پروتز سینه برای برجسته کردن و رفع عوارض ناشی از شیردهی و سرطان

بزرگ کردن سینه با جراحی زیبایی سینه، زیبایی و خوش‌فرمی سینه‌ها را با کاشتن پروتز سینه به ارمغان می‌آورد. این جراحی پرطرفدار می‌تواند به  کاهش عوارض و بدفرمی‌های ناشی از بالا رفتن سن، بارداری و شیردهی کمک کند. پروتزها را می‌توان در زیر یا بر روی عضلات سینه قرار داد اما در هر دو صورت موجب زیبایی و خوش‌فرمی آن خواهد شد. بزرگ و برجسته کردن سینه نمی‌تواند سینه‌های بسیار افتاده را اصلاح کند. ممکن است برای بالا کشیدن و نیز بزرگ و برجسته کردن سینه‌های افتاده، همراه با جراحی پروتز سینه به یک جراحی لیفت و بالا کشیدن سینه نیاز باشد.

جراحی پروتز سینه برای برجسته کردن سینه برای هر فرد باید بر اساس سایز، نسبت‌ها و تمایلات او طراحی شود و بر این اساس از فردی به فرد دیگر متفاوت می‌باشد. جراحان به شما کمک خواهند کرد تا تصمیمات مهمی را بگیرید، ازجمله اینکه آیا می‌خواهید همراه با جراحی پروتز سینه را جراحی لیفت سینه یا کوچک کردن سینه همراه باشد یا خیر. پزشک متخصص به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید که کدام نوع ایمپلنت سینه برای شما مناسب خواهد بود، چه سایزی برای نوع و تناسب بدنتان مناسب است و حتی برش‌ها بر اساس نوع بدن شما، در کجا ایجاد شوند. جراح سپس طرحی را به شما ارائه خواهد داد که با همه‌ی نیازها و شرایط شما سازگار است و به شما کمک می‌کند تا درک درستی از نتایج این جراحی داشته باشید. متخصصین ما در کلینیک دکتر خان محمدی ، در طی جلسه‌ی اولیه مشاوره وقت زیادی را صرف انتخاب شیوه ی جراحی مناسب برای به دست آمدن بهترین نتایج مطلوب شما می‌کنند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۴۴۰۱۲۱۵۳ تماس حاصل فرمایید.

انواع پروتزهای سینه


دو نوع اصلی از پروتزهای سینه که جراحان بکار می‌برند عبارت‌اند از:

پروتزهای سالینی (آب نمکی)

پروتزهای سالینی یا آب نمکی سینه، جهت بزرگ کردن سینه در زنان سنین 18 یا بیشتر و برای بازسازی و ترمیم سینه در زنان در هر سنی مورد تائید هستند. این پروتزها از لایه‌ی بیرونی سیلیکونی تشکیل‌شده‌اند که داخل از با محلول سالین استریل پرشده است و دارای ویژگی‌های زیر می‌باشند:

 • ممکن است در ابتدا خالی باشند (و در حین جراحی کاشت پروتز پر شوند) یا از قبل پرشده باشند.
 • در همه‌ی سایزها موجود می‌باشند.
 • دارای سطحی صاف یا زبر در هستند.
 • می‌توان آن‌ها را با مجراهایی تعبیه کرد که از بیرون نیز می‌توان آن‌ها را پر کرد: این کار همچنین تنظیمات حجم آب‌نمک در پروتز را بعد از جراحی میسر می‌کند.
 • هزینه آن نسبت به پروتزهای سیلیکونی پایین‌تر است
 • پارگی‌های ایمپلنت خیلی سریع مشخص می‌شوند.
 • ناهمواری و موجدار شدن پروتز ممکن است روی سطح سینه‌هایی که بافتی بسیار نازک دارند، قابل‌رؤیت باشد.

