درمان پف زیر چشم با ژل و مزوتراپی برای زیبا و جذاب کردن حالت چشم

درمان پف زیر چشم با ژل و مزوتراپی برای زیبا و جذاب کردن حالت چشم

چشم­ها همچون پنجره­ای به روح فرد و اولین چیزی است که طرف مقابل آن را می­بیند. با این حال، پلک پایین اولین بخش از صورت است که نشانی از تغییرات سن فرد است. پلک پایینی که افتاده و پف­کرده باشد ظاهر جوان فرد را افسرده و پکر نشان می­دهد که اصلاح آنها باعث شاداب شدن و احساس راحتی را در فرد نمایان می­سازد. تغییرات مرتبط با جاذبه بیشتر دیده می­شود و پدیدار شدن برجستگی در زیر کیسه­های چشم،خطوط پنجه کلاغی، پوست مازاد دور چشم، ابروهای افتاده و شل و تیرگی زیر چشم علائم پیری صورت هستند. از قدیم درمان نواحی اطراف چشم به­ روش غیرجراحی بسیار سخت بوده است. قبلا هیچ جایگزینی برای جراحی لیفت چشم یا جراحی چشم وجود نداشت. در واقع انتخاب­های فرد نسبتا سیاه و سفید؛ جراحی یا کیسه­های چشم بود. اکنون با ظهور روشهای درمانی نوین از قبیل تزریق ژل پوستی و مزوتراپی تقریبا هر بیماری در دهه­ی 30 سالگی یا بیشتر از عمرش می­تواند از روشهای غیرجراحی جهت برطرف­کردن کیسه­های زیر چشم بهره ببرد و هرچه زودتر این کیسه­ها درمان شوند می­توان به نتایج بهتری دست یافت.

هیچکسی دوست نداردکیسه ­هایی در اطراف چشم داشته باشد. این کیسه­ ها فرد را خسته و مسن­تر از آنچه که هست نشان می­دهند و اکثرا با خواب بیشتر و یا تغذیه بهتر برطرف نمی­شوند. خوشبختانه بیش از یک روش برای از بین بردن این کیسه­ ها وجود دارد. پزشکان از مزوتراپی  و تزریق ژل پوستی جهت کاهش این کیسه ­های اطراف چشم استفاده می­کنند.

در صورت مراجعه به کلینیک دکتر خان محمدی برای رفع پف زیر چشمتان می­توانید از انواع روشهای درمانی این کلینیک بهره­مند شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر می­توانید با شماره­های  ۰۲۱۴۴۰۱۲۱۵۳  تماس حاصل فرمایید.

چرا زیر چشممان پف می­کند؟


همه­ ی ما از دیدن صورت خود در آیینه بصورت متورم شده یا پف­کرده بیش از حالت معمول جا می­خوریم. با این حال، پف کردن چشم تا حد زیادی رایج است و علتهای مختلفی – از عوامل محیطی گرفته تا مشکلات سلامتی - می­تواند داشته باشد. چشمان و همچنین پوست اطراف آنها بسیار حساس هستند بنابراین شناسایی علت پف کردن چشم بسیار حائز اهمیت است لذا با شناسایی درست می­توان به سرعت و بطور موثربخشی این مشکل را برطرف ساخت.

برخی از دلایل پف کردن چشم عبارتند از:

روشن کردن بخاری

طبق گفته سوان، دمای سرد شما را مجاب به روشن کردن بخاری می­کند که این باعث می­شود چشمان شما خشک­تر و بسیار حساس­تر از همیشه شود. این بدان علت است که گرما غشای مخاطی موجود در مردمک چشم را خشک می­کند و موجب زمخت شدن این بافت در چشم شده و آن را تحریک می­کنند که نهایتا منجر به پف­کردن می­شود.

عدم خواب راحت

در صورتی که فرد شب راحت نخوابد مخصوصا در صورتی­که استرس داشته باشد چشمان وی صبح به هنگام بیدارشدن متورم می­شود. هنگامی فرد استرس دارد کورتیزول از غده­های آدرنالی ترشح شده و تعادل نمک بدن را تغییر می­دهد. بدلیل اینکه تعادل نمک بدن از بین رفته است شاید آب  در آن قسمت از بدن جمع شده و در نتیجه دچار ورم شوید.

حساسیت فصلی

چشمان پف کرده از علائم شایع حساسیت­های فصلی هستند. هنگامی که آلرژی فصلی دارید بدن شما از طریق ترشح  هیستامین در سیستم وارد حالت حمله می­شود. در برخی موارد هنگامیکه هیستامین به پوست نفوذ کند باعث واکنش شبیه به کندو به­خصوص در نواحی اطراف چشم می­شود.

