لاغری موضعی: کم کردن سریع حجم چربی های زیر پوست بدون درد و بازگشت

لاغری موضعی کم کردن سریع حجم چربی های زیر پوست بدون درد و بازگشت

بسیاری از افراد دوست دارند که شکل و فرم بدن خود را عمدتا از طریق کاهش چربی یا کاهش پوست اضافه و بافت‌های‌ آویزان شده، بهبود دهند. از جمله این قسمت‌ها ممکن است نواحی اطراف شکم، ناحیه لگن، پهلو‌ها، باسن و ران‌ها باشد. نواحی بالای بازوها نیز برای بیماران بسیارمهم هستند. با این حال، اکثر بیماران نمی‌دانند که آیا روش‌های ‌جراحی برای کاهش چربی‌های آن‌ها مناسب هستند یا روش‌های غیر‌جراحی.

در هر دو مورد، این روش‌ها نباید جایگزین کاهش وزن شوند. پزشکان ترجیح می‌دهند که بیماران، قبل از انجام هر یک از روش‌های غیر‌جراحی یا جراحی به منظور ایمنی بیشتر بیمار و افزایش نتیجه کار، وزن خود را کاهش دهند. هدف پزشکان این است که بیماران را به پیروی از یک سبک زندگی سالم و داشتن برنامه تغذیه ای مناسب، به دلیل اهمیت این عوامل در هر نوع درمان یا برنامه مراقبتی‌‌ای، ترغیب نمایند.

اگر یک برنامه غذایی سالم و ورزش منظم را دنبال می‌کنید، اما هنوز هم از توده‌های چربی‌ای که علی‌رغم تلاش‌های شما مقاوم هستند رنج می‌برید، می‌توانید گزینه‌هایی مانند لیپوساکشن  ، لیپوماتیک و مزوتراپی را در نظر بگیرید. پزشکان این روش‌ها را تقریبا در هر ناحیه‌ای از بدن برای برطرف کردن تجمع‌های ناخوشایند چربی و ایجاد ظاهری باریک‌تر و ظریف‌تر، به کار می‌برند.

بهترین راه برای اینکه بدانید آیا هیچ یک از این روش‌ها برای شما مناسب هست یا خیر، تنظیم یک وقت مشاوره با یک پزشک است. پزشک به خواسته‌ها و نیازهای شما گوش داده، سوالات شما را پاسخ می‌دهد و به شما کمک می‌کند که تصمیم بگیرید گام بعدی در مسیر نیل به اهداف مورد نظر شما درباره ظاهرتان چیست.

در کلینیک دکتر خان محمدی انواع روش‌های جراحی و غیر‌جراحی برای لاغری موضعی انجام می‌شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۴۴۰۱۲۱۵۳  تماس حاصل فرمایید.

چرا بعضی از مردم می‌خواهند چربی‌های نواحی خاصی از بدنشان را بکاهند؟


چرا بعضی از مردم می‌خواهند چربی‌های نواحی خاصی از بدنشان را بکاهند؟

دلایل بی شماری وجود دارد که مردم بخواهند وزن خود را کم کنند، از جمله بهبود سلامتی و کاهش خطر بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی و دیابت.

در برخی افراد وزن اضافی به طور متناسب در تمام بدنشان تقسیم شده است ، در حالی که دیگران اضافه وزن در مناطق خاصی مانند باسن، ران یا شکم انباشته می‌شود. جنسیت، سن، عوامل ژنتیکی و شیوه زندگی همگی در افزایش وزن و انباشت چربی در مناطق سرسختی از بدن نقش دارند. به عنوان مثال، زنان دارای درصد بالاتری از چربی بدن نسبت به مردان هستند و معمولا چربی‌های اضافه ، به خصوص در طول سال‌های باروری‌ آن‌ها در ران‌ها و باسنشان انباشت می‌شود. با این حال، در دوران پیش از یائسگی و یائسگی، تغییرات هورمونی ممکن است باعث شود که این اضافه وزن به ناحیه شکم منتقل شود. از سوی دیگر، در مورد مردان در تمامی طول عمرشان، بیشتر احتمال دارد که اضافه وزن در منطقه میان‌تنه آن‌ها انباشت شود.

