چاق کردن صورت: تزریق ژل و چربی برای حجم دادن و پرکردن صورت لاغر

روند پیر شدن شما تا حدی به مسائل ژنتیکی برمی‌گردد. این پیر شدن طبیعی، با شرایط محیطی و سبک زندگی شما ترکیب شده سبب آهسته شدن فعالیت‌های کلیدی و وظایف پوست می‌شود. این آهسته شدن سبب دیده شدن علائم بالا رفتن سن می‌شود: خطوط ظریف و چین و چروک و از دست رفتن انعطاف پذیری و از بین رفتن درخشندگی. یکی از تغییرات اصلی که سبب مشاهده شدن این علائم می‌شود، کاهش حجم دهی سلولها است.

این کاهش حجم، به همراه چین و چروک و کاهش درخشندگی و کاهش انعطاف پذیری، سبب می‌شود پوست صوت پیرتر به نظر برسد. گاهی توضیح آن سخت است، از دست دادن حجم خیلی رایج است و ساختار و شکل تمام صورت را تغییر می‌دهد. همچنین می‌تواند گاهی اوقات به پیری پوست مربوط شود، تناسبش از دست برود یا کشیده به نظر برسد و اغلب با تیره شدگی صورت همراه باشد.

همچنان که سن‌تان بالا می‌رود صورت شما به طور طبیعی حجمش کم می‌شود. همچنان که ساختار پوست کلاژن کمتری تولید  می‌کند، پوست شروع به پیری می‌کند و چربی از بین می‌رود که سبب می‌شود تا خصصیات چهره شما ازبین برود. در زمان بالا رفتن سن بیشتر شکایات مربوط است به توخالی شدن گونه‌ها و گود شدن چشمها و علاوه بر آن چین و چروکی که با کاهش حجم صورت همراه است.

درمانهایی نیز برای این علائم بالا رفتن سن وجود دارد که عبارتند از تزریقاتی که از طریق فریز کردن فعالیت اعصاب سبب کاهش چین و چروک می‌شود، جراحی صورت که از طریق کشیدن پوست و ماهیچه‌ها سبب می‌شود کاهش حجم صورت کمتر دیده شود و پرکننده‌های قابل تزریق که حجم صورت را بازیابی می‌کنند. علاوه بر پرکننده‌های مصنوعی امروزه امکان تزریق چربی خود فرد به صورت جهت جایگزینی با چربی از بین رفته، وجود دارد.

چگونه کاهش حجم را تشخیص دهیم؟


به دلیل این که توضیح یا تعریف کاهش حجم صورت مشکل است، یک ملاک قابل رویت می‌تواند مفید باشد. این ملاک به وضح نشان می‌دهد که چگونه علائم مخصوص بالا رفتن سن بطور زیرکانه اما با روشهای قابل تغییر، ساختار و شکل صورت را تغییر می‌دهند. مثلث زیبایی نشان می‌دهد که کاهش حجم چطور می‌تواند سبب تیرگی، پیری یا ظاهر همراه با استرس صورت شود. این مشکل به نوبه خود می‌تواند منجر به تشخیص اشتباه ظاهر یا حالت روحی فرد شود.

توزیع حجم در پوست صورت حتی در دوران جوانی کمک می‌کند که چهره فعال به نظر برسد. ویژگی‌های اصلی که سبب جوان به نظر رسیدن صورت می‌شوند را می‌توان به وضوح بوسیله مثلث زیبایی نشان داد. این ویژگی‌ها عبارتند از:

 • برجستگی گونه‌ها
 • فک پر
 • پوست نرم
 • خطوط ظریف چانه

ترکیب این ویژگی‌ها شکل صورت و ساختاری را ایجاد می‌کند که در بالا پهن و به سمت پایین باریک می‌شود و به باریکترین نقطه یعنی چانه می‌رسد. بطور کلی نرم و روشن به نظر می‌رسد.

همچنانکه سن شما بالا می‌رود، علائم از دست رفتن حجم به معنی معکوس شدن مثلث است. این تغییرات عبارتند از:

 • خط چانه پهن‌تر و بی‌حالتر
 • چهره پیرتر
 • گونه‌های صافتر
 • پیشانی چین خورده
 • گوشه‌های دهان به سمت پایین است

ترکیب این عوامل است که ظاهر را مسن نشان می‌دهد. همچنان که در تصویر دیده می‌شود، مثلث در حال حاضر به سمت پایین است و قسمت پهن‌تر صورت به سمت پایین صورت است. همچنانکه حجم کاهش می‌یابد و پوست پیر می‌شود، حس صورت نیز تغییر می‌کند. حس فعلی آن بصورت ناراحت یا دارای استرس به نظر می‌آید.

