رفع خط اخم:برداشتن چین و چروک پیشانی برای داشتن صورت جوان و جذاب

رفع خط اخم

خط اخم و خطوط پیشانی، اگرچه بخشی طبیعی از مراحل گذر عمر ما هستند اما برای برخی افراد آزاردهنده می‌باشند. خطوط اخمی که در بین ابروهایتان به وجود می‌آیند می‌تواند چهره‌ی شما را ناراحت نشان دهند، حتی اگر خوشحال باشید؛ همچنین می‌توانند همیشه شما را خسته نشان دهند ،حتی اگر به‌خوبی استراحت کرده باشید. اگر به نظر دیگران فردی ناراحت یا خسته هستید (به خاطر خط اخمی که در بین ابروها دارید) و این موجب آزار شما شده است، گزینه‌های درمانی متعددی وجود دارد که می‌توانند به شما در بازگرداندن اثرات و علائم بالا رفتن سن کمک کنند. بسیاری از افراد بنا بر دلایل زیبایی تصمیم به رفع خطوط اخم و چین‌وچروک‌های پیشانی می‌گیرند. تزریق بوتاکس ، تزریق ژل و تزریق چربی ، آسان‌ترین راه‌ها برای صاف و برطرف کردن چین‌وچروک‌ها و خطوط صورت می‌باشند، اما نتایج این درمان‌ها موقتی بوده و معمولاً این تزریق‌ها باید به‌صورت دوره‌ای و هرچند ماه یک‌بار تکرار شوند تا از بازگشت خطوط و چین‌وچروک‌ها جلوگیری شود. دوره‌ی بهبودی بعد از تزریق بوتاکس، فیلرها و ژل‌های پوستی مانند کلاژن، چربی و اسید هیالورونیک سریع می‌باشد و می‌تواند بعد از 24 ساعت به کارهای روزانه‌تان بپردازید.

خطوط و چین‌وچروک پیشانی در طول سال‌ها با منقبض کردن عضلات هنگام جمع‌کردن پیشانی، اخم کردن یا ریز کردن چشم‌ها به وجود می‌آیند. به‌مرور زمان ممکن است یک یا دو خط یا شیار در بین دو ابرویتان ایجاد شود. خطوط اخم و پیشان، یکی از مشکلاتی است که راحت‌تر از همه اصلاح می‌شود. مقدار اندکی از ماده‌ی بوتاکس  باعث می‌شود تا عضلات بیش‌ازحد فعال (عضلات چین دهنده) شل یا به عبارتی فلج شوند و به‌مرور زمان، چین‌وچروک‌ها کاهش می‌یابند یا از بین خواهند رفت.

اگر می‌خواهید که چین‌وچروک‌های پیشانی و خط اخمتان خیلی سریع برطرف شود، به درمانی با استفاده از ژل‌ها یا چربی نیاز خواهید داشت. استفاده از فیلر و ژل یا چربی برای رفع خطوط اخم می‌تواند این خطوط را پر و صاف کند و نتیجه این درمان سریعاً قابل‌مشاهده است. موارد جایگزین دیگر برای این تزریق‌ها، مانند کرم‌های مختلف و برچسب‌های پوستی skin patches که در زمان خواب استفاده می‌شوند، در رفع این خطوط مؤثر نمی‌باشند.

در کلینیک دکتر خان محمدی بهترین و جدیدترین روش‌های رفع خط اخم (چروک پیشانی) در اختیار شما عزیزان قرار می‌گیرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۴۴۰۱۲۱۵۳تماس حاصل فرمایید

علت ایجاد چروک در پیشانی چیست؟


علت چروک در پیشانی

بالا رفتن سن و قرار گرفتن در معرض آفتاب می‌توانند موجب ایجاد خطوطی در بین ابروهایتان شوند. برخی از حالات صورت مانند ریز کردن چشم‌ها، گریه کردن، تمرکز کردن یا عصبانی شدن نیز می‌توانند باعث ایجاد این خطوط گردند. خطوط اخم و پیشانی نه‌تنها شما را پیرتر نشان می‌دهند بلکه همچنین می‌توانند باعث شوند که چهره‌تان خشمگین، کلافه با ناراحت به نظر برسد، درصورتی‌که این احساس را ندارید.