ایمپلنت‌های پرشده با ژل سیلیکونی (سیلیکونی) 

ایمپلنت‌های سیلیکونی سینه، برای بزرگ کردن و برجسته کردن سینه در زنان سنین 22 سال و بالاتر و برای بازسازی سینه در همه‌ی سنین مورد تائید هستند. این ایمپلنت‌ها دارای لایه‌ی خارجی سیلیکونی می‌باشند که با ژل سیلیکون با استحکام و غلظت‌های متغیر پرشده‌اند و دارای ویژگی‌های زیر می‌باشند:

 • در همه‌ی سایزها موجود است.
 • سطح خارجی آن‌ها صاف یا زبر است.
 • هزینه‌ی آن بیشتر از پروتزهای سالینی می‌باشد.
 • طبیعی‌تر از پروتزهای آب نمکی یا سالینی می‌باشند.
 • ناهمواری و موج‌های آن‌ها در سینه‌هایی که بافت نازکی دارند، کمتر مشخص و قابل‌رؤیت می‌شود.
 • نمی‌توان آن‌ها را از طریق برش دور ناف یا transumbilical (در مجرای ورودی که برای پر کردن پروتز از راه دور ایجاد می‌شود) در بدن قرار داد بلکه می‌توان آن‌ها از طریق برش‌های دور هاله‌ی سینه ( (periareolar، زیر سینه inframammary)) و زیر بغل (transaxillary) کاشت.

سایز و فرمهای پروتز سینه 


در اکثر موارد معمولاً سایزها و فرم‌های مختلفی برای پروتزهای سینه موجود هستند که تقریباً به‌طور یکدست با قطر سینه‌ی بیمار مطابق می‌باشند. این پروتزها در اشکال گرد یا قطره‌ای موجود می‌باشند و سایز آن‌ها درنهایت به سایز موردنظر بیمار بستگی دارد. بهترین راه برای رسیدن به ظاهری که طبیعی و زیبا به نظر بیاید، انتخاب سایزی از پروتز است که به بالاتنه حجم بدهد درحالی‌که متناسب با بقیه‌ی اندام‌ها دید شود. متخصص و جراح زیبایی، انواع مختلف پروتز، سایزها و فرم‌های مختلف را به بیمار نشان می‌دهد تا بتواند گزینه‌ی مناسب خود را انتخاب کند.

پروتز سینه برای چه کسانی مناسب است؟


دلایلی که باعث می‌شود خانم‌ها به جراحی پروتز سینه روی‌آورند کاملاً شخصی است.

جراحی پروتز سینه می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا:

 • درصورتی‌که فکر می‌کنند سینه‌هایشان بسیار کوچک است یا یکی از سینه‌ها از دیگری کوچک‌تر است ظاهری برجسته‌تر و زیباتر به سینه‌شان بدهند.
 • کاهش سایز بعد از شیردهی را جبران کنند.
 • بعد از جراحی برداشت سینه برای درمان سرطان یا بیماری‌هایی دیگر، سینه‌شان بازسازی
 • تصویر بهتری از ظاهر خود یا اعتمادبه‌نفس بالاتری داشته باشند.

مشاوره قبل از عمل


فقط آنالیز کلی سینه‌ها حائز اهمیت نیست، بلکه بررسی رابطه‌ی آن‌ها با دیگر اندازه‌ای بدن نیز باید قبل از اقدام برای عمل انجام بگیرد. پزشک متخصص اندازه‌گیری‌های دقیقی را برای کمک به آنالیز صحیح سینه‌ها و کل بدن انجام خواهد داد. ممکن است یک بیمار سینه‌های بسیار کوچکی داشته باشد و تنها یک عمل ساده‌ی بزرگ کردن متقارن آن‌ها برای او در نظر گرفته شود. برخی بیماران دارای سینه‌های نامتقارنی هستند و بنابراین بزرگ کردن همراه با متقارن کردن سینه‌ها برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود. برای این‌چنین عمله ا به یک جراح خبره و باتجربه نیاز است تا برآوردها و اندازه‌گیری‌های بسیار دقیقی را قبل از آن انجام دهد. معمولاً سینه‌ها بعد از بارداری یا کاهش وزن، دچار افتادگی می‌شوند اما ترکیب جراحی لیفت سینه با پروتز سینه برای ترمیم و بازگردانی حجم و فرم آن، هنوز مورد سؤال است.

