لیفت سینه (ماستوپکسی) برای بالابردن سینه بعد از بارداری و کاهش وزن

لیفت سینه که تحت عنوان ماستوپکسی نیز شناخته می‌شود به بازسازی سینه، زیباتر کردن ظاهر آن، سفت شدن، و برجسته‌تر شدن آن کمک می‌کند. لیفت سینه علاوه بر بهبود زیبایی بیمار، جوانی، و ویژگی های زنانه او باعث می‌شود که ظاهر سینه زیر لباس، زیبا و جذاب باشد. جراح با خارج کردن بافت اضافی، پوست شل، بازسازی مجدد بافت سینه، برجسته کردن نوک سینه و هاله قهوه‌ای آن ظاهری جدید را برای سینه ایجاد می‌کند. در جراحی لیفت سینه امکان کوچک کردن هاله قهوه ای سینه که بزرگ یا دچار کشیدگی شده است وجود دارد، در نتیجه سینه‌ای جدید با ظاهری طبیعی و زیبا ایجاد می‌شود.

سینه نیز مانند صورت و سایر اعضای بدن در طول زندگی دست خوش تغییرات زیادی می‌شود و با بالا رفتن سن از زیبایی و شادابی آن کاسته می‌شود. معمولا زایمان منجر به افتادگی سینه می‌شود. همچنین کاهش وزن باعث افتادگی اکثر نقاط بدن می‌شود و معمولا سینه‌ها که ظاهری گرد و برجسته دارند را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این بیماران، لیفت سینه می‌تواند به اندازه کافی سینه را برجسته نماید. اندازه مورد نظر برای برجستگی سینه در افراد مختلف متفاوت است. پزشک به ارزیابی سینه بیمار می‌پردازد و با او در خصوص بهترین نوع برش برای لیفت سینه صحبت می‌کند و از موافقت بیمار برای طرح اصلاح سینه خود اطمینان حاصل می‌کند.

اگر مایل به انجام لیفت و بالا کشیدن سینه تان هستید می توانید با مراجعه به کلینیک دکتر خان محمدی از جدیدترین روش های برای انجام این عمل بهره مند شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با ۰۲۱۴۴۰۱۲۱۵۳ تماس حاصل فرمایید.

این روش برای چه کسانی مناسب است؟


شایع ترین عملی که برخی از زنان ترجیح می‌دهند عمل لیفت سینه را انجام دهند.

بارداری و شیردهی

می‌توان از جراحی لیفت سینه برای بازسازی ظاهر آن پس از بارداری و شیردهی استفاده کرد. بارداری باعث ایجاد تغییر است نامطلوب دریافت سینه می‌شود که معمولا با افتادگی و کشیدگی همراه است. لیفت سینه، به کمک ایمپلنت سینه یا بدون آن، می‌تواند این تغییرات را اصلاح کند و ظاهری زیبا به سینه بیمار ببخشد.

کاهش وزن

جراحی لیفت سینه می‌تواند پس از کاهش قابل توجه وزن، به بهبود ظاهر آن کمک کند. معمولا کاهش وزن به معنای افت حجم سینه است. جراحی لیفت سینه می‌تواند با حذف پوست اضافی آن، ظاهری زیبا و دلخواه ایجاد نماید.

سینه های افتادگی

زنان برای داشتن سینه‌هایی زیبا و برجسته می‌توانند از جراحی لیفت سینه استفاده کنند. سینه تعداد کمی از بیماران از دوران نوجوانی دچار افتادگی بوده است. جراحی لیفت سینه می‌تواند به ایجاد ظاهری زیبا که بیمار همیشه خواستار آن بوده است کمک کند.

وضعیت و موقعیت نامناسب نوک سینه

جراحی لیفت سینه می‌تواند افتادگی سینه را رفع نماید و نوک سینه و هاله قهوه‌ای اطراف آن را برجسته و اصلاح نماید. جراح می‌تواند در طی جراحی برای ایجاد تناسب نوک سینه با ظاهر جدید آن، به کاهش سایز آنها بپردازد. بیماران می‌توانند در موارد زیر از جراحی لیفت سینه بهره بگیرند:

 • در صورتی که سینه‌ها، ظاهر و حجم خود را از دست داده باشند یا دچار افتادگی و کشیدگی شده باشند.
 • در صورتی که نوک سینه به علت افتادگی سینه، زیر خط سینه قرار گرفته باشد.
 • در صورتی که نوک سینه و هاله قهوه‌ای اطراف آن رو به پائین باشند.
 • در صورتی که هاله قهوه‌ای سینه بخش زیادی از آن را پوشش داده باشد.
 • در صورتی که یکی از سینه‌ها نسبت به سینه دیگر افتاده‌تر باشد.

