پاکسازی و پیلینگ شیمیایی پوست از طریق برداشتن سلولهای مرده پوست

پیلینگ شیمیایی یا لایه‌برداری پوست، روشی است که در آن از یک محلول اسیدی برای برداشتن لایه‌ای خارجی آسیب‌دیده‌ی پوست استفاده می‌شود. در انجام روش پیلینگ پوست، متخصص از اسیدهای هیدروکسی آلفا (AHA)، اسید تری کلرواستیک (TCA) یا فنول برای پوست استفاده می‌کند. پیلینگ شیمیایی وقتی به‌عنوان لایه‌بردار استفاده می‌شود، بافت پوست را صاف‌تر و شاداب‌تر می‌سازد. این روشی مؤثر برای جوش‌های پوستی، چین‌وچروک صورت و لکه‌های ناصاف روی پوست می‌باشد. این مواد لایه خارجی پوست مرده را به‌صورت لایه‌ لایه برمی‌دارد و یک‌لایه‌ی پوست جدید را با بافتی صاف‌تر و یکدست و رنگی روشن‌تر به وجود می‌آورد. علاوه بر جوان‌سازی صورت، از برخی از انواع مواد لایه‌بردار نیز می‌توان برای درمان و از بین بدن خال‌ها و راه برای از بین بردن ترک‌های بارداری یا جوان‌سازی پوست در همه‌ی قسمت‌های بدن مانند دست‌ها استفاده کرد.

پاک‌سازی و پیلینگ پوست یکی از قدیمی‌ترین درمان‌های زیبایی در جهان است و افراد از آن برای کمک به داشتن پوستی صاف‌تر و زیباتر استفاده می‌کردند. امروزه لایه‌برداری‌های شیمیایی پوست به خاطر جوابگویی سریع و سرپایی بودن انجام روش، از محبوبیت زیادی برخوردار هستند. از لایه‌برداری و پیلینگ شیمیایی پوست برای جوان و شاداب کردن پوست‌های چین‌وچروک دار، لکه‌دار و آفتاب‌ سوخته استفاده می‌کنند. سه نوع عمده از پیلینگ پوست موجود می‌باشد و هرکدام از مزایای منحصربه‌فردی برای پوست برخوردار است. لایه‌برداری شیمیایی سبک، جای جوش و بافت پوست را بهتر می‌کند و اثرات آفتاب‌ سوختگی را کاهش می‌دهد. لایه‌بردار شیمیایی متوسط نیز برای بهتر شدت آکنه و جوش تأثیر دارد، همچنین چین‌وچروک‌های روی پوست را صاف‌تر و لکه‌های پوستی مانند لکه‌های پیری را برطرف می‌کند. لایه‌برداری عمیق پوست برای درمان پوست آفتاب‌سوخته، از بین بردن چین‌وچروک‌های عمیق و از بین بردن توده‌های پیش سرطانی تأثیر دارد. پزشک می‌تواند مشخص کند که کدام نوع لایه‌برداری برای شما مناسب است. در کلینیک دکتر خان محمدی انواع روش‌های جوان‌سازی و زیبایی پوست صورت و بدن ازجمله پاک‌سازی و لایه‌برداری شیمیایی انجام می‌شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ ۰۲۱۴۴۰۱۲۱۵۳ تماس حاصل فرمایید.

انواع لایه‌برداری شیمیایی


روش‌های مختلف لایه‌برداری شیمیایی پوست صورت و بدن عبارتند از:

پیلینگ شیمیایی سبک

پزشک بر اساس شخصان پوست شما و نتایج موردنظرتان، از یک فرمول مخصوص برای لایه‌برداری استفاده می‌کند. از مواد پیلینگ شیمیایی سبک برای درمان چین‌وچروک‌های ظریف، خشکی پوست، لکه‌ها و آکنه استفاده می‌شود. مواد بکار رفته برای لایه‌برداری‌های سبک معمولاً از اسیدهای الفاهیدروکسی (AHAs) مانند اسید گلی کولیک، لاکتیک، سالیسیلیک یا اسیدهای میوه تشکیل می‌شوند. لایه‌بردارهای سبک برای افرادی مناسب هستند که می‌خواهند از مزایای لایه‌ برداری پوست صورت بهره‌مند شوند اما نمی‌خواهند زمانی را برای بهبودی (مانند لایه‌برداری عمیق) صرف کنند.

