی را برای عبور مواد غذایی فراهم می­کند. اگر امکان انجام این کار وجود نداشته باشد، جراح لوله­ای را درون معده قرار می­دهد تا امکان تخلیه معده وجود داشته باشد و مشکل استفراغ و تهوع کاهش یابد.

شیوه­های مختلف جراحی سرطان روده باریک


می­توان به کمک روش­هایی که از تهاجم کمی برخوردار هستند، تومورهای روده کوچک را از بدن خارج کرد. برای انجام این روش­های جراحی نیازی به ایجاد برش­های بزرگ روی شکم نیست بنابراین دوران بهبود کوتاه تر است، حتی می­توان جراحی پیچیده ویپل را به صورت جراحی لاپاراسکوپی انجام داد.

جراحی به کمک ربات

پزشکان می­توانند از یک سیستم جراحی سرطان روده کوچک استفاده کنند. این سیستم از چند وسیله جراحی کوچک تشکیل شده که روی سه بازوی روباتیک قرار دارند. بازوی چهارم در بازوی چهارم یک دوربین فیلم برداری وجود دارد که دارای قابلیت بزرگنمایی و وضوح بالا است که تصاویر سه بعدی را در یک صفحه کامپیوتر نشان می­دهد و به جراح در هنگام جراحی کمک می­کند. در جراحی به کمک روبات، وسایل و دوربین جراحی از طریق برش­های ایجاد شده روی شکم وارد روده می­شوند. حراج این وسایل و دوربین­ها را در اتاق جراحی کنترل می­کند. جراحی روباتیک دید کاملی را در اختیار پزشک قرار می­دهد تا بتواند تومور، اعضای مجاور، و عروق خونی را مشاهده کند. همچنین توانایی جراحی برای انجام دقیق جراحی روده کوچک بهبود می­یابد. بازوهای جراحی، حرکات بسیار دقیقی دارند و دامنه حرکات آنها نسبت به دست جراح بهتر است.

جراحی لاپاراسکوپی

در جراحی لاپاراسکوپی چندین برش کوچک روی شکم ایجاد می­شود. جراح از طریق یک از برش­ها دستگاه لاپاراسکوپ را وارد بدن می­کند، یک لوله کوچک که یک دوربین به آن وصل شده است و تصاویری دو بعدی از سرطان و اعضای مجاور را در اختیار جراح قرار می­دهد. جراح، وسایل جراحی را از طریق برش­های باقی مانده وسایل جراحی را وارد بدن می­کند و کار خود را شروع می­کند. در جراحی لاپاراسکوپی مانند جراحی روباتیک دوره بهبود کوتاه تر است.

جراحی باز 

در جراحی باز یک برش بزرگ روی شکم ایجاد می­شود، از این نوع جراحی برای تخلیه تومورهای بزرگتر و تومورهایی که در نزدیکی ساختارهای حیاتی بدن قرار دارند، مانند پانکراس و کبد، استفاده می­شود. افرادی که دارای بافت اسکار شکمی ناشی از جراحی­های قبلی هستند، به جراحی باز نیاز دارند.

