رفع چین و چروک صورت ناشی از عوامل محیطی، بالارفتن سن و بیماری

چین و چروک‌های پوست همان خطوطی هستید که به دلایل مختلفی روی پوست ایجاد می‌شوند. در حالی که با افزایش سن، چین و چروک‌های روی پوست افزایش می‌یابند، ممکن است عوامل محیطی و پزشکی نیز باعث افزایش این چین و چروک‌ها شوند. چین و چروک‌ها به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند: خطوط ریز سطحی روی پوست و خطوط و شیارهای عمقی. چین و چروک‌ها بیشتر روی پیشانی، ابروها، گردن و اطراف لب‌ها ایجاد می‌شوند.

با این که افزایش سن و پیری یک روند طبیعی است اما هیچ کس وجود چین و چروک‌ها و خشکی پوست را دوست ندارد. زمانی که لایه بیرونی پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و بسیار خشک می‌شود، خطوط روی پوست شروع به نمایان شدن کرده و باعث ناهمواری و خشکیان می‌شود. با روش‌های مختلف زیبایی می‌توان ظاهر چین و چروک‌های پوست را کاهش داد. علاوه بر این، بافت عمومی پوست نیز با کمک این روش‌ها بهبود می‌یابد. بیشتر این روش‌های زیبایی برای رفع چین و چروک‌ها با سفت کردن پوست طراحی شده‌اند. تزریق بوتاکس، لایه‌برداری شیمیایی، تزریق چربی و تزریق ژل‌های پوستی از روش‌های درمانی مورد استفاده برای رفع چین و چروک‌های پوستی هستند. این روش‌های درمانی، چین و چروک‌ها را برای یک دوره زمانی مشخص از بین می‌برند. اگر شما می‌خواهید چین و چروک‌های پوست خود را به کمک این روش‌ها برطرف کنید بهتر است با یک پزشک مشورت کنید.

در کلینیک دکتر خان محمدی انواع روش‌های رفع چروک صورت به شما عزیزان ارائه می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ی ۰۲۱۴۴۰۱۲۱۵۳ تماس حاصل فرمایید.

 انواع چین و چروک‌ها


دو نوع چین و چروک وجود دارد: چین و چروک‌های دینامیکی و خطوط بسیار ریز روی پوست

چین و چروک‌های دینامیکی

چین و چروک‌های دینامیکی توسط عضلات صورت که در هنگام خندیدن، لبخند زدن و تنگ کردن چشم حرکت می‌کنند ایجاد می‌شوند. این اتفاق غالباً در اطراف لب‌ها، روی پیشانی و بین ابروها می‌افتد. همچنین ممکن است چین و چروک‌ها در اطراف چشم نیز ایجاد شوند. همه افراد با وجود چین و چروک‌های دینامیکی متولد می‌شوند. با افزایش سن، این چین و چروک‌ها عمیق‌تر شده و راحت‌تر دیده می‌شوند.

خطوط ریز

خطوط و چین و چروک‌های بسیار ریز زمانی که کلاژن پوست کاهش می‌یابد ایجاد می‌شوند. کلاژن پروتئینی است که در لایه‌های عمیق‌تر پوست وجود دارد. افزایش سن و اثرات آفتاب سوختگی باعث کاهش تولید کلاژن شده و باعث می‌شود که پوست کشیده شده و حالت افتادگی پیدا کرده و چین و چروک‌ها ریز شکل بگیرند.

علل شایع ایجاد چین و چروک‌ها روی صورت


مهم‌ترین علت‌های چروک شدن پوست عبارت‌اند از:

 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: اشعه ماورا بنفش با طول موج‌های کوتاه و بلند در زمان تابش نور خورشید به پوست مضر بوده و باعث آسیب‌دیدگی آن می‌شوند. از آنجا که اشعه خورشید می‌تواند آب پوست را از بین ببرد و سلول‌های پوستی را بسوزاند، فرایند پیری پوست و ایجاد چین و چروک‌ها را تسریع می‌کند؛ بنابراین بیشتر چین و چروک‌ها در قسمت‌هایی از بدن دیده می‌شوند که بیشتر در معرض نور آفتاب قرار دارند. احتمال ایجاد بیشترین چین و چروک‌های ناشی از آفتاب سوختگی روی پوست صورت بسیار بیشتر از سایر قسمت‌های بدن است.
 • کمبود کلاژن: با افزایش سن، پوست شل شده و کلاژن و الاستین خود را از دست می‌دهد؛ بنابراین، آب پوست بیشتر گرفته شده و خاصیت ارتجاعی آن کاهش می‌یابد. این باعث می‌شود که چین و چروک‌ها روی صورت، گردن و اطراف چشم‌ها ایجاد شوند.
 • بیان احساس‌ها با صورت: علاوه بر عوامل محیطی و ژنتیکی متفاوت، عوامل متعدد دیگری هم وجود دارند که باعث ایجاد چین و چروک‌ها می‌شوند. بیان احساس‌ها با صورت می‌تواند باعث انقباض عضلات و افزایش خطوط ریز روی صورت شود. ظاهر شدن چین و چروک‌های عمقی‌تر هم به دلیل بیان احساسات با صورت اتفاق می‌افتد.