پیلینگ شیمیایی متوسط

برای لایه‌برداری‌های متوسط، بسیاری از پزشکان و متخصصان از اسید تری کلرواستیک (TCA) استفاده می‌کنند. این ماده‌ی شیمیایی برای درمان چین‌وچروک سطح پوست، جوش‌های سطحی و لکه‌های پوستی به‌خوبی عمل می‌کند. پیلینگ‌ها و لایه‌برداری‌های متوسط، مانند پیلینگ‌های سبک، به مدت‌زمان بهبودی کمتری نسبت به لایه‌برداری عمیق نیاز دارند. لایه‌برداری‌های TCA برای افرادی که دارای پوستی تیره هستند، مناسب‌ترند.

پیلینگ شیمیایی عمیق

پیلینگ‌ها و مواد لایه‌برداری عمیق، قوی‌ترین مواد لایه‌بردار هستند. ماده‌ی شیمیایی به‌کاررفته برای لایه‌برداری عمیق، اسید فنول می‌باشد. از لایه‌بردارهای عمیق جهت درمان چین‌وچروک‌های عمیق پوست، لکه‌های ناشی از آفتاب‌سوختگی و پیری و توده‌های پیش سرطانی استفاده می‌کنند. اگرچه این روش نتایج قابل‌توجه و ماندگارتری را دربر خواهد داشت، اما نسبت به انواع دیگر لایه‌برداری، به مدت‌زمان بیشتری هم برای انجام درمان و هم برای بهبودی پس از درمان نیاز دارد. معمولاً برای لایه‌ برداری پوست صورت، تنها از اسید فنول استفاده می‌شود. ازآنجایی‌که یک‌لایه بردار پوست عمیق ممکن است موجب روشت شدن دائمی پوست شود، بیمار باید قبل از اقدام برای این روش با یک متخصص مشورت کند.

این روش برای چه کسانی مناسب است؟


به‌طورکلی، بیمارانی که پوستی روشن و موی و لطیف و روشن دارند، بهترین کاندید برای انجام لایه‌برداری هستند. اگرچه، افرادی با رنگ پوست و مویی دیگر نیز می‌توانند نتیجه‌ی خوبی از این روش بگیرند. کاندیدای مناسب برای انجام روش پیلینگ یا لایه‌ برداری پوست، افرادی هستند که از ظاهر پوست خود راضی نیستند، انتظارات واقع‌بینانه‌ای از این روش دارند و سیگاری نیستند. یک کاندیدای مناسب برای لایه‌برداری صورت باید در وضعیت سلامتی خوبی باشد و درک خوبی از این روش داشته باشد. اگر هدفتان از انجام لایه‌برداری، برطرف کردن جوش و آکنه، چین‌وچروک دور لب، صاف کردن بافت پوست، از بین بردن لکه‌های پیری یا کاهش اثرات آفتاب‌ سوختگی باشد، به نتایج خوبی دست خواهید یافت. انواع پیلینگ‌های شیمیایی پوست با قدرت‌های مختلفی و سطوح درمانی متفاوتی موجود می‌باشند.

کاندیدای مناسب برای پیلینگ شیمیایی عمیق پوست

پیلینگ و لایه‌برداری عمیق پوست شامل روشی طولانی‌تر و مدت‌زمانی بهبودی طولانی‌تر است که در برخی موارد بیش از چند ماه به طول می‌انجامد. بیمارانی که قصد از بین بردن لکه‌های ناشی از آفتاب‌سوختگی یا پیری، کاهش چین‌وچروک عمیق یا برطرف کردن توده‌های پیش سرطانی می‌باشند، می‌توانند از اثرات لایه‌برداری عمیق پوست بهره‌مند شوند. هنگام تصمیم‌گیری برای انجام پیلینگ و پاکسازی عمیق پوست، باید چند عمل را در نظر بگیرید. افرادی که پوستی تیره‌تر دارند و افرادی که دچار بیماری قلبی هستند، کاندیدای مناسبی برای این روش نمی‌باشند. کاندیدای مناسب جهت انجام لایه‌برداری عمیق پوست باید بداند که این روش ممکن است یک ساعت یا بیشتر طول بکشد و ممکن است به تکنیک آرام‌بخشی (سدیشن) نیاز داشته باشد. هرکسی که تصمیم به انجام این روش می‌گیرد باید برای یک دوره‌ی بهبودی طولانی و کندی آمادگی داشته باشد و هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید، باید از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کند.