افزایش وزن می‌تواند بسیار ناخوشایند بوده و باعث شود بسیاری از افراد به دنبال گزینه‌های کاهش وزن ساده‌تری نسبت به رژیم غذایی یا افزایش سطح فعالیت خود باشند. کوچک‌سازی یا (کاهش وزن) موضعی به عنوان یک راه سریع برای کاهش چربی در مناطق سرسخت شناخته می‌شود.

روش‌های لاغری موضعی بدن


امروزه روش‌های زیادی اعم از جراحی و غیر‌جراحی  برای لاغر کردن بخش‌های مختلف بدن در اختیار همه مردم قرار دارد. بهترین روش‌های لاغری موضعی  کم خطر و رایج عبارت اند از:

مزوتراپی

مزوتراپی

مزوتراپی عبارت از تزریق مواد شیمیایی است که با تخریب غشای سلول‌های چربی باعث تخریب سلول‌های چربی و کاهش ضخامت بافت چربی می‌شود. مزوتراپی ، روشی ایمن و موثر است که می‌تواند کاهش قابل توجه چربی‌های موضعی را به همراه داشته باشد.

این روش برای چه کسانی مناسب است؟

کاندیداهای روش کاهش چربی به وسیله مزوتراپی افرادی هستند که تمایل به کاهش میزان قابل توجهی از چربی‌های موضعی داشته، اما نمی‌خواهند تحت عمل جراحی تهاجمی، یا کم‌تهاجم قرار گیرند. بیمارانی که پوستی شل داشته یا تونوس ضعیفی دارند ممکن است کاندیدای مناسبی برای این روش نباشد.

این شیوه لاغری چه مزایایی دارد؟

مزایای مزوتراپی

 • این روش در کاهش چربی‌های ناخوشایند بدن در نواحی سرسخت موثر است.
 • مزوتراپی یک درمان سرپایی بدون نیاز به استراحت و یا با زمان استراحتی ناچیز، و ناراحتی بسیار برای کم برای متقاضی است.
 • این درمان نیازی به هیچ برش جراحی ندارد.

روش کار

پس از تزریق داروی بی‌حسی موضعی، مقدار دقیقی دارو در یک الگوی شبکه‌ای که از قبل روی پوست ترسیم شده ،تزریق می‌شود. تزریق دارو به عنوان یک درمان مستقل انجام می‌شود.

دوره نقاهت پس از این درمان چقدر طول می‌کشد ؟

پس از درمان چربی‌های ناخواسته به روش مزوتراپی، نیازی به استراحت وجود نداشته و بیماران می‌توانند بلافاصله به فعالیت‌های عادی خود بازگردند. در بعضی موارد، ممکن است کمی قرمزی و تورم ایجاد شود و برخی از بیماران ممکن است در ناحیه‌ای که مزوتراپی انجام شده کبودی یا ناراحتی خیلی کمی داشته باشند.

خطرات

در این موارد مزوتراپی نباید انجام گیرد: در افرادی که ممکن است باردار باشند،  و در هر ناحیه‌ای که مبتلا عفونت، التهاب و یا سرطان پوست بوده و تحت درمان باشند.

لیپوساکشن برای لاغری

یپوساکشن برای لاغری

بعضی از عوامل مانند روند طبیعی پیر شدن ، نوسانات زیاد وزن و یا ویژگی‌های ارثی می‌توانند باعث شوند سلول‌های چربی زیر پوست انباشته و ماندگار شوند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، برای حذف رسوبات چربی از زیر پوست به جراحی زیبایی نیاز است. پزشکان می‌توانند روش لیپوساکشن را روی زانوها، ران‌ها، کناره‌های باسن، باسن، شکم، پهلوها، پشت، کمر، بالای بازوها، گردن و چانه به کار ببرند. نتیجه این کار ایجاد فرم و انحناهای زیبا و ظریف در سراسر منطقه درمان خواهد بود.