راه‌های رفع خط اخم


راه های رفع اخم

بهترین و مؤثرترین راه‌های برطرف کردن چین‌وچروک پیشانی عبارت‌اند از:

تزریق چربی

تزریق چربی

تزریق چربی ، در میان روش‌های زیبایی و درمان‌هایی برای فرم دهی اندام، روشی بی‌خطر و طبیعی است. این روش تزریق چربی به‌صورت که به آن میکرولیپواینجکشن (microlipoinjection) نیز می‌گویند، می‌تواند فرم و زیبایی را به گونه‌ها، چانه و قسمت‌های زیر چشم بازگرداند و باعث حجم دهی لب‌ها می‌شود.
تزریق چربی شامل برداشتن سلول‌های چربی اضافی از نواحی مختلف بدن از طریق روش‌های دقیق استخراج چربی و تزریق مجدد آن سلول‌ها در محل موردنیاز می‌شود.

روش تزریق چربی چگونه انجام می‌شود؟

تزریق چربی یا میکرولیپواینجکشن، روشی ست که در آن از چربی بدن خود آن فرد برای پر کردن و صاف کردن نواحی افتاده و چروک شده‌ی صورت، یا حجم دادن به برخی قسمت‌ها استفاده می‌شود. به‌طورکلی این روش شامل سه مرحله می‌باشد. اولین مرحله شامل یک عمل جزئی لیپوساکشن و کشیدن چربی اضافی در قسمت‌هایی از بدن (مانند چربی‌های اضافی در باسن و ران‌ها) می‌باشد. در مرحله‌ی دوم سلول‌های چربی تصفیه و خالص‌سازی می‌شوند. در سومین و آخرین مرحله، سلول‌های چربی به نواحی موردنظر در صورت تزریق می‌شوند.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای تزریق چربی هستند؟

فرد باید از وضعیت سلامتی خوبی برخوردار باشد، یعنی هیچ‌گونه بیماری فعال و تأثیرگذار یا مشکل و بیماری از قبل نداشته باشد. به‌طورکلی، کاندیدای مناسب برای تزریق چربی افراد بالغی هستند که قصد از بین بردن یا محو کردن چین‌وچروک، خط و خطوط صورت، خط خنده و خط اخم دارند. همچنین می‌توان از تزریق چربی برای برجسته و بزرگ کردن لب‌ها نیز استفاده کرد.

بوتاکس پیشانی

بوتاکس پیشانی

استفاده از بوتاکس برای خطوط اخم و پیشانی، روشی عالی برای کاهش ظاهر نگران یا عصبانی است. با این روش آسان برای کاهش خط اخم بین دو ابرو، بسیاری از افراد احساس سرزندگی بیشتری و در زندگی اجتماعی و یا محل کار طاهری صمیمی‌تری خواهند داشت.
پزشکان و متخصصان زیبایی از تزریق بوتاکس برای شل کردن (فلج کردن) عضلات صورتی که موجب ایجاد خطوط و چین‌وچروک می‌شوند و نیز برای پیشگیری از عمیق‌تر شدن این خطوط استفاده می‌کنند. این تزریق در 10 دقیقه انجام می‌شود و شامل چند تزریق بسیار کوچک است که مستقیماً در عضلات مشخص‌شده توسط متخصص انجام می‌گیرند. هنری در تزریق بوتاکس وجود دارد به این معنا که برای رسیدن به بهترین و طبیعی‌ترین نتایج، بوتاکس باید در عضلات مناسب، محلی درست با دوزی ایدئال و توسط پزشک و متخصص مجرب تزریق شود.

علت ایجاد خط اخم بین دو ابرو چیست؟ تزریق بوتاکس چگونه به برطرف شدن این خطوط کمک خواهد کرد؟

خطوطی که در بین دو ابرو ایجاد می‌شوند درواقع ناشی از حرکات ماهیچه و گذر زمان و بالا رفتن سن می‌باشند. دو عضله نقش عمده‌ای در ایجاد خطوط اخم در بین ابروها دارند. وقتی این عضلات منقبض می‌شوند، ابروها را به‌طرف یکدیگر می‌کشند. با گذشت زمان وقتی پوست خاصیت الاستیته ی خود را از دست می‌دهد، اخم کردن مکرر می‌تواند منجر به ایجاد خطوط خفیف تا شدیدی در بین ابروها شود. کار بوتاکس، بلوک کردن تکانه‌های عصبی است که موجب کاهش حرکات این دسته از عضلات می‌شود. وقتی حرکات این عضلات کمتر شود، سطح پوست به‌تدریج صاف‌تر شده و خطوط اخم خفیف تا شدید بین ابروها و پیشانی‌تان محو خواهد شد.