اقدامات قبل از پاکسازی پوست


به بیمار توصیه می‌شود که چند هفته قبل و بعد از انجام لایه‌برداری پوست، از کشیدن سیگار خودداری کند. بهترین نتیجه در بیمارانی مشاهده خواهد شد که از داروی آکنه‌ی اکوتان (Accutane) استفاده نمی‌کنند و از یک سال و نیم قبل از پیلینگ استفاده نکرده‌اند و یا کسانی که دچار عفونت فعال پوستی نباشند. همچنین اگر اسکارهای غیرمعمول یا بسیار بزرگی روی پوست دارید، پزشک ممکن است درمان‌های دیگری را به شما توصیه کند. بیمارانی که سابقه خانوادگی از بیماری‌های قلبی دارند، کاندیدای خوبی برای پیلینگ و لایه‌برداری محسوب نمی‌شوند.

پیلینگ و لایه‌برداری پوست عملاً چگونه انجام می‌شود؟


برخی از جوانب روش لایه‌برداری پوست، طبق نوع مواد پیلینگ (سبک، متوسط یا عمیق) بکار رفته با هم تفاوت دارند. اگرچه همه‌ی موارد انجام لایه‌برداری پوست، یک دستورالعمل واحدی را دنبال می‌کنند:

  •  پیلینگ و لایه‌برداری پوست در مطب پزشک، کلینیک جراحی یا بیمارستان توسط یک متخصص انجام می‌گیرد.
  •  اگر از نوع پیلینگ عمیق پوست استفاده می‌شود، برای آرامش بخشی بیمار از روش سدیشن یا آرام‌بخشی در خواب استفاده می‌کنند.
  •  پزشک پوست بیمار را تمیز می‌کند و در صورت نیاز از یک ماده‌ی بی‌حسی موضعی روی ناحیه‌ای که قرار است درمان انجام گیرد، استفاده می‌شود.
  •  پزشک سپس محلول پیلینگ یا لایه‌برداری را روی پوست بکار می‌برد. این محلول طبق شرایط و اهداف موردنظر هر بیمار ساخته می‌شود. در اغلب موارد، در هنگام استفاده از مواد پیلینگ روی پوست، بیمار احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن بر روی پوست خود احساس می‌کند.
  •  بعدازآنکه محلول لایه‌برداری برای مدت‌زمانی تعیین‌شده روی پوست قرارگرفته شود، آن را با آب پاک می‌کنند. سپس یک روغن تسکین‌دهنده روی پوست می‌زنند، معمولاً بعد از پیلینگ عمیق پوست از یک‌لایه‌ی ضخیمی از وازلین استفاده می‌شود.
  •  پزشک سپس دستورالعمل‌هایی را جهت مراقبت‌های بعد از لایه‌برداری به بیمار می‌دهد و ممکن است داروهای مسکنی را برای تسکین درد بعد از درمان تجویز کند، خصوصاً اگر از لایه‌برداری عمیق پوست استفاده‌ شده است.
  •  بسته به وضعیت پوست بیمار و عمق پیلینگ پوست، ممکن است برای رسیدن به نتایج موردنظر، به چند جلسه‌ی لایه‌برداری نیاز باشد.

مدت‌زمان بهبودی بعد از پیلینگ پوست چقدر است؟


مدت‌زمان بهبودی بعد از پیلینگ پوست به نوع پیلینگ بکار رفته بستگی دارد، زیرا هرکدام از انواع پیلینگ با یک درجه‌ی خاصی روی پوست تأثیر می‌گذارند.

