رفع چروک دور لب: رفع پیری پوست اطراف لبها برای داشتن چهره ای جوان

با وجود تمام تمام کارهایی که دارید دهانتان هر روز لبخند زدن، صحبت کردن، خوردن، اخم کردن و بوسیدن را برای شما انجام می‌دهد بنابراین تعجبی ندارد که پوست ظریف اطراف آن یکی از اولین محلهایی باشد که علائم بالا رفتن سنتان را نشان می‌دهد. اگرچه چین و چروک یکی از بخشهای اجتناب ناپذیر بالا رفتن سن است اما با دانستن عوامل بوجود آورنده آن می‌توان نمای ظاهری آنها را کم و سرعت پیدایششان را آهسته کرد.

همچنان که سن شما بالا می‌رود چین و چروک‌هایی در قسمت‌های مختلف صورتتان نظیر پیشانی، دور چشم، بین ابروها و اطراف دهان ظاهر می‌شود. اگر چه این مسئله در نهایت برای همه افراد پیش می‌آید ، در پیشرفت این چروکیدگی‌ها ‌زنان مستعدترند زیرا ساختار پوست این قسمت در زنان با مردان تفاوت دارد. مانند اغلب چروکیدگی‌های دیگر ، چین و چروک اطراف دهان که خطوط عمودی دور دهان نیز نامیده می‌شوند به دلیل شرایط سنی، ژنتیک، تابش خورشید و مصرف سیگار ایجاد می‌شوند.

در کلینیک دکتر خان محمدی جدیدترین روش‌های برطرف کردن چروک دور لب برای داشتن صورتی جوان و شاداب در اختیار شما عزیزان قرار می گیرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره های ۰۲۱۴۴۰۱۲۱۵۳ تماس حاصل فرمایید.

انواع مختلف خطوط دهان


در اطراف دهان سه نوع خط وجود دارد:

  • خط لبخند از گوشه‌های پایینی بینی شروع شده تا گوشه‌های لبها ادامه می‌یابند. دراثر شل شدن رباطهای اطراف دهان پوست کمی خم می‌شود که در نتیجه آن این خطوط ایجاد می‌شوند.
  • خطوط ماریونت (Marionette) چروکیدگی است که در گوشه‌های دهان ظاهر شده و می‌توانند شما را کمی ناراحت نشان می‌دهند همچنان که باعث می‌شوند گوشه‌های دهان پایین بیایند. خطوط ماریونت در اثر تجزیه شدن کلاژن پوست بوجود می‌آیند که نتیجه آن خم شدن و تا خوردن اطراف دهان است.
  • خطوط عمودی که خطوط سیگاریها نیز نامیده می‌شوند. این نوع خطوط که رایج‌ترین خطوط اطراف دهانند اغلب به دلیل حرکات معمول لبها ایجاد می‌شوند اگر چه در اثر مصرف سیگار تشدید می‌شوند همچنانکه به خطوط سیگاریها موسومند.

در معرض آفتاب قرار گرفتن

یکی از مهمترین دلایل چین و چروک اطراف دهان و سایر بخش‌ها قرار گرفتن در برابر تابش آفتاب است. اشعه ماورا بنفش موجود در نور آفتاب باعث می‌شود کلاژن که عامل استحکام پوست است، از بین برود و الاستین که پس از کشیدگی پوست دربازگشت آن به حالت اولیه کمک می‌کند، تخریب شود. شما می‌توانید با پوشاندن لبهایتان با کرمهای ضدآفتاب، مومیایی کردن لب با مواد ضدآفتاب یا مرطوب نگهداشتن اطراف لبها با کرم ضدآفتاب از پوست اطراف دهان در برابر اشعه آفتاب محافظت کنید.

کشیدن سیگار سبب کند شدن تولید کلاژن می‌شود.

سیگار کشیدن تولید کلاژن در بدن شما را کند می‌کند، سبب فرو رفتن شکافهای سطحی به لایه‌های درونی پوست و در نتیجه ایجاد چین و چروک می‌شود. تا زمانی که دهانتان نقطه ورودی دود سیگار است کلاژن موجود در پوست حساس اطراف دهان و خصوصا لبها به سمت زوال و تخریب پیش می‌رود. عادات حرکتی دهان شما نسبت به سیگار کشیدن نیز به مرور سبب ایجاد چین و چروک می‌شود و این به این معنی است که ترک سیگار نه تنها برای سلامتی شما مفید است بلکه تاثیرات بالا رفتن سن‌تان را نیز کم می‌کند.