اقدامات قبل از عمل


قبل از جراحی لیفت سینه و آمادگی برای آن، انجام دادن موارد زیر ضروری است:

 • جراح دستور انجام برخی آزمایشات را می‌دهد یا داروهایی که بیمار مصرف می‌کند را ارزیابی می‌نماید.
 • جراح داروهای ویژه‌ای را تجویز می‌کند یا داروهای فعلی بیمار را متعادل می‌نماید.
 • قبل و بعد از جراحی برای شناسایی هرگونه تغییرات احتمالی دریافت سینه بیمار در آینده دستور انجام ماموگرافی می‌‌دهد.
 • از بیمار می‌خواهد از استعمال دخانیات خودداری می‌کند.
 • بیمار باید از مصرف آسپرین، داروهای ضدالتهاب، و مکمل های گیاهی خودداری کند زیرا داروها می‌تواند باعث خونریزی را زیاد کنند.

انواع لیفت سینه


جراح از روش های مختلفی برای جراحی لیفت سینه استفاده می کند، انتخاب روش مورد نظر برای جراحی به بافت سینه بیمار، مقدار پوست اضافی که باید برداشته است، و هدف اصلی بیمار، بستگی دارد. جراح روشی را برای لیفت سینه انتخاب خواهد کرد که بهترین نتیجه را به دنبال داشته باشد و کمترین بافت اسکار را از خود به جا بگذارد. جراحی لیفت سینه معمولا به عنوان یک روش سرپایی انجام می‌شود و بیمار تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی به علاوه تزریق وریدی آرام بخش قرار می‌گیرد. انجام این روش براساس گستردگی جراحی حدود یک یا دو ساعت طول می‌کشد. اقدامات موجود در این نوع جراحی عبارتند از:

لیفت هلالی: کمترین بافت اسکار برای اصلاح افتادگی ناچیز سینه ایجاد می‌شود

جراح در مواردی از روش لیفت هلالی استفاده می‌کند که سینه بیمار فقط کمی افتادگی دارد. در این روش یک برش کوچک در اطراف سینه فوقانی لبه هاله قهوه‌ای سینه ایجاد می‌شود. معمولا فقط زمانی از لیفت هلالی استفاده می‌شود که بیمار قصد بزرگ کردن سینه خود را دارد، حتی در این موارد کمتر از برش هلالی استفاده می‌شود.

برش دایره‌ای دور هاله قهوه‌ای سینه‌ای یا لیفت دونات: اصلاح افتادگی خفیف سینه که با یک برش همراه است

زنانی که دچار افتادگی خفیف سینه هستند می‌تواند از لیفت سینه بهره بگیرند و اغلب داوطلب مناسبی برای این نوع لیفت هستند. در این روش یک برش دایره ای اطراف لبه هاله قهوه‌ای سینه ایجاد می‌شود که شبیه لیفت هلالی است. معمولا از این روش در کنار بزرگ کردن سینه استفاده می‌شود. این نوع لیفت می‌تواند در کاهش سایز هاله سینه مفید باشد. محل برش شامل هاله قهوه‌ای سینه است.

لیفت عمودی یا لیفت به شکل کلید: که افتادگی سینه را اصلاح می‌کند و شامل بازسازی بسیار گسترده‌ای است

معمولا از این نوع لیفت سینه بیشتر استفاده می‌شود و جراح می‌تواند پوست اضافه را حذف کرده و با برش‌های مخفی اقدام به بازسازی کامل سینه نماید. در لیفت عمودی از دو نوع برش استفاده می‌شود: یک برش که در اطراف هاله سینه ایجاد می‌شود و برش دیگر به صورت عمودی از انتهای هاله سینه تا زیر چین سینه ایجاد می‌شود و شکل کلید را ایجاد می‌کند.

لیفت به شکل T معکوس با لنگر: به طرز حیرت انگیزی سینه را بازسازی می‌کند و افتادگی آن را از بین می‌برد

اگر بیماری دارای افتادگی شدید سینه باشد، سینه شبیه پاندول باشد، لیفت لنگری به جراح اجازه می‌دهد بخش زیادی از پوست اضافی و بافت افتاده سینه را بردارد تا بتواند نتایج عالی خلق کند. در این روش از سه برش استفاده می‌شود: یک برش در اطراف لبه هاله سینه، یک برش عمودی از انتهای هاله سینه تا چین آن، و یک برش در امتداد چین آن ایجاد می‌شود که زیر خط سینه پنهان خواهد شد. در صورتی که جراح قصد کوچک کردن سینه به کمک لیفت را داشته باشد می‌تواند از این روش استفاده کند. اگرچه لیفت هلالی با بافت اسکار قابل مشاهده همراه است معمولا مراقبت صحیح از آن باعث می‌شود به طرز قابل توجهی رفع شود.