عادت ماهانه

همانند سایر نفخ های بدن در طول چرخه ماه، چشمان نیز ممکن است آب در خود حفظ کنند. ورم چشم مانند نفخ شکم که بدلیل دوره بروز کرده­ است معمولا بعد از گذشت چند روز برطرف می­شود.

گریه کردن

پف کردن چشم در اثر گریه کردن نتیجه­ی اضافه کاری غده­های اشکی چشمان برای تولید اشک است. هنگامی که این غده اشک ترشح می کند این مایع ترشح شده (اشک) از شوری کمتری برخودار است و بیشتر از آب تشکیل شده­ است. تفاوت بین غلظت نمک بین این اشک­ها و بافت­های اطراف منجر به متورم شدن پلک می­شود.

تغییر زیاد در رژیم غذایی در مراسمات

چشمان در برابر بسیاری از تغییرات کوچک مربوط به رژیم غذایی آسیب­پذیر هستند. افرادی که غذاهای شور زیادی می­خورند ممکن است باعث تجمع آب در آن قسمت از چشم شود که این باعث پف­کردن چشم می­شود. ­

مشکلات تیروئیدی

در بسیاری از اوقات پف کردن چشم مشکل بزرگی نیست اما این پف کردگی می­تواند عوارض جانبی مشکل بزرگتری باشد. "بیمارانی که  دچار نوعی پرکاری تیروئیدی هستند دراطراف چشمانشان چربی جمع شده و منجر به پف کردن آنها می­شود". پف کردن چشم همچنین در بیماری­های سل جلدی، قارچ پوستی و سایر بیماری­های مرتبط با بافت نیز دیده شود.

روش­های درمان پف زیر چشم بدون جراحی


روش¬های درمان پف زیر چشم بدون جراحی

برای رفع پف دائم زیر چشم روشهای زیادی وجود دارد اما دو روش مهم برای درمان این مشکل؛ تزریق ژل و مزوتراپی است:

مزوتراپی

مزوتراپی

در صورتی که چربی اضافی در نواحی اطراف چشم وجود داشته باشد آن را می­توان بدون جراحی و از طریق تزریق مزوتراپی درمان کرد. هر دو هفته یکبار یکسری میکروتزریق را در کیسه چربی زیر چشم انجام می­دهند. محتویات فعال موجود در محلول مزوتراپی دیواره سلول چربی را حل کرده و گردش خون در این نواحی را بهبود می­بخشد. برای اینکه تاثیر مزوتراپی مطلوب باشد نیاز به دو تا چهار جلسه در فاصله دو هفته لازم است. بعد از گذشت 24 ساعت از تزریق می­توان انتظار ورم­های خفیف را داشت.

تزریق ژل

تزریق ژل

نگاهی به زیر چشمان خود بیندازید. آیا در زیر چشمانتان کیسه­های خفیف و یک حفره خلط توخالی بین پف و بالای گونه به وجود آمده است؟ اگر چنین است پس روشی نوین و هوشمند می­تواند مناسب حال شما باشد. جراحی برای برطرف­کردن حفره­های خلط همیشه مناسب نیست اما بازجوانی اشک با رستالین یا پرلین، حجمی جوان را به ارمغان می­آورد و پلک­های پایین را در به روشی بی­خطر و حداقل تهاجم  فرم می­دهد. در امتداد خطوط توخالی یکسری میکروتزریق درست بعد از تزریق ژلهای رستالین یا پرلین- تزریق ژل هیالورونیک- صورت می­گیرد و بعد از آن ژل را به آرامی ماساژ داده تا ژل در همه جا توزیع شود. در این روش کمترین ناراحتی ممکن وجود دارد و حدودا 10 دقیقه به طول می­انجامد. بعد از اتمام درمان ورم کوچک و 10 درصد احتمال کبودی در اطراف چشم وجود دارد که البته اگر درمان به درستی و توسط پزشک باتجربه صورت بگیرد بزودی بعد از تکمیل معالجه این ورم و کبودی نیز رفع می­شود. بلافاصله می­توان نتایج حاصل از درمان را دید و بعد از گذشت 4 هفته از تزریق ژل می­توان انتظار بهبود آن قسمت را داشت. قسمت پلک بسیار حساس است و اگر تزریق ژل به درستی صورت نگیرد پف چشم ادامه یافته و بعد از چند ماه آن قسمت دچار بی­رنگی می­شود. بعد از جلسه اخر درمان، تاثیرات آن تا حدود 2 الی 5 سال باقی می­ماند.