اقدامات قبل از درمان


قبل از شروع درمان، شما و پزشک باید در مورد انتظارات، خطرات احتمالی و نتایج مورد نظر پس از انجام فرایند صحبت کنید. همچنین شما باید:

 • وضعیت چین و چروک‌های پوستی و اهداف خود از درمان را برای تعیین عمق لایه‌برداری شیمیایی توضیح دهید
 • سوابق اسکارها، وجود زخم‌های سرد یا انجام عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس را بیان کنید
 • مصرف هر گونه دارو و مکمل که باعث رقیق شدن خون می‌شود مانند آسپیرین، ایبوپروفن یا ویتامین ای را از 10 روز قبل از انجام فرایند قطع کنید.
 • از مصرف داروهایی مانند رتین – آ، رنووا یا اسید گلی کولیک پرهیز کنید.

 راه‌های برطرف کردن چین و چروک صورت


برخی از رایج‌ترین راه‌های غیرجراحی برای رفع چروک صورت عبارت‌اند از:

تزریق بوتاکس

برخی افراد برای کاهش ظاهر چین و چروک‌ها، تزریق سم بوتالینیوم را انتخاب می‌کنند. با تزریق بوتاکس، برخی عضلات صورت و برخی چین و چروک‌ها برای مدتی کاهش می‌یابند.

سم بوتالینیوم توسط برخی باکتری‌ها ساخته می‌شود. مقادیر زیاد آن می‌تواند سمی باشد. به هر حال، برای رفع چین و چروک‌های پوست از مقادیر کم و با دوز پایین بوتاکس استفاده می‌شود.

نحوه انجام فرایند

وقتی که سم بوتالینیوم تزریق می‌شود، برخی عصب‌ها که سیگنال انقباض‌های عضلانی را ارسال می‌کنند مسدود می‌شوند. عضلات شل شده و چین و چروک‌های ناخواسته کاهش می‌یابند. این اثر بین 3 تا 6 ماه باقی می‌ماند. پس از آن، عضلات دوباره حرکت کرده و چین و چروک‌ها بازمی‌گردند.

پزشک برای تزریق سم بوتالینیوم ابتدا با بیحس کننده روی ناحیه تحت درمان را بیحس می‌کند. سپس وی دارو را در عضلات مورد نظر تزریق می‌کند. این کار که در مطب پزشک انجام می‌شود فقط چند دقیقه طول می‌کشد. شما می‌توانید بلافاصله پس از درمان به کارهای روزمره خود بپردازید.

حدود 3 روز پس از تزریق شما باید متوجه شل شدن عضلات خود شوید. پس از یک هفته، احتمالاً چین و چروک‌ها و خطوط روی پوست کاهش می‌یابند. این اثر پس از 3 تا 6 ماه از بین می‌رود.

 چه کسانی می‌توانند تحت فرایند تزریق سم بوتالینیوم قرار گیرند؟

شما باید حداقل 18 سال سن داشته و سالم باشد تا بتوان سم بوتالینیوم را برایتان تزریق کرد. برخی افراد نباید تحت تزریق سم بوتالینیوم قرار گیرند که برخی از آنها عبارتند از:

 • افرادی که به بیماری‌های عصبی عضلانی مبتلا هستند (مانند ام اس یا میاستنی گراویس)
 • زنان بارداری یا زنانی که به نوزاد شیر می‌دهند
 • افرادی که برخی عضلات صورت آنها ضعیف است
 • افراد مبتلا به پتوز (افتادگی پلک‌ها)، افرادی که در صورت آنها اسکارهای عمیق وجود دارد، پوست صورت آنها بسیار ضخیم است یا افرادی که در صورت آنها عدم تقارن وجود دارد (هر دو طرف صورت یک شکل و متقارن نیست)
 • افرادی که در نزدیکی ناحیه مورد نظر دچار مشکلات پوستی هستند

اگر شما برنامه‌ای برای تزریق سم بوتالینیوم دارید، به پزشک در مورد سوابق پزشک و همه داروها، ویتامین‌ها و مکمل‌های گیاهی که مصرف می‌کند اطلاع دهید.