کاندیداهای مناسب برای روش لیپوساکشن

بر خلاف روش ابدومینوپلاستی (عمل جراحی زیبایی شکم و پهلو یا "تامی-تاک ") که برای برطرف کردن پوست اضافه شکم و اصلاح بافت عضلانی زیرین آن انجام می‌شود، تمرکز روش لیپوساکشن بر حذف چربی‌ها ست. به همین علت، کاندیداهای مناسب لیپوساکشن افرادی هستند که پوستی سالم، با قابلیت ارتجاعی مناسبی دارند که بتواند پس از برداشتن چربی اضافه، منقبض شده و در سایز کوچکتر فرم بگیرد. علاوه بر این، کاندیداهای مناسب برای لیپوساکشن عموما شامل بیمارانی هستند که:

 • علی رغم پیروی از شیوه زندگی سالم، باز هم از وجود چاقی‌های‌ موضعی پایدار رنج می‌برند.
 • از سلامت عمومی به لحاظ جسمی و ذهنی برخوردارند.
 • انتظارات واقع گرایانه‌ای نسبت به نتایج عمل جراحی داشته و به دنبال بهبود زیبایی خود باشند، نه زیبایی بدون نقص.
 • هم از مزایا و هم ازمعایب ممکن جراحی از جمله خطرات احتمالی آن آگاهی داشته باشند.
 • در واقع در محدوده وزن ایده آل خود یا فقط کمی بالاتر از آن هستند.
 • در وزنی قرار دارند که احساس می‌کنند می‌توانند بعد از عمل جراحی آن را حفظ کنند، چرا که افزایش میزان قابل توجه وزن (به عنوان مثال، در حدود 10 درصد یا بیشتر از وزن فعلی) می‌تواند باعث شود سلول‌های چربی باقی مانده داخل یا خارج ناحیه‌ای که تحت درمان قرار گرفته‌اند بزرگتر شوند.
 • در حال حاضر باردار یا در حال شیردهی نیستید.

بهترین راه برای دانستن اینکه آیا شما یک کاندیدای مناسبی برای لیپوساکشن هستید یا خیر، این است که برای مشاوره به یک پزشک مراجعه کنید. در طی مشاوره پزشک وضعیت سلامتی شما ارزیابی کرده، به دغدغه‌های شما برای زیباتر شدن اندامتان گوش کرده، و یک برنامه درمانی مناسب برای شما را پیشنهاد خواهد داد.

روش کار

روش کار

پزشکان معمولا جراحی لیپوساکشن را به صورت سرپایی، تحت بیهوشی عمومی یا موضعی و تزریق داخل وریدی داروی آرامبخش انجام می‌دهند. انتخاب نوع بیهوشی به ناحیه مورد درمان در بدن، تعداد نواحی که قرار است تحت درمان قرار گیرند و پیچیدگی کلی الزامات جراحی بیمار بستگی دارد.

برای شروع عمل لیپوساکشن به روش سنتی، پزشک در ناحیه درمان یک برش بسیار کوچک ایجاد می‎‌کند. هنگام برداشتن حجم‌های بالای چربی، ممکن است محلول تامسنت که حاوی سالین و یک بی حس‌کننده موضعی است به ناحیه درمان تزریق شود تا خارج کردن چربی اسان‌تر شده  و خونریزی به حداقل برسد. سپس یک لوله نازک و توخالی به نام کانولا از طریق برش ایجاد شده وارد ناحیه تحت درمان می‌شود، که از طریق آن سلول‌های چربی اضافی بیرون کشیده می‌شوند.

پس از خارج کردن سلول‌های چربی اضافی ، پزشک منطقه درمان را با باند‌های نرم و گن مخصوص فشرده‌سازی (برای به حداقل رساندن تورم و حمایت از بافت‌ها در حین بهبودی) می‌پوشاند. از آنجا که برش‌های مورد نیاز برای لیپوساکشن بسیار کوچک هستند، معمولا احتیاجی به بخیه نیست. اگر چه برخی از مزایای زیبایی لیپوساکشن بلافاصله پس از جراحی قابل مشاهده است، اما نتایج نهایی پس از چند ماه ظاهر خواهد شد، زیرا این زمانی است که طول می‌کشد تا بدن به طور کامل بهبود یافته و تورم به طور کامل  برطرف شود.