عوارض این روش­ها چیست؟


قسمتهای اطراف چشم یکی از دشوارترین بخش­های بدن برای معالجه است. این قسمت مستعد نگه­داشتن آب و پف­کردگی است از این رو بایستی مواظب بود که تزریق ژل و یا محتوای مزوتراپی بیش از حدی در این قسمت صورت نگیرد. کبودی در اطراف چشمان یک رویداد کاملا محتمل است.

هزینه درمان پف زیر چشم چقدر است؟


هزینه درمان پف زیر چشم با تزریق ژل و مزوتراپی برای هر فرد متفاوت است. میزان پف، تعداد جلسات درمان، نوع مواد مصرفی، محل انجام درمان و شهرت پزشک از عوامل تعیین کننده هزینه این روشها می­باشد. بهتر است قبل از انجام هر روشی درباره هزینه و سایر نکات با پزشک مشورت کرد.

هزینه درمان پف زیر چشم چقدر است

برخی از سوالات متداول مردم درباره درمان پف زیر چشم عبارتند از:

برخی از محاسن روش مزوتراپی عبارتند از:

  • هیدراسیون کلی پوست
  • افزایش استحکام و انعطاف­پذیری پوست
  • بهبود رنگ و درخشندگی پوست
  • پیشگیری از چین و چروک و بازجوانی و شاداب کردن پوست خسته و تیره
  • بهبود تن و انعطاف­پذیری پوست افتاده روی دستان، دکولته (قسمت بالای سینه) و نواحی گردن

درمان پوست خشک و حساس

شاید بعد از درمان احساس ورم سطحی داشته باشید که بعد از 24 الی 48 ساعت فرو می­نشیند. هرچند عوارض جانبی دیگری نادر است اما برخی دیگر از این عوارض شامل دیده شدن جای ریز سوزن می­باشد که این هم بعد از چند روز برطرف می­شود. مداوای اطراف چشم شاید بیشتر طول بکشد تا عوارض آن به کلی از بین برود، چیزی در حدود 7 تا 10 روز.

بعد درمان، بیماران عموما احساس می­کنند که پوستشان استراحت کرده، شفاف شده، درخشان و سفت­تر شده است. از مزوتراپی می­توان بعنوان یک مکمل و یا جایگزین برای بسیاری از رژیم­های ضد پیری از جمله بوتاکس، لیفت لیزری، پیلینگ، آنتی اکسیدان­ها، کرم های موضعی و لیفت صورت استفاده کرد.

پس از درمان چشم از طریق تزریق ژل، حدود 20٪ احتمال کبود شدن وجود دارد. ماهیت کبودی پس از درمان در میان بیماران متفاوت است - ممکن است به عنوان یک کبودی بسیار کوچک که در حدود 2-3 روز رفع می­شود، یا به عنوان یک کبودی برجسته و اساسی ظاهر شود. احتمال کبودی چشم فقط در حدود 2٪ است و می­تواند 2 الی 3 هفته طول بکشد تا به طور کامل برطرف شود. علاوه بر کبودی احتمالی، بیماران همچنین می­توانند حدود 30 الی 40 ساعت پس از درمان تورم ملایم را انتظار داشته باشند که به راحتی و به کمک آرایش کردن می­توان آن را از بین برد.

معمولا دوره اولیه درمان 1 الی 3 جلسه با فاصله 6 هفته است.

باتوجه به قسمت تحت درمان از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اگر یک دوره 3 جلسه تکمیل شود، اثرات باید از 12 تا 18 ماه ادامه یابد. به تدریج در طول زمان محصول و اثرات محو خواهند شد.

ظاهر ماندگاری فیلر بسیار طولانی مدت است، زیرا بسیاری از بیماران اذعان داشته­اند که مزایای این روش درمانی بیش از یکسال است. بازه­ی زمانی دقیق از بیماری به بیمار دیگر متغیر است و وابسته به میزانی است که هر بیمار مواد فیلر را متابولیزه می­کند. کلید موفقیت در درمان طولانی مدت حصول اطمینان از جایگزینی حجم زیادی با درمان اولیه است.

توصیه می­شود که بین درمان با لیزر یا رادیوفرکانسی و میزوتراپی دو هفته فاصله باشد.