تزریق بوتاکس چگونه انجام می‌گیرد؟

تزریق بوتاکس، روشی سریع و کم تهاجم است. در این نوع درمان، پزشک متخصص چند تزریق بسیار کوچکی را در عضلاتی که باعث ایجاد خطوط اخم خفیف تا شدید بین ابروها شده‌اند. او دقیقاً مشخص می‌کند که برای رسیدن به بهترین نتایج، تزریق را در چه جاهایی انجام دهد. در حین انجام این درمان، به هیچ بیهوشی نیازی نیست، البته پزشکتان ممکن است قبل از تزریق، ناحیه‌ی موردنظر را با یک کیسه‌ی یخ یا پماد بی‌حس‌کننده‌ی موضعی، بی‌حس کند. کل مراحل انجام این تزریق تقریباً 10 دقیقه به طول می‌انجامد. درد و ناراحتی این درمان بسیار اندک است، اکثر بیماران احساسی را که در این تزریق داشته‌اند، آن را مانند نیش‌زدگی حشره توصیف کرده‌اند. بعدازاین تزریق می‌توانید فوراً به کارهای معمول و روزمره‌ی خود برگردید.

چه مدت طول می‌کشد تا نتایج را مشاهده کنید؟ چه نتایجی را باید انتظار داشته باشید؟

نتایج این درمان را می‌توانید در طی چند روز بعدازاین درمان مشاهده کنید. بهبودی ناحیه‌ی بین دو ابرو ممکن است تا بیش از یک هفته ادامه داشته باشد. نتایج محسوس و مشخص این درمان می‌توانند تا چهار ماه دوام داشته باشند. بعدازاین مدت می‌توانید مجدداً برای تزریقات بعدی به پزشک خود مراجعه کنید.
نتایج حاصله ممکن است برای هر بیمار متفاوت باشد- حتماً قبل از انجام این درمان با پزشکتان درباره‌ی اهداف و آنچه انتظار دارید صحبت کنید.

چند وقت بعد باید برای مراجعه‌ی بعدی اقدام کنید؟ در صورت ادامه ندادن این درمان چه اتفاقی می‌افتد؟

تأثیر هر مرحله از درمان می‌تواند به مدت 4 ماه دوام داشته باشد- یادتان باشد که مراجعه‌ی بعدی برای تجدید درمانتان را از قبل تعیین کنید. اگر تصمیم بگیرید که دیگر تزریق بوتاکس را ادامه ندهید، ناحیه‌ی بین دو ابر به‌ظاهر قبل از درمان خود بازخواهد گشت.

تزریق ژل

تزریق ژل

وقتی یک خط اخم موردبررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد، عامل مهمی که باید در نظر گرفت این است که " آیا این خط اخم یا چروک در حالت عادی نیز نمایان است یا فقط در هنگامی‌که فرد اخم می‌کند ظاهر می‌شود. اگر خط اخم یا چروک در حالت عادی نمایان است، و اگر بیمار می‌خواهد تا ناحیه بین دو ابرو را کاملاً صاف و بدون خط کند، پس تنها تزریق مواد شل کننده‌ی عضله (بوتاکس) کافی نخواهد بود، بلکه برای این خطوط به تزریق ژل  نیز نیاز است.
تزریق ژل برای خطوط اخم و پیشانی ظاهری آرام و جوان‌تر و شاداب‌تری را به فرد می‌دهد.

درمان و رفع خطوط اخم با تزریق ژل چگونه انجام می‌شود؟

• صورت را با الکل تمیز می‌کنند.
• ممکن است یک ماده‌ی بی‌حسی موضعی در ناحیه‌ی خط اخم تزریق شود.
• قبل از تزریق کمی یخ روش ناحیه‌ی موردنظر گذاشته می‌شود.
• پزشک با استفاده از یک سوزن بسیار باریک و ظریف تزریق را انجام می‌دهد. سپس با استفاده از یک گاز استریل محل را فشار می‌دهید.
• برای این قسمت، اغلب به چند تزریق نیاز است.

نکات تکنیکی برای تزریق ژل

کار تزریق می‌تواند بسیار دشوار باشد، زیرا محل تزریق باید به‌دقت مشخص شود. اگر تزریق‌ها خیلی عمیق باشند، باعث صاف و برآمده شدن خطوط فرورفته نخواهند شد، اما اگر خیلی سطحی باشند، ژل از سوراخ‌های ایجادشده در حین تزریق بیرون خواهد آمد. در مواردی که این مشکل وجود داشته باشد، باید از چند نقطه‌ی متعدد از جهات مختلف تزریق را انجام داد تا خطوط بهتر پر شوند. این کار باعث قرمزی و ورم بیشتر خواهد شد.
نکته‌ی دیگر این است که بدن تمایل زیادی به تغییر فوری خطوط و چین‌وچروک عمیق به پوستی صاف و یکدست ندارد. پوست باید آهسته و به‌مرورزمان باز شود و بهبودی‌ها به‌صورت نسبی صورت بگیرند. این امر اغلب درروش تزریق ژل برای خط اخم دیده می‌شود، بنابراین این روش به بیش از 3 جلسه تزریق ژل نیاز دارد تا پوست به ظاهری صاف و یکدست دست یابد.

