روش‌های جراحی و برداشتن واریس پا (اسکلروتراپی، آندوسکوپی، لیزر، تزریق)+فیلم

واریس پا به صورت رگهای متورم و پیچیده‌ای است که می‌توانید آن‌ها را زیر سطح پوست مشاهده کنید. واریس معمولاً در پاها رخ می‌دهد. با این حال، رگ‌های واریسی همچنین می‌توانند در قسمت‌های دیگر بدن شکل بگیرند. واریس پا یک وضعیت شایع است و معمولاً علائم و نشانه‌های متعددی را ایجاد می‌کند. در برخی موارد، واریس ممکن است باعث بروز عوارضی مانند درد خفیف تا متوسط، لخته شدن خون یا زخم پوستی شود. تعدادی از روش‌های درمانی برای واریس پا وجود دارد که سریع و آسان هستند و نیازی به زمان بهبودی طولانی ندارند. اهداف درمانی واریس پا عبارتند از تسکین علائم، جلوگیری از عوارض و بهبود ظاهر. عمل جراحی واریس ممکن است تا زمانی که شما مشکلات دیگر بهداشتی نداشته باشید که باعث خطرناک شدن درمان گردد، در برخی موارد مناسب باشد. پس از درمان، بیماران باید به استفاده از جورابهای طبی برای جلوگیری از تشکیل رگهای واریسی جدید و همچنین بهبود سرعت پس از انجام درمان واریس پا ادامه دهند.

بعضی از افراد ممکن است بخواهند جهت بهبود ظاهر پا عمل جراحی را انجام دهند، حتی اگر رگ‌های واریسی آن‌ها مشکلات دیگری را ایجاد نکنند. اندازه وریدهای واریسی بیمار بر گزینه‌های درمانی تأثیر می‌گذارد. به طور معمول، وریدهای واریسی‌های بزرگتر با بسته شدن و از بین رفتن توسط درمان لیزر اندوونوس یا رادیوفرکانسی درمان می‌شوند. برای بعضی از افراد، ترکیبی از درمان‌ها ممکن است بهتر عمل کند. رگ‌های کوچکتر واریسی و وریدهای عنکبوتی معمولاً با لیزر درمانی روی پوست یا اسکلروتراپی درمان می‌شوند.در کلینیک پزشک خان محمدی با بهره گیری از جدیدترین تجهیزات و روش‌ها می‌توانید بیماری واریس پای خود را درمان کرده و ظاهر پای خود را بهبود بخشید. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره روش‌های درمانی واریس پا می‌توانید با شماره‌۰۲۱۴۴۰۱۲۱۵۳ تماس حاصل فرمایید.

چه زمانی درمان واریس پا ضروری است؟


درمان واریس پا معمولاً زمانی ضروری است که بخواهید موارد زیر را انجام دهید:

  • برای تسکین علائم- اگر وریدهای واریسی باعث درد یا ناراحتی بیمار می‌شوند
  • برای درمان عوارض - مانند زخم‌های پا، تورم و یا تغییر رنگ پوست
  • به دلایل زیبایی

اقدامات قبل از عمل


پزشک یک معاینه فیزیکی قبل از عمل را انجام خواهد داد. این معاینه می‌تواند به پزشک کمک کند که محل دریچه‌هایی که کار نمی‌کنند، مشخص گردد. همچنین پزشک ممکن است از یک دستگاه سونوگرافی دستی استفاده کند تا بتواند رگ‌ها و دریچه‌ها را بهتر بررسی کند و احتمال دارد یک دوپلکس اسکن را درخواست نماید که تصاویری واضح از رگ‌های آسیب دیده و میزان جریان خون را فراهم می‌کند. این آزمایش همچنین می‌تواند وجود هر گونه لخته یا ترومبوز در رگ‌ها را تعیین کند. مجموع این بررسی اجازه می‌دهد تا پزشک جزئیات وریدهای واریسی را مشاهده نماید.
قبل از انجام این آزمایشات، مهم است که در مورد داروهای تجویزی یا داروهای بدون نسخه‌ای که بیمار در حال مصرف آن‌ها است، به پزشک اطلاع دهید. پزشک ممکن است از بیمار بخواهد که مصرف داروهای خاصی را به طور موقت متوقف کند، زیرا بعضی از این داروها ممکن است باعث خونریزی شدید در حین عمل جراحی واریس پا شوند.

