رفع غبغب: زیبا کردن گردن با برداشتن وآب کردن چربی اضافه زیر چانه

غبغب به دلیل انباشته شدن چربی‌های زیر جلدی در اطراف گردن ایجاد شده و باعث فربه‌تر به نظر رسیدن ظاهران می‌شود. پوست اطراف گردن حالت افتادگی پیدا کرده و باعث ایجاد چین و چروک‌های می‌شود که ظاهر آنها مانند یک چانه اضافی است. این عارضه بیشتر در افراد چاق دیده می‌شود. حتی فردی که وزن متوسط دارد نیز ممکن است دچار غبغب شود زیرا بروز این حالت در وهله اول به ساختار استخوانی، میزان شل شدگی پوست و حتی مقدار سلول‌های چربی موجود در گردن فرد بستگی دارد.

می‌توان غبغب را با استفاده از تمرین‌های مختلف صورت و فک کاهش داد اما امروزه با پیشرفت‌های تکنولوژی در جراحی‌های زیبایی، بسیاری از روش‌های جدید را می‌توان برای کاهش یا رفع غبغب به کار گرفت. پزشکان برای کاهش غبغب، پد چربی زیر چانه را برداشته یا حل کرده و طول عضلات زیر فک را نیز کاهش می‌دهند. معمولاً درمان غبغب بدون درد بوده و هزینه آن نیز در حد متوسط است.

غبغب با افزایش سن شکل می‌گیرد. غبغب یک لایه از پوست شل شده در اطراف گردن است. به دلیل وجود غبغب، کانتور فک پایین استتار شده و باعث می‌شود که صورت حالت خسته به خود گرفته و پوست آن آویزان شود. در بیشتر موارد، ترمیم و اصلاح چانه و ناحیه فک پایین که به لیفت و کانتور فک کمک می‌کند با ترکیب محصولات یا فرایندهای مختلف انجام می‌شود. مزوتراپی، تزریق ژل، تزریق بوتاکس، لیزر درمانی رادیو فرکانسی از جمله روش‌های رفع ظاهر غبغب هستند. مزوتراپی، لیپوساکشن و جراحی لیفت گردن مؤثرترین راه‌های درمان غبغب هستند.

در کلینیک دکتر خان محمدی از جدیدترین روش‌ها برای رفع غبغب شما عزیزان استفاده می‌شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ی ۰۲۱۴۴۰۱۲۱۵۳  تماس حاصل فرمایید.

علت ایجاد غبغب چیست؟ 


سه عامل وجود دارد که تعیین می‌کند آیا شما در نهایت دچار غبغب می‌شوید یا نه و یا غبغب شما مادرزادی است یا نه. این عوامل عبارتند از:

 وزن زیاد بدن

اگر شما چاق باشید، توزیع چربی اضافی در بدن ممکن است باعث ایجاد غبغب در شما شود.

افزایش سن

با افزایش سن، پوست و بافت‌های همبند شما شل شده و باعث افتادگی پوست می‌شود.

عوامل ژنتیکی

برخی افراد با غبغب کمی در زیر چانه خود متولد می‌شوند؛ حتی اگر اضافه وزن هم نداشته باشند. اگر یکی از اعضای خانواده شما غبغب داشته باشد، ممکن است شما نیز غبغب پیدا کنید.

راه‌های برداشتن غبغب


بهترین راه‌ها برای درمان غبغب زنان و مردان عبارت‌اند از:

لیفت غبغب با جراحی

اگر شما روش‌های جراحی را برای رفع غبغب خود به کار می‌گیرید، ممکن است بخواهید از منتوپلاستی نیز استفاده کنید. این عمل جراحی لومپکتومی نیز نامیده می‌شود. در این روش جراحی، چربی‌ها برداشته شده و طول عضلات نیز کوتاه‌تر می‌شود.

