مراحل و چگونگی جراحی تیروئید پرکار، سرطان و ندول تیروئید

تیروئید غده‌ای کوچک شبیه به یک پروانه است. این غده در ناحیه تحتانی و قدامی گردن درست زیر محفظه صوتی (حنجره) واقع شده است. تیروئید هورمون‌هایی را تولید می‌کند که وظیفه خون‌رسانی به تمام بافت‌های بدن را بر عهده دارند. همچنین به تنظیم سوخت‌وساز بدن کمک می‌کند و طی این فرآیند موادغذایی به انرژی تبدیل می‌گردند. علاوه براین، کنترل عملکرد صحیح ارگان‌ها و کمک به حفظ حرارت بدن بر عهده این غده قرار دارد.
بعضی‌مواقع تیروئید هورمون بسیار زیادی تولید می‌کند. ممکن است مشکلات ساختاری مانند ورم و رشد کیست یا ندول را برای بدن بوجود آورند. هر وقت این مشکلات ساختاری رخ دهند، جراحی تیروئید ضرورت پیدا می‌کند. جراحی تیروئید مستلزم برداشتن تمام یا بخشی از غده تیروئید است.

تحقیقات به‌خوبی نشان داده اختلال‌های تیروئیدی ژنتیکی هستند و اگر اعضای خانواده در وضعیت بدی قرار دارند جهت اطمینان می‌بایست آنها را ترغیب به مشاوره با یک پزشک متخصص و آزمایش تیروئید کرد. تعداد زیادی از اختلالات غده تیروئید را با جراحی درمان می‌کنند. هر زمان که قصد انجام جراحی تیروئید داشته باشید، پیش از جراحی یک سری معاینات ازجمله تست عملکرد تیروئید، کلسیم، و سایر آزمایشات خون بر روی شما انجام خواهد شد. مدت زمان جراحی تیروئید یکی از تصمیمات پیچیده پزشکی محسوب می‌گردد و این کار بر عهده جراح است. دکتر محمد خانی حتما توضیحاتی را درباره نحوه جراحی تیروئید مانند لب‌برداری (برداشتن نصف) یا تیروئیدکتومی (برداشتن کل تیروئید) به بیمار ارائه خوهند کرد و همچنین علت پیشنهاد این نوع جراحی را هم تشریح می‌سازد.شما می توانید جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت جراحی تیروئید با شماره های ۰۲۱۴۴۰۱۲۱۵۳ تماس بگیرید.

کاربردهای جراحی تیروئیدبرداشتن ندول تیروئید اصلی‌ترین دلیل جراحی تیروئید است، و تشخیص ندول از طریق نمونه‌برداری بیوپسی و با وارد کردن سوزنی باریک در غده تیروئید صورت می‌گیرد. اگر نتایج زیر از انجام بیوپسی بدست آید، برای آنها هم گزینه جراحی پیشنهاد می‌شود:

 • سرطان (سرطان پستانچه‌ای)؛
 • سرطان احتمالی (نئوپلاسم فولیکولار یا نتایج غیرمعمول)؛
 • بیوپسی بدون نتیجه قطعی؛
 • تست شاخص مولکولی بر روی نمونه بیوپسی که ریسک بدخیم بودن غده را نشان می‌دهد.
  همچنین اگر نتایج بیوپسی خوش‌خیم بودن ندول‌ها را تایید کند، یا اگر ندول‌ها همچنان در حال رشد هستند و با علائمی مانند (ناراحتی، مشکل بلعیدن غذا و غیره) همراه باشند، احتمالا درمان آنها از طریق جراحی پیشنهاد می‌گردد. علاوه براین، به منظور درمان پرکاری تیروئید (بیماری گریوز یا ندول سمی)، گواتر بزرگ و مولتی ندولار و گواتری که با علائم بیماری همراه باشد، گزینه جراحی پیشنهاد خواهد شد.

