مزایای تزریق بوتاکس برای زیبایی صورت و بدن و درمان بیماری ها


انواع مختلفی از محصولات سم بوتولینوم (توکسین A و B) با استفاده‌های مختلف مانند رفع مشکلات چشم، خشکی عضلانی، اسپاسم، میگرن، لوازم زیبایی، مثانه بسیار فعال وجود دارد. انواع مختلف این بوتاکس‌ها مقادیر مختلف دارویی را ارائه می‌دهند که پزشک محصول مناسب را برای شما انتخاب خواهد کرد. بوتاکس از باکتری‌هایی است که باعث بوتولیسم می‌شود. توکسین بوتولینوم فعالیت‌های عصبی را در عضلات متوقف می‌کند و سم بوتولینوم معمولاً چند روز پس از تزریق بوتاکس شروع به تأثیرگذاری می‌کند. بسته به مشکل فرد این اثر ممکن است سه ماه یا بیشتر ماندگار باشد. برای حفظ اثر بوتاکس فرد باید به‌طور منظم تزریق را پیگیری کند.

بوتاکس برای اهداف زیبایی، درمان سریع و مؤثر برای رفع خطوط صورت و چین‌وچروک‌های پوستی است که افزایش سن، استرس و نگرانی و عوامل محیطی می‌توانند حتی در صورت افراد جوان‌تر نیز ایجاد کنند. تزریق بوتاکس خطوط و چروک پیشانی، بین چشم‌ها و کنار بینی را رفع می‌کند. با تزریق بوتاکس که از سم بوتولینوم مشتق شده است، چروک دور چشم رفع می‌شود و صورت ظاهری جوان‌تر و شاداب‌تر می‌گیرد. میزان دوز، تعداد دفعات تزریقات، محل تزریق و چگونگی مصرف داروها بسته به وضعیت بیمار و واکنش او به درمان تعیین می‌شود. بوتاکس به‌منظور جلوگیری از اخم کردن و حالت‌های صورت است که عادت شده‌اند و ناخواسته ایجاد می‌شوند. در کلینیک دکتر خان محمدی خدمات تزریق بوتاکس زیبایی و درمان به شما عزیزان ارائه می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با  شماره‌ ۰۲۱۴۴۰۱۲۱۵۳ تماس حاصل فرمایید.

مزایای بوتاکس چیست؟


روش تزریق بوتاکس غیرتهاجمی است و در مطب پزشک هم انجام می‌شود. تقریباً هیچ دوره بهبودی لازم نیست و بیمار می‌تواند فعالیت‌های طبیعی خود را بلافاصله پس از تزریق را از سر بگیرد. تزریق بوتاکس ظاهری جوان‌تر و زیباتر به فرد می‌دهد.

چرا بوتاکس تزریق می‌شود؟


تزریق سم بوتولینیوم ارسال برخی سیگنال‌های شیمیایی به اعصاب را، که موجب انقباض عضلات می‌شود، مسدود می‌کند. رایج‌ترین موارد استفاده از این تزریق برای رفع موقت انقباض عضلات صورت است که باعث ایجاد چین‌وچروک‌ها می‌شوند، مانند:

 •  خطوط اخم بین ابروها و چروک‌های پیشانی
 •  خطوطی که در اطراف چشم‌ها ایجاد می‌شوند.

تزریق سم بوتولینوم همچنین برای درمان شرایطی که بر عملکرد بدن تأثیر می‌گذارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. مثال‌ها عبارتند از:

 •  دیستونی سرویکس. در این وضعیت دردناک، انقباض بی‌اختیار عضلات گردن باعث پیچش سر به موقعیت ناراحت‌کننده می‌شود.
 • تنبلی چشم. شایع‌ترین علت تنبلی چشم، عدم تعادل در عضلات چشم است.
 •  انقباضات عضلانی. برخی از مشکلات عصبی مانند فلج مغزی می‌توانند اندام را به سمت مرکز حرکت دهند. در برخی موارد این انقباضات عضلانی را می‌توان با تزریق سم بوتولینوم تسکین داد.
 •  تعریق زیاد. افراد با این مشکل حتی زمانی که درجه حرارت هوا گرم نیست بیش‌ازحد عرق می‌کنند.
 • میگرن مزمن. اگر بیمار بیش از 15 روز در ماه میگرن داشته باشد، تزریق سم بوتولینوم ممکن است به کاهش سردرد کمک کند.
 •  اختلال عملکرد مثانه. تزریق سم بوتولینوم همچنین می‌تواند باعث کاهش بی‌اختیاری ادرار شود.
 •  افتادن پلک چشم. تزریق سم بوتولینوم ممکن است به کاهش انقباض یا تکان خوردن عضلات اطراف چشم کمک کند.