چه اقداماتی قبل از عمل باید انجام شود؟


جهت آماده‌سازی پیش از عمل، شاید از بیمار خواسته می‌شود تا نکات زیر ا انجام دهد:

 • یک آزمایش خون انجام دهد.
 • داروهای خاصی را مصرف کند یا داروهایی مصرفی خود را تغییر دهد.
 • کشیدن سیگار را متوقف کند.
 • از مصرف آسپرین و برخی داروهای ضدالتهاب خودداری کند، زیرا این داروها می‌توانند موجب افزایش میزان خونریزی در حین جراحی شوند.

انواع روش‌های جراحی پروتز


جراح به بیمار کمک می‌کند تا بهترین محل را برای قرار دادن پروتز در سینه تعیین کند. پروتزهای سینه را معمولاً در زیر عضله‌ی سینه (sub-muscularly) قرار می‌دهند، زیرا بهتر نگه‌داشته خواهد شد و حقیقت وجود پروتز را در سینه بهتر می‌پوشاند. اگرچه می‌توان پروتز سینه را در محلی در زیر غدد سینه (sub-glandular) قرار داد. این روش معمولاً فقط هنگامی انجام می‌شود که فرد دارای آناتومی غیرمعمول می‌باشد یا برای کسی که به‌دفعات زیادی از عضلات سینه‌شان استفاده می‌کنند. به همین دلیل زنانی که ورزش‌های بدن‌سازی انجام‌ می‌دهند اغلب می‌توانند از روش کاشت زیر غده‌ای، بجای روش زیر عضله‌ای استفاده کنند. گزینه‌ی آخر، روش کاشت دوگانه یا دوطرفه dual-plane() نامیده می‌شود که در آن پروتز تا حدودی در زیر دیواره‌ی عضله‌ی سینه و تا حدودی در زیر بافت سینه کاشته می‌شود. این روش برای خانم‌هایی مناسب است که می‌خواهند قسمت بالایی سینه را حجیم‌تر کنند و ازاین‌رو دیگر نیازی به انجام جراحی لیفت سینه نخواهند داشت.

 

انواع برش‌ها در عمل بزرگ کردن سینه با پروتز


جراحی‌های بزرگ کردن و برجسته‌سازی سینه تحت آرام‌بخشی وریدی IV یا بیهوشی عمومی بیمار انجام می‌گیرند. در جلسه مشاوره‌ی پیش از جراحی، هنگام صحبت درباره‌ی روش جراحی، بیمار همچنین بر اساس نوع پروتزی که قرار است دریافت کند و نوع بدن خود، می‌تواند درباره‌ی بهترین محل برش جراحی را انتخاب کند. در اینجا به گزینه‌هایی که بیمار قرار است درباره‌ی آن‌ها صحبت کند اشاره می‌کنیم:

 • برش زیر سینه (Inframammary)- این برش در زیر سینه در قسمت تاشدگی سینه (چین طبیعی که در زیر سینه قرار دارد) ایجاد می‌شود. این شیوه، رایج‌تر می‌باشد و جای آن معمولاً قابل‌رؤیت نیست و به‌آسانی در زیر لباس‌زیر یا مایو پنهان می‌ماند.
 • برش دور هاله‌ی نوک سینه (Areolar)- هدف از ایجاد این برش مخفی کردن جای برش در محل اتصال پوست تیره و زبر هاله دور نوک سینه و پوست روشن و صاف سینه می‌باشد. وقتی این برش توسط یک جراح مجرب و ماهر انجام شود، نشانه‌ای از این برش به‌سختی قابل‌تشخیص خواهد بود.
 • برش زیر بغل (Axillary)-یک برش کوچک در زیر عضله‌ای در محل تاخوردگی زیر هر بغل ایجاد می‌شود. پروتز سینه از طریق یک کانال به فضای خالی که جراح ایجاد کرده است وارد می‌شود و جای آن به‌خوبی بهبود می یاد.
 • برش TUBA(بزرگ کردن سینه با برش دور ناف) – یک برش مخفی در زیر لبه‌ی برجسته‌ی ناف ایجاد می‌شود بدون آنکه هیچ جای زخمی در نزدیکی خود سینه باقی بماند. یک کانال در زیر لایه‌ی چربی زیرپوستی ایجاد می‌شود که پروتز را از طریق آن به حفره‌ی سینه وارد می‌کنند.
 • بزرگ کردن سینه با برش دوگانه (Dual plane)- یک روش ایدئال برای بیمارانی است که دچار اندکی افتادگی سینه هستند و دوست دارند سینه‌شان ظاهری لیفت شده داشته باشد، اما نمی‌خواهند عمل جراحی لیفت سینه انجام دهند. در این روش، جراح پروتز را تا نسبتی در زیر عضله و تا نسبتی در زیر بافت سینه قرار می‌دهد. تأثیر این روش شال بالا کشیدن و لیفت سینه می‌شود که همراه با سینه نیز بزرگ‌تر و برجسته‌تر خواهد شد و درنتیجه دیگر نیازی به انجام جراحی لیفت سینه و برش‌های این عمل نیست.

