درمان لبخند لثه ای با تزریق ژل و بوتاکس برای تغییرحالت لب بالا

لبخند باعث گشادگی کامل صورت فرد می شود. لبخند هر فرد مختص خود اوست. با این وجود، هر کسی از ظاهر لبخند خود راضی نیست. برخی افراد احساس می‌کنند که لثه آنها در هنگام لبخند بیش از حد آشکار می‌شود. این حالت را لبخند لثه‌ای (Gummy smile) می‌نامند. برخی افراد به نادرستی می‌پندارند که تنها راه کاهش نمایان شدن بیشتر بافت لثه استفاده از روش‌های تخریبی جراحی است. در حال حاضر، برخی افراد طرفدار عدم استفاده از روش‌های جراحی‌اند و روش‌های کم خطری نظیر استفاده از لوازم آرایشی، تزریق شل کننده عضلات به خط‌های عمودی واقع در زیر بینی (Filtrum)، پر کننده‌های زیر پوستی (تزریق ژل به لب بالا و یا هر دو لب به منظور کاهش لبخند لثه‌ای) را ترجیح می‌دهند. با توجه به مشکلات عمل جراحی نظیر درد و هزینه بالا، روش‌های کم خطر فوق راه‌حل بهتری برای برخی بیماران می‌باشد.

برخی عوامل سبب زیبایی لبخند می‌شوند ولی داشتن دندان‌های سفید و منظم تنها عامل لبخند زیبا نیست. نمایان شدن بیش از حد لثه هنگام لبخند همان لبخند لثه‌ای است. فارغ از مسایل پزشکی، لبخند لثه‌ای بر چگونگی نگرش افراد نسبت به لبخندشان و میزان اعتماد به نفس آنها تاثیر می‌گذارد. اغلب مردم لبخند خود را با دست پنهان می‌کنند و یا اصلا لبخند نمی‌زنند. به منظور درمان لبخند لثه‌ای و تعیین میزان لبخند لثه‌ای، پزشک اقدام به معاینه دهان، دندان‌ها، لثه‌ها، فک‌ها و عوامل احتمالی دیگر می‌نماید. عدم تناسب لثه و دندان‌ها در هنگام لبخند ممکن است بخاطر عضلات پر کار (Overactive muscles) کنترل کننده لب بالا باشد که سبب حلقه‌ای شدن آن و در نتیجه نمایان شدن بیشتر بافت لثه‌ای در بالای دندان‌ها می‌شود. اگر هنگام لبخند لثه بیشتر در حد فاصل دندان‌ها تا لب بالا نمایان شود، درمان‌های تزریق زیبایی ممکن است به حفظ قرینه لبخند و نمود کمتر لثه کمک کند.

اگر بخاطر پس‌روی لثه و لبخند لثه‌ای مشکل دارید، می‎توانید به کلینیک دکتر خان محمدی مراجعه نمایید. پزشک مربوطه پس از معاینه، در خصوص نگرانی‌ها و اهداف زیبایی با شما صحبت خواهد کرد. سپس، بهترین روش درمانی را معرفی می‌کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره ۰۲۱۴۴۰۱۲۱۵۳ تماس حاصل فرمایید.

چه عواملی باعث لبخند لثه‌ای می‌شوند؟


رایجترین دلایل لبخند لثه‌ای عبارتند از:

 •  بیرون زدگی دندان‌های بزرگسالان: زمانیکه دندان های دایمی بزرگسالان به طور غیر طبیعی بیرون زده اند، می توان با پوشاندن بافت لثه‌ای آنها را کوتاه‌تر از حد واقعی نشان داد.
 •  پرکاری لب بالایی: پرکاری عضله کنترل کننده لب بالایی باعث بالا آمدن نامتعارف آن می شود. این عامل سبب نمایش بیشتر بافت لثه هنگام لبخند می شود.
 •  خط لب بالا: اگر شما دارای خط لب بالا باشید، حرکت لب بالا بیشتر از میانگین حالتی است که شما لبخند می زنید (به عبارتی، بافت لثه شما بیشتر آشکار می شود).
 • رشد ناقص آرواره بالایی: اگر آرواره بالای شما به طور مناسب رشد نکند، برآمدگی اضافه از آرواره بالای بوجود می آید که باعث افتادگی بافت لثه در بالای دندان ها می شود و لبخند لثه ای ایجاد می شود.

