لاغر کردن ساق پا: روش های نوین برای فرمدهی و رفع سریع چاقی ساق

لاغر-کردن-ساق-پا

بسیاری از خانم‌ها آرزو دارند که ساق پاهایی جذاب و خوش‌فرمی داشته باشند، که چاق نیستند. اما بعضی از زنان با ساق پاهایی چاق‌ به دنیا می‌آیند و این باعث می‌شود پاهای کوتاه آنان کوتاه‌تر از آن چه که هست به نظر برسد. ساق پاهای کلفت ممکن است ظاهری مردانه هم داشته باشد، که این می‌تواند باعث نگرانی بسیاری از زنان باشد. خانم‌هایی که ساق پاهایشان کلفت است به کمک درمان‌های زیبایی می‌توانند ساق‌هایی جذاب‌تر به دست آورند. اگر به خاطر چاقی ساق پاهایتان اعتماد به نفس خود را از دست داده‌اید، ممکن است یک کاندیدای مناسب برای جراحی کوچک کردن و فرم‌دهی ساق پا باشید. لیپوساکشن، لیپوماتیک، تزریق بوتاکس و جراحی کوچک کردن و فرم‌دهی ساق، باعث می‌شود که ظاهر ساق پاهای شما خوش‌فرم‌تر دیده شوند. هر کدام از روش‌های کوچک کردن ساق پاها، منافع و نتایج مختلفی دارند، بنابراین بهتر است که با پزشک مشورت کنید تا درمورد روش مناسب برای شما توضیح دهد.

ساق‌های بلند و باریک، به عنوان ساق‌ پاهای زیبا شناخته می‌شوند. این فرم ساق‌ پا نه تنها باعث می‌شود شخص بلندتر به نظر برسد، بلکه نوعی احساس ظرافت و وقار را نیز منتقل می‌کند. اما ساق‌ پاهای چاق برای بسیاری از مردان و زنان یک مشکل بزرگ است. امروزه با کمک روش‌های جراحی و غیر‌جراحی می‌توان به اندام دلخواه دست یافت. روش‌های زیادی نیز برای کاهش سایز و لیفت کردن ساق پا وجود دارد که پزشکان با توجه به شرایط هر فرد روش مناسب را به او پیشنهاد خواهند کرد. برای نتایج مؤثرتر و زیباتر همچنین می‌توان این روش‌ها را با هم ترکیب کرد.

در صورت مراجعه به کلینیک دکتر خان محمدی ایشان پس از معاینه دقیق بهترین راه اعم از روش‌های جراحی و غیر جراحی را برای خوش فرم کردن و لیفت ساق پا به شما پیشنهاد خواهند کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره ۰۲۱۴۴۰۱۲۱۵۳ تماس حاصل فرمایید.

چه عاملی باعث چاق شدن ساق پا می‌شود؟


چه-عاملی-باعث-چاق-شدن-ساق-پا-می‌شود

چاقی ساق پا ممکن است علت ژنتیکی داشته باشد یا به خاطر یکی از علل زیرایجاد شده باشد:

 •  سبک زندگی ناسالم (کم تحرکی شدید، یا استفاده بیش از حد از مواد غذایی چرب، شور)
 • احتباس آب
 • هیپرتروفی عضلانی
 • ذخایر چربی
 • سلولیت

کوچک کردن ساق برای چه کسانی مناسب است؟


تقریبا هر کسی که از اندازه ساق‌های خود ناراضی باشد، یک گزینه برای کوچک کردن ساق پا است. البته این افراد باید از لحاظ سلامتی، نیز در وضعیت خوبی باشند، به این معنی که هیچ بیماری جدی‌ای نداشته باشند. هنگامی که برای مشاوره اولیه به پزشک مراجعه می‌کنید، پزشک تست‌های اولیه را انجام می‌دهد و در مورد سابقه پزشکی شما سؤال می‌کند تا اطمینان حاصل کند که شما برای عمل جراحی کوچک کردن و فرم‌دهی ساق کاملا آماده هستید یا نه.

