رفع چین و چروک دور چشم: تزریق برای جوان کردن پوست اطراف چشم

رفع چین و چروک اطراف چشم

پوست با افزایش سن دچار تغییراتی تدریجی می‌شود. نشانه‌های پیری در برخی قسمت‌های صورت مانند دور چشم بیش از قسمت‌های دیگر مشهود است. چین و چروک دور چشم که یک نگرانی شایع است خطوطی است که در اطراف و دور چشم‌ها ایجاد می‌شوند. چین و چروک‌های دور چشم به مرور زمان به دلیل انقباض عضلات کوچک ناشی از بیان حالات مختلف صورت ایجاد می‌شوند.

دو نوع چین و چروک وجود دارد: دینامیک و استاتیک. چین و چروک‌های دینامیک آنهایی هستند که به دلیل انقباضات عضلانی ایجاد می‌شوند. اگر چین و چروک‌های چشم شما در هنگام خندیدن مشخص می‌شوند، احتمالاً از نوع دینامیکی هستند. چین و چروک‌های استاتیکی با انقباضات عضلانی بیشتر می‌شوند اما همیشه می‌توان آنها را دید حتی زمانی که صورت در حالت عادی است.

بدون توجه به نوع چین و چروک‌های دور چشم، روش‌های مختلفی برای رفع این چین و چروک‌ها وجود دارد. در برخی افراد می‌توان چین و چروک‌های دور چشم را به طور کامل حداقل موقتاً رفع کرد. روش‌های متعدد دیگری نیز برای رفع چین و چروک‌های دور چشم در خانه وجود دارند.

چین و چروک‌های دور چشم یکی از مسائل پوستی است که معمولاً در دهه 30 عمر فرد نمایان می‌شوند. این چین و چروک‌ها ممکن است بسیار آزاردهنده بوده و درمان آنها نیز دشوار است. قانون طلایی برای رفع چین و چروک‌های دور چشم این است که درمان آنها را هر چه سریع‌تر شروع کنیم. خطوط ریز و سطحی روی سطح پوست بسیار راحت‌تر از چین و چروک‌های عمیق درمان می‌شوند. با انجام اقدامات درمانی دوره‌ای و منظم از دهه 30 و حتی دهه 20 زندگی می‌توان تا چندین سال از شکل‌گیری چین و چروک‌های دور چشم پیشگیری کرد.

تزریق بوتاکس ، ژل و چربی بهترین راه‌های رفع چین و چروک اطراف چشم است.

در کلینیک دکتر خان محمدی درمان و رفع چین و چروک دور چشم با استفاده از جدیدترین روش‌ها انجام می‌شود. شما عزیزان می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت با شماره‌های۰۲۱۴۴۰۱۲۱۵۳  تماس حاصل فرمایید.

علل اصل ایجاد چین و چروک‌های دور چشم


حرکات تکراری و مکرر باعث ایجاد چین و چروک در صورت شده و کلاژن و فیبرهای الاستیکی پوست را از بین برده و در همه قسمت‌های صورت از جمله دور چشم، چین و چروک ایجاد می‌کند.

خندیدن

خندیدن یک حرکت تکراری است که شما همیشه در طول روز آن را انجام می‌دهید. هر کسی متفاوت از دیگران می‌خندد اما افرادی که از عضلات کنار چشمان خود در هنگام خندیدن استفاده می‌کنند زودتر از سایرین دچار چین و چروک‌های اطراف چشم می‌شوند.

فشار دادن چشم‌ها روی هم

شما باید هر روز سال از عینک آفتابی استفاده کنید. این بدان دلیل است که فشار دادن چشم‌ها در هنگامی که در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرید یک حرکت تکراری محسوب می‌شود و فشار دادن مداوم چسم ها باعث می‌شود که کلاژن و فیبرهای الاستیکی از بین رفته و چین و چروک ایجاد شود.

خوابیدن

بهترین روش خوابیدن که از ایجاد چین و چروک جلوگیری می‌کند این است که به پشت خوابیده و از یک بالش مسافرتی U شکل استفاده کنید. مسلماً این کاری است که بیشتر افراد نمی‌توانند انجام دهند پس از یک بالش ابریشمی استفاده کنید که می‌تواند در این مورد مفید باشد.