دوره بهبودی

پس از انجام لیپوساکشن سنتی (لیپوساکشن با استفاده از بی‌حسی موضعی)، پزشکان به شدت توصیه می‌کنند فعالیت‌های شدید را برای حدود 10-14 روز پس از عمل محدود نموده و استفاده از گن فشرده‌سازی الاستیک را برای شش هفته تجویز می‌کنند، تا تورم پس از جراحی و کبودی به حداقل رسیده و از از دست دادن بیش از حد مایعات بدن و یا خونریزی جلوگیری شود.

لیپوماتیک

لیپوماتیک

لیپوماتیک آخرین روش استخراج چربی با ارتعاش 360 درجه می‌باشد. دراین روش از یک کانولای ارتعاشی برای حل کردن سریع چربی و سفت کردن پوست اطراف استفاده می‌شودو این روش تقریبا در هر کجای از بدن می‌تواند به کار رود. لیپوماتیک معمولا در مطب یا یک کلینیک انجام شده و نیازی به استفاده از بیهوشی عمومی ندارد.

چه کسی کاندیدای مناسبی برای این روش است؟

لیپوماتیک برای افرادی مناسب است که از سلامت عمومی خوبی برخوردار بوده، اضافه وزن ندارند، سبک زندگی فعالی داشته و چاقی‌های موضعی‌ای داشته باشند که صرفا با رژیم و ورزش معمولی قادر به رهایی از‌ آن‌ها نیستند.

چه مناطقی می‌توانند تحن درمان لیپوماتیک قرار گیرند؟

روش لیپوماتیک برای درمان چاقی‌های موضعی در مناطق زیر طراحی شده است:

 • کمر
 • غبغب
 • داخل ران و خارج ران
 • کناره‌های باسن
 • باسن (کفل‌ها)
 • بازوها
 • صورت (نه در اطراف چشم)
 • مردانی که سینه‌های بزرگی دارند
 • پشت گردن
 • ناحیه شرمگاهی

مزایای لیپوماتیک چیست؟

برخی از محاسن روش لیپوماتیک نسبت به سایر روش‌ها برای لاغری موضعی بدن عبارت اند از:

 • در طی زمان انجام لیپوماتیک، بیمار ‌حداقل میزان ناراحتی را متحمل خواهد شد.
 • درد این روش، نسبت به سایر روش‌ها حداقل بوده و فقط 24-48 ساعت طول خواهد کشید.
 • اکثریت افراد می‌توانند پس از 24 ساعت پس از انجام لیپوماتیک به کار خود بازگردند.
 • خونریزی یا کبودی در این روش کمتر است.
 • بعد از این روش پوست شل یا اویزان نخواهد شد.
 • عوارض جانبی بیهوشی عمومی را ندارد.
 • هیچ برش یا بخیه‌ای وجود ندارد.

روند بهبودی به چه صورت خواهد بود؟

ممکن است اندکی کبودی ایجاد شود، اما لیپوماتیک اساسا روشی بدون درد است. پس از انجام عمل، متناسب با محل درمان، باید از یک لباس(گن) مخصوص فشرده‌سازی استفاده شود. پانسمان فشرده‌سازی و یا گن به کاهش تورم کمک می‌کند. کبودی ها در عرض 2-3 روز ناپدید خواهند شد و اکثر افراد قادر به ادامه فعالیت‌های عادی خود در عرض 24 ساعت می‌باشند. درد ملایم را می‌توان با استفاده از داروهای مسکن برطرف کرد.

از چه زمانی می‌توانیم انتظار داشته باشیم که نتایج را ببینیم؟

از چه زمانی می‌توانیم انتظار داشته باشیم که نتایج را ببینیم؟

خیلی زود پس از عمل لیپوماتیک، می‌بینیم که منطقه درمان شده سفتتر، متراکم‌تر و کوچکتر شده است. در عرض 6 تا 8 هفته آینده، پوست و مناطق اطراف آن تغییر یافته و با شکل جدید بدن تنظیم می‌شوند. این تغییر شکل یافتن یک روند تدریجی است و بهترین نتایج پس از دو ماه دیده خواهد شد.

