عمل بازسازی سینه برداشته شده (ماستکتومی) با بازسازی بافت یا ایمپلنت

بازسازی سینه به جراحی بازسازی ظاهر سینه پس از ماستکتومی گفته می‌شود. ماستکتومی به برداشتن بافت سینه به منظور درمان یا پیشگیری از سرطان سینه گفته می‌شود. می‌توان فرآیند بازسازی سینه را فوراً پس از ماستکتومی (بازسازی فوری) شروع کرد یا انجام آن را به بعد موکول کرد (بازسازی در مراحل بعد). به طور کلی بازسازی سینه در دو مقوله قرار دارد: بازسازی بر پایه ایمپلنت یا بازسازی به صورت پیوند. در بازسازی به کمک ایمپلنت از ایمپلنت سینه برای بازسازی برجستگی سینه استفاده می‌شود. در بازسازی به کمک پیوند از بافت‌های سایر نقاط بدن بیمار برای بازسازی سینه جدید استفاده می‌شود. معمولاً فرآیند بازسازی سینه در دو یا چند جلسه انجام می‌شود و بیمار باید چند جلسه به جراح مراجعه کند تا فرآیند بازسازی سینه اعم از وارد کردن، نصب و پر کردن ایمپلنت سینه انجام شود. در بازسازی سینه، ظاهر قبلی آن به طور کامل ایجاد نخواهد شد و بیمار همانند قبل بافت سینه خود را احساس نخواهد کرد. اما برجستگی سینه جدید شبیه سینه سالم خواهد بود.

افرادی که به عنوان بخشی از فرآیند درمان سرطان سینه تحت عمل قرار می‌گیرند ممکن است بخواهند برای بازسازی شکل و ظاهر سینه عمل بازسازی را نیز انجام دهند. روش‌های مختلفی برای بازسازی سینه وجود دارد. دکتر خان محمدی در خصوص اقدامات درمانی موجود و اقدامات و انتظارات قبل و بعد از عمل، اطلاعاتی را در اختیار بیمار قرار می‌دهد. بیمار باید در خصوص مراقبت از محل جراحی، ادامه درمان سینه از قبیل انجام ماموگرافی اطلاعات کافی داشته باشد و بر اساس نوع عمل جراحی، اقدامات درمانی مربوطه را دنبال کند. جهت دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت با شماره‌ ۰۲۱۴۴۰۱۲۱۵۳  تماس بگیرید.

مزایای عمل بازسازی سینه


مزایای بازسازی سینه عبارتند از:

 •  شکل سینه بیمار را اصلاح می‌کند.
 •  تقارن هر دو سینه را بهبود می‌بخشد، بنابراین زیر لباس، ظاهری کاملاً یکسان خواهند داشت.
 •  بیمار نیازی به استفاده از پروتزهای خارجی خواهد داشت.

بازسازی سینه باعث:

 •  بهبود ظاهر بدن و حفظ عزت نفس بیمار می‌شود.
 •  بهبود شکل سینه، خاطره بیماری را از ذهن بیمار پاک می‌کند.

اقدامات قبل از عمل


جراح در خصوص اقدامات جراحی و مزایا و معایب بازسازی سینه بعد از سرطان برپایه ایمپلنت با بیمار گفتگو می‌کند و تصاویری از افرادی که عمل بازسازی سینه را انجام داده‌اند را به او نشان می‌دهد. نوع بدن بیمار، وضعیت سلامت و فاکتورهای درمانی سرطان از مواردی هستند که باعث ارائه بهترین نتایج می‌شوند. جراح اطلاعات لازم در خصوص مزایا و معایب جراحی بازسازی سینه مخالف بیمار با او گفتگو خواهد کرد و بدین وسیله امکان مطابقت کامل سینه بازسازی شده به لحاظ شکل و اندازه میسر می‌شود. انجام عمل جراحی برای خارج کردن سینه سالم بیمار (ماستکتومی پیشگیری از سرطان) می‌تواند ریسک عوارض جراحی مانند خونریزی و عفونت را دو برابر کند و پس از جراحی، بیمار رضایت کافی از نتیجه عمل نداشته باشد. جراح باید اطلاعات کاملی را در خصوص آمادگی برای عمل در اختیار بیمار قرار دهد. این نکات به شرح زیر می باشند:
در صورتی که بیمار سیگار می کشد از استعمال دخانیات خودداری کند. در برخی موارد باید از مصرف برخی ویتامین ها، داروها، مکمل های رژیمی یا گیاهی قبل از عمل خودداری کند یا طبق دستور پزشک برخی ویتامین‌ها و داروها را مصرف کند. قبل از جراحی باید نکات مربوط به خوردن و نوشیدن را رعایت کند.