بهبود بیمار پس از جراحی 


دوران بهبود در بیمارانی که جراحی روماتیک و لاپاراسکوپی انجام داده اند نسبت به افرادی که جراحی باز انجام داده اند، کوتاه تر است. پزشک در زمان بستری شدن بیمار در بیمارستان به طور مرتب وضعیت سلامت او را بررسی می­کند و به کمک داروهای مختلف درد و ناراحتی او را کنترل می­کند. اگر در عمل جراحی فقط بخش کوچکی از روده برداشته شود، فرایند هضم همانند قبل انجام می­شود با این حال ممکن است در جراحی ویپل تغییر الگوی تغذیه ضروری باشد. بیمار باید به منظور پیشگیری از ایجاد عفونت، یبوست، و تسکین درد داروهایش را به موقع استفاده کند و در صورت بروز هرگونه مشکلی با پزشک خود تماس بگیرد. در صورتی که بیمار دچار یبوست شود می­تواند با تغییر رژیم غذایی، مصرف بیشتر مایعات، و برخی داروها مشکل یبوست خود را برطرف کند، بیمار باید قبل از مصرف هرگونه دارویی با پزشک خود مشورت کند. داشتن آرامش و نفس عمیق کشیدن در تسکین درد موثر هستند، بیمار باید پس از بیهوشی به حفظ سلامت ریه­های خود توجه کند، و مایع لنف بتواند به خوبی تخلیه شود. بیمار باید سعی کند در هفته اول پس از جراحی نفس عمیق بکشد و تمرینات ورزشی مخصوص آرام سازی بدن را چند بار در طول روز انجام دهد. بیمار می­تواند به تنهایی برخی تمرینات ساده را انجام دهد. بیمار می­تواند روی صندلی بنشیند و چشم­هایش را ببندد و 5 تا ده نفس عمیق بکشد. عضلات خود را شل کند و به آرامی سر و شانه خود را حرکت دهد.

عوارض جراحی


جراحی سرطان روده کوچک یک جراحی پیچیده است که به مهارت و تجربه زیادی نیاز دارد. با این حال، برخی از بیماران علیرغم با تجربه بودن پزشک از عوارض جراحی رنج می­برند. این عوارض عبارتند از:

 • نشت مایع از محل پیوند بافت­ها
 • عفونت
 • خونریزی
 • بروز برخی مشکلات ناشی از تخلیه معده پس از غذا خوردن

 

هزینه جراحی سرطان روده کوچک چقدر است؟


هزینه جراحی برای هر بیمار متفاوت است و به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله شدت و گستردگی تومور، نوع عمل جراحی، مراقبت ها، آزمایش ها و داروهای قبل و بعد جراحی، تجربه و شهرت پزشک و بسیاری عوامل دیگر. بهترین راه برای تعیین قیمت دقیق عمل جراحی مشورت با پزشک است.

 

راه­های دیگر درمان سرطان روده کوچک چیست؟


پرتو درمانی و شیمی درمانی دو روش دیگر برای درمان سرطان روده کوچک می­باشند:

پرتو درمانی 

پرتو درمانی یکی از روش­های درمان سرطان است که از پرتوهای پرانرژی اشعه ایکس و سایر انواع پرتوها برای بین بردن سلول­های سرطانی و جلوگیری از رشد آنها استفاده میشود.

دو روش برای پرتو درمانی وجود دارد:

 • در پرتو درمانی خارجی از یک دستگاه ویژه برای پرتودهی تومورهای سرطانی استفاده می­شود.
 • پرتو درمانی داخلی از مواد رادیو اکتیو استفاده می­شود که از طریق سرنگ، قرص، یا کاتتر که به درون بافت سرطانی یا بافت مجاورت آن انتقال داده می­شود.

شیمی درمانی

شیمی درمانی یکی از روش­های درمان سرطان است، در این روش از داروهای مختلف برای متوقف کردن رشد سلول­های سرطانی، کشتن سلول­ها، و جلوگیری از تکثیر آنها استفاده می­شود. در مواردی که داروی شیمی درمانی به صورت وریدی به درون عضله تزریق می­شود، یا به صورت قرص به بیمار داده می­شود، دارو وارد جریان خون می­شود و خود را به سلول­های سرطانی می­رساند ( شیمی درمانی سیستماتیک ) در مواردی که باید داروی شیمی درمانی به طور مستقیم وارد مایع مغزی نخاعی، یک عضو، یا حفره بدن مانند شکم شود، به سلول­های سرطانی حمله می­کند و آنها را از بین می­برد ( شیمی درمانی موضعی ). انتخاب نوع شیمی درمانی به مرحله و میزان پیشرفت تومور و درمان آن بستگی دارد.

 

به این پست امتیاز دهید.
درمان سرطان روده کوچک (باریک) با جراحی براساس نوع و پیشرفت تومور
3 از 3 رای