بوتاکس برای چه کسی مناسب نیست؟


فرد در صورت حساسیت به سم بوتولینوم نباید بوتاکس را دریافت کند. همچنین دریافت بوتاکس در موارد زیر نیز توصیه نمی‌شود:

 •  عفونت در ناحیه‌ای که بوتاکس باید تزریق شود.
 •  برای مثانه بیش‌ازحد فعال و بی‌اختیاری مثانه. اگر بیمار فعلاً عفونت مثانه دارد یا اگر قادر به ادرار نیست و او به‌طورمعمول از کاتتر استفاده نمی‌کند.

برای اطمینان از اینکه بوتاکس برای فرد امن است، در صورت وجود مشکلات زیر به پزشک اطلاع دهید:

 •  میاستنی گراویس
 •  اختلال تنفسی مانند آسم یا آمفیزم
 •  مشکلات بلع
 •  ضعف عضلانی صورت (افتادن پلک‌ها، پیشانی ضعیف، مشکل در بالا بردن ابروها)
 •  تغییر در ظاهر طبیعی صورت
 •  خونریزی
 •  بیماری قلبی
 •  اگر بیمار جراحی داشته باشد (مخصوصاً در صورت)
 •  اگر اخیراً رقیق‌کننده خون استفاده کرده یا با آنتی‌بیوتیک تزریقی درمان شده است.
 •  اگر تاکنون تزریق سم بوتولینوم دیگری به‌ویژه در 4 ماه گذشته دریافت کرده است.
 •  اگر تابه‌حال، پس از دریافت سم بوتولینوم درگذشته، عوارض جانبی داشته باشد.

نحوه تزریق بوتاکس


بیمار در مکان تقریباً بالایی روی تخت قرار می‌گیرد و مناطق تزریق با پاک‌کننده‌های ضد الکلی مانند بتادین تمیز می‌شوند. بعضی از پزشکان در این زمان بی‌حسی موضعی اعمال می‌کنند. سپس بوتاکس به مناطق موردنظر تزریق می‌شود. پزشک از یک سوزن نازک برای تزریق مقدار کمی سم بوتولینوم به پوست بیمار یا عضلات استفاده می‌کند. تعداد تزریقات به عوامل بسیاری، ازجمله وسعت منطقه تحت درمان بستگی دارد. الگوهای رایج تزریق شامل حدود چهار یا پنج ناحیه در هر طرف پیشانی و دو یا سه ناحیه در هر دو چشم است. بیشتر ناحیه‌ها، بسته به نوع چروک‌ها و اثر موردنظر بیمار، می‌توانند توسط پزشکان ماهر تزریق شوند. اگر ناحیه پس از تزریق دچار خونریزی شود، معمولاً کمی فشار روی آن وارد می‌شود. درحالی‌که گاهی اوقات قبل از تزریق یخ برای راحتی بیشتر استفاده می‌شود، برای کنترل خونریزی و کبود شدن فشار مستقیم بسیار مؤثرتر از یخ است.

پس از تزریق


پس از تزریق، زیر سر بیمار معمولاً در حدود دو تا پنج دقیقه در وضعیت بالاتر قرار می‌گیرد تا مطمئن شوند که مشکلی ندارد و بعد بیمار باید دو تا چهار ساعت دراز کشید. اگر بیمار نگران کبودی است باید بعد از تزریق تا حد امکان از مصرف آسپیرین یا داروهای مرتبط با آن، از قبیل ایبوپروفن یا ناپروکسن خودداری کند تا کبودی را به حداقل برساند. بسیاری از پزشکان برای اجتناب از افزایش کبود شدن، از بیمار می‌خواهند از انجام فعالیت‌های شدید به مدت چند ساعت بعد از تزریق خودداری کنند.

نتایج بوتاکس


نتایج معمولاً در 3 تا 10 روز یا حتی زودتر شروع می‌شوند و حداکثر تا سه یا چهار ماه در اکثر افراد باقی می‌ماند. با گذشت زمان، فعالیت عضلات به‌تدریج به حالت عادی برمی‌گردد. علاوه بر این، مناطق دیگر ممکن است با توجه به میزان تزریق به حالت قبلی بازگردند. نکته جالب در مورد بوتاکس این است که تا ماه سوم به‌خوبی و باقدرت تمام اثر می‌کند و سپس به‌سرعت تأثیرش را از دست می‌دهد.