چگونه بدون جراحی لبخند لثه‌ای را درمان کنیم؟


هنگامی که برخی افراد لبخند می زنند، لب بالای آنها خیلی بالاتر از دندان‌ها قرار می‌گیرد که سبب آشکار شدن لثه و ایجاد عارضه ناحوشایند لبخند لثه‌ای می‌شود. وقوع لبخند لثه‌ای متأثر از عوامل متعددی است. نقش عضله پرکار در بالا بردن لب بالایی یکی از عوامل این پدیده می‌باشد. گاهی لبخند لثه‌ای به وسیله ی نازکی لب بالایی تشدید می شود که مشکل ایجاد شده به خاطر نمایان شدن بیشتر لثه بالایی است. از آنجایکه لبخند برای اکثر مردم روش بیان خوشحالی آنهاست، افرادی که لثه های برجسته‌تری هنگام لبخند دارند، احساس شرم می کنند. بعضی اوقات افراد مبتلا به لبخند لثه‌ای سعی می کنند که لبخندشان را کنترل کرده و به حداقل برسانند. برخی افراد به قدری خجالتی هستند که ترجیح می دهند که اصلاً نخندند. این وضعیت اثر مخربی بر ارتباطات شخصی، اجتماعی و حرفه‌ای افراد دارد. خوشبختانه، امروزه کاهش لبخند لثه ای امکان پذیر، ساده و کارآمد است. تزریق مقدار کمی بوتاکس به عضله پرکار لب بالایی و عدم استفاده از روش جراحی پزشکان را قادر می‌سازد که به شما لبخندی طبیعی و مطمئن هدیه کنند. این روش ساده، عضلات پرکار را تضعیف نموده و ارتفاع لب بالایی را کاهش می دهد. درنتیجه، این روش باعث کاهش لبخند لثه‌ای می شود. اگر نازکی لب بالایی عامل لبخند لثه‌ای باشد، پزشکان ممکن است افزایش حجم لب بالای شما از طریق پرکننده‌های تأیید شده نظیر رستیلن (Restylane) و ژوویدرم (Juvederm) را پیشنهاد کنند. نتایج آن بر اساس ویژگی های فردی می‌تواند متفاوت باشد.

تزریق بوتاکس برای رفع لبخند لثه‌ای

می‌توان از بوتاکس برای کاهش چین و چروک، تعریق زیاد و 24 شاخص دیگر در بدن افراد استفاده نمود. برخی پزشکان از بوتاکس برای کمک به درمان لبخند لثه‌ای استفاده می‌کنند (در شرایطی که وقتی فرد لبخند می‌زند لثه او بیشتر نمایان می‌شود). تزریق شل کننده عضله‌ای در صورتی توصیه می‌شود که بیمار دارای عضله قوی در لب بالایی باشد و این تزریق باعث کاهش نمود بیشتر خط لثه فرد شود. برخی متخصصان روش‌های تزریق شل‌کننده عضلات و پر کننده های زیر پوستی را به طور همزمان به کار می برند. یعنی تزریق پر کننده لب به خاطر اثرات دراز مدت و جدی تر استفاده می شود.

 •  در این روش، پزشک محلول شل‌کننده عضله را به هر دو طرف خط عمودی زیر بینی تزریق می‌کند.
 •  زمانی که این محلول به عضله لب بالا تزریق شد، سبب شل شدگی قدرت انقباضی لب بالا می‌شود.
 •  درنتیجه، لثه کمتر در هنگام لبخند آشکار می‌شود، چون عضله لب شما تحرک کمتری دارد.

ارتفاع لب بالا به تدریج در روزهای بعد از اعمال درمان‌های تزریقی زیبایی کاهش می‌یابد. نتایج کامل درمان تقریباً دو هفته بعد آشکار می‌شود. این روش، درمان موقت لبخند لثه¬ای است که به طور معمول تقریباً سه تا شش ماه طول می‌کشد و حفظ حالت آن نیازمند تزریقات بیشتری است.

تزریق ژل: راهی جدید برای درمان خنده لثه‌ای

به منظور کاهش لبخند لثه‌ای، پرکننده‌های زیر پوستی گاهی به لب‌های بالایی یا پایینی تزریق می‌شود. چنین تزریقاتی باعث افزایش حجم لب‌ها برای پوشش لثه‌ها می‌شود (همچنین به طور موقت باعث کاهش خطوط ریز بالای لب‌ها می‌شود). تزریقات پرکننده لب ها بطور اساسی و به آرامی سبب افزایش ارتفاع لب می شوند که منجر به کاهش آشکار شدن لثه هنگام لبخند می‌شوند.

 •  این روش ممکن است تا اندازه مشخصی باعث افزایش شکل و اندازه لب شود.
 •  اگر شما به دنبال تغییر در ظاهر لب خود نیستید؛ ممکن است تمایلی به استفاده از این روش نداشته باشید. اما بیشتر مردم خواهان لب ها تا حدودی گوشتی با ارتفاع طبیعی هستند.
 •  این روش نیز درمان موقتی برای لبخند لثه‌ای است که تقریبا سه تا شش ماه طول می‌کشد و حفظ حالت جدید لبخند نیازمند تزریق مواد آرایشی لازم می باشد.

