کوچک کردن سینه زنان (جراحی ماموپلاستی ریداکشن با تخلیه چربی،بافت،پوست)

جراحی تخلیه سینه یا به عبارتی ریداکشن ماموپلاستی فرایندی است که در طی آن چربی اضافی، بافت و پوست از سینه تخلیه شده و نوک پستان  به موقعیت بالاتر منتقل می‌شود. افرادی که سینه‌های بزرگی دارند با جراحی ماموپلاستی می‌توانند از عوارض ناشی از بزرگی سینه رهایی یافته و سینه‌ای متناسب با بدن داشته باشند.

نتیجه حاصل از جراحی تخلیه سینه داشتن سینه‌های کوچک و جذاب و همچنین کاهش بسیاری از عوارض سینه‌های بزرگ است. جراحی ریداکشن ماموپلاستی در برخی مواقع برای اصلاح تقارن سینه نیز انجام می‌شود. هنگامی که یک سینه بزرگ‌تر از سینه دیگر است یا حالت غیر طبیعی دارد از طریق ماموپلاستی کاهنده می‌توان ظاهر نازیبای سینه را اصلاح کرد.

تغییر شکل سینه  معمولا از طریق روش‌های جراحی مختلفی انجام می‌شود. هریک از برش‌ها دارای معایب و مزایای خاص خود هستند. جراح بعد از ارزیابی مشکل بیمار بهترین و مناسب‌ترین روش جراحی را انتخاب خواهد کرد.

یکی از شایع‌ترین شکایات زنانی که سینه‌های بزرگ دارند این است که نمی‌توانند لباس‌های دلخواه  و مد روز را بپوشند. لازم به ذکر است که جراحی ماموپلاستی کاهنده  با اصلاح سایز و ظاهر سینه‌ها موجب بهبود اعتماد به نفس زنان می‌شود. اگر قصد دارید از طریق جراحی سینه خود را کوچک کنید می‌توانید با دکتر خان محمدی در این خصوص مشاوره داشته باشید. درک جراحی ماموپلاستی ازجمله مزایا، خطرات احتمالی، عوارض جانبی و همچنین داشتن انتظارات معقول از جراحی از اهمیت فراوانی برخوردار است.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت با شماره ۰۲۱۴۴۰۱۲۱۵۳ تماس بگیرید.

متقاضی


جراحی کوچک کردن سینه برای خانم‌هایی که سینه‌های بزرگ دارند و می‌خواهند از شر عوارض ناشی از بزرگی سینه‌ها رهایی یابند بکار می‌رود. عوارض سینه‌های بزرگ شامل:

 • درد مزمن در نواحی کمر، گردن و شانه
 • جوش یا سوزش پوست زیر سینه
 • فشار ناشی از بند سوتین روی شانه
 • محدودیت فعالیت
 • تضعیف اعتماد به نفس به دلیل بزرگی سینه
 • عدم یافتن سایز مناسب لباس یا سوتین
 • اختلال در خواب

جراحی ماموپلاستی در هر سنی حتی در برخی موارد در اوایل نوجوانی نیز قابل اجرا است. البته معمولا توصیه می‌شود جراحی کوچک کردن سینه‌ها بعد از تکامل کامل سینه‌ها انجام شود.

ماموپلاستی برای چه کسانی مناسب نیست؟


قبل از صحبت درخصوص سایز دلخواه سینه‌ی بهتر است  به طور کامل درزمینه کوچک کردن سینه با جراح مشاوره کرد.  برخی از خانم‌ها دوست دارند بافت اعظم سینه‌های خود را تخلیه کنند اما ناگفته نماند که برای دستیابی به چنین هدفی ممکن است شکل یا کیفیت زیبایی سینه به خطر افتاده یا حتی شاهد عدم تقارن در سینه‌ها باشیم.

عدم تقارن مشکلی است که اغلب قبل از جراحی نیز وجود دارد. زنانی که سینه‌های فوق‌العاده بزرگ دارند تخلیه مقدار زیادی از سینه طبیعتا علاوه‌بر نقایص احتمالی در ظاهر سینه موجب اختلال در عملکرد و حس نوک سینه‌ها خواهد شد.

زنانی که سینه‌های آن‌ها کمی بزرگ‌تر از حالت طبیعی است باید بعد از عمل بیشتر مراقب جراحت، شکل و اندازه سینه باشند چراکه نتیجه جراحی ممکن است به زیبایی سینه‌های طبیعی نباشد.