خطرات احتمالی

در حالی که تزریق سم بوتالینیوم می‌تواند مفید باشد اما گاهی اوقات باعث بروز برخی عوارض جانبی و بیماری‌ها می‌شود. برخی از این اثرات جانبی عبارتند از:

 • سر درد
 • قرمزی و سوزش چشم
 • قرمزی و کبودی ناحیه تزریق. این عارضه بیشتر زمانی اتفاق می‌افتد که شما آسپیرین یا داورهای رقیق‌کننده خون مصرف کرده باشید. قبل از شروع درمان و تزریق سسم بوتالینیوم از پزشک خود در مورد داروهایی که باید مصرف آنها را چند روز قبل از درمان قطع کنید سؤال کنید.

آیا بوتاکس مضر است؟

درد مشابه نیش پشه توصیف شده و چند ثانیه طول می‌کشد.

اثرات تزریق بوتاکس چه مدت باقی می‌ماند؟

اثر تزریق بوتاکس در صورت معمولاً 3 تا 4 ماه باقی می‌ماند اما اگر تزریق تجدید شود طول مدت تأثیر تزریق افزایش می‌یابد.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟

این به مقدار بوتاکس مصرف شده برای درمان بستگی دارد. تعداد واحدهای مورد نیاز بوتاکس برای درمان به میزان فعال بودن عضلات شما بستگی دارد.

تزریق ژل

تزریق ژل به جای هموار کردن صورت و سفت کردن پوست به تغییر ویژگی‌های صورت و جوانسازی آن کمک می‌کند. با تزریق مواد پرکننده در زیر پوست می‌توان چین و چروک‌های عمیق مانند چین و چروک‌های نازولابیال (خطوطی که از گوشه بینی به سمت گوشه‌های دهان ایجاد می‌شوند) را پر کرده، لب‌ها را برجسته‌تر کرده و گونه‌ها و چشم‌های تورفته را پرتر کرد. در فیلرهای استاندارد از کلاژن استفاده می‌شود اما امروزه اسید هیالورانیک که در برند رستالین استفاده می‌شود از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

اثر تزریق ژل چه مدت طول می‌کشد؟

اثر فیلرهای حاوی اسید هیالورانیک 6 تا 12 ماه باقی مانده و اثر ژل‌های مصنوعی مانند رادیز 12 تا 18 ماه باقی می‌ماند.

آیا ژل‌های پوستی آسیب‌زا هستند؟

ضرر و درد تزریق به بیمار و ناحیه تحت درمان بستگی دارد. در جاهایی مانند ناحیه نازولابیلا ممکن است سوزشی کوتاه مدت احساس شود. معمولاً برای لب‌ها از بیحس کننده استفاده می‌شود تا تزریق باعث سوزش نشده و قابل تحمل تر شود.

 خطرات احتمالی ناشی از تزریق ژل چیست؟

شایع‌ترین عارضه جانبی ناشی از تزریق ژل عبارتند از سوزش، عفونت و واکنش‌های آلرژیک. اگر تزریق کننده ژل را اشتباهی در عروق خونی تزریق کند باعث بروز عوارض جانبی شدیدی می‌شود که شایع‌ترین آن افتادگی و شل شدن پوست است. در مورد استفاده از ژل‌های دائمی هشیار باشید زیرا ممکن است باعث بروز عوارض جانبی بلند مدت شوند.

تزریق چربی

در روش تزریق چربی از چربی بدن خود بیمار برای رفع خطوط ریز و چین و چروک‌ها استفاده می‌شود. از آنجا که در این روش از مواد طبیعی خود بدن استفاده می‌شود احتمال بروز واکنش‌های منفی بسیار کم است. پزشک چربی را از یک قسمت از بدن برداشته و در صورت تزریق می‌کند. معمولاً چربی از قسمت‌هایی که چربی اضافی دارند مانند شکم، باسن یا ران‌ها گرفته می‌شود. زمانی که تخلیص به طور کامل انجام شد، چربی در ناحیه تحت درمان تزریق می‌شود. چربی باعث افزایش حجم ناحیه تحت درمان شده و ظاهر چین و چروک‌های صورت را که معمولاً با افتادگی پوست همراه است کاهش می‌دهد.