چرا مثلث زیبایی برعکس می‌شود؟


جدای از ترتیب زمانی، مسن شدن درونی، در فرآیندهایی که سبب کاهش حجم می‌شوند، عوامل درونی و بیرونی، هر دو مشارکت دارند.

در سن بلوغ، سطح هورمون استروژن بالا است. پوست نرم و انعطاف‌پذیر است و تناسب رنگ پوست مشخص است. همچنانکه سن بالا می‌رود سطح هورمونها پایین می‌آید و سلولهای حجم دهنده، هم در تعداد و هم در اندازه کم می‌شوند و منجر می‌شوند به کاهش حجم و تناسب رنگ صورت.

بعنوان بخشی از فرآیند مسن شدن پوست، کاهش حجم همچنین تحت تاثیر عوامل بیرونی ناشی از سبک زندگی است که در ایجاد چین و چروک و کاهش انعطاف‌پذیری و درخشندگی آن مشارکت دارند.

این عوامل عبارتند از:

 • کشیدن سیگار: نیکوتین و مواد شیمیایی موجود در سیگار سبب تخریب بیشتر کلاژن در پوست می‌شوند.
 • نور خورشید: ماندن طولانی مدت زیر نور آفتاب می‌تواند در تخریب بیشتر کلاژن و در معرض خطر قرار دادن ساختار پوست، مشارکت داشته باشد.

این عوامل که مربوط به سبک زندگی هستند، با هم ترکیب شده و سبب استرس اکسیداتیو می‌شوند. این امر زمانی روی می‌دهد که مولکولهایی که به نام رادیکارهای آزاد نامیده می‌شوند در درون بدن ایجاد شده و به ساختار سلولها حتی سلولهایی که در کشیدگی و نرمی پوست دخالت دارند، حمله می‌کنند. وقتی ساختار ضعیف شد و کلاژن و الاستین کم شدند، مسن شدن عمومی پوست سرعت می‌گیرد. علائم قابل رویت عبارتند از خطوط و چروک شدگی‌های ظریف، کاهش حجم و انعطاف‌پذیری و کاهش درخشندگی که بیشتر در سطح پوست مشاهده می‌شوند.

کاهش حجم چگونه روی می‌دهد؟


مسن شدن عمومی پوست به آهستگی به عنوانی یکی از فرایندهای پوستی اتفاق می‌افتد. نگرانی مهمی که در این خصوص وجود دارد این است که، افتادگی تدریجی ترکیبات پرکننده‌ که سبب می‌شوند ظاهر محکم و نرم پوست حفظ شود، باعث از دست رفتن حجم، کاهش شفافیت و پیری پوست می‌شوند. این مشکل در محل‌های زیر روی می‌‌هد:

 • اپیدرم. همچنانکه سن‌تان بالا می‌رود، لایه بالایی پوست تولید هیالورنیک اسید و لیپیدها را کاهش می‌دهد. پوست توانایی‌اش در نگهداری رطوبت را از دست می‌دهد، خشکتر می‌شود که در نتیجه روی آن خطوط ظریف و چین و چروکهایی ظاهر می‌شود. پوست همچنین نازکتر به نظر می‌رسد و بافت آن ممکن است خشک و زبر شود.
 • لایه‌های عمیق‌تر پوست. از دست رفتن 1 درصد کلاژن در سال، نازک شدگی ناشی از کاهش سطح الاستین را بدتر می‌کند. باتوجه به اینکه الاستین تا حدی سبب استحکام و انعطاف‌پذیری پوست می‌شود، کاهش این دو ترکیب (الاستین و کلاژن) باهم باعث پیری و کاهش انعطاف‌پذیری در پوست می‌شود. تعداد و اندازه سلولهای حجم دهنده که پوست را پر نگه می‌دارند، کاهش می‌یابند، بنابراین این لایه منقبض می‌شود. نتیجه این امر افتادگی و گودی ظاهر پوست، به همراه توخالی شدن گونه‌ها است.

به مرور زمان جریان خون که مواد مغذی را تامین می‌کند کاهش می‌یابد که نتیجه آن کسلی و گرایش به سمت از دست دادن آب و کاهش سرعت ترمیم است. پوستی که دست خوش از دست دادن بیشتر انعطاف‌پذیری قرار می‌گیرد و چین و چروک عمیق دارد شروع به شکل گرفتن می‌کند.