انجام عمل بازسازی سینه


می‌توان عمل بازسازی سینه را به کمک پیوند یا نصب ایمپلنت سینه یا اشباع دهنده بافت، همزمان با جراحی ماستکتومی بیمار (بازسازی فوری) یا در اواخر درمان (بازسازی پس از عمل) انجام داد. حتی اگر بیمار ترجیح دهد بازسازی فوری را انتخاب کند فرآیند بازسازی کامل سینه طی چند جلسه انجام خواهد شد.

جراحی پیوند سینه

بازسازی سینه به کمک پیوند، پیچیده‌ترین گزینه برای ترمیم سینه است، جراح، قسمتی از پوست، عضله، چربی و عروق خونی بخشی از بدن را به سینه بیمار منتقل می‌کند و ظاهر جدید سینه را ایجاد می‌کند. در برخی موارد، باید برای بزرگ کردن پوست و بافت انتقال یافته از ایمپلنت سینه استفاده کرد تا نتیجه و اندازه دلخواه حاصل شود. برای بازسازی پیوند بافت سینه از دو روش جراحی استفاده می شود:

 • جراحی پیوند پایه: جراح اقدام به برش تعدادی از عروق خونی بافت که قرار است انتقال داده شوند می‌نماید تا سایر رگ‌های خونی را حفظ کند. جراح با ایجاد حفره زیر بافت پوست قفسه سینه بیمار اقدام به ساخت شکل جدید سینه و محل مود نظر برای نصب ایمپلنت می‌نماید.
 • جراحی پیوند آزاد: جراح به طور کامل بافت را از عروق خونی جدا می‌کند و آن را به عروق خونی جدید در قفسه سینه بیمار پیوند می‌زند. در این روش به علت پیوند مجدد عروق خونی فرآیند جراحی طولانی‌تر خواهد بود.

اتساع دهنده بافت

اتساع بافت روشی است که طی آن پوست و بافت‌های نرم باقی مانده سینه کشیده می‌شوند تا فضای کافی برای ایمپلنت سینه ایجاد شود. در جراجی ماستکتومی جراح یک اتساع دهنده بالن مانند را زیر عضله راست شکم قرار می‌دهد. چند ماه پس از عمل، جراح از طریق فضای کوچک زیر پوست اقدام به تزریق سالین به درون بالن می‌کند و طی چند مرحله بالن را پر می‌نماید. این فرآیند که به صورت تدریجی انجام می‌شود به پوست اجازه می‌دهد با گذر زمان کشیده شود. بیمار باید هفته‌ای یک بار یا دو هفته یک بار برای تزریق سالین به مطب پزشک مراجعه کند. ممکن است بیمار در حین اتساع ایمپلنت، درد یا فشار کمی را احساس کند. پس از آنکه بافت به اندازه کافی اتساع یافت، جراح عمل دوم را به منظور خارج کردن اتساع دهنده بافت و نصب ایمپلنت‌های دائمی سینه انجام می‌دهد. برخی از اتساع دهنده‌های بافت به گونه‌ای اتساع یافته‌اند که نیازی به خارج کردن آن ها نیست و بنابراین زمان انجام جراحی دوم کوتاه‌تر خواهد بود.