در فرایند تزریق چربی چه انتظاری می‌توان داشت؟

بدن باید تزریق چربی را بدون بروز مشکلی بپذیرد و دوام نتایج حاصل از این تزریق نیز طولانی مدت است. شما باید انتظار انجام یک عمل سرپایی را برای تزریق چربی داشته باشید. پزشک باید ناحیه‌ای از بدن که قرار است چربی از آن برداشته شود را آماده کند و از بیحسی موضعی برای این کار کمک بگیرد. پزشک یک شکاف کوچک ایجاد کرده و برای برداشت چربی از روش لیپوساکشن استفاده می‌کند.

در حالی که فرایند تزریق چربی کوتاه است اما شما باید صبر کنید که چربی برداشته شده برای تزریق آماده شود. زمانی که این کار انجام شد، چربی در ناحیه تحت درمان تزریق می‌شود. پس از اتمام انتقال چربی شما کمی کبودی خواهید داشت. تورم نیز ممکن است ایجاد شود. علائم قابل مشاهده جراحی تا دو هفته از بین می‌روند. زمانی که دوران بهبودی تمام شد، صورت شما ظاهری طبیعی و جوان‌تر پیدا می‌کند.

چه کسانی واجد شرایط برای قرار گرفتن تحت درمان به روش تزریق چربی هستند؟

اگر شما از خطوط اطراف چشم، دهان، بینی پیشانی خود ناراضی هستید، تزریق چربی می‌تواند برای شما مناسب باشد به خصوص اگر تمایلی به انجام لیفت صورت نداشته باشید. شما می‌توانید در صورت تأیید جراح به کمک این روش تورفتگی‌های صورت خود را ترمیم کرده و لب‌های خود را برجسته‌تر کنید. اگر شما از سلامت برخوردار باشید و به بیماری‌هایی که باعث بروز عوارض جانبی می‌شوند مبتلا نباشید، تزریق چربی می‌تواند یک روش مناسب برای شما باشد.

لایه‌برداری شیمیایی برای رفع چین و چروک‌ها

لایه‌برداری شیمیایی ظاهر چین و چروک‌های پوست را با استفاده از محلول‌های شیمایی که لایه خارجی پوست را برمی‌دارد بهبود می‌بخشد. پوست جدید که جایگزین می‌شود معمولاً لطیف‌تر بوده و چین و چروک کمتری دارد.

فرایند لایه‌برداری شیمیایی معمولاً برای صورت، گردن و دست‌ها به کار برده می‌شود. بیمارانی که پوست آنها پوسته‌پوسته بوده و موهای روشنی دارند برای این عمل مناسب‌تر هستند. این یک فرایند غیر جراحی است که در مطب پزشک انجام می‌شود.

 روش انجام لایه‌برداری شیمیایی

فردی که لایه‌برداری شیمیایی را انجام می‌دهد در وهله اول باید پوست را به طور کامل تمیز کند. سپس یک یا چند محلول شیمیایی را روی پوست بمالد. این محلول‌ها حاوی اسید گلی کولیک، اسیدتری کلرواستیک، اسید سالسیلیک، اسید لاکتیک و اسید کربولیک است. در این فرایند زخم‌های کنترل شده‌ای ایجاد شده و پوست در محل چین و چروک‌ها دوباره رشد می‌کند.

در هنگام انجام این فرایند، بیمار ممکن است احساس سوزش داشته باشد که تا 10 دقیقه ادامه می‌یابد. کمپرس سرد ممکن است برای کاهش درد به کار برده شود. داروهای مسکن برای لایه‌برداری‌های عمیق‌تر باید مورد استفاده قرار گیرند.

خطرات احتمالی

همانند هر روش درمانی دیگر، این فرایند هم ممکن است با خطرات احتمالی همراه باشد که البته در صورتی که توسط یک متخصص انجام شود این عوارض به حداقل می‌رسد. این عوارض عبارتند از:

 • تغییر رنگ موقتی یا دائمی رنگ پوست، به خصوص برای زنانی که از داروهای ضدبارداری استفاده می‌کنند و پس از آن باردار می‌شوند یا افرادی که سابقه تغییر رنگ صورت به رنگ قهوه‌ای داشته‌اند.
 • باقی ماندن اسکار
 • فعال شدن دوباره زخم‌های سرد

 پیشگیری از چروک صورت


با کمک گرفتن از روش‌های ساده زیر می‌توان از ایجاد جین و چروک پوست صورت پیشگیری کرد:

خودداری از قرار گرفتن در معرض نور خورشید

دانشمندان دریافته‌اند که قرار گرفتن در معرض نور خورشید حتی از عوامل ارثی هم مهم‌تر است. خواهر و برادرانی که قرار گرفتن در معرض نور خورشید را محدود کرده‌اند، چین و چروک کمتری داشته و به طور کلی جوان‌تر از افرادی به نظر می‌رسند که در معرض خورشید قرار داشته‌اند.

