گونه گذاری: پروتز و تزریق برای برجسته سازی و حالت دادن به گونه ها

تعادل اجزای چهره تعیین کننده‌ی جذابیت است. هر جز از صورت از جمله بینی، پیشانی و دهان دارای نقشی است. دو عامل ظریف که نقش اساسی و کلیدی دارند عبارتند از چانه و گونه‌ها. کسی که دارای چانه‌ی و یا گونه‌ی افتاده است حتی اگر چهره‌ای زیبا نیز داشته باشد بازهم جذابیت چندانی نخواهد داشت. به همین دلیل پزشکان پروتز گونه را در این قسمت‌های صورت پیشنهاد می‌کنند تا هرگونه نقصانی در این قسمت‌ها را رفع کنند

گونه‌ی کامل و استخوان‌های گونه مشخصه‌های جذاب فیزیکی هستند که از لحاظ زیبایی شناسی می‌توانند صورتی متعادل و جذاب به وجود بیاورند. افرادی که حجم صورت خود را بنا به بالارفتن سن از دست‌اند و یا بطور مادرذاتی دارای گونه‌های افتاده هستند می‌توانند از مزایای گونه‌گذاری بهره‌مند شوند. برخی از بیماران می‌توانند از مزایای دائمی سیلیکون یا کاشت پروتز پلی اتلین در قسمت میانی صورت بهره‌مند شوند. جراحان با مهارت خاصی از تزریق چربی و ژل‌های بادوام از جمله ژل والوما جهت برگرداندن حجم از دست رفته می‌کنند. البته گاهی اوقات هم از ترکیبی از این دو روش استفاده می شود. لازم به ذکر است که در طول دوره‌ی مشاوره تمامی راهکارها مطرح می‌شوند.

اگر شما عزیزان قصد گذاشتن گونه با روش‌های پروتز، تزریق چربی و ژل را دارید می‌توانید به کلینیک دکتر خان محمدی مراجعه فرمایید  نمایید. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره ۰۲۱۴۴۰۱۲۱۵۳ تماس حاصل فرمایید.

مزایای پروتز گونه


چه از طریق تزریق چربی، تزریق ژل های پوستی و چه از طریق پروتز گونه بخواهید به گونه‌هایتان حجم دهید در هرصورت می‌توانید از مزایای گونه‌های برجسته و کامل بهره‌مند شوید. بسیاری از افراد هنگامی که گونه‌های جم داده شده‌ی خود را می‌بینند بهت‌زده و خرسند می‌شوند چراکه اکنون دارای صورتی شاداب‌تر و جوان‌تر هستند.

روش‌های گونه‌گذاری


بهترین راه‌های بزرگ کردن و حجم دادن به گونه¬ها عبارتند از:

کاشت پروتز گونه

جراحی پروتز گونه که به آن کاشت گونه نیز می‌گویند یک راهکار طراحی شده برای افزایش فرم گونه و قسمت میانی صورت از طریق افزودن حجم و کاشت گونه است. انواع پروتزهای گونه عبارتند از:

پروتز سیلیکونی گونه

این روش، راه‌حلی دائمی برای حجم دادن به گونه‌های دارای شکل‌ها و اندازه‌های مختلف و سازگار با علایق بیمار است. پزشک جراح اندازه و شکل سیلیکونی و همچنین مشخصات پروتز را بعد از ارزیابی تحلیل‌های دیجیتالی از ساختار صورت بیمار در نظر می‌گیرد. فرورفتگی‌ها تا اندازه‌ی استخوانهای گونه پروتز شده و با آنها هماهنگ می‌شوند. این نوع سیلیکون متفاوت از ژل سیلیکون یافت شده در پروتز سینه و سالم‌تر است چراکه به شکل جامد بوده و خطرات ناشی از تراوش و نفوذ را به همراه ندارد.

پلی اتیلین

یکی دیگر از روش‌های پرطرفدار پروتز پلی‌اتیلین است که همانند پروتز سیلیکونی صورت می گیرد. از آنجایی که مواد آن متخلل است طبیعتا طبق بدنه‌ی داخلی گونه شکل می‌گیرد. همچنین این نوع گونه‌گذاری بهتر به استخوان‌ها و بافت‌ها متصل می‌شود و به بافت‌ها این اجازه را می دهد تا از بین آن رشد کرده و با شکل طبیعی گونه تطابق بیشتری داشته باشد. یکی از معایب این روش این است که برداشتن پروتز بسیار کار سختی خواهد بود زیرا با بافت درهم آمیخته می شود.