ماموپلاستی و شیردهی

اگر خانمی ازدواج نکرده و یا هنوز بچه‌دار نشده ممکن است جراحی کوچک کردن سینه را به بعد از زایمان و شیردهی موکول کند. تغییرات بافت سینه‌ها در طول بارداری ممکن است نتایج حاصل از جراحی ماموپلاستی ریداکشن را تحت تاثیر قرار دهند. شیردهی از دیگر مواردی است که معمولا نتیجه حاصل از جراحی کوچک کردن سینه‌ها را تحت شعاع قرار می‌دهد. برخی از تحقیقات حاکی از آن است که مشکل شیردهی بعد از جراحی ماموپلاستی بیشتر به عدم آموزش بستگی دارد تا خود جراحی ماموپلاستی کاهنده

اقداماتی که توسط جراح انجام می‌شود شامل:

 • ارزیابی سوابق پزشکی و سلامت عمومی بیمار
 • مشاوره درخصوص انتظارات بیمار از سایز و ظاهر دلخواه سینه
 • توضیح مفصل درباره روش جراحی، معایب و مزایای آن ازجمله جراحت و فقدان حس
 • معاینه و اندازه‌گیری سینه
 • گرفتن عکس از سینه بیمار برای تشکیل پرونده
 • توضیح نوع بیهوشی جراحی

اقدامات قبل از جراحی ماموپلاستی شامل:

 • تکمیل آزمایشات مختلف
 • دریافت ماموگرافی پایه
 • ترک سیگار قبل و بعد از جراحی. سیگار به‌طور جدی فرایند بهبود زخم جراحی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 • عدم مصرف داروهای نظیرآسپرین، داروهای ضدالتهابی و مکمل‌های گیاهی جهت کنترل خونریزی در حین جراحی

خانم‌هایی که اضافه وزن زیاد دارند یا قرص‌های ضدبارداری مصرف می‌کنند شاید به دستور پزشک مجبور باشند از وزن  خود کم کرده و یا از داروهای جایگزین قرص ضدبارداری استفاده کنند.

روش


جراحی کوچک کردن سینه‌ها معمولا تحت بیهوشی عمومی و در بیمارستان‌ها و یا مراکز جراحی سرپایی انجام می‌شود.

کاهش سایز سینه زنان از طریق روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد. جراح معمولا با ایجاد برش در اطراف آرئولا (پوست اطراف نوک پستان) و زیر سینه کار خود را آغاز می‌کند. مرحله بعد شامل تخلیه بافت اضافی، چربی و پوست می‌باشد.

در بسیاری از موارد نوک سینه و آرئولا به سینه متصل بوده و دست نخوده باقی می‌مانند. درصورتی که سینه خیلی بزرگ و افتاده باشد ممکن است  موقعیت نوک سینه و آرئولا تغییر کرده و در موقعیت جدید و بالاتر قرار بگیرد.

بعد از جراحی


بعد از ماموپلاستی، سینه با گاز استریل پانسمان می‌شود. ممکن است جهت تخلیه خون و مایع اضافی زیر هر یک از بازوها لوله‌ی کوچکی  کارگذاشته شود. داروهایی نظیر مسکن یا آنتی‌بیوتیک معمولا برای کاهش درد و عفونت به بیمار تجویز می‌شود.

روزها یا هفته‌های اول بعد از جراحی معمولا سینه نسبت به لمس حساس بوده و ممکن است کبود یا متورم شوند. برای محافظت از سینه‌ها معمولا جراحان سوتین‌های مخصوص و کشی را به خانم‌ها تجویز می‌کنند.

2 تا 4 هفته بعد از جراحی و تا بهبود کمل بیمار باید از انجام فعالیت‌های فیزیکی شدید اجتناب کند. استفاده از سوتین ممکن است بنابه توصیه پزشک تا 1 ماه بعد از ماموپلاستی ممنوع باشد.

جای ناشی از جراحت اغلب بعد از گذشت زمان به خودی خود محو می‌شود. برای کشیدن بخیه و چکاب روند بهبود بیمار باید همچنان برای معاینه به جراح مراجعه کند.

نتایج


درصورتی که جراحی کوچک کردن سینه‌ها با موفقیت انجام شود می‌تواند موجب کاهش درد در قسمت فوقانی کمر، گردن و شانه‌ها شود. از دیگر مزایای جراحی ماموپلاستی سینه‌ها می‌توان به افزایش اعتماد به نفس، تصویر مثبت ذهنی از خود و مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی بیمار اشاره کرد.

با وجود این‌که نتایج حاصل از جراحی خیلی زود قابل مشاهده است اما رفع کامل کبودی و جای زخم جراحی ممکن است ماه‌ها به طول انجامد. شکل و اندازه سینه ممکن است به دلایل مختلفی نظیر افزایش سن، کاهش یا افزایش وزن دستخوش تغییر شود اما نتیجه نهایی جراحی معمولا همیشگی است.

خطرات


ناگفته نماند که جراحی کوچک کردن سینه همانند سایر جراحی‌ها دارای عوارض جانبی و خطراتی نظیر عفونت، خونریزی و واکنش منفی به داروی بیهوشی  است. خطرات دیگر جراحی کوچک کردن سینه‌ها  شامل:

 • زخم
 • از دست دادن حس ناحیه نوک سینه و یا پوست اطراف نوک سینه موسوم به آرئولا
 • مشکل یا عدم توانایی در شیردهی
 • اختلاف در سایز، شکل وعدم تقارن سینه چپ و راست. در چنین شرایطی ممکن است جهت بهبود ظاهر سینه نیاز به جراحی‌های بیشتر باشد.

کندی روند بهبود می‌تواند منجربه افزایش بافت تخلیه شده در سینه‌ها شود. هنوز اثبات نشده که آیا زنانی که شاخص توده بدنی بالایی دارند در معرض خطر عوارض جانبی ناشی از جراحی ماموپلاستی هستند یا خیر.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است