 چه کسانی می‌توانند تحت این عمل جراحی قرار گیرند؟

هر فردی که از وجود غبغب خود ناخرسند باشد می‌تواند برای برداشتنان تحت عمل جراحی قرار گیرد. محدودیت سنی برای این عمل وجود ندارد و همه می‌توانند آن را انجام دهند. انجام این عمل جراحی برای افرادی که می‌خواهند زاویه صورت و ناحیه گونه‌های آنها بهبود یابد توصیه نمی‌شود. اگر هدف شما از انجام عمل، موارد یاد شده باشد باید عمل لیفت صورت را انجام دهید.

این عمل چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام این عمل جراحی شما تحت بیحسی موضعی قرار می‌گیرید. یک شکاف درست در زیر چانه شما ایجاد می‌شود که قابل استتار است. پوست گردن بالا برده می‌شود تا چربی‌های زیر آن نمایان شوند. سپس چربی‌ها به روش لیپوساکشن برداشته می‌شوند یا ممکن است به طور مستقیم تراشیده می‌شوند.

اگر عضله پلاتیسمای شما شل شده باشد، با استفاده از بخیه محکم می‌شود. این کار به نگه داشته شدن ساختار گردن کمک می‌کند. همچنین باعث می‌شود که زاویه گردن شما مشخص و بارز شود. اگر شما یک چانه پس رفته داشته باشید، برای برجسته کردن چانه می‌توانید از ایمپلنت استفاده کنید.

شکاف با استفاده از بخیه‌های جذبی بسته می‌شود. پس از انجام عمل جراحی، شما باید به مدت چند هفته از یک پوشش فشرده‌ساز استفاده کنید.

مزایای انجام عمل جراحی

برخی مزایای شگفت‌انگیز انجام عمل جراحی چانه عبارتند از:

 • باعث می‌شود که زاویه گردن شما مشخص شود
 • غبغب شما به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.
 • حالت پر بودن و گوشتی بودن گردن برطرف می‌شود.

تزریق‌ها (کیبلا)

افرادی که چربی کمی در زیر چانه خود دارند می‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند. اگر شما چاق هستید یا گردن بوقلمونی دارید باید عمل سفت کردن پوست را نیز انجام دهید؛ بنابراین این روش درمانی برای شما توصیه نمی‌شود. پزشکان بر این باورند که هر فردی که غبغب همراه با چربی دارد می‌تواند برای رفع آن از این روش درمانی استفاده کند.

نحوه انجام فرایند

این یک روش درمانی اثبات شده است که انجامان فقط 20 دقیقه زمان می‌برد. این یک روش غیرجراحی است که در آن تعداد زیادی تزریق ریز و کوچک انجام می‌شود. پزشک یک شبکه از نقاط کوچک ایجاد کرده، چربی‌های زیر پوست را هدف قرار داده و تزریق را شروع می‌کند. چربی به تدریج ذوب می‌شود ولی وارد جریان خون نمی‌شود. اسید دوکسی کولیک برای تجزیه سلول‌های چربی به کار برده می‌شود. این یک آنزیم است که بدن آن را تولید می‌کند. در زمان انجام این درمان، ممکن است شما احساس خارش یا سوزش داشته باشید.

 بستری شدن

با این که پزشکان ادعا می‌کنند که بیمار نیاز به بستری شدن ندارند یا مدتان بسیار کم است اما بیماران کبودی، قرمزی یا حتی تورم را تجربه می‌کنند. این علائم تا یک هفته پس از این که چربی‌ها ذوب شدند برطرف می‌شوند. چند هفته پس از انجام این عمل شما می‌توانید نتایج را ملاحظه کنید. شما باید حداقل 3 تا 6 جلسه درمان با فواصل زمانی یک ماهه داشته باشید.