مراقبت‌های بعد از تزریق ژل و بوتاکس


پس از تزریق ژل و بوتاکس برای اصلاح لبخند لثه‌ای بیمار باید نکات زیر را رعایت کند:

 •  به مدت 4 ساعت آرایش نکنید.
 •  در همان روز صورت را ماساژ ندهید.
 •  در همان روز ورزش سنگین نکنید.
 •  به مدت 4 ساعت دراز نکشید .

هزینه اصلاح لبخند لثه‌ای با تزریق چقدر است؟


هزینه تزریق ژل و بوتاکس برای رفع لبخند لثه ای مانند تزریق در نقاط دیگر بدن برای هر بیمار متفاوت است. میزان مواد مورد استفاده، محل جغرافیایی کلینیک، شهرت پزشک از عوامل مهم در تعیین هزینه قطعی درمان لبخند لثه ای با تزریق هستند. بهتر است برای اطلاع یافتن درباره قیمت نهایی این روش ها ابتدا با پزشک مشورت شود.

سوالات متداول


برخی از سوالات متداول مردم درباره تزریق ژل و بوتاکس برای درمان لبخند لثه ای عبارتند از:

قبل از شروع درمان لبخند لثه‌ای با روش تزریق به چه اطلاعاتی نیاز دارید؟

درمان لبخند لثه‌ای با هر روش نیاز به انتخاب یک متخصص ماهر با تجربه و با سابقه در زمینه درمان‌های تزریقی پیشرفته نظیر روش های موجود می‌باشد. صحت انجام این روش تا وصول نتایج مطلوب و کاهش خطر عوارض جانبی منفی ضروری است، چون روش های تزریقی درمان در چهارچوب فعالیت های پزشکی هستند؛ به همین خاطر مخاطره آمیز هستند.

اهمیت مشاوره قبل از تزریق

پزشک صورت فرد و لبخند لثه‌ای او را معاینه می‌کند . به طور خاص، او برخی از ویژگی‌هایی نظیر چگونگی ظاهر لب‌ها در حالت عادی ( بدون لبخند )، دامنه کلی حرکت لب از آغاز لبخند تا بالاترین مرحله و همچنین تقارن یا عدم تقارن لب‌ها را بررسی می‌کند. پزشک وضعیت لبخند لثه‌ای را ارزیابی نموده و پس از دریافت سابقه و معاینات بیمار بهترین دوز را انتخاب می‌کند. در میان مشاوره های خاص با بیمار، میزان کاهش نمایش اضافی لثه (میلی متر) مورد نظر بیمار بررسی می‌شود. کاهش بیش از 6 میلی‌متر لثه سبب مشکلات در تکلم بیمار می‌گردد.

 • اگر بیمار دارای سابقه ماندگاری کم، یا نیازمند دوز بیشتر یا اثرات بیشتری باشد، آنگاه ممکن است دوز بالاتری پیشنهاد شود.
 • اگر بیمار دارای سایقه نامطلوب قبلی در ارتباط با تزریقات شل کننده عضله یا مشکلات مالی و یا خواهان نتایج ضعیف تر است، آنگاه ممکن است دوز پایین تری تجویز شود.

کاربرد مسکن در هنگام درمان

کرم بی حس کننده (نظیر EMLA یا LMX ) ممکن است در نواحی خاصی قبل از درمان استفاده شود ( مصرف آن 45 دقیقه قبل از درمان ایده آل است ). به منظور افزایش کارایی کرم بی‌حس کننده، ممکن است از بسته Glad بر روی سطح کرم استفاده شود. اکثر بیماران مشکلی با کرم بی‌حس کننده ندارند، زیرا اثر بخشی آن دراز مدت بوده و این روش درمان به هر شکل خیلی درد آور نیست. همیشه از یخ برای کاهش درد و کبودی استفاده می شود.

در هنگام درمان لبخند لثه ای چه اتفاقی می‌افتد؟

دهان، لب بالا و ناحیه بینی با الکل تمیز می‌شود. قبل از شروع درمان، محدوة مورد نظر به طور مختصر با یخ بی حس می شود. پزشک معمولاً به سه نقطه لب ها تزریق می‌کند و با گاز پانسمان فشار وارد می‌نماید. این روش، کمتر از 5 دقیقه به طول می‌انجامد.

پس از درمان ظاهر شما چه تغییری می‌کند؟

گاهی اوقات تغییری دیده نمی‌شود و گاهی هم نقاط سرخ رنگ و برآمدگی‌های کوچکی دیده می‌شود که ظاهری شبیه جوش متوسط دارند و معمولاً به سرعت محو می‌شوند. اکثر مردم قادرند در زمان ناهار میان وعده شغلی مراجعه نموده و پس از عدم توجه همکارانشان به تغییرات زیبایی آنها برگردند.