چه مراقبت‌هایی بعد از عمل ضروری است؟


همان روز جراحی، بیمار می‌تواند مرخص شود و به خانه بازگردد، البته این در حالی ست که بدن او با باند و سوتین نگه‌دارنده‌ای پوشانده شده است. داشتن کمی درد، ورم و کبودی مورد انتظار و طبیعی است. استفاده از داروهای تجویزشده برای شل کردن عضله، داروهای مسکن و داروهای آنتی‌بیوتیک کمک می‌کند تا دوره‌ی نقاهت و بهبودی بیمار به راحت‌ترین وضع ممکن سپری شود. به‌مرورزمان، سینه‌ها به‌خوبی به فرم طبیعی و مطلوب خواهند رسید.

دوره ریکاوری بعد از جراحی بزرگ سینه با پروتز دوره‌ای بسیار بحرانی خواهد بود که در طی آن بدن بیمار روبه بهبودی می‌رود و سینه‌های جدید او به فرم و حالتی مناسب خواهند رسید. در طی این زمان، بیمار باید از دستورالعمل‌های مراقبتی پس از جراحی به‌خوبی پیروی کند و جلسات معاینات بعد از جراحی را انجام دهد. در صورت عدم رعایت این نکات، ممکن است نتایجی ناخوشایند و نامطلوب حاصل شود.

پس از جراحی پروتز سینه، بیمار باید:

 • هر غذایی را که همیشه می‌خورد را بخورد.
 • به پشت بخوابد.
 • اگر کار اداری و پشت میزی دارد (کاری که به فعالیت کمی نیاز دارد) می‌تواند به کار خود برگردد.
 • در دو هفته‌ی اول، دست‌ها را فقط تا سطح شانه بالا بیاورد.
 • در دو هفته اول، اجسام بالاتر از 3 کیلوگرم را بلند نکند.
 • سینه‌ها را طبق توصیه پزشک ماساژ دهد (اگر بیمار همراه با عمل پروتز سینه، جراحی لیفت سینه نیز انجام داده است نباید سینه‌ها را ماساژ دهد)

چه‌کارهایی در دوره نقاهت بعد از عمل ممنوع است؟

بعد از عمل جراحی بزرگ کردن سینه با پروتز، بیمار:

 • نمی‌تواند برای 6 هفته روی شکم یا به پهلو بخوابد.
 • نمی‌تواند بدود، بپرد یا هرگونه فعالیت بدنی سنگینی را انجام دهد زیرا موجب حرکت دادن سینه‌ها می‌شوند و نیز ممکن است باعث باز شدن زخم‌ها یا برون زدن پروتزها شوند.
 • نمی‌تواند برای دیدن جای زخم‌ها، سینه‌ها را بالا بکشد (برای دیدن خط سینه و جای برش در هاله‌ی سینه) یا دست‌ها را بالا ببرد (برای دیدن جای برش‌ها در زیر بغل) زیرا ممکن است جای زخم‌ها باز شود.
 • نباید دست‌ها را بالاتر از شانه‌ها بالا ببرد، خصوصاً اگر برش در زیر بغل ایجادشده باشد.
 • نمی‌تواند برای 2 هفته حمام کند؛ بعد از چند روز اول، بیمار می‌تواند دوش بگیرد اما مراقب باشد که زخم‌ها را به‌خوبی خشک کند (بیمار باید از یک سشوار با فشار کم برای خشک‌کردن کامل زخم‌ها و باند روی ان استفاده کند).
 • تا 2 الی 6 روز بعد از جراحی، نباید جای زخم‌ها را خیس کند مگر آنکه پزشک از باند ضد آب برای محافظت جای زخم‌ها استفاده کرده باشد (پزشک درصورتی‌که این نوع باند استفاده کند، حتماً بیمار را در جریان خواهد گذاشت).
 • تا وقتی پزشک به او نگوید نمی‌تواند سوتین محافظ یا گن مخصوص را درآورد.
 • تا حداقل 6 هفته بعد از جراحی، یا طبق توصیه‌ی پزشک خود، نمی‌تواند از سوتین‌های سیم‌دار (یا جک دار) استفاده کند (تا وقتی‌که زخم‌ها به‌خوبی بهبود یابند و پروتزهای سینه در جای خود ثابت شوند).