پروتز گونه برای چه کسانی مناسب است؟


پروتز گونه مناسب کسانی است که از فرو رفتن صورت در قسمت میانی و یا نواحی بین پلک و لب رنج می برند. در اغلب اوقات این بیماران دارای چهره‌ای بی روح در این نواحی باشند. معمولا بیماران زنی که به پزشک مراجعه می‌کنند خواهان این است که "استخوان‌های گونه بلندتری" داشته باشند تا دارای چهره ای زنانه و لطیف تری بخود بگیرند. این اکتشافات ناخواسته عموما منعکس کننده‌ی نوعی نقص در شکل استخوانی و یا اسکلت صورت است. در موارد دیگر می توان گفت که گودافتادگی وسط صورت و گونه بیشتر به بافت‌های نرم یا حجم چربی گونه مربوط می‌شود. بعنوان مثال، برخی از افراد گونه‌گذاری می کنند تا ظاهر فرورفته در ناحیه‌ی بین پلک پایین و گونه را برطرف کنند. این فرورفتگی می‌تواند منجر به دایره‌های تاریک و سایه‌دار ناخواسته شود که عموما نتیجه‌ی از بین رفتن حجم بافت نرم و افتادن پوست بنا به دلیل بالارفتن سن است. اینگونه افراد بهترین گزینه برای پروتز گونه هستند چراکه انجام این عمل جراحی به آنها کمک می‌کند تا علاوه بر حفظ ظاهر طبیعی خود در قسمت گونه از شادابی کامل‌تری برخودار باشند. در اکثر موارد، پروتز گونه منجر به بهبودهای چشمگیری از لحاظ تعادل کلی صورت می شود. افرادی که تمایل به کاشت گونه دارند این فرآیند را در قالب بهبودی مجزا طی کنند هرچند در اکثر گونه‌گذاری‌ها، شخص مجبور به تغییرات اضافی در صورت همانند پروتز چانه بطور همزمان می باشد.

جراحی کاشت پروتز گونه چگونه انجام می شود؟


در کاشت پروتز گونه ابتدا شکاف‌های داخل دهان را از هر دو سمت مخفی می‌کنند. سپس استخوان گونه را از طریق برداشتن لایه‌ی رویی بافت نرم در قسمت گونه را آشکار می‌سازند و بعد از آن بر اساس نوع و میزان حجم از دست رفته، کاشت گونه‌ی متناسب صورت می‌گیرد. برخی از کاشت‌ها امکان پروتز را تنها برروی بعد جانبی استخوان گونه فراهم می‌سازند این در حالیست که برخی دیگر شکل گیری اضافی در تمامی قسمت‌های پلک و گونه را مقدور می‌سازد. اما هنوز هم نوعی دیگر از پروتز وجود دارد که درست در قسمت برآمدگی گونه صورت می‌گیرند. تمامی کاشت‌های پروتز در راستای ایجاد ترکیبی طبیعی با استخوان و بافت دوربر خود هستند. به محض اینکه کاشت انتخاب شد آن را در قسمت مورد نظر قرار می‌دهند. بعد از آن به کمک وصله‌های ریز کاشت را به استخوان محکم نگه می‌دارند تا از حرکات ناخواسته جلوگیری شود. این وصله‌ها تا زمان بهبودی کامل در جای خود باقی می مانند، سپس این شکاف‌ها به وسیله‌ی بخیه‌های قابل جذب دوخته می‌شوند.

تزریق پوستی

از دست دادن حجم در گونه تاثیری زیادی بر روی بقیه‌ی صورت دارد. در این حالت تمامی اعضای صورت به سمت پایین افتاده می‌شوند، فک فرد معلوم شده و دائما اینطور بنظر می‌رسد که او خسته و یا ناراحت است. به منظور برداشتن پوست، ساختاردهی دوباره‌ی صورت و بازگرداندن حجم از دست رفته، پزشکان از تزریق ژل پوستی استفاده می‌کنند.  محلولی اساسی که شامل اسید هیالورونیک ماده‌ای طبیعی که جذب کننده و نگه دارنده‌ی آب است، از طریق سوندی ریز به زیر سطح پوست تزریق می‌شود.