سؤالات متداول 


تعدادی از پرسش‌های رایج مردم درباره انواع راه‌های برطرف کردن خطوط پیشانی عبارت‌اند از:

بیماران مبتلابه اختلالات عصبی مانند ALS، میاستنی گراویس یا سندرم لامبرت-ایتون ممکن است در خطر بالاتری تاز عوارض ناشی از تزریق بوتاکس قرار داشته باشند. رایج‌ترین عوارض جانبی بوتاکس عبارت‌اند از سردرد، عفونت تنفسی و ریوی، سندرم آنفولانزا، افتادگی موقتی پلک و حالت تهوع. عوارض دیگر این روش می‌تواند شامل درد و قرمزی در محل تزریق، درد در صورت و ضعف عضلانی باشند. به‌طورکلی، این عوارض در طی هفته‌ی اول بروز می‌کنند و معمولاً خودبه‌خود از بین می‌روند.

بیمار می‌توان فوراً بعد از انجام این درمان به خانه برگردد. ممکن است کمی درد و ورم مشاهده شود اما این علائم را می‌توان به‌راحتی با دارو کنترل کرد. اکثر بیماران درمی‌یابند که برای دوام بیشتر نتایج و جوانی پوست، به سه تا چهار مرحله تزریق در طی شش ماه نیاز می‌باشد زیرا در طول چند ماه اول، بدن حدود 65 درصد از چربی را جذب خواهد کرد. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که تزریق چربی می‌تواند روشی مناسب برای جوان‌سازی صورت و نیز بهتر است عمل جراحی لیفت صورت می‌باشد.

در مقایسه با دیگر روش‌های زیبایی، ازلحاظ تفاوتی که بوتاکس در ظاهر خطوط اخم و پیشانی خفیف تا شدید ایجاد می‌کند، این روش می‌تواند روشی عالی برای سرمایه‌گذاری خودتان باشد. بوتاکس زیبایی می‌تواند با کاهش دادن انقباضات عضلانی که به‌مرورزمان باعث وجود آمدن چین‌وچروک و خطوط می‌شوند، علت بروز خطوط اخم بین دو ابرو و چین‌وچروک‌های پیشانی را برطرف کند.

بله. می‌توانید خطوط و پین و چروک‌ها را در هر ناحیه‌ی بخصوصی برطرف کنید. برخی افراد حالات و خط و خطوط بسیاری را در پیشانی‌شان دارند اما همچنان می‌خواهند تنها خط اخمشان برطرف شود. یک پزشک و متخصص مجرب می‌داند که بوتاکس را در کجا و در عضله‌ی مناسب، در محلی درست و با دوزی ایدئال تزریق کند.

 خیر. بسیاری از بیماران احساسی را که در طی تزریق بوتاکس دارند مانند یک نیشگون ریز یا احساسی که در برداشتن ابرو دارند توصیف می‌کنند.

پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند که برای حفظ و دوام نتایج درمان، این درمان هر 3 الی 4 ماه یک‌بار تکرار شود.

سال‌هاست که از مواد شل کننده عضلانی ازجمله بوتاکس، با موفقیت تقریباً 100 درصدی، برای درمان تعریق بیش‌ازحد زیر بغل استفاده می‌شود. همچنین از بوتاکس و مواد شل کننده عضلانی برای درمان مشکلات و عارضه‌هایی استفاده می‌کنند، ازجمله:

 • فلج بل
 • اسپاسمهای صورت

از بوتاکس نیز در درمان‌های زیبایی مانند لبخند لثه‌ای ، چین‌وچروک و خطوط پیشانی و تکنیک‌های پیشرفته‌تری از قبیل لیفت ابرو و گوشه‌های لب با متوازن کردن عضلات صورت یا باریک‌تر کردن فک با شل کردن عضلات ماستر استفاده می‌شود.