عوارض این روش چیست؟


مانند سایر عمل‌های جراحی، عمل جراحی بزرگ کردن سینه با پروتز سینه نیز با عوارض و خطراتی ذاتی نیز ممکن است همراه باشد. مشکلات و عوارضی که ممکن است رخ دهند بسیار نادر است. این مشکلات عبارت‌اند از:

 • مشکلاتی در رابطه با بی‌هوشی
 • عفونت
 • کاهش یا از دست دادن حس در سینه‌ها
 • انقباض کپسولی که به این معناست که بافت سینه ممکن است به خاطر تشکیل بافت اسکار (جای زخم) بعد از جراحی سخت‌تر شود.

هزینه پروتز سینه چقدر است؟


تعیین هزینه‌ی دقیق جراحی پروتز سینه برای بزرگ کردن سینه کاری دشوار است زیرا این هزینه از فردی به فرد دیگر بسیار متغیر می‌باشد. این هزینه بر اساس نوع پروتز سینه، محل ایجاد برش و نوع بی‌هوشی تغییر خواهد کرد. همچنین اگر بیمار با خطرات بیشتری در رابطه با این جراحی نسبت به دیگری مواجه باشد، ممکن است هزینه آن افزایش یابد. پروتزهای سیلیکونی معمولاً هزینه‌ی بیشتری نسبت به پروتزهای سالینی خواهند داشت. در طی جلسه رایگان مشاوره که قبل از جراحی انجام می‌شود، م هزینه‌های جراحی برای او کاملاً شفاف‌سازی می‌شوند و هیچ هزینه‌ای از او مخفی نخواهد ماند.

سؤالات متداول 


برخی از سؤالات رایج مردم درباره بزرگ کردن سینه با پروتز عبارت‌اند از:

چه زمانی پروتزهای سینه در جای خود ثابت می‌شوند؟

پروتزها در طول 3 ماه در سینه ثابت می‌شوند و حالتی نرمال می‌گیرند. بیماران معمولاً در طی یک ماه بعد از جراحی تفاوت چشمگیری در سینه مشاهده خواهند کرد و این تفاوت ادامه می‌یابد تا به نتیجه‌ی مطلوب برسد؛ این پروتزها نرم‌تر، متحرک‌تر می‌شوند و درست در پشت نوک سینه قرار می‌گیرند.

چه مدت بعد از جراحی می‌توانم به سرکار برگردم؟

اکثر خانم‌هایی که کار پشت میزی دارند می‌توانند چند روز بعد از جراحی به سرکارشان برگردند. اگر کار او با فعالیت بیشتری همراه است، می‌بایست در صورت امکان برای 2 هفته به کارهایی با فعالیت کمتر بپردازد یا برای مدتی مرخصی بگیرد.

چه زمانی بعد از جراحی می‌توانم ورزش را شروع کنم؟

به مدت 2 هفته بعد از جراحی باید از انجام تمرینات ورزشی سنگین که فشارخون را بالا می‌برد اجتناب کرد (این شامل انجام فعالیت‌های جنسی نیز می‌شود). بعدازاین مدت، بیمار می‌تواند به‌تدریج از ورزش‌های سبک هوازی (تمرینات و حرکاتی که سینه‌ها و پروتزهای سینه در آن حرکت ندارد) شروع کند. بعد از 6 هفته بیمار می‌تواند به‌آرامی فعالیت‌های سنگین‌تر خود را از سر می‌گیرد. اگر پروتزها در زیر عضله قرار داشته باشند، پزشک به بیمار توصیه می‌کند که برای 12 هفته از فعالیت‌هایی که مستقیماً عضلات سینه را درگیر می‌کند خودداری کند (مانند ورزش‌هایی ازجمله حرکات جلو کشیدن سینه به جلو (PUSH UP)، پرس سینه، فلای سینه و وضعیت‌های یوگا که در آن وزن بدن با دست‌های روبه بالا نگه‌داشته می‌شود).