ضعف کبد

یکی دیگر از علل ایجاد چین و چروک‌های دور چشم، ضعف کبدی است. برخی علل ابتلا به مشکلات کبد عبارتند از:
• تغذیه نامناسب، مصرف غذاهایی که حاوی چربی اشباع، قند تصفیه شده و مواد نگهدارنده هستند.
• عادات بد مانند استعمال دخانیات
• انرژی منفی مانند عصبانیت

کمبود سیلیکون

در حدود سن 40 سالگی، بدن سیلیکون خود را که یک مواد معدنی موجود در بافت پوست، مو، ناخن‌ها و استخوان‌ها است از دست می‌دهد.

رفع چین و چروک‌های دور چشم برای چه کسانی مناسب است؟


افرادی که از ظاهر خطوط و چین و چروک‌های دور چشم خود ناخشنود هستند می‌توانند اقدامات درمانی را برای رفع آنها انجام دهند. معمولاً بیمارانی که چین و چروک‌های دور چشمشان باعث شده که پیرتر از سن واقعی خود به نظر برسند یا ظاهر آنها خسته به نظر می‌رسد تمایل به رفع چین و چروک‌های دور چشم خود دارند. افرادی که در دهه 30 عمر خود هستند بیشتر تمایل به رفع علائم پیری از روی صورت خود دارند.

بهترین راه‌های رفع خطوط و چروک دور چشم


درمان انتخابی شما به شدت چین و چروک‌های دور چشم و نتایج مطلوب و مورد انتظار شما دارد. در برخی موارد ممکن است شما نیاز داشته باشید که از ترکیبی را روش‌های درمانی استفاده کنید.

لایه‌برداری شیمیایی

لایه برداری

لایه‌برداری شیمیایی به رفع چین و چروک‌های دور چشم و جوان‌تر، سالم‌تر و با طراوت تر شدن پوست کمک می‌کند. در این روش از محلول‌های شیمیایی روی صورت برای برداشتن لایه بیرونی پوست پیرشده استفاده می‌شود که پس از آنها پوست جدید و شاداب‌تر رشد می‌کند.
سه نوع لایه‌برداری شیمیایی وجود دارد که عبارتند از:
• لایه‌برداری سطحی
• لایه‌برداری نیمه عمقی
• لایه‌برداری عمیق
اثر لایه‌برداری و دوران بهبودی به نوع لایه‌برداری انجام شده بستگی دارد. لایه‌برداری سطحی تقریباً بدون درد بوده و نیاز به بستری شدن ندارد یا اگر این نیاز وجود داشته باشد بسیار کوتاه است. لایه‌برداری‌های عمیق‌تر بسیار دردناک بوده و حتی ممکن است تحت بیهوشی انجام شوند برای دست‌یابی به نتایج مطلوب، لایه‌برداری‌های سطحی باید هر 2 تا 4 هفته تجدید شده و لایه‌برداری‌های نیمه عمیق هر 6 تا 12 هفته تجدید شده تا نتایج مطلوب حاصل شود.

سم بوتالینیوم (بوتاکس)

بوتاکس

بوتاکس چین و چروک‌های ناشی از انقباضات تکراری عضلات که به دلیل بیان حالات صورت ایجاد می‌شوند را برطرف می‌کند. به کارگیری این روش درمانی برای رفع چین و چروک‌های دور چشم بسیار مؤثر است. بوتاکس برای افراد 30 تا 50 سال که چین و چروک‌های دور چشم آنها شروع به نمایان شدن کرده است مناسب‌تر است. به کارگیری این روش برای رفع چین و چروک‌های عمیق‌تر روی پوست افراد سالخورده مؤثر واقع نمی‌شود.
بوتاکس به طور مستقیم با استفاده از یک سوزن کوچک در ناحیه تحت درمان تزریق می‌شود که باعث شل شدن عضلات آن قسمت می‌شود. بوتاکس از منقبض شدن عضلات جلوگیری می‌کند که باعث کاهش چین و چروک‌ها یا رفع کامل آنها می‌شود. تزریق بوتاکس برای افرادی که چین و چروک‌های دینامیکی دارند بسیار مؤثر عمل می‌کند.
تزریق بوتاکس جلوی بیان احساسات به وسیله صورت را نمی‌گیرد. این روش فقط عضلات ناحیه هدف در اطراف چشم‌ها را که باعث ایجاد چین و چروک شده‌اند هدف قرار می‌دهد. معمولاً اثر تزریق بوتاکس تا 3 ماه روی پوست باقی می‌ماند.