بازسازی کاهش حجم صورت با استفاده از پرکننده‌های سطحی


پیر شدن صورت از سنین 30 سالگی به بعد شروع می‌شود، و این زمانی است که حجم بافتها از بافتهای زیر شروع به کاهش می‌کند. مسن شدن پوست در اغلب صورتها فرایندی عمومی است، اما به نظر می‌رسد در برخی افراد، از دست رفت حجم از زیر گونه‌ها بصورت ناگهانی روی می‌دهد. در اثر استرس، آسیب دیدگی یا رژیمهای غذایی یو یو فرد ممکن است بصورت ناگهانی 35 درصد از حجم بخش میانی صورت خود را در مدت یکسال از دست بدهد. از دست رفت حجم سپس اجازه می‌دهد که پوست به تدریج پیر و افتاده شود، غبغب بیرون بیاید، روی آن گودی و چین و چروک ایجاد شود.

وقتی پوست به شدت پیر شد، فقط با جراحی کشیدن پوست می‌توان آن را بازسازی و ظاهر آن را جوان کرد. با این حال حدود 10 سال بعد از شروع کاهش حجم طول می‌کشد تا پیری شدید پوست روی دهد، و اگر با استفاده از تزریق پرکننده‌ها حجم بازسازی شود، ظاهر جوان پوست به سرعت باز می‌گردد. علاوه بر آن بازسازی حجم صورت با استفاده از تزریق می‌توان پیری و افتادگی پوست را به تاخیر انداخت یا از آن جلوگیری کرد.

پرکننده‌های سطحی پوست چیست؟

پرکننده‌های سطحی پوست عواملی هستند که بصورت کم تهاجمی به زیر پوست تزریق می‌شوند تا حجم صورت را بازسازی کنند. در حال حاضر انواع متفاوتی از آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رادیسیس

رادیسیس ترکیبی است از میکروسفرهای کلسیم می‌باشند که در ژل آب پایه معلقند. همه مواد تشکیل دهنده این پرکننده بطور طبیعی در بدن وجود دارند، بنابراین خطر واکنشهای منفی کم پس از در آنها کم است. رادیسیس برای بازیابی حجم و چاقی به زیر پوست تزریق می‌شود. این ژل بدن را به تولید کلاژن در محل تزریق، تحریک می‌کند تا حجم بصورت طبیعی بازیابی شود. مواد تزریق شده به آهستگی توسط بدن جذب می‌شوند. رادیسیس برای پرکردن چروکها و بازیابی حجم در زیر بینی، اطراف دهان و منطقه گونه و فک رایج است.

رسیتلان

رستیلان از اسید هیالورانیک ساخته می‌شود که ترکیبی است که در پوست و مفاصل انسان یافت می‌شود.هیالورانیک اسید وقتی با آب ترکیب می‌شود بصورت یک ژل چسبناک در می‌آید. رستیلان می‌تواند در مناطق دیگری از صورت قابل استفاده است مانند لبها، منطقه ابرو، اطراف دهان یا در منطقه گونه و فک.

چه توقعی می‌توانید داشته باشید؟

فرایند تزریق ممکن است سبب ناراحتی شود، اما ناراحتی آن کم است. پزشکان معمولا از کرمهای بی‌حس کننده استفاده می‌کنند و یا پرکننده‌ها را با لیدوکائین مخلوط کنند تا از ناراحتی این عمل کم شود. فرایند تزریع معمولا کمتر از 30 دقیقه طول می‌کشد و بیماران معمولان بلافاصله می‌توانند به فعالیتهای عادی خود باز گردند. اثر چاق شدگی بلافاصله ظاهر می‌شود. ممکن است کبودی، قرمز شدگی یا خارش بصورت خفیف در منطقه تزریق احساس شود. این مسائل طبیعی است و بعد حدود 2 روز به تدریج از بین می‌رود.

اثر آن چه مدت باقی می‌ماند؟

رادیسیس ممکن است قبل از آنکه نیاز به تزریق مجدد داشته باشد، برای بیش از 1 سال باقی بماند. بدلیل اینکه رادیسیس برای بازیابی حجم بدن را به تولید کلاژن تحریک می‌کند، به مرور زمان برای تزریقهای بعدی به مقدار کمتری پرکننده نیاز است. رستیلان معمولا قبل از نیاز مجدد به تزریق، حداقل شش ماه باقی می‌ماند.