روش‌ها و مداخلات جراحی


روش‌های پزشکی برای برداشتن وریدهای واریسی و یا بستن آنها انجام می‌شود. از بین بردن یا بستن وریدهای واریسی معمولاً مشکلی را در جریان خون ایجاد نمی‌کند زیرا خون از طریق رگ‌های دیگر شروع به حرکت می‌کند. بیمار ممکن است با یک یا چند روش ذکر شده در زیر درمان شود.

اسکلروتراپی

در روش اسکلروتراپی از یک ماده مایع شیمیایی برای بستن رگ واریسی استفاده می‌کند. این مادهٔ شیمیایی به داخل رگ تزریق می‌شود تا موجب تحریک و ایجاد زخم در داخل رگ‌ها شود. تحریک و ایجاد زخم باعث بستن رگ شده و آن را از بین می‌برد.
این روش اغلب برای درمان واریس پا و ورید عنکبوتی استفاده می‌شود. اسکلروتراپی را می‌توان به صورت یک عمل سر پایی در دفتر پزشک انجام داد. بیمار ممکن است به درمان‌های متعددی نیاز داشته باشد تا کل رگها را کاملاً بسته شوند.
درمان معمولاً هر 4 تا 6 هفته یک بار انجام می‌شود. پس از درمان، پاهای بیمار در پانسمان الاستیک پیچیده می‌شود تا به بهبودی و کاهش تورم کمک کند.

میکرواسکلروتراپی

میکرواسکلروتراپی برای درمان وریدهای عنکبوتی و دیگر وریدهای واریسی بسیار کوچک استفاده می‌شود. مقدار کمی از مواد شیمیایی مایع به وسیله یک سوزن بسیار ظریف به داخل رگ تزریق می‌شود. مادهٔ شیمیایی باعث تخریب لایهٔ درونی ورید و موجب بسته شدن آن می‌گردد.

عمل جراحی با لیزر

در روش جراحی با لیزر، انرژی نور لیزر روی ورید واریسی اعمال می‌شود. نور لیزر باعث می‌شود که واریس پا از بین برود. عمل جراحی لیزر عمدتاً برای درمان وریدهای واریسی کوچکتر استفاده می‌شود. در این روش هیچ برش یا تزریق مواد شیمیایی انجام نمی‌گردد.

درمان آبلیشن داخل وریدی

درمان آبلیشن داخل وریدی از لیزر یا امواج رادیویی برای ایجاد گرما و بستن ورید واریسی عمل می‌کند. پزشک یک برش کوچک در پوست بیمار در نزدیکی ورید واریسی ایجاد می‌کند. سپس یک لوله کوچک به نام کاتتر را داخل ورید وارد می‌کند. یک دستگاه در نوک لوله، داخل ورید را گرم می‌کند و آن را می‌بندد.
درمان آبلیشن داخل وریدی بدون انجام بیهوشی در بیمار انجام می‌شود، اما پزشک ناحیه اطراف ورید را بی حس می‌کند. بیمار معمولاً می‌تواند در همان روز و پس از اتمام عمل به خانه بازگردد.

جراحی آندوسکوپی ورید

برای عمل جراحی آندوسکوپی ورید، پزشک بر روی پوست بیمار در نزدیکی ورید واریسی برش کوچکی را ایجاد می‌کند. سپس از یک دوربین کوچک در انتهای یک لوله نازک استفاده می‌کند تا بتواند در داخل ورید حرکت کند. از یک وسیله جراحی در انتهای دوربین برای بستن رگ استفاده می‌شود. جراحی آندوسکوپی ورید معمولاً در موارد شدیدی استفاده می‌شود که رگ‌های واریسی باعث بروز زخم‌های روی پوست می‌شوند. بعد از انجام این روش بیمار معمولاً ظرف چند هفته می‌تواند فعالیت‌های طبیعی خود را از سر گیرد.