مزایای تزریق ژل


با استفاده از تزریق ژل پوستی، پزشکان می‌توانند استخوان‌های گونه را نرم و پف کرده کنند تا به فرد حجم و گونه‌ای را بدهند که مورد نظر او است. به کمک بعضی از ژل‌‌های پوستی موثر که امروزه موجود می باشند، فرد می تواند از تاثیر آنها به مدت یکسال و بدون برگشت بهره‌مند شود. بسیاری از افراد دریافته‌اند که می‌توانند بدون نیاز به روش‌های جراحی به ظاهر دلخواه خود دست بیایند. برای افرادی که به دنبال تاثیری دائمی هستند تزریق پوستی می‌تواند شیوه‌ی خوبی برای امتحان ظاهری با گونه‌های پر باشد. این افراد در این‌ صورت بدون تن دادن به عمل جراحی مطمئن می شوند که آیا از ظاهر خود راضی خواهند بود یا نه.

تزریق چربی به گونه

ماده‌ی طبیعی دیگری که می‌توان به گونه تزریق شود تا حجم آن بالا رود همان بافت‌های چربی خود فرد است که با استفاده از لیپوساکشن از مکان‌های اهدا جمع‌آوری شده و سپس دوباره به گونه تزریق می‌شود. همچنین چربی می‌تواند به مرور زمان جذب بدن شود اما تاثیر آن دائمی نیست.

مزایای تزریق چربی


یکی از مزایای تزریق چربی این است که مواد تزریق شده از بافت خود شخص است از این رو حسی همچون بافت صورت به آدم می‌دهد. علاوه بر این به مرور زمان بطور کاملا طبیعی تغییر می‌یابد. یکی دیگر از مزایای تزریق چربی محتمل بودن این است که سلول‌های چربی می‌توانند به بافت‌ها در جوان و شاداب ماندن کمک کنند. هرچند این مرحله از دانش کماکان در مراحل اولیه‌ی خود است اما بسیار نویدبخش است. با این حال می‌توان گفت که تزریق چربی یک راهکار فوق‌العاده برای پروتز گونه است. برخی از سوالات رایج مردم درباره انواع روش‌های گونه‌گذاری عبارتند از:

تزریق چربی چه مدت طول می‌کشد؟

کل این عمل 20 دقیقه زمان نیاز دارد. این تزریق بایستی توسط پزشک متخصص و دوره دیده صورت گیرد. این پزشک است که تصمیم می‌گیرد در چه قسمتی تزریق را انجام دهد تا بهترین تاثیر را داشته باشد. از کرم بی‌حس کننده‌ی موضعی جهت کاهش درد استفاده می‌شود. بعد از آنکه تزریق صورت گرفت می‌توانید به انجام فعالیت‌های عادی خود برگردید.

تاثیر این تزریق تا چه مدتی باقی می‌ماند؟

اگرچه تاثیر این کار از فردی به فرد دیگر متفاوت است اما اثر آن عموما بین 9 تا 12 ماه است.

چه زمانی می‌توان تاثیر تزریق را مشاهده کرد؟

بلافاصله می‌توان تاثیر تزریق را دید. البته به تدریج و باتوجه به تزریق صورت گرفته، ظاهر فرد بعد از گذشت 9 تا 12 ماه به حالت قبل از معالجه بازمی‌گردد.

آیا تزریق پوستی عوارضی به دنبال دارد؟

معمولا عوارض ناشی از تزریق خیلی زود از بین می‌رود و در حالت کلی جزئی هستند. رایج‌ترین عوارض آن سرخی، کبودی یا تورم است.

هزینه تزریق ژل به گونه چقدر است؟

هزینه تزریق بنا به مقدار دوز تزریق شده متفاوت است. معمولا برای پروتز دوجانبی گونه از دو تزریق استفاده می‌شود.

عمل جراحی کاشت گونه در کجا صورت می‌گیرد؟

عمل جراحی کاشت گونه عموما در بخش‌های جراحی سرپایی انجام می‌شود.

از چه نوع ماده‌ی بیهوشی در جراحی کاشت گونه استفاده می‌شود؟

ممکن است در کاشت گونه از آرامبخش‌های درون رگی یا بیهوش کننده‌های عادی استفاده شود.