 لیپوساکشن و لیپوماتیک

لیپوساکشن و لیپوماتیک غالباً برای افرادی انجام می‌شود که چربی‌های اضافی بدن آنها به وسیله ورزش کردن یا رژیم گرفتن از بین نمی‌روند. یک مثال در این مورد، تجمع سلول‌های چربی است که در زیر چانه به وجود آمده و به آن غبغب گفته می‌شود. غبغب ممکن است در افراد لاغر هم وجود داشته باشد و ظاهر آن به شدت بر اعتماد به نفس فرد تأثیر می‌گذارد.

آیا شما شرایط قرار گرفتن تحت این فرایند را دارید؟

انجام تمرینات ورزشی صورت ممکن است باعث کاهش چربی‌های آن شده و پیروی از یک سبک زندگی سالم می‌تواند تجمع چربی در بدن را کاهش داده و ظاهر غبغب را نیز کم کند. به هر حال، اگر شما در محدوده 30 درصدی وزن خود باشید و احساس می‌کنید که قادر به رفع غبغب خود با این روش‌ها نیستید می‌توانید در مورد به کار بردن روش‌های دیگر برای رفع غبغب با پزشک خود صحبت کنید.

چه قسمتی از چانه را می‌توان تحت درمان قرار داد؟

علاوه بر تغییر ظاهر غبغب به کمک لیپوساکشن و لیپوماتیک می‌توان چربی‌های اضافی روی گونه‌ها را نیز برداشت. در واقع، قسمتی از صورت که به پد چربی بوکال معروف است درست در زیر استخوان‌های گونه قرار دارد که می‌توان آن را به طور کامل برداشت. با این کار صورت لاغرتر شده و ظاهر گونه‌ها نیز بهبود می‌یابد.

میزان اثربخشی عمل لیپوساکشن چانه چقدر است؟

اثر بخشی عمل لیپوساکشن چانه می‌تواند بسیار متفاوت باشد. این به مجموعه عواملی مانند روش‌های مورد استفاده، توان و مهارت جراح و ظرفیت بهبودی بیمار بستگی دارد. برخی مشکلات نیز وجود دارد که باعث محدود شدن اثربخشی لیپوساکشن می‌شود. معمولاً این محدودیت‌ها زمانی که مقدار زیادی چربی برداشته شود ایجاد می‌شوند و ممکن است باعث ایجاد بدشکلی در صورت و ناهمواری پوست می‌شود.

مشکلات دیگر که ممکن است بر تأثیرگذاری لیپوساکشن تأثیر بگذارد عبارتند از تورمی که تا چند هفته پس از بهبودی کاهش نیابد. این عارضه ممکن است به دلیل روش‌های جراحی یا ظرفیت بهبودی بیمار اتفاق بیفتد. غالباً برای پرهیز از بروز این عوارض، پوشیدن پوشش‌های فشرده‌ساز توصیه می‌شود.

لیپوساکشن چانه در برخی موارد همراه با فرایندهای دیگر مانند لیپوساکشن صورت، تزریق بوتاکس و لیفت صورت انجام می‌شود. این فرایندها نیز بر اثربخشی لیپوساکشن تأثیر می‌گذارند.

به هر حال، اگر شما با یک جراح ماهر و متبحر کار کنید، احتمال موفقیت عمل افزایش می‌یابد وطن‌ها کسانی که می‌توانند اثربخشی عمومی عمل را تعیین کنند خود بیماران هستند که باید توصیه‌هایی پزشکی و راهنمایی‌های پس از عمل را به درستی به کار ببندند.

حل چربی به روش‌های تزریقی یا مزوتراپی چیست؟

تزریق برای حل کردن چربی یک روش اقتصادی و اثربخش است که در آن ویتامین‌ها و مواد دیگر در چربی‌های انباشته شده تزریق شده و باعث حل شدن سلول‌های چربی و دفع دائمی آنها از بدن می‌شود.

فعال‌ترین ماده برای این منظور فسفاتیدیل کولین است که از عصاره سویا و دگزیکولات که یک نمک طبیعی است ساخته می‌شود. نمک صفرا مادهای است که به طور طبیعی توسط کیسه صفرا در بدن ترشح شده و به هضم چربی‌های غذایی کمک می‌کند.