استفاده از کرم ضد آفتاب

اگر شما باید حتماً بیرون بروید، کرم ضد آفتاب بزنید. این کرم از پوست شما در برابر ابتلا به سرطان محافظت کرده و از ایجاد چین و چروک روی پوست نیز جلوگیری می‌کند.

سیگار نکشید

مطالعات متعدد نقش سیگار کشیدن را در پیر شدن پوست تأیید می‌کند – بیشتر با ترشح آنزیمی که کلاژن و الاستین (مؤلفه‌های مهم پوست) را تجزیه می‌کند

خواب کافی

زمانی که شما به اندازه کافی نمی‌خوابید، بدن کورتیزول بیشتری تولید می‌کند کورتیزول هورمونی است که باعث تجزیه سلول‌های پوستی می‌شود. به اندازه کافی استراحت کنید تا هورمون رشد انسانی بیشتری تولید شود و به حفظ خاصیت ارتجاعی پوست و کاهش احتمال ایجاد چین و چروک روی پوست شما کمک کند.

به پشت بخوابید

خوابیدن در برخی وضعیت‌ها در شب منجر به ایجاد خطوط خواب می‌شود – چین و چروک‌هایی که در صورت ایجاد می‌شوند و پس از بیدار شدن از بین می‌روند – خوابیدن به پهلو، چین و چروک‌های روی گونه‌ها و چانه را افزایش می‌دهد، همچنین خوابیدن با صورت روبه پایین باعث ایجاد خط اخم می‌شود. برای کاهش شکل‌گیری چین و چروک‌ها در هنگام خوابیدن به پشت بخوابید.

چشم‌های خود را تنگ نکنید – از عینک مطالعه استفاده کنید

هر حرکت تکراری مانند تنگ کردن چشم‌ها باعث افزایش فعالیت عضلات صورت و شکل‌گیری حفره در زیر سطح پوست می‌شود. این حفره‌ها در نهایت به چین و چروک تبدیل می‌شوند. استفاده از عینک آفتابی نیز بسیار مهم است. عینک از پوست اطراف چشم در برابر آفتاب سوختگی محافظت کرده و باعث می‌شود که کمتر چشم‌های خود را تنگ کنید.

بیشتر ماهی بخورید – به خصوص سالمون

سالمون و ماهی‌های دیگر آب‌های سرد منابع غنی پروتئین هستند – یکی از اجزای ساخت پوست عالی – همچنین یک منبع عالی اسیدهای چرب ضروری امگا 3 است. اسیدهای چرب ضروری به تغذیه پوست کمک کرده و آن را فربه و جوان نگه می‌دارد و باعث کاهش چین و چروک‌های پوست می‌شود.

بیشتر میوه و سبزیجات بخرید

یکی از مؤلفه‌های مهم آنتی اکسیدان است. این مؤلفه‌ها با آسیب‌دیدگی‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد (مولکول‌های ناپایدار که به سلول‌های آسیب وارد می‌کند) مقابله کرده و باعث می‌شود که پوست جوان‌تر و درخشان‌تر به نظر رسیده و از آن در برابر اثرات فوتوژنتیک محافظت می‌کند.

از مرطوب‌کننده‌ها استفاده کنید

زنان به خصوص از محصولات ضد پیری استفاده می‌کنند و غالباً قدرت مرطوب‌کننده‌های ساده را فراموش می‌کنند. پوستی که مرطوب باشد، بهتر به نظر می‌رسد بنابراین چین و چروک‌ها و خطوط روی پوست کمتر جلب توجه می‌کنند.

صورت خود را زیاد نشورید

آب لوله‌کشی باعث می‌شود چربی و رطوبت طبیعی پوست که از ایجاد چین و چروک‌ها پیشگیری می‌کنند از بین برود. آنها را زیاد نشورید. به علاوه، یا از صابون‌های حاوی مرطوب‌کننده یا از پاک‌کننده‌ها استفاده کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است