جراحی کاشت گونه چندساعت طول می‌کشد؟

معمولا یکساعت و نیم تا دو ساعت طول می کشد تا جراحی بطورکامل صورت گیرد.

در جراحی کاشت گونه در چه قسمتی شکاف‌ها صورت می‌گیرند؟

جراحی کاشت کونه بدون هیچگونه شکاف خارجی انجام می‌شود. در واقع این شکاف‌ها در داخل دهان و در هر دو طرف لب بالایی اتفاق می‌افتد و دیده نمی‌شوند.

آیا بعد از جراحی کاشت گونه جای زخمی باقی می‌ماند؟

از آنجاییکه در این عمل شکاف در داخل دهان صورت می‌گیرد لذا هیچگونه جای زخمی که قابل مشاهده باشد باقی نمی‌ماند.

آیا جراحی کاشت گونه دردآور است؟

فرد در هفته اول بعد از جراحی درد خفیفی احساس می‌کند.

بعد از جراحی کاشت گونه فرآیند بهبودی به چه شکلی است؟

صورت فرد به مدت ده تا چهارده روز بعد از جراحی ورم می‌کند که البته به تدریج و با گذشت زمان در هفته‌های آتی این ورم تمام می‌شود. فرد در هفته‌ی اول درد خفیفی را حس می‌کند. نیاز به بخیه‌کشی نیست چراکه در این جراحی بخیه‌ها جذب بدن می‌شوند. اکثر افرادی که کاشت گونه انجام می‌دهند بعد از گذشت دو هفته از جراحی در ملاعام حاضر می‌شوند.

چه زمانی فرد بعد از جراحی می‌تواند به محل کار برگردد؟

 معمولا افراد بعد از گذشت هفت تا ده روز از جراحی به سرکار برمی‌گردند.

چه زمانی بعد از جراحی می توان ورزش کرد؟

معمولا بعد از گذشت دو تا سه هفته از جراحی کاشت گونه می‌توان ورزش‌های هوازی را انجام داد.

چه زمانی بخیه‌ها را در می‌آورند؟

از آنجایی که در پروتز کاشت گونه از بخیه‌های قابل جذب استفاده می‌شود لذا نیازی به بخیه‌کشی نیست.

نتیجه پروتز گونه چه زمانی دیده می‌شود؟

ناید انتظار ورم، بیحسی و کبودی در قسمت تحت معالجه را بعد از پروتز گونه داشت. بعد از گذشت یک هفته می‌توان فعالیت‌های عادی از قبیل سرکار رفتن را از سرگرفت. بایستی در هفته‌های اولیه‌ی بعد از جراحی از انجام ورزش‌های سنگین خودداری کرد. بعد از فرونشستن ورم، فرد می‌تواند تاثیر کامل جراحی را ببیند. پروتز کاشت گونه از ایمنی بسزایی برخوردار است زیرا این در این عمل از موادی با بهترین کیفیت استفاده می‌شود. هرچند در پروتز گونه، فرد از مزایای بلند مدت بهره‌مند می‌شود اما صورت او بر اثر فرآیند پیری تغییر پیدا خواهد کرد که این تغییر می‌تواند در طول زمان بر پروتز تاثیر بگذارد.

آیا جراحی کاشت گونه خطرات و یا مشکلاتی به همراه دارد؟

در پروتز گونه نیز همچون تمامی جراحی‌ها خطراتی وجود دارد. خود آناتومی گونه این پتانسیل را دارد که دچار بی‌حسی موقت بر اثر کبودی دور عصب زیرچشم شود. اگر این اتفاق صورت بگیرد معمولا چندین هفته طول می‌کشد تا احساس کامل به این قسمت بازگردد. البته بسیار بعید است که شاهد بیحسی دائمی باشیم. بر روی کاغذ یک ریسک دیگر نیز وجود دارد و آن هم این است که بدن شما پروتز گونه را قبول نکند و درنتیجه فرد در قسمت دور و بر کاشت دچار عفونت شود. در این شرایط می‌توان پروتز گونه را برداشت بدون آنکه عوارض بلندمدتی داشته باشد.

به این پست امتیاز دهید.
گونه گذاری: پروتز و تزریق برای برجسته سازی و حالت دادن به گونه ها
5 از 1 رای