برداشتن چربی به وسیله تزریق معمولاً با عنوان مزوتراپی، لیپولیز، لیپولیز تزریقی یا لیپوزتابیل نیز شناخته می‌شود.

محلول تزریق شده باعث التهاب و مرگ سلول‌های چربی شده و این سلول‌ها به طور دائمی از بدن دفع می‌شوند. سایر سلول‌های چربی مجاور ممکن است به دلیل دریافت کالری بیشتر، بزرگ شوند. به هر حال سلول‌هایی که از بین رفته‌اند هرگز بازنمی­گردند. معمولاً نتایج حاصل از درمان 3 تا 4 هفته پس از انجام فرایند دیده می‌شوند.

 این فرایند چگونه انجام می‌شود؟

در حل چربی به روش تزریقی، مواد سوزاننده چربی شامل فسفاتیدیل / دوکسی کولات در مقادیر کم در چربی و بافت همبند در چندین جلسه درمانی که معمولاً با فواصل 2 تا 4 هفته انجام می‌شوند تزریق می‌شود.

تعداد جلسات درمانی متفاوت بوده و معمولاً حداقل به 3 جلسه درمانی نیاز است. در برخی مواقع، 8 جلسه درمانی باید انجام شود.

چه کسانی می‌توانند از این روش استفاده کنند؟

افرادی که تمایل به انجام عمل‌های جراحی برای برداشتن چربی‌های موضعی خود که نسبت به ورزش کردن و رژیم‌های غذایی مقاوم شده‌اند ندراند می‌توانند از روش‌های تزریقی برای برداشتن چربی‌های موضعی خود استفاده کنند.

اثربخشی برداشتن چربی‌های موضعی به روش لیپوساکشن باعث شده که این روش بهترین روش برای برداشتن چربی باشد اما بسیاری از افراد تمایلی به بستری شدن، پرداخت هزینه‌های بالا یا انجام عمل‌های جراحی ندارند. درمان‌های چربی سوزی دیگری نیز مانند کول اسکالپتینگ (کرایولیپولیز) به کار برده می‌شوند که به سرمایه‌گذاری بیشتر نیاز داشته و غالباً مدت زمان انجام آنها نیز طولانی‌تر از چند تزریق ساده و کوچک است.

چه قسمت‌هایی از بدن را می‌توان به روش مزوتراپی تحت درمان قرار داد؟

این روش برای برداشتن چربی‌های موضعی در قسمت‌هایی از بدن به کار برده می‌شود که در زیر به آنها اشاره شده است:

 • پهلوها
 • چربی‌های کمر
 • غبغب
 • فک تحتانی
 • چربی‌های پشت
 • شکم
 • قسمت‌های داخلی و خارجی ران‌ها
 • باسن‌ها – اطراف و قسمت پایین آنها

مردان می‌توانند ناحیه سینه خود را با روش ژینااکوماستی نیز تحت درمان قرار دهند اما این روش برای زنان مناسب نیست زیرا در این ناحیه بافت‌های غده‌ای وجود دارد. از این روش می‌توان برای رفع سلولیت ها نیز استفاده کرد.

آیا این روش دردناک است؟

تزریق‌هایی که برای حل کردن چربی‌ها انجام می‌شوند کاملاً راحت هستند. سوزن مورد استفاده برای انجام این فرایند کوچک‌تر از سوزن‌هایی است که برای تزریق انسولین در افراد مبتلا به دیابت استفاده می‌شود. معمولاً از کرم‌های بیحس کننده یک ساعت قبل از انجام عمل استفاده می‌شود. برای کمتر شدن ناراحتی‌ها، یک ابزار لرزشی در ناحیه تحت درمان استفاده می‌شود که انتقال پالس‌های درد به فیبرهای درد را محدود می‌کند.

