مزوتراپی تزریقی روشی بدون درد برای رویش مو، لاغری موضعی و زیباسازی صورت

مزوتراپی به تکنیک درمانی بدون درد و جراحی گفته می‌شود و در زمینه جوان‌سازی پوست، رویش مو و لاغری موضعی کاربرد دارد. مزوتراپی سیستم ایمنی، لنفاوی و گردش خون بدن را وادار به واکنش بیولوژیکی و بازگشت به وضعیت فیزیولوژی نرمال می‌کند. بنا به تشخیص پزشک مزوتراپی با تزریق محلولی حاوی برخی ویتامین‌ها، آمینواسیدها و داروهای خاص درست چندمیلیمتر زیر پوست و در ناحیه تحت درمان صورت می‌گیرد. در هر بار تنها یک قطره از محلول به داخل پوست تزریق می‌شود.

با آن‌که روش مزوتراپی جهت درمان طیف وسیعی از آسیب‌ها، بیماری‌ها و امراض بالینی کاربرد دارد، اما از آن در زمینه زیبایی و جوان‌سازی پوست و مو هم استفاده می‌شود. همانطوری‌که گفته شد از مزوتراپی می‌توان در رفع برخی از مشکلات پوستی و مو (مزوتراپی مو) در ناحیه سر و صورت و سایر اندام استفاده نمود. نتایجی که از این تکنیک جهت لاغری موضعی و رویش مجدد مو حاصل می‌گردد بسیار رضایت‌بخش و مثبت هستند. به شیوه‌های متعددی می‌توان محلول موردنظر را به داخل پوست تزریق کرد و ازاینرو دکتر خان محمدی در خدمت بیماران است تا توصیه‌های لازم جهت انتخاب بهترین روش درمان را به آنها ارائه کند. جهت دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت درمان با روش مزوتراپی با شماره ۰۲۱۴۴۰۱۲۱۵۳ تماس بگیرید.

فواید مزوتراپی


برخی مزیت‌های رایج درمان از طریق مزوتراپی از قرار ذیل هستند:

 • این روش درمانی کاملا بدون درد و غیرتهاجمی است
 • اثرات جانبی بلندمدت به‌ندرت اتفاق می‌افتد
 • هیچگونه شکاف یا برشی بر روی اندام ایجاد نمی‌شود، درنتیجه احتمال بروز جای زخم به حداقل میزان ممکن می‌رسد
 • درمان بدون وقفه و معطلی انجام می‌گیرد
 • بهبودی و درمان کامل پس از مزوتراپی زمان زیادی نمی‌برد
 • نتیجه کار بلافاصله و ماندگار خواهد بود
 • میزان اسید هیالورونیک پوست را افزایش می‌دهد و این کار به حفظ ساختار و استحکام آن کمک می‌کند
 • به منظور جوان‌سازی رنگ و بافت پوست تولید پروتئین کلاژن را افزایش می‌دهد
 • درمان انواع پوست با هر رنگی بدون خطر و عوارض انجام می‌گیرد.

این درمان مناسب چه افرادی است؟


مزوتراپی گزینه درمانی موثر و بی‌خطر برای بیمارانی است که:

 • قصد تقویت و جوان‌سازی پوست و صورت را دارند
 • بیمارانی که چربی زیرپوستی و ضخیم در برخی قسمت‌ها موجب نارضایتی آنها شده است
 • افرادی که قصد درمان ریزش مو با مزوتراپی دارند
 • بیمار نباید پوست بسیار سست یا آویزان داشته باشد
 • بیمار نباید باردار یا در حال شیر دادن به نوزاد باشد
 • از سلامت عمومی مناسبی برخوردار باشد
 • انتظارات واقع بینانه‌ای از این روش درمانی داشته باشد.

کاربردهای مزوتراپی


از درمان با روش مزوتراپی جهت برطرف کردن انواع مشکلات استفاده می‌شود. این مشکلات ممکن است مربوط به زیبایی یا مسائل پزشکی بیمار شوند. ممکن است میزان اثرگذاری و نتایج برای تمام بیماران یکسان نباشد. برخی کاربردهای این تکنیک درمانی عبارتند از:

درمان چربی زیرپوستی

غالبا به منظور کاهش چربی زیرپوستی، تقویت جریان خون و قوی‌تر کردن بافت پیوندی از مزوتراپی استفاده می‌شود.