ارزیابی پیش از جراحی


مثل سایر جراحی‌ها، تمامی بیمارانی که در نظر دارند جراحی تیروئید انجام دهند می‌بایست قبل از آن سوابق پزشکی آنها به‌طورکامل و دقیق بررسی شود و تحت معاینات بدنی مانند ارزیابی قلب و ریه برای قرار گیرند. آن دسته از بیماران که بیش از 45 سال سن دارند یا به علائم بیماری قلبی دچار هستند، غالبا پیش از جراحی از آنها نوار قلب و عکسبرداری اشعه‌ایکس از قفسه‌سینه گرفته می‌شود. ممکن است جهت تشخیص اختلال خونی از آزمایش خون هم استفاده شود.
از همه مهمتر، هر بیماری که تغییر در صدای او مشاهده شود یا قبلا سابقه جراحی گردن (جراحی تیروئید، جراحی پاراتیروئید، جراحی ستون‌فقرات، جراحی شریان کاروتید و غیره) داشته یا به سرطان تیروئید تهاجمی دچار بوده است، لازم است قبل از جراحی عملکرد تارهای صوتی وی دائما تحت ارزیابی قرار گیرد. همچنین این معاینات جهت بررسی عملکرد نرمال عصب‌های حنجره‌ای برگشتی که وظیفه کنترل ماهیچه‌های تار صوتی را دارند، ضروری است.
درآخر و در موارد نادر اگر احتمال سرطان تیروئید مدولاری وجود داشته باشد، می‌بایست بررسی‌هایی جهت تشخیص تومورهای غده درون‌ریز که به‌عنوان بخشی از سندروم‌های خانوادگی مانند تومورهای غده فوق‌کلیوی (فئوکروموسینوما) رخ می‌دهند و غدد پارارتیروئیدی که هورمون پاراتیروئید اضافی تولید می‌کنند (هیپرپاراتیروئیدی)، انجام گیرد.

چگونگی عمل تیروئیدناشتا بودن شب قبل از جراحی اهمیت دارد. برداشتن قسمتی یا تمام غده تیروئید به علت جراحی بستگی دارد.

 • تیروئیدکتومی توتال. در این نوع جراحی، جراح تمام غده و گره‌های لنفی اطراف غده را خارج می‌سازد. معمولا هر دو بخش (لب) غده تیروئید برداشته می‌شود. درصورتی‌که بیمار به سرطان تیروئید مبتلا باشد، درمان‌های دیگر مانند جذب ید رادیواکتیو و سرکوب هورمون محرک تیروئید در مواقعی که بیشتر قسمت های غده از بدن خارج شده باشد، بسیار کارساز خواهد بود.
 • لوب‌برداری تیروئید با یا بدون ایسمکتومی. اگر ندول‌های تیروئید بیمار فقط بر روی یک لب قرار داشته باشد، جراح تنها همان لب (لوبکتومی) را خارج خواهد ساخت. و اما در مورد لوب‌برداری با ایسمکتومی، رشته بافت ظریف به نام (ایسم) که به هر دو لب وصل است هم برداشته می‌شود. بعد از جراحی، به منظور تشخیص وجود سلول‌های سرطانی ندول را زیر میکروسکوپ بررسی می‌کنند. اگر داخل ندول سلول‌های سرطانی وجود داشته باشد، احتمالا جراح یک عمل تیروئیدکتومی کامل را انجام خواهد داد.
 • تیروئیدکتومی ساب‌توتال (نزدیک به توتال). در این جراحی، جراح یک لب کامل، ایسم، و بخشی از لب دیگر را برمی‌دارد. این درمان برای پرکاری تیروئید در اثر بیماری گریوز کاربرد دارد.
  به‌تازگی برخی جراحان در حال انجام جراحی تیروئیدکتومی آندوسکوپی از طریق ایجاد چندین شکاف کوچک و وارد کردن دوربین و ابزارهای ریز به داخل اندام بدن هستند.

بهبودیاینکه بیمار تا چه مدت در بیمارستان خواهد بود و فرآیند بهبودی چقدر زمان می‌برد به سن و سلامت کلی بیمار، مدت زمان جراحی و سرطانی بودن تیروئید بستگی دارد. اکثر بیماران 1 یا 2 روز بعد از جراحی از بیمارستان مرخص می‌شوند.
بیشتر جراحان به بیماران توصیه می‌کنند فعالیت‌های شدید بدنی را به چند روز یا هفته پس از جراحی موکول کنند. اساسا این توصیه‌ها به منظور کاهش خطر لخته‌گی خون در ناحیه گردن و باز شدن بخیه‌های زخم بیمار پس از انجام جراحی ارائه می‌شوند. این محدودیت‌ها کوتاه‌مدت هستند، و معمولا بازگشت به فعالیت‌های سبک زودتر هم امکان‌پذیر است. فعالیت نرمال را می‌توان روز بعد از جراحی آغاز کرد. ورزش‌های سنگین مانند شنا و کارهایی که نیازمند بلند کردن اجسام سنگین است الزاما به مدت 10 روز تا 2 هفته توصیه نمی‌شوند.
احتمالا بیمار تا چند روز در ناحیه گلو احساس درد و ناراحتی خواهد کرد. برای رفع درد می‌توان داروهای مسکن بدون‌نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن را مصرف کرد. اگر این داروها تاثیرگذار نباشند، ممکن است پزشک مسکن‌های حاوی موادمخدر را برای بیمار تجویز کند.
به‌محض برطرف شدن اثرات جانبی ناشی‌از جراحی تیروئید، معمولا بیمار توانایی انجام کارها را مثل زمان قبل از جراحی بدست خواهد آورد. برخی بیماران به دنبال جراحی تیروئید دچار پرکاری تیروئید می‌شوند، و به درمان با هورمون تیروئید نیاز پیدا می‌کنند. این مورد بیشتر درمورد بیمارانی صدق می‌کند که تمام غده تیروئید آن برداشته شده است. بطورکل، درمان با هورومون تیروئید روز بعد از جراحی آغاز خواهد شد، حتی اگر برنامه درمانی با ید رادیواکتیو در دستور کار قرار گرفته باشد.