  •  پیلینگ شیمیایی سبک: این پیلینگ‌های خفیف عملاً به هیچ زمان بهبودی نیازی ندارند. اگرچه پوست شاید بعد از پیلینگ کمی حساس شود، اما بیمار می‌تواند فعالیت‌های روزانه و معمول خود را فوراً بعد از درمان از سر بگیرد.
  •  پیلینگ شیمیایی متوسط: لایه‌ی جدید پوست سه تا هفت روز بعد از درمان پیدا خواهد شد. حدود دو هفته بعد از درمان، پوست کاملاً بهبود می‌یابد.
  •  پیلینگ شیمیایی عمیق: سه تا دو روز بعد از درمان، لایه‌ی جدید پوست شروع به پدیدار شدن می‌کند، گرچه بهبودی کامل می‌تواند دو ماه یا طولانی‌تر طول بکشد. معمولاً پس از انجام لایه‌برداری پوست، بیماران یک هفته مرخصی خواهند گرفت.

عوارض این روش چیست؟


پیلینگ شیمیایی پوست به‌ندرت منجر به بروز مشکلاتی جدی می‌شود، اما برخی خطرات در این روش نیز ممکن است وجود داشته باشند. این خطرات شامل اسکار، عفونت، ورم، تغییراتی در رنگ پوست و تاول و تب‌خال می‌شوند. با رعایت همه‌ی دستورات پزشک متخصص و با ارائه دادن سابقه دقیق خود به او، می‌توانید از خطرات مرتبط با لایه‌برداری پوستتان بکاهید.

هزینه لایه‌برداری پوست چقدر است؟


هزینه لایه‌برداری پوست صورت از پزشکی به پزشک دیگر فرق دارد. هزینه‌های اضافی احتمالی دیگر را نیز باید به خاطر داشت، خصوصاً برای انجام پیلینگ عمیق پوست، هزینه‌های بی‌حسی، استفاده از امکانات جراحی و احتمال بستری در بیمارستان را باید مدنظر قرار داد. پیلینگ‌های سبک پوستی ممکن است هزینه‌ی کمتری داشته باشند، درحالی‌که پیلینگ عمیق پوست کلاً هزینه‌ی بیشتری را در پی دارد.

پرسشهای متداول


برخی از سؤالات رایج مردم درباره لایه‌برداری شیمیایی و پاکسازی پوست صورت و بدن عبارتند از:

تفاوت لایه‌برداری شیمیایی و میکرودرم ابریژن چیست؟

باوجود طیف گسترده و مختلفی از تکنیک‌های پاکسازی پوست صورت در دنیای امروز، این نکته قابل‌ درک است که اکثر مشتری‌ها اغلب گیج شوند که کدام تکنیک بهتر از همه برای آن‌ها مؤثر خواهد بود. بیماران معمولاً درباره‌ی مزایای مربوط به لایه‌برداری یا پیلینگ شیمیایی پوست و میکرو درم ابریژن دچار سردرگمی می‌شوند. بارزترین تفاوت بین پیلینگ شیمیایی و میکرو درم ابریژن این است که میکرو درم ابریژن یک روش غیر شیمیایی است و سمباده کشیدن واقعی نقایص از روی سطح پوست آن‌ها را برطرف می‌سازد. درحالی‌که برنامه جلسات درمانی میکرودرم ابریژن و پیلینگ متوسط پوست ازجمله مواد لایه‌برداری اسید گلیکولیک مشابه هم هستند، پیلینگ های پیشرفته‌تری وجود دارند که تنها به یک جلسه درمان نیاز دارند. اگرچه پیلینگ‌های شیمیایی عمیق پوست مانند پیلینگ فنول نیز به زمان بهبودی بیشتری نسبت به میکرودرم ابریژن و پیلینگ‌های خفیف‌تر نیاز دارند. همچنین برخلاف روش میکرودرم ابریژن، پیلینگ عمیق پوست رنگ واقعی پوست را در طی فرایند بلیچینگ (سفیدکنندگی) تغییر می‌دهد. به همین دلیل، بیمارانی که رنگ پوست طبیعی آن تیره است، می‌توانند کاندیدای بهتری برای میکرو درم ابریژن باشند.

تفاوت پیلینگ با لیزر چیست؟

تعیین مزایا و معایب لیزر پوست در مقابل پیلینگ یا لایه‌برداری پوست کمی دشوارتر خواهد بود و این به خاطر ماهیت نسبتاً جدید روش لیزر پوست می‌باشد. اگرچه بسیاری از پزشکان ادعا دارند که نتیجه‌ی بهبودی پوست بعد از لیزر لزوماً با نتیجه‌ی مشاهده‌شده از پیلینگ و میکرودرم ابریژن برابر می‌باشد. لیزر به پزشک اجازه می‌دهد تا نقایص و عیوب پوستی مشخصی را با دقت بسیار بیشتری نسبت به لایه‌برداری پوست مورد هدف قرار دهد.