بخش زیر آکاردئونی شود

سوالات متداول


برخی از سوالات رایج درباره انواع روش‌های جراحی و غیر‌جراحی لاغری موضعی عبارتند از:

اکثر افراد قادرند در عرض 24 ساعت به سر کار خود برگردند.

با یک جلسه درمان به روش جراحی لیپوساکشن بهبود قابل توجهی در زیباسازی اندام فرد ایجاد می‌شود.  درصورتی که مراقبت‌های پس از عمل به خوبی انجام شده ، و وزن بدن ثابت بماند، بیماران نباید به هیچ گونه درمان اضافی نیاز داشته باشند.

تاثیرحذف چربی از طریق لیپوساکشن (با هر دو روش جراحی و غیر‌جراحی) طولانی مدت است زیرا تمام سلول‌های چربی در بدن هر فرد در دوران بلوغ یا اندکی پس از آن ایجاد می‌شوند ( و پس از آن دیگر سلول چربی‌ای ایجاد نخواهد شد). با این حال، ممکن است اندازه سلول‌های چربی باقی مانده با افزایش وزن زیاد شود، به همین دلیل پیروی از یک رژیم غذایی و شیوه زندگی سالم حتی پس از انجام روش‌های فرم‌دهی بدن از طریق کاهش چربی‌ها(پیکرتراشی) نیز بسیار اهمیت دارد.

روش‌های لیپوساکشن برای کنترل یا کاهش وزن نیستند. اگرچه این روش‌ها در بهبود و زیباتر کردن انحناهای بدن و کم کردن چند اینچ از محیط بدن کارایی بالایی دارند، اما مقدار مایع و چربی تخلیه شده در طول لیپوساکشن باید به دقت کنترل شود، تا سلامتی و ایمنی بیمار به خطر نیوفتد.

عوارض جانبی لیپوساکشن، شبیه خطراتی است که طبیعتا برای هر عمل جراحی ممکن است وجود داشته باشد. بسیاری از بیمارانی که لیپوساکشن انجام داده‌اند به علت حرکات ناشی از برداشت چربی، پس از عمل جراحی دچار کبودی می‌شوند. با این حال، بیشتر این کبودی‌ها در عرض چند هفته پس از جراحی کاهش می‌یابد.

هزینه جراحی کاهش چربی با روش لیپوساکشن بستگی به مقدار چربی‌ای که باید برداشته شود، طول زمان لازم برای حذف چربی و نوع چربی برداشته شده (چربی لیفی محکمتر در برابر چربی‌های نرمتر و منعطفتر) متفاوت خواهد بود. برآورد هزینه جراحی زیبایی تنها پس از یک مشاوره کامل با پزشک می‌تواند انجام شود.

این روش برای حذف چربی های موضعی عالی است و به کمک آن می‌توان تا 3500 میلی لیتر چربی را تنها در یک جلسه از بدن خارج کرد.

کسانی که شرایط زیر را دارند، کاندیدای خوبی برای لیپوماتیک نیستند:

 • دیابت
 • مشکلات کبدی
 • اختلالات خون
 • مشکلات کلیوی
 • مشکلات قلبی
 • اختلالات پوستی

اثر حذف چربی در این روش تقریبا دائمی است. اگر وزن بیمار افزایش یابد، چربی اضافه شده به همه قسمت‌های بدن، چه تحت درمان لیپوماتیک قرار گرفته  اشند یا نه بازخواهد گشت. هیچ روش درمانی وجود ندارد که بتواند تمام سلول‌های چربی را به طور دائم حذف کند. بهترین روش برای حذف درازمدت چربی، ورزش منظم و پیروی از یک رژیم غذایی سالم است.