راه‌های کوچک و خوش فرم کردن ساق پا


روشی که برای هر فرد استفاده می‌شود بستگی به اندازه ساق پاهای شخص و این‌که چقدر بخواهد آن‌ها را کوچک کند دارد. برخی از روش‌های موجود عبارتند از:

تزریق بوتاکس

تزریق-بوتاکس

زنان تمایل دارند که ساق پاهایی زیبا، باریک و خوش‌فرم داشته باشند که با ظاهر باهوش و آراسته‌شان تناسب داشته باشد. ساق پاهای بزرگ و مردانه ممکن است برای بعضی زنان خوشایند نباشد. به‌همین دلیل، بسیاری از زنان مایلند که ظاهر ساق‌ پاهای خود را بهبود ببخشند. دلایل مختلفی برای مردانه بودن ظاهرساق‌پاها وجود دارد. روش کوچک کردن ساق با استفاده از بوتاکس شیوه ظریف و دقیقی برای کوچک کردن ساق است. این کار یک روش زیبا‌سازی کاملا غیر‌جراحی است که در آن بوتاکس در چندین محل در ناحیه ساق پا تزریق می‌شود و اندازه عضلات ساق، به خاطر عدم فعالیت به تدریج کاهش می‌یابند و ظاهری شیک‌تر و کوچکتر پیدا می‌کنند.

روش کار

همان طور که برای بهبود بخشیدن ظاهر افرادی که دچار چین و چروک در پوست خود هستند به مناطق خاصی از صورت آن‌ها بوتاکس تزریق می‌شود، به طور مشابه، در ماهیچه دوقلو در بخش پایینی پا نیز از تزریق بوتاکس استفاده می‌شود. این عضله بزرگ در ساق پا است که باعث به وجود آمدن ظاهر مردانه و چاق آن است. تزریق بوتاکس باعث می‌شود که عضلات خاصی در ساق غیر‌فعال شوند و در نتیجه به تدریج اندازه آن‌ها کوچک‌تر شده  و ساق پاها ظاهری صافتر، باریکتر و انحناهایی جذاب‌تر پیدا می‌کنند. اگر چه درد و ناراحتی حاصل ازانجام این کار بسیار کم است، اما اگر بیماران دچار درد یا مشکلی شوند، می‌توان از کرم‌های بی‌حسی موضعی در طول درمان استفاده کرد. بیماران باید توجه داشته باشند که درمان کوچک کردن ساق هیچ گونه محدودیتی در تحرک یا عملکرد ساق‌ها ایجاد نمی‌کند و آن‌ها می‌توانند فعالیت‌های روزانه خود را به طور معمول ادامه دهند.

مزایای عمده کوچک کردن ساق به کمک بوتاکس

روش‌های مختلفی برای کوچک کردن ساق وجود دارد و هر کدام دارای مزایای خاصی است. مزایای عمده کوچک‌سازی ساق با بوتاکس عبارتند از:

 • این روش حداقل میزان درد را دارد ، بدون که هیچ زخمی ایجاد کند.
 • این روش حداقل زمان نقاهت را دارد.
 • به کمک آن می‌توان به ساق‌هایی لاغر و ظریف دست یافت.
 • اندازه ساق‌ها به شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد.
 • این یک روش زیبایی غیر‌جراحی است.

لیپوساکشن

لیپوساکشن

غالبا برای خانم‌هایی که ساق و مچ پاهایی کلفت دارند از روش لیپوساکشن برای کوچک و زیبا‌سازی مچ پا و ساق‌هایشان استفاده می‌شود. هدف این است که حجم  و اندازه ساق را کاهش داده و کاری کنیم که بخش پایینی پا، بلندتر و باریکتر به‌ نظر برسد. ساق پا در حالت ایده‌ال (به لحاظ زیبایی) باید از بالا به سمت مچ به صورت مخروطی باریک شود، و مچ پا در ناحیه اطراف تاندون آشیل که از مچ پا به سمت بالا می‌رود به وضوح مشخص باشد. به کمک روش پیکرتراشی می‌توان به همه این اهداف دست یافت. حذف مقدار کمی چربی می‌تواند شکل مچ پا را به طور چشمگیری تغییر دهد. گاهی اوقات به طور ارثی مقداری چربی در این مناطق وجود دارد و خارج کردن این چربی‌ها می‌تواند دور مچ پا را به نصف کاهش دهد. در بعضی از زنان کلفتی (همزمان) ساق و مچ پا در واقع بیشتر به خاطر عضلات است تا چربی. با انجام سونوگرافی می‌توان، عضلات و چربی را از هم تشخیص داد و به این صورت روش مناسب برای فرد را تعیین کرد. به کمک روش پیکرتراشی با استفاده از کانولاهایی بسیار ظریف می‌توان با ظرافت به ساق و مچ پا فرم‌‌دهی‌کرد تا مچ و ساق‌هایی باریکتر ایجاد شوند. معمولا لیپوساکشن را برای کل ساق و مچ پا انجام می‌دهند، زیرا چربی معمولا در طول ناحیه پایینی پا  به طور مساوی توزیع شده است، اما در برخی موارد ممکن است که سونوگرافی نشان دهد که تجمع چربی تنها در ناحیه مچ پا است.