آیا می‌توان پیلینگ پوست را برای نواحی دیگری به‌ غیر از صورت انجام داد؟

اگرچه پیلینگ عمیق (فنول) تنها برای صورت مناسب است، اما از ترکیب بخصوصی از مواد شیمیایی به‌کاررفته در پیلینگ‌های متوسط و خفیف پوست می‌توان نواحی دیگری از بدن را نیز درمان کرد. محلول شیمیایی که برای پیلینگ پوست نواحی از بدن بکار برده می‌شود معمولاً از ترکیب اسید تری کلرواستیک (ماده اصلی تشکیل‌دهنده در پیلینگ عمیق و متوسط) و اسید گلیکولیک (ماده اصلی تشکیل‌دهنده در پیلینگ متوسط) می‌باشد. محلول مورد استفاده برای پیلینگ پوست بدن معمولاً کمی قوی‌تر از محلول‌های پیلینگ سبک یا متوسط برای پوست صورت ساخته می‌شود، اگرچه کمی ضعیف‌تر از محلول فنولی است که برای پیلینگ عمیق پوست به‌کاربرده می‌شود. مانند پیلینگ پوست صورت، پیلینگ پوست بدن نیز برای از بین بردن لکه‌های آفتاب‌سوختگی، لکه‌های پوستی و بهبود و صافی بافت پوست انجام می‌شود. همچنین می‌توان از آن برای کاهش خطوط بارداری استفاده کرد.

آیا در حین انجام پیلینگ شیمیایی پوست، از تکنیک آرام‌بخشی در خواب استفاده می‌کنند؟

برای انجام پیلینگ عمیق پوست از بی‌حسی موضعی به همراه یک آرام‌بخشی (سدیشن) نسبی یا کلی استفاده می‌شود. برای پیلینگ‌های سبک و متوسط، به هیچ بی‌حسی یا آرام‌بخشی نیاز نیست، گرچه ممکن است بیماری برای کاهش درد، بی‌حسی موضعی یا یک آرام‌بخشی خفیفی را درخواست کند.

آیا پیلینگ یا لایه‌برداری پوست درد دارد؟

به‌طورکلی در طی انجام لایه‌برداری سبک یا متوسط، بیمار تنها کمی احساس سوزن سوزن شدن روی پوست دارد. بعد از پایان درمان، پزشک ممکن است برای کاهش هرگونه درد و ناراحتی، داروهایی مسکنی را تجویز کند.

آیا واقعاً لایه‌ای پوست برداشته می‌شود؟

در روش پیلینگ یا لایه‌برداری پوست، برای کاهش یا برطرف کردن ظاهر تعدادی از نقایص و مشکلات پوستی، لایه‌های خارجی پوست برداشته می‌شوند. بعدازاینکه بیمار تحت درمان پیلینگ پوست قرار گرفت، لایه‌هایی که تحت درمان قرارگرفته‌اند به‌تدریج پوسته‌پوسته و جدا می‌شوند و یک لایه‌ی تازه‌ای از پوست پدیدار خواهد شد.

کاربرد لایه‌برداری شیمیایی برای رفع آکنه چیست؟

محلول‌های پیلینگ مخصوصی موجود می‌باشند که برای درمان جوش‌ها و از بین بردن لکه‌های جوش مؤثر می‌باشند. پیلینگ‌های سبک پوست که با استفاده از یک محلول تشکیل‌شده از اسیدهای الفاهیدروکسی (AHA) انجام می‌شوند، می‌توانند برای درمان جوش مؤثر واقع شوند. یک محلول AHA کم قدرت را می‌توان با یک محلول شستشوی صورت ترکیب کرد و این محلول را می‌توان به‌عنوان بخشی از مراقبت‌های روزانه‌ی پوست استفاده کرد.

به این پست امتیاز دهید.
پاکسازی و پیلینگ شیمیایی پوست از طریق برداشتن سلولهای مرده پوست
2 از 1 رای