غنچه و جمع کردن لب ممکن است سبب چین و چروک شود.

نوشیدن مایعات در بطری یا هر ظرفی که نیاز باشد لبهایتان را غنچه کنید به مرور سبب چین و چروک می‌شود. تغییر عادت ه نوشیدن مایعات در لیوانها یا بطریهایی که لبه آنها پهن است می‌تواند سرعت فرایند چین خوردگی را آهسته کند.

عادت به جویدن آدامس

جویدن آدامس ممکن است شما را بیشتر به سمت چین و چروک مستعد کند. تکرار حرکت جویدن مسئول ایجاد چین و چروک دهان در برخی افرادی است که به بیماری آدامس جویدن مبتلا هستند.

راه‌های رفع چین و چروک دور لب


وقتی اطراف دهان شما دچار چین و چروک شد هیچ راهی برای از بین بردن آنها وجود ندارد و تنها می‌شود قبل از بدتر شدن از آنها جلوگیری کرد. برخی روشهایی که کمک می‌کند خطوط عمودی دور دهان (perioral lines) رفع شوند عبارتند از:

محصولات موضعی

برای تقویت سطح کلاژن و الاستین پوست نسل جدیدی از محصولات حفاظت پوست تولید شده‌اند که می‌توانند به بهبود ظاهر چین و چروکهای اطراف دهان بدون ریسک جراحی کمک کنند. کرمهایی مانند رتینول یا رتینوئید لایه‌های عمیق‌تر پوست را ضخیم و لایه‌های سطحی را نازک‌تر می‌کنند. این باعث انعطاف‌پذیرتر شدن خطوط ماریونت شده و آنها صافتر به نظر می‌رسند. لوسیونهایی که به نسخه پزشک نیاز ندارد و دارای آلفا هیدروکسی اسید هستند نیز می‌توانند به نرم شدن چین و چروکها کمک کنند. برای اثر بخشی طولانی مدت بد نیست نگاهی به محصولاتی بیاندازیم که دارای ترکیباتی برای تقویت طبیعی کلاژن پوست هستند. ترکیباتی مانند پپتیدها، سلولهای بنیادی، عوامل رشد.

تزریق بوتاکس

نیازی نیست که حتما سیگاری باشید تا در نهایت دور دهانتان خطوط سیگاریها یا خطوط رژلب ظاهر شود. این خطوط عمودی که به لبهای شما آسیب می‌زنند می‌توانند بطور طبیعی دراثر بالا رفتن سن‌تان ایجاد شوند. البته هرچه شما بیشتر لبهایتان را دور سیگار جمع کنید در واقع به ایجاد هرچه بیشتر این خطوط کمک کرده‌اید. عضلاتی که در بخش پایینی صورت قرار گرفته‌اند عادت دارند که در موقعیت بخصوص قرار گیرند و این مسئله در اینکه پوستتان چگونه به نظر برسد، تاثیر دارد. به همین دلیل بوتاکس ممکن است برای درمان مشکل انعطاف‌پذیر نبودن خطوط سیگاریها و جوان سازی پوست اطراف دهان مفید باشد.

بوتاکس چگونه کار می‌کند؟

بوتاکس جلوی پالسهای عصبی که به ماهیچه‌های ناحیه تحت درمان می‌رسد را سد می‌کند. تا زمانی که عضلات حرکت طولی بیشتری نداشته باشند خطوط پوشش سطحی پوست تقویت نمی‌شوند. پزشک با تجربه می‌تواند دقیقا عضله مورد نظر را مشخص کند و مقدار مناسب از بوتولینیوم توکسین را به آن وارد کند که نتیجه آن طبیعی به نظر رسیدن ظاهر پوست است.