ژل‌های پوستی

ژل-پوستی

ژل‌های پوستی که به آنها فیلرهای بافت نرم نیز گفته می‌شود برای رفع چین و چروک‌های دور چشم مورد استفاده قرار می‌گیرند.
ژل‌های پوستی به طور مستقیم به وسیله یک سوزن کوچک در چین و چروک‌های دور چشم تزریق می‌شوند. ژل‌های متنوع موجود در بازار، محتویات متفاوتی دارند و برخی از آنها اثری بلند مدت تر ایجاد می‌کنند. در مورد این که کدام یک از این ژل‌ها برای پوست شما مناسب است با پزشک خود مشورت کنید.
تزریق ژل‌های پوستی برای چین و چروک‌های استاتیکی دور چشم و حتی چین و چروک‌های قسمت‌های دیگر صورت که دائمی هستند مؤثر است. اثر تزریق ژل‌های پوستی معمولاً 3 تا 12 ماه باقی می‌ماند که در برخی موارد این مدت افزایش می‌یابد.

تزریق چربی

تزریق-چربی

تزریق چربی بک روش عالی برای پر کردن بافت نرم است. چربی در تزریق چربی (به آن پیوند چربی اتولوگ یا لیپواستراکچرنیز گفته می‌شود) از قسمتی از بدن برای بهبود ظاهر در صورت تزریق می‌شود که باعث کاهش چین و چروک‌های دور چسم می‌شود. اثر تزریق چربی دائمی نیست و ممکن است برای دست‌یابی به نتایج مطلوب نیاز به تجدید داشته باشد.

نحوه انجام فرایند

قسمت اهداکننده (مانند شکم، باسن یا ران‌ها) و قسمت تحت درمان به طور موضعی بیحس می‌شوند. مایعات داخل وریدی نیز در ناحیه اهداکننده تزریق می‌شود که جمع‌آوری چربی را تسهیل می‌کند. سلول‌های چربی به وسیله یک سوزن کوچک متصل به یک سرنگ استخراج می‌شود. سپس چربی فراوری‌شده و مایعات اضافی آن بیرون کشیده شده و دوباره با یک سوزن دیگر در ناحیه تحت درمان تزریق می‌شود. از آنجا که تا چند هفته پس از درمان ممکن است چربی‌ها جذب بدن شوند باید مقادیر بیشتر از حد نیاز چربی در ناحیه تحت درمان تزریق شود. همچنین ممکن است چربی در هنگام انجام عمل لیپوساکشن در یکی از قسمت‌های بدن استخراج شده و به قسمت دیگر بدن تزریق شود. برای افزایش دوام و تأثیر این روش درمانی معمولاً باید بیماران 3 تا 4 جلسه درمانی با فواصل 6 ماهه انجام دهند.

سؤالات متداول


سوالات

برخی از سؤالات رایج درباره رفع چین و چروک دور و زیر چشم‌ها عبارت‌اند از:

آیا همه خطوط اطراف چشم، چین و چروک هستند؟

مهم‌ترین تمایز مربوط به تفاوت خطوط خنده و چین و چروک‌های دور چشم است. زمانی که شما می‌خندید، خطوط کوچکی در گوشه‌های خارجی چشم به سمت شقیقه‌ها دیده می‌شود. زمانی که خنده شما قطع می‌شود؛ اگر خطوط برطرف شوند، خطوط خنده هستند و اگر باقی بمانند، چین و چروک‌های دور چشم هستند.

چین و چروک‌های دور چشم ناشی از پیری در چه سنی از زنان و مردان پدید می‌آید؟

سن بسیار متغیر است اما خطوط خنده غالباً در افرادی که در دهه 30 عمر خود هستند شروع به نمایان شدن می‌کند. برخی افراد نیز این خطوط را در دهه 20 عمر خود مشاهده کرده و برخی دیگر نیز ممکن است در دهه 40 شاهد این تغییرات باشند اما متوسط سن اواسط دهه 30 عمر است.

کدام چین و چروک‌های دور چشم را می‌توان به راحتی برطرف کرد؟

ساده‌ترین چین و چروک‌هایی که دور چشم می‌توان درمان کرد آنهایی هستند که کوتاه بوده و از گوشه بیرونی چشم به سمت شقیقه‌ها می‌روند.