بازسازی نوک سینه

در صورت تمایل بیمار، می‌توان نوک سینه بیمار را نیز بازسازی کرد. در این حالت، برای تعریف نقاط تیره پوست اطراف سینه (هاله قهوه ای سینه) از تاتو استفاده می‌شود.

ایمپلنت‌های سینه

ایمپلنت سینه یک پوسته گرد یا اشک مانند سیلیکونی است که توسط آب نمک (سالین) یا ژل سیلیکون پر شده است. در گذشته به علت موارد ایمنی استفاده از این ایمپلنت محدود بوده اما اکنون استفاده از ایمپلنت پر شده با ژل سیلیکون روشی ایمن است. جراح ایمپلنت را پشت عضله قفسه سینه بیمار (عضله راست شکم) قرار می‌دهد. برخی از زنان می‌توانند پس از اتمام ماستکتومی اقدام به نصب ایمپلنت‌های دائمی سینه نمایند. اما این در اکثر زنان طی دو مرحله انجام می‌شود و قبل از نصب ایمپلنت دائمی از اتساع دهنده بافت استفاده می‌شود.

بعد از عمل


ممکن است بیمار تا چند هفته بعد از عمل، دچار درد و ناراحتی شود و پزشک برای کنترل درد، مسکن تجویز کند. ممکن است 6 یا چند هفته طول بکشد تا بیمار بتواند فعالیت‌های خود را مجدداً آغاز کند. بنابراین باید در این مدت استراحت کند. جراحی پیوند سینه در مقایسه با ماستکتومی یا بازسازی ایمپلنت طولانی‌تر است. در جراحی پیوند به علت برش‌های بزرگتری که روی پوست ایجاد می‌شود، فرآیند بهبود طولانی‌تر خواهد بود. به این ترتیب لازم است بیمار مدت طولانی‌تری در بیمارستان بستری شود. پزشک در خصوص محدود کردن فعالیت‌های بیمار مانند برداشتن اجسام سنگین یا انجام دادن فعالیت‌های سنگین جسمانی به بیمار هشدار می‌دهد. گاهی اوقات فرآیند بهبودی کامل طولانی‌تر می‌شود و حتی یک یا دو سال طول می‌کشد تا بیمار به طور کامل بهبود یابد. به طور کلی، باید بیمار به صورت سالانه به جراح مراجعه کند تا سینه بازسازی شده او مورد ارزیابی قرار بگیرد. در صورتی که بیمار در خصوص عمل ترمیم سینه خود نگران باشد می‌تواند زودتر به جراح مراجعه کند. در صورتی که فقط یک سینه بازسازی شده باشد، باید سینه مخالف نیز به صورت مرتب توسط ماموگرافی ارزیابی شود. انجام ماموگرافی در سینه ترمیم شده ضروری نیست. بیمار باید به طور مرتب سینه طبیعی و پوست اطراف سینه بازسازی شده را بررسی کند. این کار باعث می‌شود که بیمار پس از عمل جراحی با تغییرات سینه خود آشنا شود تا بتواند هرگونه تغییر جدید را به پزشک خود اطلاع دهد.

خطرات بازسازی سینه


بازسازی سینه توسط ایمپلنت سینه با برخی عوارض احتمالی همراه است. این عوارض عبارتند از:

 •  عدم تقارن اندازه و ظاهر دو سینه، درد سینه
 •  پارگی یا کوچک شدن اندازه ایمپلنت
 •  به تاخیر افتادن بهبود محل برش‌های ایجاد شده روی پوست
 •  افزایش ریسک جراحی سینه در آینده برای تعویض یا خارج کردن ایمپلنت سینه
 •  تغییر در میزان حساسیت سینه
 •  عفونت
 •  خونریزی
 •  تشکیل بافت اسکار و تحت فشار قرار گرفتن ایمپلنت و بافت سینه
به این پست امتیاز دهید.
عمل بازسازی سینه برداشته شده (ماستکتومی) با بازسازی بافت یا ایمپلنت
5 از 1 رای