خطر از کبودی پس از تزریق را می­توان با اجتناب از داروهای رقیق کننده­ی خون (به عنوان مثال آسپرین، ایبوپروفن، داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی) کاهش داد زیرا این مواد در گسترش کبودی تاثیرگذارند. ممکن است دانست این موضوع باعث تعجب شما شود که اگر در شرایط طبیعی بیشتر مکمل­های گیاهی حاوی مواد طبیعی سالم هستند است اما بهتر است که بدانید این مواد می­توانند خطر بروز کبودی را افزایش دهند لذا توصیه می­شود که به مدت حدودا 10 روز قبل از شروع درمان از این مواد دوری کنید. اگر مطمئن نیستید که محصولی که به طور منظم مصرف می کنید، کبود شدن را افزایش می­دهد یا نه خواهشا حتما از پزشک سوال کنید.

مقدار ژل مورد نیاز تا حد زیاد به آناتومی صورت و اهداف زیبایی فرد بستگی دارد. ارزیابی بیمار توسط پزشک کلید درمان موفقیت است. در زمان مراجعه به مطب، پزشک یک ارزیابی کلی و دقیق انجام می­دهد تا مقدار حجم مطلوب را جهت اطمینان از اصلاح کامل را تعیین کند. بیمارانی که دارای تیرگی زیر چشم در حد متوسط هستند معمولا به 1 میلی­لیتر فیلر برای هر چشم نیاز دارند هرچند شاید باتوجه به ساختار منحصر بفرد صورت بیمار به مقداری بیشتر و یا کمتر از این حد نیاز باشد.

درمان خانگی برای رفع پف زیر چشم چیست؟

راه­های زیادی برای کمک به کاهش پف در اطراف چشم وجود دارد. بعضی از راه­های علاج از جمله نوشیدن آب بیشتر ساده هستند. بعضی دیگر از روشها مانند جراحی زیبایی پیچیده هستند. در اینجا برخی از راهنمایی­ها و ترفندها برای سعی در از بین بردن چشم­های پف کرده ذکر شده است.

به اندازه کافی بخوابید

Translation errorخوابیدن به طور منظم در شب به کاهش پف­های اطراف چشم کمک می­کند. افراد بزرگسال حدودا به 7 تا 8 ساعت خواب در شب نیاز دارند. برای اطمینان از اینکه شما به اندازه کافی خواب دارید، یک برنامه برای خوابیدن تنظیم کرده و آن را رعایت کنید. به یاد داشتن این نکته مهم است که برنامه خواب شما باید خیلی زودتر از آنکه دراز بکشید شروع شود.

کارشناسان پیشنهاد می­کنند که برای اینکه استراحت خوبی در شب داشته باشید باید:

  • از برنامه زمانی خواب پیروی کنید.
  • به مدت حداقل 6 الی 12 ساعت قبل از خواب از نوشیدن کافئین پرهیز کنید.
  • حداقل بعد از گذشت دو ساعت از غذا خوردن به تختخواب بروید.
  • چندین ساعت قبل از خوابیدن از انجام هر نوع ورزشی خودداری کنید.
  • یکساعت قبل از خوابیدن، وسایل برقی ،تلویزیون، رادیو و..... را خاموش کنید.

موقع خوابیدن قسمت زیر سر بالا باشد

به هنگام خوابیدن چند بالش زیر سر خود قرار دهید تا از  ریختن مایع دهان در اطراف چشم جلوگیری شود. اگر قادر به خواب در زاویه روی یک بالش گوه یا پشته بالش نیستید، سعی کنید سر قسمت بالایی تخت خود را کمی بنا به همان دلیل بلند کنید.

برای انجام این کار، چند کتاب­ یا گوه­های دیگر را زیر پای تخت در قسمتی که سرتان را برای خوابیدن می­گذارید، قرا دهید.  اگر متوجه تفاوت در زمان و شدت پف کردن چشمانتان شدید، یک راه حل پایدارتری مانند بالابردن قسمت سر تخت را در نظر بگیرید.

حساسیت های خود را مطرح کنید

اگر آلرژی سالانه یا فصلی دارید، با پزشک خود در این خصوص صحبت کنید. آلرژی می­تواند باعث قرمز شدن، متورم شدن و پف­کردن شود. حساسیت باعث می­شود که بیشتر چشمانتان را بمالید و این خود موجب پف کردن بیشتر می­شود. پزشک می­تواند یک برنامه درمانی برای تسکین نشانه­های شما  وضع کند. این برنامه ممکن است شامل قطره چشم و داروهای بدون نسخه یا تجویز داور باشد.