میزان ژل موردنیاز برای پر کردن خط اخم معمولاً بین نیم تا 1 میلی‌لیتر است. پزشک متخصص صورت بیمار را بررسی می‌کند و پس از بررسی سابقه و معاینه‌ی بیمار بهترین میزان مصرف ژل را برای او مشخص خواهد کرد. اگر فردی سابقه‌ای از بروز مشکلاتی در رابطه با فیلرهای پوستی (ژل) داشته باشد، یا بودجه کمی دارد یا می‌خواهد نتایج نامحسوسی داشته باشد، پس دوز کمتری برای او در نظر گرفته می‌شود.

قبل از شروع تزریق، یک پماد بی‌حسی روی ناحیه موردنظر استعمال می‌شود (بهتر است 45 دقیقه قبل از شروع درمان باشد). گاهی یک کیسه‌ی نایلونی بر روی کرم بی‌حس‌کننده قرار می‌دهند تا تأثیر آن بیشتر شود.

 • ممکن است ماده‌ی بی‌حسی موضعی در محل موردنظر تزریق شود.
 • ماده‌ی بی‌حسی موضعی در خود ژل موجود می‌باشد
 • برای کاهش درد و کاهش خطر کبودی، همیشه از یخ روی محل استفاده می‌شود.

ممکن است قرمزی و ورم ایجاد شود. اگر به تعداد تزریق زیادی نیاز باشد، گاهی پیشانی ممکن است ظاهری خراشیده داشته باشد، همراه با 1 یا 2 خط قرمزی که تا پایین پیشانی کشیده شده‌اند.

 • در اکثر موارد، کبودی ایجاد می‌شود.
 • ورم در محل تزریق رخ خواهد داد. این ورم برای حداقل 48 ساعت ادامه دارد.
 • عدم تقارن: گاهی یک‌طرف صورت بهتر از طرف دیگر درمان می‌شود، این امر معمولاً به خاطر عدم تقارنی که بیمار از ابتدا داشته است به وجود می‌آید.
 • بروز عفونت، مشکلی بسیار نادر است.
 • نیاز به درمان بیشتر: اغلب برای لب‌ها، به چندین سرنگ ژل برای جاهایی که بیمار می‌خواهد اصلاح شوند، نیاز خواهد بود.
 • به مدت 24 ساعت از آرایش کردن خودداری کنید.
 • در روز آنجا تزریق، از ورزش‌های سنگین اجتناب کنید.
 • به مدت 24 ساعت از محصولات مراقبت پوستی اسید دار استفاده نکنید.
 • تا 1 هفته بعد از تزریق از رفتن به سونا، جکوزی، یوگای گرم خودداری کنید.
 • اگر ظاهری خراشیده همراه با قرمزی در خطوط اخم وجود داشته باشد که بری مدت زیادی باقی مانده‌اند، پزشک به شما توصیه می‌کند تا از کرم استروئید استفاده کنید.

تأثیر ژل بسیار فوری قابل‌مشاهده است. بخش عمده‌ای از ورم ناشی از تزریق ژل بعد از 2 الی 3 روز برطرف خواهد شد. ممکن است مقداری از ورم حتی برای 2 الی 4 هفته بعد از درمان باقی بماند.

گاهی اوقات، به خاطر اینکه یک‌طرف متورم‌تر یا کبودتر می‌باشد نامتقارنی مشاهده می‌شود. معمولاً این عدم تقارن به‌خودی‌خود و تا زمان مراجعه‌ی بعدی جهت بازبینی نتایج برطرف خواهد شد. در صورت برطرف نشد، باید آن را در جلسه بازبینی نتایج موردبررسی قرار داد. نمی‌توان خیلی زود برای درمان این نامتقارنی اقدام کرد زیرا اغلب اوقات ورم بعد از تزریق هنوز وجود دارد و بنابراین نمی‌توان حداقل تا 2 هفته نتایج نهایی را مشاهده کرد. درمان زودهنگام نامتقارنی می‌تواند منجر به بیشتر و بدتر شدن نامتقارنی شود.

تزریق ژل در خط اخم بین دو ابرو و چین‌وچروک پیشانی به نظر کمی متفاوت‌تر از موارد دیگر تزریق ژل در بقیه‌ی قسمت‌های صورت می‌آید، شاید به این خاطر که پزشکان همیشه عضلات مرتبط با خط یا چروک را شل یا فلج می‌کنند. اغلب اوقات بعد از 3 جلسه درمان تا چند سال دیگر نیازی به تکرار این تزریق‌ها نیست. برای رسیدن به این دوام و ماندگاری، تزریق‌های شل کننده‌ی عضلانی را باید ادامه داد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است