عوارض بوتاکس چیست؟


عوارض جانبی بوتاکس ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 •  مشکل بلعیدن
 •  ضعف عضلات در نزدیکی محل تزریق دارو
 •  کبودی، خونریزی، درد، قرمزی یا تورم ناحیه تزریق
 •  سردرد، خشکی عضلانی، گردن درد، درد در بازوها یا پاها
 •  افزایش عرق

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟


هزینه بوتاکس صورت و بدن بستگی به عوامل زیادی از جمله نوع استفاده از بوتاکس (درمان یا زیبایی)، میزان تزریق و وسعت ناحیه تحت درمان، تعداد جلسات مورد نیاز، منطقه جغرافیای کلینیک، تجربه و تبحر پزشک و آزمایش‌ها و عکس‌های قبل و بعد تزریق دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت تزریق بوتاکس می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید.

پرسش و پاسخ


برخی از سؤالات رایج افراد درباره تزریق بوتاکس صورت و بدن عبارتند از:

آیا تزریق بوتاکس برای مردان هم مناسب است؟

درحالی‌که اکثر بیماران خواستار بوتاکس زنان هستند، بسیاری از مردان نیز به دنبال این درمان هستند. تزریق بوتاکس برای مردان روشی بسیار ظریف برای بهبود ظاهر چهره است و به دلیل اینکه این روش زمان کمتری را می‌گیرد مرد شاغل می‌تواند تزریق را در زمان ناهار انجام دهد و به سمت دفتر کار بازگردد.

چه مدت تزریق طول می‌کشد؟

تزریق بوتاکس معمولاً در مطب پزشک انجام می‌شود و از زمان شروع تا پایان حدود یک ساعت طول می‌کشد. آمادگی برای تزریق به موارد خاص بیمار بستگی دارد اما تزریق معمولاً بیش از 10 دقیقه طول نمی‌کشد. اکثر بیماران نیاز به هیچ دوره استراحتی ندارند و می‌توانند فعالیت‌های روزانه خود را بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس از سر بگیرند.

چه اتفاقی می‌افتد اگر بین تزریقات فاصله بیندازم؟

ازآنجایی‌که بوتاکس اثر موقت دارد و در فواصل طولانی تزریق انجام می‌شود، از دست دادن تزریق در زمان معین احتمالاً مضر نیست.

چه اتفاقی می‌افتد اگر بیش‌ازحد تزریق کنم؟

علائم تزریق ممکن است به‌درستی ظاهر نشوند اما ممکن است شامل ضعف عضلانی، مشکل در بلع یا تنگی نفس باشد. در صورت مشاهده این نشانه‌ها هرچه سریع‌تر با پزشک خود تماس بگیرید.

از چه اقداماتی پرهیز کنم؟

بوتاکس ممکن است بینایی یا درک عمق را مختل کند. بیمار درصورتی‌که رانندگی می‌کند یا کاری انجام می‌دهد که نیاز به‌وضوح دید دارد باید مراقب باشد. اگر تزریق بوتاکس را برای رفع عرق کردن بیش‌ازحد زیر بغل انجام داده‌اید از ضد عرق و دئودورانت تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس استفاده نکنید. بلافاصله پس از تزریق از انجام فعالیت‌های سنگین بدنی روزمره خودداری کنید.

چه داروهای دیگری بر روی بوتاکس تأثیر می‌گذارد؟

داروهای دیگر به‌ویژه داروهای سرماخوردگی یا آلرژی، آرام‌بخش عضلانی، قرص‌های خواب‌آور، برونکودیلاتورها، داروهای مثانه یا ادرار و داروهای روده تحریک‌پذیر می‌توانند بعضی عوارض جانبی بوتاکس را افزایش دهند. با پزشک درباره تمام داروهای موجود صحبت کنید. سایر داروها ازجمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی نیز ممکن است بر عملکرد بوتاکس تأثیر بگذارند.

آیا بوتاکس در دوران حاملگی و شیردهی قابل انجام است؟

هنوز شواهدی که نشان دهد بوتاکس به نوزاد داخل رحم آسیب میزند، وجود ندارد. درصورتی‌که در دوره استفاده از این دارو، بیمار باردار است یا قصد بارداری دارد باید با پزشک مشورت کند. بوتاکس ممکن است به شیر مادر منتقل شود و به کودک شیرخوار آسیب برساند. درصورتی‌که شیردهی دارید به پزشک بگویید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است