 • پزشکان غالباً از یخ برای کاهش ناراحتی‌ها استفاده می‌کنند.
 • یک ساعت قبل از انجام عمل به بیمار دو عدد قرص پاراستامول داده می‌شود که می‌تواند به بیمار کمک کند.
 • از مصرف ایبوپروفن (آدویل یا نوروفن) خودداری کنید زیرا ممکن است باعث افزایش کبودی شود.

 چه کسانی نمی‌توانند تحت درمان‌های تزریقی برای برداشتن چربی‌های موضعی قرار گیرند؟

تزریق برای حل کردن چربی یا مزوتراپی نباید در زنان باردار یا خانم‌هایی که شیر می‌دهند، افراد مبتلا به بیماری‌های خودایمنی یا افرادی که در بدن آنها عفونت وجود دارد انجام شود.

دستورالعمل‌های پس از عمل تزریق برای حل کردن چربی‌های موضعی یا مزوتراپی چیست؟

نیاز به ماساژ دادن ناحیه درمان شده پس از انجام عمل به شدت مورد مناقشه است. ماساژ برای توزیع مؤلفه‌های فعال مواد تزریقی در بافت‌های چربی درمان شده مفید است و ما توصیه می‌کنیم که پس از تزریق این کار را انجام دهید. به هر حال می‌توانید 5 دقیقه هر مرتبه، 5 مرتبه در روز و به مدت 5 روز پس از انجام عمل با انگشت شصت خود ناحیه درمان شده را ماساژ دهید.

هزینه کوچک کردن غبغب چقدر است؟


هزینه رفع غبغب متفاوت بوده و به نوع عمل به کار برده شده و میزان کاری که باید روی چانه انجام شود بستگی دارد.

چگونه می‌توان با انجام ورزش، غبغب را از بین برد؟


تمرینات مناسب برای رفع غبغب، عضلات صورت را تحریک کرده و آنها را سفت‌تر می‌کند. این ورزش‌ها به کاهش افتادگی پوست و رفع احتمالی غبغب کمک می‌کند. متداول‌ترین ورزش‌ها برای تمرین چانه مربوط به حرکتی است روی عضلات پلاتیسما انجام می‌شوند. این ماهیچه از خط فک شروع شده و به سمت شانه کشیده می‌شود.

تمرینات پلاتیسما

برای انجام این ورزش:

 • دهان خود را خیلی باز کنید.
 • لب پایین خود را روی دندان‌های پایین خود محکم بگیرید.
 • فک خود را به سمت بالا و پایین حرکت دهید.

این حرکت را در ابتدا 12 مرتبه تکرار کنید و به تدریج آن را افزایش دهید تا عضلات شما قوی‌تر شوند.

تمرینات تکمیلی برای رفع غبغب

شما می‌توانید تمرینات بیشتری برای رفع غبغب خود انجام دهیت تا عضلات صورت شما قوی‌تر شوند.

در حالت نشسته یا ایستاده تمرینات زیر را انجام دهید:

 • سر خود را به سمت عقب کج کنید و به اسمان نگاه کنید.
 • لب‌های خود را مانند زمانی که می‌خواهید شخصی را ببوسید جلو دهید. این حالت را به مدت 7 ثانیه حفظ کنید.
 • در هنگام انجام این تمرین باید عضلات دیگر صورت شل باشند.

حرکات گردن باعث تقویت عضلات آن می‌شوند. شما می‌توانید این تمرینات را هر موقع که خواستید انجام دهید فقط باید در هنگام انجام این تمرینات ستون فقرات شما صاف باشد.

 • این تمرین را با حرکات دقیق و آرام چانه تا شانه شروع کنید.
 • سر خود را پایین انداخته و آن را به تدریج به مرکز بیاورید.
 • به آرامی سر خود را به سمت طرفین حرکت دهید تا چاه شما به شانه برسد.

این حرکت را 12 مرتبه تکرار کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است