ژل‌های پرکننده

پرکننده‌های آرایشی مانند رستیلن (Restylane)  و جاودرم (Juvederm) در صاف کردن چروکیدگی‌های اطراف دهان بسیار ماثرند. نتیجه استفاده از آن‌ها بسرعت مشاهده می‌شود ولی فقط چند ماه دوام دارد. Juvederm Voluma اگر شما به دنبال تاثیر طولانی‌تر هستید Juvederm Voluma  انتخاب مناسبی است. این محصول تا 2 سال دوام دارد. این ژل پرکننده سوزن‌های ضخیمی دارد و برای افرادی که قلب ضعیف دارند مناسب نیست. پرکننده‌های آرایشی عموما بی‌خطرند و غیر تهاجمی به نظر می‌رسند. یکی از عوارض جانبی آنها کبود شدگی است که در مدت چند روز از بین می‌رود. پرکننده‌ها می‌توانند توسط متخصصین آرایش مدیریت شوند. از پرکننده‌های سیلیکونی دائمی استفاده نکنید زیرا بیشتر افراد از عوارض دائمی آن مانند برجستگی و احساس تکان خوردن این برجستگی رنج می‌برند.

پیلینگ شیمیایی

در پیلینگ شیمایی  برای اینکه لایه جدید پوست رشد کند لایه رویی را پاک می‌کنند. این کار برای چروکهای عمودی دور دهان خوب جواب می‌دهد. پوست‌های روشن در این روش بازده مورد انتظار را نخواهند داشت. برای دیدن هر نوع پیشرفتی لازم است معاینات بالینی پوست انجام شود. اما از این روش نباید انتظار نتیجه طولانی داشته باشید زیرا این شیوه فقط بیرونی‌ترین لایه پوست را هدف قرار می‌دهد.

روش‌های دیگر برای رفع چین و چروک دور لب چیست؟

  • تمرینات ورزشی صورت – می‌توان جلوی چروکیدگی اطراف دهان در پوست صورت‌هایی که به اندازه کافی عضله و کلاژن داشته باشند را گرفت . عضلات صورت می‌توانند کمبود کلاژن در پوست صورت را برطرف کنند و با تمرینات ورزشی صورت می‌شود این عضلات را بازسازی کرد. در این خصوص تمرینات متنوعی وجود دارد که می‌توانید آنها را از منابع مختلف مانند پزشکتان بدست آورید. بله، تمرینات ورزشی صورت می‌تواند از چروکیدگی‌های آینده جلوگیر کند.

 

  • فیس لیفت – این روش پاسخ نهایی به تمام انواع چروکیدگی‌های اطراف دهان است و می‌تواند شما را چند سال جوانتر نشان دهد. اگر شما احساس می‌کنید روشهای دیگر نتیجه نمی‌دهند می‌توانید به این روش متوسل شوید. ولی این فرایند با ریسک همراه است. فیس لیفت همیشه زخم برجای می‌گذارد و یک روش کاملا طبیعی نیست. می‌توانید فیس لیفت بدون جراحی را که از تکنولوژی لیزر بهره می‌برد ، مورد بررسی قرار دهید.
  • لیزر- لیزر بصورت ایمن و ماثر می‌تواند چروکیدگی‌های اطراف دهان را برطرف کند. پیشنهاد می‌کنیم دستگاه‌های لیزری را که بطور خاص برای تقویت کلاژن طبیعی طراحی شده‌اند مانند Refirm, Thermage, Titan و Ultherapy ، بررسی نمایید. این نوع لیزرها از لیزرهای سنتی ایمن‌‎ترند. بعلاوه معمولا این دستگاه‌ها خرابی کمتری دارند. از لیزر تخریبی مانند CO2 استفاده نکنید. این نوع روشها لیزر را بدنام می‌کنند زیرا دستگاه‌هایشان زیاد خراب می‌شوند. این نوع لیزرها از طریق تبخیر لایه بالایی پوست کار می‌کنند. با وجود اینکه با این روش پوست صافتر به نظر می‌رسد، سبب نازک شدن پوست به اندازه کاغذ می‌شود. لطفا از این نوع لیزرها استفاده ننمایید.
  • رژیم غذایی- رژیم غذایی مملو از سبزیجات چسبناک سبب بالا رفتن سطح هالورنیک اسید در پوست می‌شود. اسید هالورنیک پوست را بطور طبیعی پایدار و چاق نگه می‌دارد. سبزیجات چسبناک مانند ریشه تارو، بامیه، سیب زمینی، سیب زمینی شیرین به این معروفند که محرک تولید طبیعی هالورنیک اسید هستند. توجه داشته باشید که این نوع سبزیجات نشاسته زیادی دارند و می‌توانند باعث چاقی دور کمر شوند.