لیپوماتیک برای لاغر کردن ساق

لیپوماتیک-برای-لاغر-کردن-ساق

روش لیپوماتیک به کمک یک دستگاه تایید شده انجام می‌گیرد که روش سنتی لیپوساکشن را ارتقاء داده، نسبت به آن ایمن‌تر و موثرتر است، درعین این که تجربه‌ای دلپذیر برای بیمار در تمام طول مراحل کار ایجاد می‌کند. به کمک تکنولوژی پیشرفته لیپوماتیک می‌توان به دقت حجم زیادی از چربی را خارج کرد و به مناطق حساسی از بدن که دسترسی به آن‌ها  دشوار و حساس است مانند باسن، ساق‌ها و زانو‌ها دسترسی پیدا کرد، که این خود باعث کاهش زمان عمل و دوره بهبودی بیمار می‌شود.

روش کار

لیپوماتیک دستگاهی است که در آن از هوای فشرده شده استفاده می‌شود، دستگاه به یک کانولا متصل است که می‌تواند به طور خودکار 360 درجه چرخش یابد. کانولا دارای یک حرکت ارتعاشی ثابت است که به طور موثری سلول‌های چربی را بدون آسیب رساندن به پوست و بافت‌ها به صورت ذرات ریزی در‌آورده (به حالت امولسیون) و باعث می‌شود کل فرایند برای بیمار بسیار راحت باشد. کنترل دستگاه بسیار ساده است و این باعث می‌شود  تا پزشک بتواند تمرکز بیشتری بر کار داشته و بهترین نتایج ایجاد شود.

مزایای لیپوماتیک

برخی از مزایای لیپوماتیک ساق پا عبارتند از:

 • کبودی پوست کمتر است.
 • درد این روش بسیار کم و یا حتی کاملا بدون درد است.
 • امن و موثر است.
 • دوره نقاهت کوتاه است.
 • پوست پس از عمل به خوبی جمع می‌شود.
 • در صورتی که کانولا با بافت‌های غیر چربی برخورد کند، به سرعت متوقف می‌شود.

جراحی برش بخشی از عضله دوقلو

جراحی-برش-بخشی-از-عضله-دوقلو

این روش ایمن‌ترین، قابل پیش‌بینی‌ترین و موثرترین عمل جراحی است که می‌تواند تغییر قابل توجهی را هم در شکل و هم در اندازه دور ساق پا ایجاد کند. با بریدن بخشی از قسمت میانی و جانبی عضله دوقلو، پزشک می‌تواند بفهمد که از کجا و چه میزان ازعضله می‌تواند برداشته شود و نتیجه کار را دقیق‌تر پیش بینی کند. از آنجا که هیچ رگ یا عصب مهمی در داخل نیام یا فاسیای عضله دوقلو وجود ندارد، خطر آسیب دیدگی عروق یا عصب وجود ندارد و حتی اگر دوره نقاهت پس از عمل جراحی طولانی باشد، ارزشش را دارد.