پیوند چربی در صورت


انتخاب گزینه پیوند چربی مزیای زیاد برای رفع نگرانی پیر شدن پوست دارد. فقط متخصصین واجد شرایط که خصوصیات شما آشنایی دارند می‌تواند بطور دقیق ارزیابی کنند که این گزینه برای شما بهتر است و می‌توانند به شما در تصمیم گیری کمک کنند.

مزایای این روش چیست؟

بطور عموم، دلایلی که سبب می‌شود بیماران روش پیوند چربی را انتخاب کنند عبارتند از:

ظاهری که ایجاد می‌کند و روش اجرایش هر دو طبیعی‌اند

چربی ترکیبی است که بطور طبیعی به پوست شما حجم، شکل و تناسب رنگ می‌دهد. در حالیکه سایر پرکننده‌ها تاثیر چربی‌ها را تقلید می‌کنند، چه دلیلی دارد که از خود چربی واقعی استفاده نکنیم؟ جراح شما به دقت چربی را به پوست، به همان روشی که چربی طبیعی در پوست شما توزیع شده، تزریق می‌کند تا ظاهر شما کاملا طبیعی به نظر برسد، برخلاف سایر تکنیکها که پس از انجام آنها آشکار است که عملی روی صورت شما انجام شده. اگر چه پرکننده‌های مصنوعی به وضوح ایمن و سازگار با محیط زیست هستند، برخی بیماران با این عقیده که مواد مصنوعی به بدنشان وارد شود، مشکل دارند. برای این افراد، پیوند چربی یک جایگزین کاملا طبیعی است.

دوام طولانی نتیجه

این روش بیشتر از آنکه علائم از دست رفتن حجم صورت را به حداقل برساند، سبب می‌شود بافتها خودشان به بازیابی حجم از دست رفته بپردازند. برخلاف پرکننده‌های موقتی سطح پوست که به بدن جذب می‌شوند، نیتجه عمل پیوند چربی بهبودی طولانی مدت است اگر چه یک راه حل دائمی نیست.

سلولهای بنیادی و منافع آنها

برداشتن چربی از خود بدن مزیت منحصر به فردی دارد و آن زنده شدن مجدد سلولهای بنیادی است. سلولهای بنیادی قابلیت تبدیل شدن به سلولهای مختلف بدن هم بصورت جایگزین شدن و هم بصورت ترمیم کردن سلولهای اطراف را دارند. این سلولهای بنیادی سبب جوانسازی صورت از درون برای مدت طولانی می‌شوند.

لاغر کردن همزمان بخش هایی از بدن

چه کسی این جوک را باور می‌کرد که چربی را از رانها یا شکمش برداشته و به هر جایی از بدنش پیوند بزنند؟ بله در حال حاضر این امکان آن وجود دارد. ماهیت عمل پیوند چربی به گونه‌ای است که به خودی خود 2 مزیت دارد، چربی یا از طریق لیپوساکشن برداشته می‌شود و یا به طریقی مشابه از قسمتی از بدن برداشته می‌شود و سپس برای بازیابی حجم از دست رفته، بواسطه بالا رفتن سن، استفاده می‌شود.

تزریق چربی در کدام قسمت های صورت انجام می شود؟

مادامیکه کشیدگی پوست صورت، کشیدگی پوست گردن یا کشیدگی پوست پیشانی در بهبود ظاهر یک فرد اهمیت دارد، به دلیل دست رفتن حجم صورت، برای مبارزه با پیر شدن آن، از پیوند چربی در صورت استفاده می‌شود.