جای زخم به چه شکل خواهد بود؟


به‌محض التیام یافتن جای زخم معمولا به‌سختی می‌توان محل جراحی را تشخیص داد. هرچند جای زخم برخی بیماران ممکن است کمی حساس، قرمز و برجسته شود. اصطلاحا به این مورد اسکار هایپرتروفیک یا کلوئید می‌گویند. می‌توان از چسب استروئید یا تزریق دارو جهت کاهش قرمزی و ورم ناهنجار اندام استفاده نمود. بعضی‌مواقع لیزردرمانی موثر واقع خواهد شد.

ممکن است جراحی بر روی صدای بیمار تاثیر بگذارد؟


ممکن است بعد از جراحی صدای بیمار کمی گرفته یا خشن شود، اما این شرایط معمولا موقتی است. درصورتی‌که عصب اصلی حنجره آسیب دیده باشد، آنوقت امکان دارد صدا خشن یا توام با صدای تنفس به نظر آید و شاید تُن صدا نسبت به قبل کمی ضعیف‌تر شود. بطورمعمول این وضعیت طی 6 ماه بهبود خواهد یافت. مادامی‌که فقط یک سمت آسیب دیده باشد، غالبا تار صوتی دیگر این کاستی را جبران می‌کند و صدا اغلب نرمال یا نزدیک به نرمال خواهد شد. تقریبا یک تا دو درصد موارد جراحی با مشکلات دائمی حنجره همراه است. اگر بیمار به مشکلات صوتی دائمی دچار شود، برخی عمل‌های جراحی جهت کمک به بیمار در دسترس هستند. با یک جراحی جزئی می‌توان مشکل تارهای صوتی بیماران را برطرف ساخت.
اگر بیمار خواننده است یا از صدای خود درآمدزایی می‌کند، حتما پیش از جراحی این قضیه را برای پزشک مطرح کند و از او مشورت بگیرد.

خطرات جراحی


بطورکلی جراحی تیروئید تهدیدی برای بیمار به حساب نمی‌آید. بروز عوارض امری طبیعی است، اما جدی‌ترین خطرات احتمالی جراحی تیروئید عبارتند از:

 • خونریزی درست ساعاتی پس از جراحی که موجب ناراحتی حاد تنفسی گردد؛
 • آسیب به عصب بازگشتی حنجره‌ای که ممکن است به صورت خشن شدن موقتی یا دائمی صدا همراه باشد، و حتی در موارد بسیار نادر احتمال ناراحتی حاد تنفسی وجود دارد وقتی جفت عصب‌ها آسیب ببینند؛
 •  آسیب به غده‌های پاراتیروئید که وظیفه کنترل سطح کلسیم خون را دارند و نهایتا به پرکاری تیروئید موقتی یا دائمی و هیپوکلسمی (کاهش غیر طبیعی سطح کلسیم خون) منجر می‌شوند؛
  بیماران مبتلا به تومورهای تهاجمی یا درهم پیچیدگی گسترده گره لنفاوی، بیمارانی که جراحی دوم تیروئید انجام داده‌اند و گواتر بزرگی زیر استخوان چنبر و بالای قفسه‌سینه (گواتر زیرجناغی) آنها رشد کرده باشد، بروز این نوع عوارض به‌مراتب در میان آنها شایع‌تر است.

هزینه


هزینه جراحی تیروئید متفاوت است و به تعدادی فاکتور مانند هزینه بیهوشی، آزمایشات قبل از جراحی، داروهای تجویز شده و دیگر عوامل بستگی دارد.

به این پست امتیاز دهید.
مراحل و چگونگی جراحی تیروئید پرکار، سرطان و ندول تیروئید
4.27 از 30 رای