درمان کدام نوع از چین و چروک‌های دور چشم چالش‌برانگیز است؟

زمانی که چین و چروک‌های دور چشم بیشتر به سمت گونه‌ها کشیده می‌شوند، درمان آنها دشوارتر می‌شود. هر چه این چین و چروک‌ها بیشتر به سمت پایین صورت بیایند به عضلات بلند کننده گوشه‌های دهان نزدیک‌تر می‌شوند. اگر این چین و چروک‌ها دیر تحت درمان قرار گیرند، توانایی این عضلات برای بلند کردن گونه‌ها محدود می‌شود.

چند واحد بوتاکس برای رفع چین و چروک‌های دور چشم به کار برده می‌شود؟

مقدار بوتاکس مورد نیاز به عمق خطوط و فاصله آنها نسبت به گونه‌ها بستگی دارد. برای برطرف کردن چین و چروک‌های ریز دور چشم، تزریق 5 تا 6 واحد بوتاکس برای هر طرف کافی است. برای رفع چین و چروک‌های عمیق‌تر دور چشم معمولاً از 10 تا 12 واحد بوتاکس برای تزریق استفاده می‌شود.

این روش‌های درمانی چقدر طول می‌کشد؟

در اولین جلسه مشاوره، شرایط صورت شما ارزیابی شده و بهترین روش درمانی که مناسب شرایط شما باشد تعیین می‌شود بنابراین اولین جلسه درمانی حدود 30 دقیقه طول می‌کشد. جلسات درمانی بعدی حدود 15 دقیقه طول می‌کشند.

در جلسه مشاوره چه می‌گذرد؟

پزشک صورت شما را معاینه کرده و تورفتگی شقیقه‌ها، افتادگی پلک‌ها یا عدم تقارن‌ها را بررسی می‌کند. در این جلسه درک شما از صورت و پوست آن مورد تبادل نظر قرار گرفته و در مورد نتایج مورد انتظار پس از انجام فرایند بحث می‌شود. همچنین در مورد عوارض جانبی احتمالی و دستورالعمل‌های پس از عمل نیز صحبت می‌شود. تعداد واحد بوتاکس برای تزریق و میزان اثران در رفع چین و چروک‌ها برآورد می‌شود. اگر شما تمایل به ادامه داشته باشید، قسمت بعدی مشاوره حدود 5 دقیقه طول می‌کشد. عکس‌های پیش از شروع درمان از شما گرفته می‌شود و چین و چروک‌های دور چشم با الکل تمیز می‌شوند. پزشک از شما می‌خواهد که لبخند بزنید تا نقاط تزریق را مشخص کند. خود تزریق ظرف مدت چند ثانیه انجام می‌شود. در اولین جلسه درمانی، یک نوبت برای 2 تا 3 هفته بعد برای شما رزرو می‌شود تا در آن جلسه نتایج حاصله مورد ارزیابی قرار گیرد و در صورت لزوم تنظیماتی در درمان شما ایجاد شود، این کار برای جلسات درمانی بعدی انجام نمی‌شود.

اثر تزریق برای کاهش چین و چروک‌های دور چشم چه موقع مشاهده می‌شود؟

برخی بیماران گفته‌اند که پس از 2 روز اثرات را مشاهده کرده‌اند در صورتی که برخی دیگر اثرات درمان را 7 تا 14 روز پس از عمل دیده‌اند. به یاد داشته باشید که برای دیدن نتایج نهایی باید کمی صبر کنید. غالباً برای دست‌یابی به نتایج مطلوب باید چندین جلسه، درمان را تکرار کنید.

آیا نیازی به بستری شدن هم هست؟

خیر، شما می‌تواند بلافاصله پس از تزریق به فعالیت‌های روزمره خود پرداخته و به محل کار خود بازگردید. ممکن است برآمدگی‌های کوچکی روی پوست در محل تزریق و در اطراف چشم‌ها ایجاد شوند که به سرعت پس برطرف می‌شوند.

آیا دستورالعمل‌های خاصی برای مراقبت‌های پس از عمل نیز وجود دارد؟

در خلال جلسه مشاوره، پزشک دستورالعمل‌های پس از درمان را برای شما توضیح می‌دهد و آن را به صورت کتبی به شما می‌دهد که به خانه می‌برید. نکته مهم این است که نباید محل درمان را بمالید، ماساژ دهید و نباید به مدت 4 تا 6 ساعت پس از درمان محل تزریق را فشار دهید تا مواد تزریق شده درست در محلی که باید باشند باقی بمانند. مالیدن باعث می‌شود که مواد در زیر پوست پخش شده و باعث ضعف در عضلات اطراف شده و پتوز ناخواسته یا افتادگی پوست ناخوشایندی ایجاد کنند. به توصیه‌های پزشک به دقت گوش کرده و دستورالعمل‌های پس از عمل را با دقت مطالعه کنید.