از دست رفت چربی از پلکها و گونه شروع می‌شود

کاهش حجم صورت عموما وقتی در سن 20 سالگی هستید شروع می‌شود یعنی زمانیکه از دست رفتن چربی بدن‌تان شروع می‌شود. این از دست رفت چربی معمولا بطور واضح ابتدا در منطقه پلکها و گونه روی ‌می‌دهد. این امر می‌تواند به سمت پف زیر چشم پیش رود به شکلی که پوست نازک پیشین در این منطقه نازکتر شده و نمی‌تواند بالشتکهای چربی زیر پلکها را بپوشاند. این فرایدن شبیه به این است که سعی کنیم یک بالش را بجای پوشاندن با یک پتوی ضخیم با یک پارچه نازک بپوشانید. همچنانکه فرایند کاهش حجم در حال انجام است فرد متوجه خواهد شد که پوست گونه، زیبایی‌اش را از دست می‌دهد و به سمت مسن شدن تمایل پیدا می‌کند و در نتیجه چین خوردگی نازولیبال (خط لبخند) بیشتر می‌شود. مشابه همین فرایند در ناحیه بیرونی  ابرو (که سبب برخی افتادگی‌های پیشانی به سمت گودی چشم می‌رود)، منطقه بناگوش، پایین گونه و حتی شقیقه‌ها  رخ می‌دهد. نتیجه کلی این است که صورت از حالت شبیه به قلب جوان به سمت چهره مردانه که بصورت مثلث کشیده است پیش می‌رود.

سایر مناطقی که تحت تاثیر از دست رفت حجم قرار  می‌گیرند

در کنار درمان چشمها و گونه‌ها (یا بخش میانی صورت)، پیوند چربی همچنین می‌تواند کاهش حجم بخش پایینی صورت را نیز بهبود بخشد مانند منطقه بناگوش، زوایای فک پایین و چانه. کاهش حجم همچنین در برخی افراد به سمت شقیقه‌ها گسترش می‌یابد که می‌تواند درمان شود. در زمان مشورت با پزشک، او می‌تواند به شما توضیح دهد که درمان برای چه مناطقی مفید است.

بازنشستگی چشم‌ها

به همراه از دست رفت حجم، فرو رفتگی‌هایی بوجود می‌آید که سبب ایجاد سایه‌هایی می‌شود که توجه ما را از چشمهای فرد منحرف می‌کند. هدف از تقویت حجم صورت این است که تناسب تحدب صورت جوان  دوباره ایجاد شود، این سایه‌های تیره به روشنی تبدیل شوند و شکل صورت به شکل قلبی ایدآل باز گردد. این کار به این دلیل انجام می‌شود که توجه را از قسمت پایینی صورت به سمت قسمت بالایی صورت و چشمها، هدایت کند. این همان تغییر شکل چشم‌ها است که در هر تلاش برای جوان‌سازی چهره‌ حیاتی است.

روش انجام کار

فرایند انجام پیوند چربی (به نام انتقال چربی صورت یا لیپواستراکچر نیز نامیده می‌شود) به شکل تزریق چربی‌های خودتان انجام می‌شود که از طریق ایجاد شکافهای کوچک در پوست، به آرامی از دیگر بخشهای بدنتان برداشته می‌شوند (مانند شکم، لگن و رانها). سپس این چربی‌ها فراوی می‌شود تا آلودگی‌ها و ناخالصی‌های آن جدا شود و بعد بوسیله لوله‌های بسیار نازک به پوست صورت تزریق می‌شود. نکته کلیدی در ایجاد نتیجه دراز مدت توزیع چربی بصورت لایه لایه و 3 بعدی است تا به بدن اجازه دهد که رگهای جدیدی را به درون بافت چربی جدید توسعه دهد. برای انجام این کار پزشک چربی را با استفاده از صدها حرکتی که به لوله مخصوص این کار می‌دهد، به صورت قطرات کوچک، وارد پوست می‌کند.

پیوند چربی صورت می‌تواند در مطب پزشک یا اتاق عمل انجام شود. بسته به ترجیح بیمار و مقدار چربی منتقل شده، این عمل می‌تواند به همراه تزریق موضعی بی‌حس کننده‌ها یا آرامبخش‌ها انجام شود. مسلما اگر بیمار تمایل داشته باشد، بی‌حسی عمیق‌تر نیز قابل انجام است. در اغلب موارد پیوند چربی صورت در ترکیب با دیگر فرایندها مانند رینوپلاستی، بلفاروپلاستی و کشیدن پوست صورت، انجام می‌شود.

نتیجه گیری

تا حدود 6 ماه بعد از جراحی تاثیر کمی از درمان دیده می‌شود. پس از این مدت خون رسانی به چربی‌های پیوند زده شده شروع می‌شود و اجازه می‌دهد که چربی‌ها شکوفه بزنند و این روند 18 ماه تا 2 سال طول می‌کشد. نتیجه درمان می‌بایست برای چند سال باقی بماند. اگرچه از دست دادن چربی در فرد همچنان ادامه می‌یابد اما فردی که پیوند چربی صورت انجام داده است صورت پرحجم‌تری نسبت به افراد دیگر دارد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است