تلفیق بزرگ کردن و لیفت سینه


در برخی موارد، به تنهایی لیفت سینه پاسخگوی نیاز بیمار خواهد بود و می‌تواند نتایج مطلوبی را ایجاد کند. اگر بیمار از ظاهر سینه خود راضی نباشد یا احساس کند به علت افزایش سن، کاهش وزن، یا بارداری بخشی از حجم سینه خود را از دست داده است، جراح می‌تواند در فرایند جراحی لیفت سینه برای بازسازی ظاهر آن و ایجاد حجم مورد نظر اقدام به نصب ایمپلنت سینه نماید. اگر بیمار خواهان بزرگ کردن و لیفت سینه است، جراح می‌تواند بزرگ کردن سینه در کنار لیفت آن را در یک جلسه جراحی انجام دهد و دوران بهبود را کوتاه تر نماید.

بهبودی


بیمار می‌تواند اندکی پس از جراحی به منزل مراجعه کند و استراحت نماید. سینه بیمار باندپیچی یا آنکه درون سوتین جراحی قرار داده می‌شود. اکثر بیماران پس از جراحی لیفت سینه دچار تورم و درد می‌شود. پزشک برای تسکین درد بیمار، مسکن تجویز می‌کند، برخی از بیماران می‌توانند چند روز پس از جراحی از قرص تیلنون استفاده کنند. اگرچه بیمار می‌تواند پس از جراحی لیفت سینه از جای خود بلند شود و شروع به انجام دادن کارهای خود نماید، بهتر است چند روز اول پس از جراحی در منزل استراحت کند. بیمار باید تا چند هفته پس از جراحی فقط به پشت بخوابد. اگر بیمار عادت دارد که روی شکم یا پهلو بخوابد می‌تواند از چند بالشت اضافه استفاده نماید. تعداد زیادی از بیماران طی چند هفته اول پس از جراحی لیفت سینه می‌توانند براساس نوع شغل، به محل کار خود برگردند و فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرند. بیمار باید 2 تا 6 هفته اول پس از لیفت سینه بجز پیاده روی از انجام دادن سایر ورزش ها خودداری کند. جراح اطلاعات کاملی را در خصوص بهترین زمان برای شروع فعالیت های روزمره را در اختیار بیمار قرار می‌دهد. باید درد و تورم ناشی از جراحی لیفت سینه طی چند ماه اول پس از عمل از بین برود، اکثر بیماران می‌توانند پس از 8 هفته از سوتین استفاده کنند.

بارداری و شیردهی پس از عمل لیفت سینه


به علت بالا رفتن سن، سینه دستخوش تغییرات طبیعی می‌شود، اگرچه در صورت مراقبت صحیح از سینه، بیمار همانند قبل افتادگی سینه را احساس نمی‌کند. بیماران باید بدانند که برخی از اتفاقات زندگی مانند بارداری یا نوسانات وزن می‌تواند بر ظاهر سینه تاثیرات منفی بگذارد. اگر بیمار قصد دارد در آینده باردار شود یا وزن خود را کاهش دهد بهتر است عمل لیفت را تا آن زمان به تعویق بیاندازد.

خطرات لیفت سینه


عوارض لیفت سینه عبارتند از:

 • خونریزی یا تشکیل هماتوم
 • عفونت
 • تغییر در حساسیت سینه یا نوک آن که می‌تواند موقت یا دائمی باشد.
 • ناهنجاری در ظاهر و شکل سینه
 • عدم تقارن سینه ها
 • احتمال از بین رفتن بافت چربی در لایه های عمیق پوست، وجود دارد.
 • تجمع مایع
 • از دست دادن کامل یا بخشی از هاله قهوه‌ای سینه یا نوک آن
 • ترومبوز عمیق سیاهرگی، عوارض قلبی و ریوی

هزینه جراحی ماستوپکسی چقدر است؟


هزینه جراحی لیفت سینه بسیار متغیر است. دستمزد جراح به تجربه او، نوع جراحی، و محل جغرافیایی مطب بستگی دارد. هزینه‌های لیفت سینه عبارتند از :

 • هزینه زیبایی
 • هزینه بیمارستان یا تجهیزات جراحی
 • آزمایشات قبل از عمل
 • مراقبت‌های بعد از عمل
 • تجویز دارو پس از لیفت سینه
 • دستمزد جراح
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است