به اندازه کافی آب بنوشید

پف کردن چشم می تواند منجر به کم آبی بدن شود. اطمینان حاصل کنید که هر روز مقدار زیادی آب ­می­نوشید تا پوستتان سالم بماند. قاعده کلی این است که هر روز هشت لیوان آب بنوشید. برای اینکه این قضیه را فراموش نکنید می­توانید در تلفن همراهتان یادآوری و زنگ هشدار بگذارید تا آن را به یاد شما بیندازد. همچنین می توانید از یک بطری آب قابل با زمان­بندی خاص روی آن استفاده کنید تا بیاد داشته باشید که در طول روز به اندازه کافی آب می­نوشید.

نمک

خوردن بیش از حد نمک ممکن است موجب تجمع مایعات اضافی در بدن شما شود. همچنین می­تواند به سایر مشکلات سلامتی مانند بیشتر شدن خطر ابتلا به مشکلات قلبی و سکته مغزی منجر شود. مقدار فعلی روزانه برای سدیم 2400 میلی­گرم است.

برای کاهش جذب  نمک در بدن، از گوشت، پنیر، ترشی و سایر غذاهای فرآوری شده خودداری کنید. غذاهای آماده مانند سوپ حاضر اغلب دارای سدیم بالا هستند. خواندن برچسب­ها می­تواند در شناسایی مقدار بیش از حد نمک به شما کمک کند. در عوض، از مواد غذایی مانند سبزیجات تازه و میوه­ها بیشتر بخورید.

پتاسیم بیشتر مصرف کنید

پتاسیم می­تواند به کاهش مایعات اضافی در بدن کمک کند، بنابراین بهتر است میزان مصرف پتاسیم خود را افزایش دهید. شما می­توانید با اضافه کردن موز، لوبیا، ماست، و سبزیجات برگدار به رژیم غذایی خود پتاسیم بدن را افزایش دهید.
اگر همین الان نیز از رژیم غذایی غنی از پتاسیم استفاده می­کنید، با پزشک خود در مورد این که آیا میزان پتاسیم شما به اندازه کافی خوب است یا نه و یا اینکه آیا می­توانید یک مکمل پتاسیم روزانه به برنامه غذایی خود اضافه کنید یا نه صحبت کنید.

استفاده از کمپرس خنک

گذاشتن یک پارچه­ی سرد بر روی پلکهایتان به هنگام استراحت به مدت 10 دقیقه می­تواند پف چشمانتان را کاهش دهد. این پارچه سرد می­تواند مایع اضافی زیر چشمتان را تخلیه کند. یک کمپرس کیسه­های چای سبز یا سیاه ممکن است چاره­ساز باشد. چای حاوی آنتی اکسیدان است که رگهای خونی را منقبض کرده و پف چشم را کاهش می­دهد.

از کرم چشم استفاده کنید

کرمهای چشمی زیادی در بازار وجود دارد که می­تواند به پف چشمانتان کمک کند. برخی از محتویاتی که باید در کرمهای چشمی بدنبال آنها باشید عبارتند از: بابونه، خیار و ارنیقه. این کرمها حاوی خواصی هستند که باعث کاهش التهاب و سفت شدن پوست می­شود. کافئین موجود در کرمهای چشم و لوازم آرایشی نیز می­توانند به کاهش پف چشم کمک کنند.

در صورتی که پف زیر چشمتان شدید است و تغییر سبک زندگی و یا سایر راه­کارها چاره­ساز نیستند شاید لازم باشد که از جراحی زیبایی استفاده کنید.

جراحی تنها راه دائمی برای خلاص شدن از شر کیسه­های زیر چشم است. شایع­ترین جراحی همان لیفت چشم (بلوفاروپلاستی) است که شامل وارد کردن یک پروب ریز در داخل چشم و سوزاندن چربی می­باشد. اگر پوستی اضافی در اطراف چشم وجود داشته باشد، آن را با یک تراک ریز می­کشند. بلوفاروپلاستی غشای مخاطی روی پلک و مردم کمتر تهاجمی است زیرا برش در پشت پلک و قسمت داخلی غشای مخاطی که زود بهبود می­یابد، ایجاد می­شود و هموارکردن آن را به کمک لیزر انجام می­دهند. البته، روشهای جراحی زیادی برای برداشتن این کیسه­های اطراف چشم وجود دارد. شاید پزشک پیلینگ شیمیایی را نیز پیشنهاد کند و یا حتی در موارد پف کردگی جدی در زیر چشم، داروهایی نیز تجویز کند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است