روش کار

معمولا زمان بیهوشی عمومی برای انجام این روش حدود 1 و نیم ساعت طول می‌کشد. بیماربلافاصله پس از تزریق داروی بیهوشی، دیگرهیچ چیزی احساس نمی‌کند و به خواب می رود. یک برش طولی 2 سانتیمتری در طول چین پشت زانو ایجاد می‌شود. از طریق این برش، تارهای عضلانی مستقیما در معرض دید قرار می‌گیرند. قبل از بستن برش، برای جلوگیری از تجمع خون (هماتوم)، یک درن ( لوله ساکشن) می‌تواند درون آن قرارداده شود. در نهایت دور پاها باندهای الاستیکی پیچانده می‌شود. بیماران در مدت 1 روز در بیمارستان بستری خواهند شد. معمولا بیماران در حالت استراحت دردی احساس نمی‌کنند و ممکن است هنگامی که سعی کنند راه بروند احساس ناراحتی یا فشار داشته باشند. وقتی که بیمارآماده ترک کردن بیمارستان باشد، به او گفته می‌شود که  کفش‌هایی با پاشنه بلند و کف تخت بپوشد  و حرکات کششی‌ای نیز برای عضلات ساق به او آموزش داده می‌شود.

عوارض عمل  کوچک‌سازی ساق چیست؟


انتخاب روش کوچک سازی ساق بستگی به علتی دارد که سبب شده ساق بیش از حد بزرگ شود. اغلب اوقات  بزرگی ساق‌ها صرفا به دلیل تجمع بافت چربی است؛ در این موارد، لیپوساکشن بهترین روش برای کاهش سایز ساق است. در بسیاری از موارد، عضله ساق نیز بیش از حد بزرگ است. لیپوساکشن در این موارد تاثیری ندارد. در بیماران مبتلا به دیستروفی عضلانی، عضله ناحیه ساق پا به شدت بزرگ می‌شود. دیستروفی عضلانی یک بیماری ارثی است که به صورت‌های مختلفی بروز می‌کند. در این مورد، دغدغه‌های زیبایی شناختی موضوع اصلی برای نگرانی بیماران مبتلا به دیستروفی عضلانی نیستند، و از این رو جراحی کوچک سازی عضله برای آنان بیهوده است. در مواردی که عوامل داخلی مانند احتباس آب (ادم) یا لنفواستات (لنف‌ادم)، موجب چاقی ساق‌ها می‌شود نیز بایستی به درمان علت اصلی مشکل پرداخت و نه جراحی زیبایی.

به کمک روش کوچک‌سازی ساق چقدر می‌توان اندازه ساق را کاهش داد؟


بعضی از روش‌ها مانند بوتاکس ممکن است اصلا اندازه ساق را کوچک نکنند، بلکه  به جای آن ظاهری ظریفتر و کمتر عضلانی برای ساق ایجاد کنند. روش‌های دیگر، مانند جراحی برداشتن بخشی از ساق، می‌تواند دور ساق را تا 3 اینچ کاهش دهد. همه این‌ها به اندازه ساق و این که شما کدام روش را به کار ببرید بستگی دارد.

آیا نتایج کوچک‌سازی ساق دائمی است؟


اگر بخواهید با استفاده از بوتاکس، کوچک سازی ساق را انجام دهید، نتایج پس از 9 ماه از بین می رود. و این طبیعی است زیرا تاثیر بوتاکس موقتی است. اما تمامی روش‌های دیگر کوچک‌سازی ساق دائمی هستند، به شرطی که توصیه‌های ویژه در مورد مراقبت بعد از عمل را انجام دهید.

عوارض جانبی این عمل چه هستند؟


عوارض جانبی اولیه کوچک کردن ساق، سختی درراه رفتن برای یک یا دو هفته اول پس از جراحی است که کاملا طبیعی است. زیرا اکثر روش‌های کوچک سازی ساق با فلج کردن یا برداشتن بخشی از عضله ساق انجام می‌شود. بدن شما به یک دوره کوتاه هماهنگی نیاز دارد، که طی آن عملکرد ساق به وضعیت سابق خود برگردد. هنگامی که برای مشاوره اولیه به پزشک مراجعه می‌کنید، پزشک شما را از هرگونه عوارض جانبی‌ای که ممکن است رخ دهد، و نیز روش‌های موثر برای پیشگیری یا به حداقل رساندن آن‌ها، آگاه خواهد کرد.