عوارض جانبی و مخاطرات

به طور کلی، خطرات درمان لبخند لثه‌ای پایین است.

 •  در تعداد قابل توجهی از درمان‌ها کبودی اتفاق می‌افتد.
 •  عدم تقارن: یک قسمت از لب ها ممکن است بهتر از طرف دیگر درمان شود که معمولاً به این خاطر است که لب های بیمار در مرحله اول تقارن ندارد و در برخی بیماران یک سمت لب‌ها عضله قوی تری نسبت به سمت دیگر دارد.
 •  عفونت به ندرت به وجود می‌آید، ولی همیشه امکان وقوع آن در حین ورود سوزن به داخل پوست وجود دارد.
 •  میزان صدمه دیدگی قدرت تکلم بیماران در این روش‌های درمانی پایین است، البته کاربرد دوز بالا باعث مشکلاتی برای افراد سیگاری، همچنین نوشیدن مایعات با نی و غذا خوردن می‌شود.

چه کسانی برای درمان لبخند لثه ای به روش تزریق شل کننده عضلانی مناسب نیستند؟

کاربرد این روش درمانی برای اکثر افراد مبتلا به لبخند لثه‌ای مفید است. اگر بیمار دارای فاصله بیشتری حد واسط بینی و لب بالایی باشد، آنگاه درمان لبخند لثه‌ای ممکن است از لحاظ زیبایی مناسب نباشد، زیرا ممکن است ظاهر آن به خاطر کشیدگی پوست جذابیت کمتری داشته باشد. مشاوره با پزشک، بهترین راه فهمیدن ارزش روش درمانی است.

درمان لبخند لثه ای چه مدت طول می کشد؟

نظیر هر درمان بوتاکس، طول درمان لبخند لثه ای معمولا برحسب افراد از 3 تا 4 ماه متفاوت می باشد. به هرحال، طول درمان لبخند لثه‌ای بر حسب فرآورده های پر کننده ژوویدرم متغیر بوده و از 12 تا 18 ماه است.

چه زمانی تزریق مجدد باید انجام گیرد؟

متاسفانه، در مراحل اولیه بازه زمانی تزریق پر کننده ها کوتاه می باشد ( فقط 6 هفته تا 5/2 ماه ). ولی بعد از اعمال یک تا 2 بار تزریق، فاصله زمانی بین تزریقات طولانی تر خواهد شد. به نظر پزشک، بعد از چندین بار درمان فاصله بین آنها از 6 ماه تا یک سال افزایش یافته و حفاظت کمتری نیاز دارند. این روش، ساده و ارزان است که از نظر مزایای زیبایی در شروع درمان نامتقارنی لب ها کارآمد است. نیازی به به تماس با دکتر ندارید. بعضی اوقات وقوع پدیده نامتقارنی لب ها به خاطر برگشت سریع یک قسمت از لب نسبت به قسمت دیگری می‌باشد و معمولا مشکل تا جلسه بررسی مجدد (Review appointment) خودبه خود حل می‌شود. در غیر اینصورت، آن را می توان در این جلسه درمان کرد. جلسات بعدی غیر از جلسه بررسی مجدد برای درمان نامتقارنی لب‌ها وجود ندارد.

اگر پس از سه هفته، درمان یک قسمت بهتر از طرف دیگر درمان باشد چکار کنیم؟

وقوع چنین حالتی در 3 هفته بعد از قرار بررسی مجدد عجیب نیست و ممکن است به درمان بیشتری نیاز داشته باشد.

روش‌های جراحی برای درمان لبخند لثه‌ای کدامند؟

روش درمان لبخند لثه‌ای بستگی به علت و شدت مشکل ایجاد شدة آن دارد. در گذشته، عمل جراحی مهمترین روش درمانی مرسوم برای کاهش میزان لبخند لثه‌ای بود. اما این روش مستلزم تقبل هزینه و درد ناشی از فرآیند جراحی بود:

 •  اصلاح ظاهر لثه از طریق تقویت عضلاتی به نحوی که باعث افزایش لب بالا شده ولی ارتفاع آن در حین لبخند زیاد بالا نرود.
 •  افزایش تاج دهان از طریق برش و لیزر بافت لثه بخاطر ظاهر بلندتر دندان ها در مقایسه با لثه ها می‌باشد (برداشت لثه)
به این پست امتیاز دهید.
درمان لبخند لثه ای با تزریق ژل و بوتاکس برای تغییرحالت لب بالا
5 از 1 رای