آیا می‌توان بوتاکس را همزمان با روش‌های دیگر به کار برد؟

عموما بوتاکس به تنهایی برای از بین بردن خطوط عمودی لب بکار نمی‌رود. بلکه به همراه پرکننده‌های جلدی مانند Restylane بکار می‌رود. پرکننده‌ها کمک می‌کنند که پوست برآمده به نظر برسد و چروکیدگی‌ها کمتر ظاهر شوند. سپس بوتاکس انعطاف‌پذیری پوست را کمی بیشتر می‌کند تا پوست صافتر شود. برخی متخصصین پوست همچنین با لیزر فرکشنال عمل resurfacing در اطراف دهان انجام می‌دهند. با این تکنیک می‌توان تولید کلاژن در زیر پوست برای طولانی کردن اثر این روش را تقویت کرد.

تزریق بوتاکس به چه کسانی پیشنهاد نمی‌شود؟

بحث‌ها و صحبتهای زیادی در مورد استفاده از بوتاکس برای از بین بردن چروکهای اطراف لبها وجود دارد. برخی پزشکان این روش درمانی را به هیچ وجه توصیه نمی‌کنند. دلیل آن این است که درمان لبها با درمان پیشانی (جایی که معمولا با بوتاکس درمان می‌شود) تفاوت می‌کند. پیشانی شما برای توصیف وضعیت چهره شما است و نیاز به تحرک خاصی برای بیان کلمات ندارد. در مقابل دهان باید تحرک زیادی داشته باشد تا بتواند به شما امکان صحبت کردن، خواندن، لبخند زدن، خوردن و آشامیدن بدهد(بهتر است برای سیگار کشیدن استفاده نشود).

هر نوع تزریق اشتباه یا دوز مصرف بی‌حساب در درمان خطوط سیگاریها ممکن است تاثیر معنی داری در توانایی درست صحبت کردن شما داشته باشد. در نهایت اگر یک طرف دهان شما افتاده باشد ممکن است سکته خفیفی را تجربه کرده باشد. افرادی که شغل یا سرگرمی آنها به شکلی است که نیاز به صحبت در مکانهای عمومی، خواندن یا نواختن یک ساز بادی دارد، این شیوه درمانی را نمی‌پسندند. حتی اگر بوتاکس در ناحیه لبها به شکل صحیحی انجام شده باشد ممکن است متوجه شوید تلفظ برخی صداها برایتان کمی سخت شده است. این اثرات از بین می‌رود ولی ممکن است ماه‌ها طول بکشد.

چگونه از چروک شدن دور لب‌ها پیشگیری کنیم؟

به منظور جلوگیری از چین و چروک اطراف دهان لازم است رها سازی کامل صورتتان را یاد بگیرید. بله، شاد بودن رایج‌ترین حالت جهانی صورت است. البته این نیز خود یکی از دلایل اصلی ایجاد خطوط اطراف دهان و همچنین پیشانی است. می‌توانید با قرار گرفتن جلوی آینه و ایجاد حالتهای عادی چهره مانند خندیدن، گریه کردن و چشمک زدن شروع کنید. ما متوجه شدیم که افرادی که دور دهان آنها چروکیدگی دارد افراد با معنی‌تری و موجه‌تری هستند. حال بیایید خلاف آن را انجام دهیم: صورتتان را کاملا رها کنید. متوجه خواهید شد که وقتی به صورتتان حالت می‌دهید خطوط بیشتر نمایان می‌شوند و وقتی آن را رها می‌کنید صورتتان صافتر به نظر می‌رسد. بنابراین باید با تمرین یاد بگیرید حالات صورتتان را کنترل کنید.

علاوه بر اینها خطوط اطراف دهان بر اثر مصرف سیگار بوجود می‌آیند. ترک سیگار یعنی مباره با ایجاد چروکیدگی در پوست. از تمام روشهای درمانی دیگر می‌توان برای درمان خطوط عمودی بالای لب استفاده کرد. شما می‌توانید بزرگترین مانع برسر راه چروکیدگی دور دهان را با استفاده از ضدآفتابها، مرطوب کننده‌ها و سرمهای پوستی برای تحریک تولید کلاژن ، بوجود آورید.

به این پست امتیاز دهید.
رفع چروک دور لب: رفع پیری پوست اطراف لبها برای داشتن چهره ای جوان
5 از 2 رای