آیا عمل کوچک کردن ساق پا درناک است؟


برای اولین ماه پس از جراحی، بیماران احساسی مشابه با گرفتگی عضله را در ساق خود گزارش می‌دهند و ممکن است همچنان که بدن خود را با ساق‌های جدید و باریک خود هماهنگ می کند، کمی در راه رفتن با مشکل مواجه شوند. با گذشت زمان، احساس یا توانایی حرکتی ساق‌ها به همان حالت قبل از عمل جراحی برخواهد گشت.

دوره نقاهت این عمل چقدر طول می‌کشد؟


بخش اول دوره نقاهت کوچک کردن ساق پا می‌تواند بین 3 تا 10 روز طول بکشد، که بعد از آن بیماران معمولا سر کار باز می‌گردند. اما بهبودی کامل معمولا 3 ماه طول می‌کشد.

پرسش‌های متداول


برخی از سوالات رایج مردم در مورد روش‌های کوچک کردن ساق پا عبارتند از:

لیپوساکشن مچ و یا ساق پا برای چه کسانی مناسب است؟

هر زني که ساق یا مچ پای چاقی دارد ممکن است از این روش سود ببرد. اگر ساق پاهای شما چاق به نظر برسد یا مچ پای ظریف و مشخصی ندارید، لیپوساکشن ممکن است به خوبی به شما کمک کند.

آیا بعد از لیپوساکشن جای زخمی باقی خواهد ماند؟

معمولا 2-3 سوراخ كوچك كوچك 2 میلی متری برای دسترسی در نزدیکی  مچ پا ایجاد می‌شود که بخیه نمی‌شوند و به سرعت هم بهبود پیدا می‌کنند.

چه لباس‌ها و پوشش‌های پشتیبانی برای بعد از عمل مورد نیاز است؟

بیمار باید از جوراب‌های خاصی که تا وسط ران می‌رسند پس از لیپوساکشن مچ و ساق پا استفاده کند. این ناحیه مستعد ابتلا به تورم بعد از عمل است و پوشیدن جوراب‌ها  معمولا برای چهار هفته  لازم است. این مدت بسیار طولانی‌تر از زمان لازم برای سایر قسمت‌های بدن است.

عمل جراحی چقدر طول می کشد؟

اکثر مواقع جراحی کوچک‌سازی ساق و مچ پا بین 2 تا 3 ساعت طول می‌کشد.

به چه مدت مرخصی از کار نیاز است؟

به طور کلی شما باید برای بازگشت به کار در روز سوم برنامه ریزی کنید. حدود چهار هفته طول می‌کشد تا بتوانید  فعالیت‌های معمولی در باشگاه ورزشی یا دویدن اهسته را مجددا شروع کنید.

چه نواحی  دیگری می‌توانند همان زمان درمان شوند؟

بسیاری از زنان به غیر از ساق یا مچ پا، مشکل چاقی روی زانو و گاهی ران را هم دارند. این مشکلات را می‌توان همزمان با هم و یا جدا جدا درمان کرد.

هزینه این روش درمانی چقدر است؟

هزینه‌های این روش با توجه به مناطقی که نیاز به درمان دارند و اینکه آیا این منطقه به تنهایی یا همزمان با مناطق دیگر درمان شود متفاوت است.

راه‌های پیشگیری از بزرگ شدن ساق پا چیست؟

چند روش برای جلوگیری از بزرگ شدن ساق  پا وجود دارد:

 • متوقف کردن هر حرکت یا ورزشی که باعث می‌شود ساق‌های شما بزرگتر شود. راه اصلی برای کوچک کردن عضلات ساق، تنها به حداقل رساندن انجام این گونه حرکات است.
 • انجام تمرینات کاردیو کم فشار، اين كار باعث كاهش چربي اضافي در نيمه پايين پای شما مي‌شود، بدون اينكه عضله اضافي بسازيد.
 • کاهش وزن به طور کلی، این کار به از دست دادن چربی اضافی در نیمه پایین پای شما کمک می‌کند (اما به یاد داشته باشید که به نتیجه رسیدن با این روش مدتی طول می کشد). برای انجام این کار شما نیاز به یک رژیم غذایی خوب و ورزش مناسب نیز دارید.
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است