چه زمانی می‌توانم رانندگی کنم؟

هنگامی‌که مصرف داروهای مسکن حاوی کدئین (که واکنش‌های بیمار را مختل می‌کند و می‌توانند موجب گیجی و خواب‌آلودگی فرد شود) به پایان برسد، بیمار می‌تواند مجدداً رانندگی کند و می‌تواند با خیال راحت به هرجایی که می‌خواهد با اتومبیل سفر کند.

نوک سینه یا جای برش‌ها بی‌حس یا بسیار حساس شده‌اند، آیا طبیعی است؟

بله. درست بعد از جراحی حس سینه تغییر می‌کند و این بسیار شایع است و به‌طور طبیعی در طی 3 الی 6 ماه برطرف خواهد شد. بیمار ممکن است دچار بی‌حسی یا گزگز در سینه شود یا سینه‌ی او ممکن است بسیار حساس شود.

چه مدتی باید از سوتین نگه‌دارنده‌ی مخصوص جراحی استفاده کرد؟

بیمار باید تا وقتی‌که پزشک توصیه کرده است، سوتین مخصوص جراحی را به‌طور شبانه‌روز استفاده کرد؛ این مدت به میزان بهبودی فرد بستگی دارد و معمولاً بین 2 الی 4 هفته بعد از جراحی خواهد بود. پزشک به بیمار توصیه می‌کند تا یک ماه بعد از جراحی، سوتین‌های جدیدی را خریداری کند که سایز آن‌ها بعد از کاهش ورم و جای‌گیری پروتزها متناسب باشد و. اگر بیمار بخواهد یک یا دو سوتین برای مدت‌زمان بین پوشیدن سوتین مخصوص جراحی و پوشیدن سایز نهایی خریداری کند، باید بداند که سایز سوتین او ممکن است در این مرحله دقیق نباشد.

 

آیا می‌توانم کودکم را شیر بدهم؟

احتمال آن زیاد است. این به نوع جراحی که بیمار داشته است بستگی دارد، اما اکثر روش‌ها با شیردهی تناقضی ندارند. برش‌هایی که در زیر تاشدگی سینه یا در زیر بغل ایجادشده‌اند نباید هیچ مشکلی به وجود آورند. یک برش " لبخندی" در اطراف هاله نوک سینه، ریسک بروز مشکلاتی را برای شیردهی افزایش می‌دهد.

راه‌های دیگر برای بزرگ کردن سینه چیست؟

چند روش جایگزین برای بزرگ و برجسته کردن سینه با پروتز سینه وجود دارد. بزرگ کردن سینه با تزریق چربی شامل برداشت چربی از طریق لیپوساکشن از قسمت دیگری از بدن و تزریق آن به سینه‌ی بیمار می‌شود. عمل تزریق چربی معمولاً برای بهبود ظاهر سینه‌ها بعد از جراحی جهت درمان سرطان، اصلاح بدفرمی مادر زادی سینه یا برای برطرف کردن و جبران ناهمواری‌هایی که بعد از عمل پروتز سینه به وجود می‌آیند (مانند چروک‌ها یا تورفتگی‌ها) استفاده می‌شود. اثرات بلندمدت تزریق چربی به یک سینه‌ی طبیعی و نرمال کاملاً شناخته‌شده نیستند و میزان افزایش سایز ممکن با این روش فقط در حد متوسط است. به همین دلیل عمل تزریق چربی برای زیباسازی و خوش‌فرم کردن سینه‌ها هنوز برای بسیاری از جراحان حالت آزمایشی دارد.

روش جایگزین دیگر، breast auto augmentation است که در آن از بافت بدن خود بیمار برای افزایش سایز و خوش‌فرم کردن سینه‌ی او استفاده می‌شود

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است