مزوتراپی لاغری موضعی

این تکنیک مزوتراپی جهت کاهش چربی کاربرد دارد طوری‌که محلولی حاوی مواد خاص به داخل ناحیه موردنظر تزریق شده و این مواد نقش چربی‌سوزی را در بدن پیاده‌سازی می‌کنند. مزوتراپی تغییرات ظاهری را در سلول‌های چربی ایجاد می‌کند، به‌عبارتی ذخایر چربی موجود در سلول‌های بدن را وادار به سوزاندان می‌کند و همزمان از انباشتگی آنها جلوگیری به عمل می‌آورد. در مقایسه با لیپوساکشن که یک فرآیند جراحی محسوب می‌گردد، مزوتراپی بیشتر در زمینه لاغری موضعی ازجمله لاغری شکم و پهلو، تجمع چربی زیر ناف شکم، پهلوها، زیر چانه و قسمت‌های دیگر کاربرد دارد، طوری که انجام این کارها با سایر تکنیک‌ها دشوار است. برعکس، لیپوساکشن جهت خارج کردن چربی از اندام‌های حجیم‌تر بدن مانند باسن، دورتادور شکم، ران‌ها و غیره کاربرد دارد. برنامه غذایی و تغییر سبک‌زندگی هم به درمان مزوتراپی اضافه خواهد شد تا از تجمع مجدد چربی جلوگیری شود.

پیکرتراشی

از کاربردهای دیگر مزوتراپی می‌توان به تغییر ظاهر پاها، بازو، دست‌ها، کمر و شکم و همچنین همترازی و شکل دادن به اندام اشاره نمود. برخی محلول‌های تزریقی حاوی آمینواسید و ویتامین از طریق سفت کردن پوست شل بدن تاثیر خود را می‌گذارند. برای از بین بردن چربی اضافی بدن این مواد مغذی را با محلول موردنظر تزریق می‌کنند تا نتیجه بهتری حاصل گردد.

اصلاح ظاهر گردن و صورت

بیشتر افراد با گذشت سن گاها متوجه پیری و از بین رفتن ظاهر جوان و شاداب پوست خود می‌شوند. اساسا این حالت در اثر انباشتگی چربی زیر پوست، عوامل آسیب‌رسان مانند تابش نور‌آفتاب که موجب از دست رفتن نشاط و طراوت، ایجاد لک، رنگدانه‌های پوستی و چین‌وچروک صورت بروز می‌کند. در اینجا مزوتراپی با هدف درمان پوست، جوانسازی صورت و گردن از طریق تزریق آمینواسید و آنتی اکسیدانت‌های خاص به بخش‌های مدنظر به کار گرفته می‌شود. نحوه تاثیر آن بر روی اندام بدین صورت است که چربی اضافی را خارج، پوست بدن را سفت و آسیب‌های پوستی را برطرف می‌سازد. با اینحال تاثیرات جوان‌سازی پوست موقتی هستند و در کنار آن باید از کرم های جوان‌ساز و ضدپیری پوست جهت کسب نتایج بهتر استفاده نمود.

مزوتراپی مو

برخی مردان و زنان طی مراحل مختلف زندگی و در اثر اختلالی تحت عنوان کچلی یا طاسی بخش زیادی از موهای خود را از دست می‌دهند. غالبا این اختلال در نتیجه ترشح سطح بالایی از دی‌هیدروتستسترون، سوء‌تغذیه و کاهش گردش خون رخ می‌دهد. اینجاست که از مزوتراپی مو جهت رفع مشکل ریزش مو استفاده می‌شود، طوری‌که با افزایش گردش‌خون، تامین مواد‌مغذی، عوامل دخیل در رشد مو، فولیکول‌های مو را در ناحیه مورد نظر وادار به رویش مو می‌کند. بهترین محلول خوراکی را از طریق تکنیک مزوتراپی به پوست سر تزریق می‌کنند و این محلول مستقیما وارد ریشه مو شده و آن را وادار به رویش مجدد می‌کند. از محلول‌های بسیاری جهت تزریق استفاده می‌شود، اما آنچه اهمیت دارد این است که نهایتا نتیجه مثبتی را برای بیمار به همراه داشته باشند.