درد ایجاد شده در طی انجام لیپولیز تزریقی خفیف و نسبتا قابل تحمل است، چرا که در این روش ازتزریق مخلوط عامل لیپولیتیک و ماده بیهوشی موضعی استفاده می‌شود. مکانیسم تخریب شیمیایی تا حدودی منجر به ناراحتی بیمار می‌شود که اغلب با استفاده از داروهای ضدالتهاب غیر‌استروئیدی ساده و خوراکی درمان می‌شود. اکثر روش‌های درمانی زیبایی، مانند تزریق بوتاکس، استفاده از فیلرهای بافت نرم و لیزردرمانی، تا حدودی درد دارند اما نتایج بسیار خوبی ایجاد می‌کنند. کاهش دائمی چربی‌های موضعی به کمک روش لیپولیز تزریقی می‌تواند بسیار قابل پیش بینی بوده و گزینه‌ای مناسب برای تجمع‌های کوچک چربی‌های موضعی باشد.

درمان لیپولیز تزریقی منجر به ناراحتی بسیار کمی شده و برای بیشتر بیماران این میزان ناراحتی کاملا قابل قبول است. اکثر روش‌های درمانی زیبایی مانند تزریق بوتاکس، پرکننده‌های بافت نرم و حتی لیزر حذف موی‌های زائد نیز باعث کمی ناراحتی می‌شوند و لیپولیز تزریقی در این زمینه مشابه آن‌هاست.

درمان لیپولیز تزریقی تقریبا به یک ساعت وقت نیاز دارد. اکثر بیماران نیاز به یک تا سه جلسه‌ درمان نیاز دارند، که فاصله هر دو جلسه درمانی، بسته به ضخامت چربی‌ای که باید درمان شود تقریبا حدود شش هفته خواهد بود. به طور کلی، بیماران نتایج کاهش چربی کانونی خود را پس از یک جلسه درمان لیپولیز تزریقی متوجه خواهند شد.

بیمارانی که لیپولیز تزریقی انجام می‌دهند، باید در مورد نتایج متوسطی که می‌توانند با این نوع روش به دست آیند، واقع‌بین باشند. به طور کلی، پس از یک بار درمان، حدود 0.5 سانتی متر از ضخامت چربی موضعی می‌تواند کاهش بیابد.

لیپولیز تزریقی باعث مرگ دائمی سلول‌های چربی‌ای می‌شود که در معرض عوامل شیمیایی لیپولیتیک قرار دارند. به این ترتیب، سلول‌های چربی که مرده‌اند، هرگز بازگشت نخواهند کرد. با این حال، درست مانند بیمارانی که لیپوساکشن انجام داده‌اند، بیماران لیپولیز تزریقی نیز باید پس از درمان به دقت  مراقب وزن خود باشند، و از هرگونه کربوهیدرات اضافی که هم بر قسمت‌هایی که تحت درمان قرار گرفته و هم بر سایر قسمت‌ها تاثیر گذاشته و ممکن است فرم بدن‌آن‌ها را خراب کند اجتناب نمایند. اگر بیماران وزن خود را کنترل کنند، نتایج کاهش چربی می‌تواند دائمی باشد.

اکثر بیماران حداقل به دو بار درمان به فاصله 4 تا 6 هفته از هم ، که معمولا زمان لازم برای برطرف شدن تورم است، نیاز دارند. در منطقه زیر چانه ممکن است تا شش بار هم درمان انجام شود. پزشک می‌تواند مناسبترین برنامه برای آناتومی شخصی هر فرد را تنظیم نماید. در طول دوره تورم، ناحیه تحت درمان ممکن است پرتر (چاق‌تر) از قبل از درمان به نظر برسد، اما بیشتر بیماران، پس از  6 تا 8 هفته که سلول‌های چربی شکسته شده و التهاب کاهش یابد، نتایج درمان را خواهند دید. اگر بیمار وزن اضافه نکند، نتایج درمان می‌توانند ماندگار باشند.

جراحی فرم‌دهی به بدن (پیکرتراشی) ممکن است شامل جراحی لاغری شکم و پهلو (تامی‌تاک) یا ابدومینوپلاستی نیز باشد. در طی این روش، چربی‌های اضافه با تکنیک‌های لیپوساکشن برداشته شده و گاهی اوقات جراح، عضلات سست دیواره شکمی را نیز، برای ایجاد ظاهری باریکتر اصلاح می‌نماید.

به این پست امتیاز دهید.
لاغری موضعی: کم کردن سریع حجم چربی های زیر پوست بدون درد و بازگشت
5 از 1 رای