فلبکتومی آمبولاتوری

در روش فلبکتومی آمبولاتوری، پزشک برای برداشتن وریدهای کوچک واریسی، برش‌های کوچکی را روی پوست بیمار ایجاد می‌کند. این روش معمولاً برای از بین بردن ورید واریسی نزدیک به سطح پوست بیمار انجام می‌شود. درمان فلبکتومی آمبولاتوری بدون انجام بیهوشی در بیمار انجام می‌شود، اما پزشک ناحیه اطراف ورید را بی حس می‌کند. بیمار معمولاً می‌تواند در همان روز و پس از اتمام عمل به خانه بازگردد.

برداشتن و بستن ورید واریسی

معمولاً برداشتن و بستن ورید فقط برای موارد شدید واریس پا انجام می‌شود. این روش شامل بستن و برداشتن وریدها از طریق ایجاد برش‌های کوچک روی پوست است. پزشک دارویی را به بیمار می‌دهد تا بیمار به طور موقت به خواب رود و در طول درمان احساس درد نکند. معمولاً عمل برداشتن و بستن ورید به صورت یک عمل جراحی سرپایی انجام می‌شود. زمان بهبود پس از انجام این عمل حدود 1 تا 4 هفته است.

مراقبت‌های بعد از درمان واریس پا


بیمار نمی‌تواند از تشکیل رگهای واریسی جلوگیری کند اما قادر است از بدتر شدن وضعیت و پیشرفت آن جلوگیری نماید. بیمار همچنین می‌تواند اقدامات دیگری را برای به تأخیر انداختن تشکیل وریدهای واریسی دیگر انجام دهد:

  • از ایستادن یا نشستن برای مدت طولانی، بدون وقفه، اجتناب کنید.
  • هنگام نشستن، از نشستن به حالت ضربدری جلوگیری کنید. هنگام نشستن، استراحت، یا خوابیدن پاها را بالا ببرید. هر زمان که بیمار قادر به بالا بردن پاها است، پاها را از سطح قلب او بالاتر ببرید.
  • فعالیت‌های فیزیکی را جهت حرکت پاها و بهبود تن عضلات انجام دهید. تمرینات ورزشی کمک می‌کنند که خون از طریق رگ‌ها حرکت کند.
  • اگر دارای اضافه وزن یا چاقی هستید، وزن خود را کاهش دهید. کاهش وزن جریان خون را بهبود می‌بخشد و فشار را روی رگ‌ها کاهش می‌دهد.
  • از پوشیدن لباس‌های تنگ، به ویژه لباسهایی که در اطراف کمر، کشاله ران (ران بالا) و پاها تنگ هستند، اجتناب کنید. لباس‌های تنگ می‌توانند وضعیت رگ‌های واریسی را بدتر کنند.
  •  از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند برای دوره‌های طولانی اجتناب کنید. کفش پاشنه کوتاه می‌تواند به استحکام عضلات ساق پا کمک کند. عضلات قدرتمند به خون کمک می‌کنند تا از طریق رگ‌ها حرکت کنند.
  •  در صورت توصیه پزشک، از جوراب‌های طبی استفاده نمایید. جوراب‌های طبی ساق بلند باعث ایجاد فشار ملایم بر پا می‌شوند. این فشار از تجمع خون در رگ‌ها جلوگیری می‌کند و تورم در پاها را کاهش می‌دهد.

خطرات


عوارض جانبی رایج بلافاصله پس از انجام روش‌های مختلف جراحی واریس پا شامل کبودی، تورم، تغییر رنگ پوست و درد جزئی است.
عوارض جانبی شدیدتر در روش جراحی بداشتن و بستن وریدهای واریسی مشاهده می‌شوند. اگر چه این عوارض نادر هستند، این روش می‌تواند درد شدید، عفونت، لخته شدن خون و جای زخم را ایجاد کند.

هزینه جراحی واریس پا


هزینه جراحی واریس پا به طور گسترده‌ای متفاوت و بسته به عوامل مختلفی از جمله اینکه کدام روش استفاده می‌شود، شدت و پیشرفت واریس پا چقدر است، چه تعداد از رگ‌ها درمان می‌شوند، یک یا هر دو پا نیاز به درمان دارند و منطقه‌ای که در آن درمان انجام می‌گردد، متغیر خواهد بود.

به این پست امتیاز دهید.
روش‌های جراحی و برداشتن واریس پا (اسکلروتراپی، آندوسکوپی، لیزر، تزریق)+فیلم
3.5 از 2 رای