نحوه انجام مزوتراپی


این درمان به صورت تزریق سطحی دارو به ناحیه‌ای از پوست که قرار است تحت درمان قرار گیرد و از طریق یک سوزن استاندارد با یا بدون بیهوشی انجام می‌گیرد. مزوتراپی یا با دست یا بوسیله تجهیزات پزشکی خاص به نام "تفنگ مزو" اجرا می‌شود. این روش درمانی با تزریق پی‌درپی محلول به تمام قسمت‌های پوست تحت‌درمان و به فاصله 2.54 سانتیمتر انجام می‌گیرد. اینکه محلول تا چه عمقی از پوست تزریق شود به نوع مزوتراپی بستگی دارد. اگر هدف جوانسازی صورت است، تزریق به صورت سطحی انجام می‌شود، و اگر مزوتراپی به قصد لاغری یا رویش مجدد مو انجام می‌شود، تزریق در عمق بیشتری از پوست صورت می‌گیرد.
معمولا برای از بین بردن چربی زیرپوستی و سایر مقاصد چربی‌سوزی از داروهای چربی سوز، برای رویش مجدد مو از محلول حاوی فاکتورهای رشددهنده مو (مزوتراپی مو)، و برای جوش، آکنه و کک از محلول‌های حاوی فاکتورهای سفیدکننده استفاده می‌شود.

مراقبت‌های پس از درمان با مزوتراپی


برخی دستورالعمل‌های ساده و درعین‌حال مهم بعد از انجام مزوتراپی عبارتند از:

 • حداقل به مدت یک روز بعد از جراحی از لوازم آرایشی استفاده نکنید.
 • ناحیه درمان شده را ماساژ یا مالش ندهید.
 • از قراردادن ناحیه درمان شده در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری کنید.
 • برای محافظت پوست دربرابر آسیب‌های ناشی از تابش‌آفتاب، کرم ضدآفتاب استفاده کنید.
 • به مدت دو روز از انجام فعالیت شدید بدنی پرهیز کنید.
 • تا یک روز بعد از درمان دوش آب‌گرم نگیرید.

نتایج


تاثیرات و نتایج درمان با مزوتراپی در هر بیمار فرق می‌کند. باید اذعان کنیم نتایج بدست آمده فوق‌العاده هستند. بطورکلی بعد از اتمام یک سری روش‌های درمانی مزوتراپی بیماران می‌توانند جوان‌تر شدن پوست و برطرف شدن فرورفتگی یا چین‌وچروک‌های آن را مشاهده کنند. بیمارانی هم که مزوتراپی را به قصد درمان طاسی مو انجام داده‌اند، می‌توانند رویش‌مجدد مو را چند هفته پس از نخستین درمان مشاهده کنند. تقریبا بعد از گذشت 6 ماه مشکل طاسی بکلی رفع و موهای طبیعی جایگزین موهای از دست رفته می‌شوند.

معایت مزوتراپی


دیده شده برخی بیماران برای کسب نتایج درمانی مطلوب به چند مرتبه مزوتراپی نیازمند هستند، و حجم چربی که از طریق مزوتراپی از بین می‌رود به‌مراتب کمتر از سایر جراحی‌ها است.

بیمارانی که در صدد کاهش چربی در حدود 6-7 کیلوگرمی هستند، باید بگوییم مزوتراپی نتایج دلخواه آنان را برآورده نمی‌سازد. نتایج مزوتراپی ظرف چند هفته (4 تا 8 هفته) خود را نشان خواهند داد، و بدن به زمان بیشتری جهت از بین بردن چربی ها نیاز دارد. اما در مورد سایر جراحی‌ها مانند لیپوساکشن قضیه فرق می‌کند و نتایج درمان بلافاصله بعد از جراحی مشهود است. در مورد افرادی که از سوزن زدن واهمه دارند، مزوتراپی توصیه نمی‌شود.

اثرات جانبی


ازآنجایی‌که درمان مزوتراپی مستقیما در ناحیه خاصی از بدن انجام می‌گیرد، به نظر می‌آید اثرات جانبی کمتر یا محدودتری را در پی داشته باشد. برخی اثرات جانبی مزوتراپی عبارتند از:

 • واکنش سریع یا با تاخیر به محلول‌ها و داروهای تزریقی
 • گفته می‌شود لسینین (که در شیر و تخم و مرغ یافت می‌شود) موجب التهاب و ورم پوست می‌گردد
 • عفونت‌های پوستی
 • کبودی در ناحیه تزریق شده
 • باقی ‌ماندن جای زخم ناشی‌از تزریق داروها
 • بیماری پانیکولیتیس (التهاب پوستی)

هزینه


هزینه مزوتراپی به انتخاب پزشک و موقعیت جغرافیایی محل سکونت بیمار بستگی دارد. علاوه‌براین، هزینه مزوتراپی به نوع بیماری بالینی، و تعداد جلسات موردنیاز جهت کسب نتایج درمانی بستگی دارد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است