آیا تزریق برای دفع چین و چروک‌های دور چشم، عوارض جانبی دارد؟

تزریق‌های زیبایی برای کاهش خطوط اخم مطمئن و بی‌خطر است. شایع‌ترین عوارض جانبی کبودی‌های محلی اطراف ناحیه تزریق و سر درد مبهمی است که حدود 10 درصد از بیماران یک روز پس از عمل تجربه می‌کنند. عوارض نادر احتمالی نیاز شامل ایجاد عدم تقارن یا افتادگی پلک‌ها یا گونه‌ها می‌شود.

درمان با چه فواصلی باید تجدید شود؟

ماندگاری اثرات درمان در هر فرد کاملاً متفاوت است اما معمولاً بیشتر بیماران برای دست‌یابی به نتایج مطلوب و جلوگیری از عمیق‌تر شدن چین و چروک‌های استاتیکی (دائمی) دور چشم باید این درمان را هر 3 تا 4 ماه یک مرتبه تجدید کنند.

آیا تزریق برای رفع چین و چروک‌های دور چشم مضر است؟

پزشکان از کوچک‌ترین سوزن ممکن برای درمان استفاده می‌کنند که برای بیشتر افراد قابل تحمل است.

تزریق چربی چه مزایایی دارد؟

برخی از محاسن تزریق چربی برای رفع چروک عبارت‌اند از:
• طبیعی، بدون ایجاد آلرژی
• فرایندی است سرپایی که معمولاً در کمتر از یک ساعت انجام می‌شود
• اثر تزریق‌ها ممکن است از چند ماه تا چندین یال باقی بماند.
• نیازی بستری شدن نیست یا در صورت نیاز این زمان بسیار کم است
• ناراحتی‌های جزئی دارد که با مصرف دارو کنترل می‌شوند.
• از آنجا که چربی از بدن خود فرد گرفته می‌شود، نیاز به انجام آزمایش قبل از انجام عمل نیست
• جایگزین مناسبی برای کلاژن گاوی است.
• اگر به عمل‌هایی مانند لیپوساکشن ترکیب شود، روشی مقرون بصرفه است

تزریق بوتاکس برای چه کسانی مناسب نیست؟

تزریق سم بوتالینیوم برای خانم‌های باردار یا افرادی که صورت آنها فلج است و به بیماری‌هایی مانند بل پلازی مبتلا هستند توصیه نمی‌شود. حتماً برای تزریق پزشکی را انتخاب کند که تجربه تزریق در افرادی که مبتلا به فلج صورت بوده‌اند را داشته باشد.

چگونه از چروک شدن دور چشم جلوگیری کنید؟

ایجاد چین و چروک‌های دور چشم بخشی از فرایند طبیعی افزایش سن است اما با انجام برخی اقدامات می‌توان از شدت این چین و چروک‌ها کاست یا سرعت شکل‌گیری آنها را کند کرد.
• کمتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید. برای محافظت از پوست حتی وقتی که مدت کوتاهی در معرض نور خورشید هستید از کرم‌های ضد آفتاب که SPF آنها 30 یا بیشتر است استفاده کنید. حتماً از عینک آفتابی نیز استفاده کنید.
• هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. پوست خود را با استفاده از کرم با SPF15 مرطوب کنید.
• غذاهای سالم میل کنید. از یک رژیم غذایی شامل میوه‌ها و سبزیجات تازه، غلات کامل و روغن‌های سالم پیروی کنید تا پوست شما توسط رادیکال‌های آزاد دچار آسیب نشود.
• ورزش کنید. ورزش روزانه باعث بهبود گردش جریان خون می‌شود که در نتیجه آن اکسیژن بیشتری به پوست می‌رسد.
• از عینک آفتابی استفاده کنید. از چشمان خود با استفاده از نقاب آفتاب‌گیر در برابر نور آفتاب محافظت کنید.
• استعمال دخانیات را ترک کنید. سیگار کشیدن باعث آزاد شدن رادیکال‌ها در بدن شده که شکل‌گیری چین و چروک‌ها را تسریع می‌کند.
• هیچ موقع از تخت‌های برنزه استفاده نکنید
• از کرم‌های دور چشم. مرطوب‌کننده حاوی کلاژن و آنتی‌اکسیدان مانند ویتامین ث استفاده کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است